+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Voda – proč je důležitá dostatečná hydratace?

Zjistěte, jak pravidelný příjem vody může výrazně ovlivnit vaše zdraví a pohodu. Od podpory trávení a zlepšení funkce ledvin až po udržení optimální hydratace a zlepšení vzhledu pokožky – pití dostatečného množství vody je klíčem k celkovému zdraví.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Voda – proč je důležitá dostatečná hydratace?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

  • Výživový profil vody
  • Benefity pití dostatečného množství vody
  • Dehydratace
  • Lze se přepít vody? 
  • Kolik vody byste měli vypít 

Hydratace je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své celkové zdraví. Hydratace může podpořit fyzickou výkonnost, zabránit bolestem hlavy, zácpě a mnoho dalšího.

 

Výživový profil vody

Přesné nutriční složení vody závisí na jejím zdroji. Minerální a pramenité vody, které se obvykle získávají z podzemních nádrží a pramenů, mohou poskytovat další živiny ve formě minerálů, jako je vápník a hořčík.

 

Výhody pití vody 

Pití vody pomáhá udržovat rovnováhu tělesných tekutin. Tělo se skládá přibližně ze 60 % z vody. Mezi funkce těchto tělesných tekutin patří trávení, vstřebávání, krevní oběh, tvorba slin, transport živin a udržování tělesné teploty.

 

Prostřednictvím zadní hypofýzy komunikuje mozek s ledvinami a říká jim, kolik vody mají vyloučit ve formě moči nebo si ji ponechat do zásoby.

 

Když máte nedostatek tekutin, mozek spustí mechanismus žízně. A pokud neužíváte léky, které žízeň vyvolávají, měli byste tyto signály poslechnout a napít se.

 

Pomáhá vytvářet sliny

Voda je hlavní složkou slin. Sliny obsahují také malé množství elektrolytů, hlenu a enzymů. Jsou nezbytné pro štěpení pevné potravy a udržování zdravých úst.

 

Vaše tělo obvykle produkuje dostatek slin při pravidelném příjmu tekutin. Produkce slin se však může snížit v důsledku věku nebo některých léků či terapií. Pokud jsou vaše ústa sušší než obvykle a zvýšení příjmu vody nepomáhá, navštivte svého lékaře.

 

 

Reguluje tělesnou teplotu

Udržování hydratace je zásadní pro udržení tělesné teploty. Vaše tělo ztrácí vodu potem během fyzické aktivity a v horkém prostředí. Pot udržuje tělo chladné, ale pokud ztracenou vodu nedoplníte, tělesná teplota se zvýší. To proto, že tělo při dehydrataci ztrácí elektrolyty a plazmu.

 

Dobré vědět

Pokud se potíte více než obvykle, ujistěte se, že pijete hodně vody, abyste předešli dehydrataci.

 

Může napomáhat udržení hmotnosti

Mozek může žízeň mylně považovat za chuť na cukr. Až budete mít příště chuť na něco sladkého, zkuste si nejdříve dát sklenici vody.

 

Výzkum ukázal, že pití vody před jídlem vás může zasytit, a tak podpořit hubnutí tím, že potlačuje chuť k jídlu. To bylo zaznamenáno i ve studii z roku 2015, v níž byly dietní nápoje vyměněny za vodu. Výsledky ukázaly, že voda může vést k většímu snížení hmotnosti a zlepšení inzulinové rezistence.

 

Věděli jste?

Kojenci a děti mají vyšší podíl vody než dospělí. Když se děti narodí, obsahují asi 78 % vody, ale do jednoho roku věku klesne jejich podíl na 65 %.

 

Pomáhá maximalizovat fyzickou výkonnost

Pokud nejste dostatečně hydratovaní, může to mít negativní vliv na vaši fyzickou výkonnost. To je důležité zejména při intenzivním cvičení nebo ve velkém horku.

 

Dehydratace může mít znatelný vliv, pokud ztratíte pouhá 2 % obsahu vody v těle. Není však neobvyklé, že sportovci ztratí potem až 6-10 % své hmotnosti vody.

 

To může vést ke změně regulace tělesné teploty, snížení motivace a zvýšené únavě. Může to také způsobit, že cvičení je mnohem náročnější jak po fyzické, tak po psychické stránce.

 

Bylo prokázáno, že optimální hydratace tomuto jevu zabraňuje, a dokonce může snížit oxidační stres, ke kterému dochází během cvičení vysoké intenzity. To není překvapivé, když si uvědomíme, že svaly tvoří asi 80 % vody.

 

Dobré vědět

Pokud cvičíte intenzivně a máte tendenci se potit, může vám udržování hydratace pomoci podat absolutně nejlepší výkon.

 

cviceni

 

Významně ovlivňuje hladinu energie a funkci mozku

Váš mozek je silně ovlivněn stavem hydratace. Studie ukazují, že i mírná dehydratace, například ztráta 1-3 % tělesné hmotnosti, může zhoršit mnoho aspektů mozkových funkcí.

 

Ve studii na mladých ženách vědci zjistili, že ztráta tekutin o 1,4 % po cvičení zhoršuje náladu i koncentraci. Zvýšila se také frekvence bolestí hlavy.

 

Mnozí členové téhož výzkumného týmu provedli podobnou studii u mladých mužů. Zjistili, že ztráta tekutin o 1,6 % poškozuje pracovní paměť a zvyšuje pocity úzkosti a únavy.

 

Ztráta tekutin v rozmezí 1-3 % odpovídá zhruba 0,5-2 kg úbytku tělesné hmotnosti u osoby vážící 68 kg. K tomu může snadno dojít při běžných denních činnostech, natož při cvičení nebo velkém horku.

 

Mnoho dalších studií s různými subjekty, od dětí až po starší dospělé, prokázalo, že mírná dehydratace může zhoršit náladu, paměť a výkonnost mozku. 

 

Pomáhá vylučovat odpadní látky pocením, močením a vyprazdňováním

Tělo využívá vodu pro pocení, močení a vylučování. Pot pomáhá regulovat tělesnou teplotu, zejména při cvičení nebo v horkém počasí. Abychom nahradili tekutiny ztracené pocením, je nezbytné dostatečně pít.

 

Dostatek vody je také klíčový pro udržení zdravé stolice a prevenci zácpy.

 

Ledviny hrají zásadní roli při filtrování odpadních látek, které vylučujeme močí. Dostatečný příjem vody zlepšuje funkci ledvin a pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů.

 

poceni

 

Chrání tkáně, míchu a klouby

Konzumace vody pomáhá promazávat a tlumit klouby, míchu a tkáně. To pomůže užít si fyzickou aktivitu a zmírnit nepohodlí způsobené stavy, jako je artritida.

 

klouby

ZDRAVÉ KLOUBY obsahují pečlivě vybranou kombinaci účinných látek, které společně pomáhají snižovat zánět, podporují regeneraci kloubní chrupavky a zvyšují pružnost kloubů. 

 

Může pomoci při prevenci a léčbě bolestí hlavy

Dehydratace může u některých osob vyvolat bolesti hlavy a migrénu. Výzkum ukázal, že bolest hlavy je jedním z nejčastějších příznaků dehydratace.

 

Pití vody může pomoci zmírnit bolesti hlavy u lidí, kteří trpí častými migrénami

 

Jedna studie na 102 mužích zjistila, že ti, kteří vypili navíc 1,5 litru vody denně, měli výrazně méně příznaků migrény a zlepšila se jim kvalita života. Konkrétně 47 % těchto mužů pocítilo úlevu od bolestí hlavy, zatímco v kontrolní skupině to bylo jen 25 %.

 

Pomáhá předcházet kocovině

Kocovina označuje nepříjemné příznaky po požití alkoholu. Alkohol je diuretikum, takže ztrácíte více vody, než přijímáte. To může vést k dehydrataci.

 

Ačkoli dehydratace není hlavní příčinou kocoviny, může způsobit příznaky, jako je žízeň, únava, bolest hlavy a sucho v ústech.

 

Dobrými způsoby, jak kocovinu omezit, je vypít mezi jednotlivými nápoji sklenici vody a před spaním si dát alespoň jednu velkou sklenici vody.

 

voda kocovina

 

Pomáhá při trávení

Navzdory tomu, co si někteří myslí, odborníci potvrzují, že pití vody před jídlem, během něj a po něm pomáhá tělu snadněji rozložit snědenou potravu. To pomůže účinněji strávit jídlo a vytěžit z jídla maximum.

 

Výzkumy ukazují, že tělo se přizpůsobuje změnám konzistence jídla a obsahu žaludku, ať už je pevnější, nebo tekutější.

 

Pomáhá při vstřebávání živin

Kromě toho, že voda pomáhá při rozkladu potravy, pomáhá také rozpouštět vitamíny, minerály a další živiny z potravy. Tyto vitamíny pak přenáší do zbytku těla, kde se využijí.

 

Může pomoci při léčbě ledvinových kamenů

Močové kameny jsou bolestivé shluky minerálních krystalů, které se tvoří v močovém systému. Nejčastější formou jsou ledvinové kameny, které se tvoří v ledvinách.

 

Existují omezené důkazy o tom, že příjem vody může pomoci zabránit opakovanému výskytu u lidí, kteří již dříve ledvinové kameny dostali.

 

Vyšší příjem tekutin zvyšuje objem moči procházející ledvinami. Tím se koncentrace minerálů zředí, takže je méně pravděpodobné, že budou krystalizovat a vytvářet shluky.

 

Voda může také pomáhat předcházet počáteční tvorbě kamenů, ale k potvrzení této skutečnosti jsou zapotřebí další studie.

 

ledvinove kameny

 

Zdravý vzhled pleti

Voda pomáhá udržovat dobrý vzhled pleti. Pokožka obsahuje velké množství vody a funguje jako ochranná bariéra, která zabraňuje nadměrným ztrátám tekutin. Neočekávejte však, že nadměrná hydratace vymaže vrásky nebo jemné linky.

 

Dehydratace způsobuje, že vaše pleť vypadá více vysušená a vrásčitá, což lze zlepšit správnou hydratací. Jakmile jste však dostatečně hydratovaní, ledviny převezmou kontrolu a přebytečné tekutiny vyloučí.

 

Vlhkost můžete také pomoci "uzamknout" v pokožce používáním hydratačního krému, který vytváří fyzickou bariéru, která udržuje vlhkost uvnitř.

 

Zdroje vody

Část vody, kterou tělo potřebuje, získáváme z potravin s vysokým obsahem vody, jako jsou polévky, rajčata, pomeranče, ale většinu vody získáváme z pitné vody a dalších nápojů.

 

Během každodenního fungování tělo ztrácí vodu, kterou je třeba nahradit. Vodu ztrácíme při činnostech, jako je pocení a močení, ale voda se ztrácí i při dýchání.

 

Dobré vědět

Pitná voda, ať už z kohoutku nebo z láhve, je pro tělo nejlepším zdrojem tekutin.

 

Mléko a džusy jsou také dobrým zdrojem tekutin, ale nápoje obsahující alkohol a kofein, jako jsou nealkoholické nápoje, káva a pivo, nejsou ideální, protože často obsahují prázdné kalorie. Pití vody místo limonád může pomoci při hubnutí.

 

Dříve se mělo za to, že nápoje s obsahem kofeinu mají diuretické vlastnosti, což znamená, že způsobují, že tělo uvolňuje vodu. Studie však ukazují, že ztráta tekutin kvůli kofeinovým nápojům je minimální.

 

Nezapomeňte, že sladké nápoje mohou vést k přibývání na váze a zánětům, což může zvýšit riziko vzniku onemocnění, jako je například cukrovka.

 

Dehydratace

Mezi příznaky patří úbytek tělesné hmotnosti, produkce malého množství tmavě zbarvené moči a pocit žízně. Pokud jsou přítomny dva nebo více těchto příznaků, je pravděpodobné, že se jedná o dehydrataci. 

 

Dehydratace může ovlivnit vaši fyzickou i duševní výkonnost. Vaše tělo nefunguje tak dobře, pokud je dehydratované.

 

Lidé, kteří každý den nepijí dostatek vody, jsou více ohroženi problémy, jako např:

  • ledvinové kameny,
  • zácpa,
  • infekce močových cest,
  • bolesti hlavy.

Je možné pít příliš mnoho vody a přehydratovat se?

Většina lidí ví, co je to dehydratace a jak k ní dochází. Je však možná nadměrná hydratace? K nadměrné hydrataci dochází, když někdo vypije velké množství vody, což může změnit hladinu elektrolytů v těle, jako jsou chloridy, sodík a draslík

 

Nedostatečné pití tekutin (dehydratace) může vést k příznakům, jako je žízeň, návaly, únava a zrychlené dýchání. Naproti tomu pití příliš velkého množství tekutin (nadměrná hydratace) může způsobit nevolnost, bolesti hlavy, křeče, slabost a zmatenost.

 

Pro většinu lidí je větším rizikem dehydratace. Pokud se však obáváte nebo máte příznaky nadměrné hydratace, poraďte se se svým lékařem. 

 

zvraceni

 

Kolik vody byste měli vypít?

Pro optimální zdraví je důležité dbát na množství vody, které denně vypijete. Většina lidí pije, když má žízeň, což pomáhá regulovat denní příjem vody.

 

Z potravin lidé získají asi 20 % denního příjmu vody. Zbytek závisí na pití vody a nápojů na bázi vody. V ideálním případě by tedy muži měli z nápojů přijmout asi 3,0 litry vody a ženy 2,12 litru vody.

 

Pokud cvičíte nebo žijete v teplejší oblasti, budete muset příjem vody zvýšit, abyste se vyhnuli dehydrataci.

 

Mezi další způsoby, jak posoudit hydrataci, patří žízeň a barva moči. Pocit žízně naznačuje, že vaše tělo nedostává dostatečnou hydrataci. Moč, která je tmavá nebo zbarvená, ukazuje na dehydrataci. Bledá nebo nezabarvená moč obvykle ukazuje na správnou hydrataci.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://www.healthdirect.gov.au/drinking-water-and-your-health#dehydration 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/290814#benefits

https://www.healthline.com/nutrition/7-health-benefits-of-water#1.-Helps-maximize-physical-performance 

https://www.webmd.com/diet/features/6-reasons-to-drink-water 

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-much-water-should-you-drink