+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Chmel - působení, živiny, léčivé vlastnosti a použití

|
Strava
Rostliny

Chmel zná snad každý Čech už jen díky národně oblíbenému nápoji – pivu. Ale věděli jste, že chmel má i jiné využití, a že by bylo vhodné o něm vědět víc?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Chmel - působení, živiny, léčivé vlastnosti a použití

5 nejdůležitějších bodů článku

  • Složení chmele
  • Jaké benefity má užívání chmele 
  • Jak používat chmel 
  • Kde koupit chmel
  • Je chmel pro každého?

Chmel je rostlina, jejíž výjimečné léčivé vlastnosti byly známy již ve starověku, u starých Řeků, Římanů, Indů a Číňanů. Dnes je spojován především s pivovarnictvím, ale nabízí toho mnohem víc. Jaké je složení chmele? Jaké jsou jeho léčivé vlastnosti? Kdo by měl používat chmel? Je konzumace této rostliny vhodná pro každého?

 

Složení chmele

Chmel obecný je rostlina z čeledi konopovitých, která se hojně pěstuje v Evropě, Severní Americe a Střední Asii. Rostlinnou surovinou používanou k léčebným účelům jsou šišky, z nichž se vyrábí oranžový lepkavý prášek zvaný lupulin. Obsahuje esenciální olej, který je zodpovědný za charakteristickou příchuť a vůni rostliny.

 

Mimo jiné obsahuje pryskyřici (která obsahuje 2-methyl-3-butenol, zodpovědný za schopnost zvyšovat aktivitu neurotransmiteru s inhibičními účinky), dále myrcen, farnesen, humulen, flavonoidy a sirné sloučeniny.

 

Věděli jste?

Chmelové šišky jsou také bohaté na třísloviny, choin, vosky a triterpenové sloučeniny.

 

Zdravotní vlastnosti chmele

Chmelové šišky mají silné antioxidační vlastnosti. V tomto ohledu jsou čtyřikrát účinnější než vitamin C. Vyznačují se také antibakteriálními, antivirovými a protiplísňovými vlastnostmi a protirakovinnými účinky. Užívání chmele pomáhá předcházet zubnímu kazu, Parkinsonově a Alzheimerově chorobě.

 

Šišky zmírňují nepříjemné příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, a také podporují trávení. Chmel obecný je však známý především pro své sedativní, protizánětlivé a analgetické vlastnosti.

 

Chmel - užívání během menopauzy

Ženy v menopauze si stěžují na potíže, jako jsou návaly horka, neklid a podrážděnost, a také na obtěžující hyperhidrózu. Chmelové přípravky jsou účinné při zmírňování těchto obtíží. Kromě toho vykazují antioxidační účinky, které chrání buňky před oxidačním stresem.

 

Tyto pozitivní vlastnosti chmelových šišek jsou způsobeny fytoestrogeny, především 8-prenylnaryngeninem (8-PN). Ze všech dosud známých fytoestrogenů má 8-PN nejvyšší estrogenní aktivitu.

 

Chmel a nespavost

Nespavost je závažný zdravotní problém, který může mít za následek mnoho onemocnění. Chmelové šišky se díky svým sedativním a uklidňujícím účinkům běžně používají při potížích se spánkem. Tato bylina je lékem na nespavost a všechny druhy poruch spánku.

 

Lupulin, látka obsažená v chmelových šiškách, má uklidňující a uspávací účinky. Když si večer dáte nálev z této rostliny, ráno se probudíte odpočatí a plní života. Jednoduše zalijte čajovou lžičku byliny vroucí vodou a po scezení ji vypijte hodinu před spaním.

 

Pokud vás trápí problémy se spánkem, doporučujeme užívání přípravku Magnesium - PRO SPÁNEK, jenž kromě vysoce kvalitního a vstřebatelného hoříčku obsahuje také právě chmel otáčivý, kozlík lékařský, vitamin B6 a tryptofan, tzn. látky, jenž působí ve vzájemné synergii, pomáhají při spánkových poruchách a zajišťují kvalitní spánek.

 

Tento přípravek je doporučován i lékaři, například neuropsycholožkou Dominikou Onodi ze Spánkového Poradenství.

 

 

Chmel - uklidňující účinky

Chmel obecný je kromě účinku podporujícího spánek známý především svými sedativními účinky. Látky obsažené v surovině snižují vedení podnětů do centrálního nervového systému. Chmelové šišky se doporučují zejména při chronickém stresu, podrážděnosti, úzkostných poruchách a záchvatech paniky.

 

Rostlina je hlavní složkou volně prodejných bylinných přípravků na uklidnění a podporu spánku (často se vyskytuje společně s meduňkou a kozlíkem lékařským). Tyto léky jsou bezpečné, snadno dostupné a levné. Nejsou návykové a nehrozí u nich žádné závažné vedlejší účinky.

 

 

Chmel a zažívací potíže

Jednou z ceněných vlastností chmele je jeho příznivý vliv na trávení. Hořké látky obsažené v šiškách stimulují sekreci žaludeční šťávy a slin. Díky tomu usnadňují trávení a vstřebávání živin z potravy.

 

Zvyšují také chuť k jídlu, což je důležité zejména pro osoby s poruchou chuti k jídlu. Chmel obecný lze použít také při nevolnosti, nadýmání, říhání nebo nadměrném kvašení ve střevech.

 

Chmel na hnilobu

Dalším zajímavým využitím chmele je potlačení růstu bakterií způsobujících hnilobu, a tím zpomalení vzniku hniloby. Jako ústní voda se však nepoužívají šišky, ale jiné části rostliny - tzv. listeny. Polyfenoly, které obsahují, chrání dásně a zabraňují vzniku parodontózy nebo zubního kazu.

 

Zajímavé je, že při výrobě piva jsou listové části rostliny považovány za odpad a vyhazují se, takže jejich získání prakticky nic nestojí. Používání výplachů a zubních past s obsahem chmele obecného může mít pozitivní vliv v boji proti zubnímu kazu.

 

Jak používat chmel?

Chmel obecný je nejlepší konzumovat v dávkách doporučených lékařem nebo lékárníkem. Na hotových bylinných přípravcích je obvykle uveden také podrobný popis dávkování.

 

Ve formě nálevu se šišky konzumují dvakrát až čtyřikrát denně (po jednom šálku). Malá čajová lžička přípravku (asi dva gramy) se přelije šálkem vroucí vody a pak se přikrytá louhuje asi deset minut. Do čaje můžete přidat meduňku, mátu nebo citron - zlepší to jeho chuť.

 

Vnější použití chmele

Zevně se chmel používá jako přísada do nejrůznějších kosmetických masek na pleť a vlasy, které si můžete připravit sami doma. Šišky se používají také ve formě obkladů. Ty pomáhají při stavech, jako je radikulitida, revmatické bolesti a záněty.

 

Podporuje také léčbu obtížně se hojících ran, jako jsou proleženiny nebo diabetická noha. Chmel obecný má silné protizánětlivé účinky. Je proto ideální také jako přísada do koupele. Předem připravený nálev jednoduše přidejte do vany naplněné horkou vodou.

 

Protinádorové účinky chmele

Xanthohumol (flavonoid) obsažený ve chmelu má antioxidační vlastnosti, a proto nepřímo chrání před rakovinou (zejména rakovinou prostaty). Vědci oceňují protinádorový potenciál isoxanthohumolu a 8-prenylnaryngeninu, které rostlina obsahuje.

 

Inhibují aromatázu, enzym zodpovědný za syntézu estrogenu. Předpokládá se, že vykazují aktivitu proti rakovině, která je závislá na hladině tohoto hormonu v těle (např. rakovina prsu a prostaty).

 

Chmel - kde ho koupit?

V lékárně se chmelové šišky obvykle prodávají ve formě přípravků na podporu spánku a uklidnění. Složení těchto léků je obvykle obohaceno o výtažky z jiných rostlin, jako je meduňka, kozlík nebo levandule. Ty zesilují účinky chmele.

 

Přípravky se obvykle prodávají jako potahované tablety, tobolky, sirupy nebo kapky. Bylinné obchody nabízejí hotové sušené šišky, ze kterých lze snadno připravit nálev. K dispozici jsou také hotové čaje a bylinné směsi. Chmel obecný lze nalézt také jako složku kosmetických přípravků, šamponů, gelů, krémů nebo mastí dostupných v drogeriích.

 

Chmel - nealkoholické pivo

Chmelové šišky se běžně používají v pivovarnictví. Běžné pivo má kvůli přítomnosti alkoholu nepříznivý vliv na zdraví a je nebezpečné i pro těhotné a kojící ženy. V současné době je na trhu velký výběr nealkoholických nápojů, které vám umožní vychutnat si chuť a prospěšné využití chmele, aniž byste museli konzumovat alkohol.

 

Je vhodnou volbou zejména pro sportovce (má izotonické vlastnosti), lidi, kteří chtějí vést zdravý životní styl, a ty, kteří drží speciální diety.

 

Chmel v kosmetice

Chmel obecný je přísadou do mnoha kosmetických přípravků. Díky obsahu fytohormonů má příznivý vliv na metabolismus pokožky. Stimuluje tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Jeho antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti jsou ideální pro aknózní pleť a mastné vlasy. Zklidňuje lupy a svědění a posiluje kořínky.

 

 

Je chmel pro každého?

Chmel se kvůli svým silným relaxačním a uspávacím vlastnostem nedoporučuje lidem, kteří řídí vozidla nebo obsluhují stroje. Snižuje schopnost soustředění.

 

Neměl by se také užívat společně s jinými (syntetickými) sedativy. U žen může chmel způsobit silnější krvácení během menstruace a může narušit pravidelnost menstruačního cyklu. Není určen pro děti mladší dvanácti let. Poměrně silným alergenem je také chmel obecný.

 

Chmel - kontraindikace

Kontraindikací pro užívání chmelových šišek je především přecitlivělost na složky přípravků obsahujících chmel, dále těhotenství a kojení u žen. Užívání přípravků obsahujících chmel současně s jinými léky je třeba konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.

 

Chmel by se neměl podávat malým dětem. Je také dobré mít na paměti, že tato látka může domácím zvířatům vážně ublížit. Po vyloučení kontraindikací je bezpečné jej používat doma. V případě pochybností je vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem.

 

Výhody pravidelné konzumace chmele

Ti, kdo pravidelně konzumují chmel, se těší lepší odolnosti vůči stresu, menší podrážděnosti a únavě. Šišky usnadňují usínání a podporují zdravý spánek, který má pozitivní vliv na duševní i fyzické zdraví. Chmel také zlepšuje trávicí a imunitní procesy v těle, pomáhá léčit bolest a viditelně zlepšuje stav pokožky a vlasů.

 

Chmel má obrovské spektrum účinků a mnohostranné využití. Má uklidňující, diastolický a imunitu posilující účinek, zlepšuje trávení a zmírňuje hormonální poruchy u žen. Je součástí mnoha kosmetických přípravků a mastí. Lék se vyznačuje bezpečností, nemá nežádoucí vedlejší účinky a zároveň má velmi širokou škálu použití. Chmelové šišky jsou cennou součástí každé domácí lékárničky a kosmetické taštičky. Je účinný při mnoha onemocněních.

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.