+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Vše, co byste měli vědět o svalech

Pohyb

Svaly tvoří více než 40 % vaší tělesné hmotnosti a plní mnoho různých funkcí. Každý sval je složen z několika tisíc drobných vláken. Zde je vše, co potřebujete vědět o této neuvěřitelně důležité součásti vašeho těla.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Vše, co byste měli vědět o svalech

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co jsou to svaly
 • Jaké funkce mají svaly 
 • Jak se svaly dělí 
 • Léčba svalstva
 • Jak pečovat o své svaly

Svaly a nervová vlákna umožňují člověku pohybovat tělem a umožňují fungování vnitřních orgánů.  Pomáhají při všech činnostech, od zvedání těžké tašky s knihami až po pumpování krve do všech částí těla. 

 

Co jsou to svaly?

Svaly jsou části měkké tkáně v celém těle. Pomáhají vám při všech činnostech, od udržení těla v klidu až po uběhnutí maratonu. Svaly také pohybují a podporují orgány. Srdce je tvrdě pracující sval, který tisíckrát denně bije, aby vás udržel při životě.

 

Protože máte tolik svalů, jsou zranění a zdravotní potíže, které je ovlivňují, běžné. Každého jednou za čas bolí sval, ale dlouhodobá bolest svalů, slabost a další příznaky mohou být známkou vážných problémů. 

 

Pokud pociťujete bolest svalů déle než týden nebo pokud máte problémy s pohybem, navštivte lékaře. Pokud se vám špatně dýchá nebo polyká, zajděte na pohotovost.

 

Co přesně je sval?

Svaly vznikají, když se specializované dlouhé a trubicovité buňky, známé jako myocyty, spojí v procesu zvaném myogeneze. Tato vlákna jsou rozmístěna po celém těle a mají různé tvary, velikosti a formy.

 

Lidské tělo má tři typy svaloviny: kosterní, hladké a srdeční. 

 

srdce anatomie

 

Hladká a srdeční svalovina

Hladká svalovina vystýlá vnitřek všech našich dutých orgánů, jako jsou střeva a žaludek. Tedy kromě srdce, které obsahuje svaly srdeční (odtud název). 

 

Srdeční i hladké svaly jsou mimovolní, což znamená, že jim nemůžeme říct, aby se napínaly nebo uvolňovaly. Místo toho je jejich pohyb regulován přesným nervovým tancem, který formuluje náš autonomní nervový systém.

 

Kosterní svalovina

Kosterní svalovina je specializovaná tkáň, která je připojena ke kostem a umožňuje pohyb. Kosterní svaly a kosti se společně nazývají pohybový systém (známý také jako pohybový systém). 

 

Obecně lze říci, že kosterní svaly jsou seskupeny do protilehlých párů, jako je biceps a triceps na přední a zadní straně paže. Kosterní svaly jsou pod naší vědomou kontrolou, proto se jim také říká dobrovolné svaly. 

 

Dobré vědět

Dalším termínem jsou příčně pruhované svaly, protože při pohledu pod mikroskopem vypadá tkáň pruhovaně.

 

Složení svalů

Kosterní, hladká a srdeční svalovina mají velmi odlišné funkce, ale mají stejné základní složení. Sval se skládá z tisíců elastických vláken, která jsou pevně spojena dohromady. 

 

Každý svazek je obalený tenkou průhlednou membránou zvanou perimysium.

 

Jednotlivé svalové vlákno se skládá z bloků bílkovin zvaných myofibrily, které obsahují specializovanou bílkovinu (myoglobin) a molekuly zajišťující kyslík a energii potřebnou pro svalovou kontrakci. 

 

Každá myofibrila obsahuje vlákna, která se při signálu ke kontrakci skládají dohromady. Tím se zkrátí délka svalového vlákna, což následně zkrátí celý sval, pokud je stimulováno dostatečné množství vláken najednou.

 

 

Funkce svalů 

Některé svaly v těle můžete pomocí nervové soustavy ovládat přímo, tj. pracovat s nimi dobrovolně. Myšlenka na pohyb aktivuje příslušné svaly. Jiné svaly vědomě ovládat nelze. 

 

Fungují automaticky díky zpětné vazbě z jiných tělesných systémů, jako je kardiovaskulární nebo trávicí soustava. Dohromady vám různé svaly pomáhají:

 • vidět
 • slyšet,
 • mluvit,
 • polykat, 
 • dýchat, 
 • pohybovat se,
 • rovnováha a stání, 
 • trávení a vylučování, 
 • pohyb krve srdcem a cévami, 
 • stahování dělohy při porodu. 

 

Skupiny svalů

Při klasifikaci svalových skupin se používá mnoho termínů. Mezi definiční znaky patří umístění, původ a tvar svalu. Důležitá je velikost, která se označuje slovy jako minimus, maximus, vastus, longus a brevis

 

Činnost, kterou sval vykonává, lze popsat jako abdukční nebo addukční. Důležitá je řada dalších charakteristik, například zda má sval dvě "hlavy" (jako biceps), tři (jako triceps) nebo čtyři (jako kvadriceps). Důležitý je také směr vláken (např. příčná nebo šikmá). 

 

Záda, hrudník, paže, nohy, lýtka a ramena tvoří šest hlavních svalových skupin. Aby tělo zůstalo silné, měli byste procvičovat tělo od hlavy až k patě. Odporové sestavy se zaměřují na každou hlavní svalovou skupinu, včetně tricepsů, bicepsů, břišních svalů, hýždí, hrudníku a dalších. 

 

Celé tělo je vzájemně propojené, takže svaly pracují společně a vzájemně se ovlivňují. Každý z nich hraje důležitou roli při vašich pohybech a držení těla.

 

svaly tela

 

Tvary kosterního svalstva

Obecně lze říci, že kosterní svaly mají tvary:

 • Vřetenovité - široký uprostřed a zužující se na obou koncích, např. biceps na přední straně paže. 
 • Ploché - jako list, například bránice, která odděluje hrudník od břišní dutiny.
 • Kruhové - prstencový jako kobliha, například svaly obklopující ústa, zornice a konečník. Ty jsou také známé jako svěrače.

 

Kolik svalů má lidské tělo?

Téměř všude v těle se nachází více než 600 svalů. Když si představíte svaly, možná vás jako první napadnou bicepsy na pažích nebo čtyřhlavé svaly na stehnech, ale svaly podporují téměř všechny části vašeho těla a mnoha z nich si ani nevšimnete.

 

Léčba svalstva

Které léčebné postupy budete potřebovat, závisí na zdravotním stavu nebo zranění. Některé stavy, které ovlivňují vaše svaly, jsou krátkodobé. Jiné jsou chronické a budete muset své příznaky zvládat po dlouhou dobu.

 

Mnoho svalových zranění můžete zvládnout doma:

 • Odpočívejte: Vyhněte se činnosti, která zranění způsobila. Po dobu léčení se snažte poraněnou část těla nepoužívat.
 • Ledování: Několikrát denně přikládejte na zranění studený obklad po dobu 15 minut. Ledové obklady zabalte do ručníku nebo tenké látky, aby se přímo nedotýkaly kůže.
 • Komprese: Obvažte poraněný sval elastickým obinadlem, abyste snížili otok. Váš lékař vám ukáže, jak kompresní zábal bezpečně aplikovat.
 • Elevace: Udržujte poraněný sval co nejčastěji nad úrovní srdce.

Jak pečovat o své svaly

Pečovat o své svaly je klíčové pro zajištění dlouhodobého zdraví a prevenci zranění. Zde je několik důležitých kroků, které můžete podniknout:

 

Protažení a zahřátí před cvičením 

Před zahájením jakékoli fyzické aktivity věnujte čas důkladnému protažení všech hlavních svalových skupin. Dynamické protažení, které zahrnuje kontrolované pohyby, může pomoci připravit svaly na aktivitu.

 

Zahřátí zahrnuje lehkou aerobní aktivitu, jako je běh na místě nebo skákání přes švihadlo, které zvýší tepovou frekvenci a prokrví svaly. To zvyšuje jejich teplotu a pružnost, což snižuje riziko zranění.

 

jóga

 

Zvyšování flexibility

Pravidelné cvičení zaměřené na zvýšení flexibility, jako je jóga nebo pilates, může významně přispět k ochraně svalů. Flexibilní svaly mají větší schopnost se protáhnout a přizpůsobit se různým pohybům, což snižuje riziko jejich natržení.

 

Postupné zvyšování intenzity tréninku

Úroveň své fyzické aktivity zvyšujte postupně. Nezvyšujte náhle intenzitu nebo frekvenci tréninků, protože to může vést k přetížení svalů a následnému zranění.

 

Vytvořte si tréninkový plán, který umožňuje postupné zvyšování zátěže a zároveň zahrnuje dostatečný čas na regeneraci.

 

Regenerace a odpočinek

Po náročném tréninku dejte svým svalům dostatek času na regeneraci.

 

Dobré vědět

Nedostatek odpočinku může vést k přetížení a zvýšenému riziku zranění.

 

Hydratace a výživa

Ujistěte se, že pijete dostatek vody a konzumujete stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny a minerály, které podporují svalovou regeneraci.

 

voda cviceni

 

Správná technika cvičení

Naučte se a dodržujte správnou techniku provádění jednotlivých cviků. Nesprávná technika může vést k nevhodnému zatížení svalů a zvýšenému riziku zranění.

 

Pokud si nejste jistí správnou technikou, zvažte konzultaci s trenérem nebo fyzioterapeutem.

 

Dobré vědět

Věnujte pozornost signálům svého těla. Pokud cítíte bolest nebo nepohodlí, nepokračujte ve cvičení. Zjistěte příčinu problému a dopřejte svým svalům čas na zotavení.

 

Rozvoj svalů prostřednictvím cvičení

Cvičení zaměřené na rozvoj svalů může zlepšit rovnováhu, zdraví kostí, pružnost a zvýšit sílu a vytrvalost. Lidé mají na výběr širokou škálu fyzických aktivit, které lze rozdělit do dvou hlavních typů: aerobní a anaerobní.

 

Aerobní cvičení

Aerobní cvičení trvají obvykle dlouhou dobu a vyžadují střední až nízkou úroveň námahy. Tělo při nich používá svaly při nižší než maximální silové kapacitě. Příkladem je maraton. 

 

Tento typ cvičení se spoléhá na aerobní systém těla, který využívá pomalu škubající svalová vlákna. Energie je získávána ze sacharidů, tuků a bílkovin, a tělo produkuje velké množství kyslíku a velmi málo kyseliny mléčné.

 

beh

 

Anaerobní cvičení

Anaerobní cvičení zahrnuje intenzivní svalové kontrakce blížící se maximální síle. Sportovci, kteří chtějí zvýšit sílu, rychlost a výkon, se často zaměřují na tento typ cvičení. 

 

Anaerobní aktivity trvají od několika sekund do maximálně 2 minut, jako je vzpírání, sprint, šplhání nebo skákání přes švihadlo. Využívají rychle se škubající svalová vlákna a hlavním zdrojem energie je ATP nebo glukóza, přičemž vzniká velké množství kyseliny mléčné.

 

Vyvážený trénink

Kombinace aerobního a anaerobního cvičení je ideální pro celkové zdraví a kondici. Aerobní cvičení zlepšuje vytrvalost a kardiovaskulární zdraví, zatímco anaerobní cvičení zvyšuje svalovou sílu a výkon.

 

cviceni.

 

Výživa pro svaly

Pro udržení zdravých svalů je důležité pravidelně cvičit a jíst výživnou a vyváženou stravu. Běžně se doporučuje alespoň dvakrát týdně provádět cviky na posílení hlavních svalových skupin, včetně nohou, boků, hrudníku, břicha, zad, ramen a paží. 

 

Svaly lze posilovat zvedáním závaží, používáním posilovací gumy nebo běžnými každodenními činnostmi, jako je práce na zahradě nebo nošení těžkých nákupů.

 

Bílkoviny, sacharidy a tuky jsou nezbytné pro budování svalů. Doporučuje se, aby 10-35 % celkových kalorií tvořily bílkoviny. Kvalitní sacharidy s nízkým obsahem tuku, jako je celozrnné pečivo a nízkotučné mléčné výrobky, jsou také důležité. 

 

Dobré vědět

Vláknina je důležitá, ale je vhodné vyhnout se potravinám s vysokým obsahem vlákniny těsně před cvičením nebo během něj.

 

Co způsobuje svalové záškuby?

Odborný termín pro svalový záškub je benigní fascikulace. Většina svalů v těle není v žádném okamžiku zcela uvolněná, což znamená, že se neustále integruje a vysílá spousta signálů, abyste udrželi správnou polohu těla a mohli pokračovat ve svém životě.

 

Svalové záškuby mohou být způsobeny různými faktory, mezi které patří:

 • Přepětí – svalová únava a nerovnováha elektrolytů v důsledku intenzivní fyzické aktivity.
 • Nedostatek spánku – narušení funkce neurotransmiterů a spánkových vzorců.
 • Příjem kofeinu – stimulace svalových kontrakcí a záškubů.
 • Nedostatek živin – nedostatek vápníku, hořčíku a vitamínů, což se často projevuje záškuby očních víček, lýtek a rukou.
 • Dehydratace – svalové kontrakce a záškuby způsobené ztrátou tekutin.
 • Stres a úzkost – psychický stres a vysoká úroveň úzkosti vedou k napětí a záškubům svalů.
 • Některé léky – nežádoucí účinky léků, jako jsou kortikosteroidy a estrogenové pilulky.
 • Nerovnováha elektrolytů – nerovnováha způsobená nadměrným pocením, intenzivním cvičením nebo ztrátou tekutin.
 • Základní zdravotní stavy – vzácná onemocnění, jako jsou svalové dystrofie, amyotrofická laterální skleróza (ALS), spinální svalová atrofie, Isaacsův syndrom, lupus, roztroušená skleróza (RS) a chronické onemocnění ledvin.
 • Další faktory – podráždění víčka nebo povrchu oka, užívání nikotinu a hypotyreóza.

Tyto příčiny mohou vést k záškubům svalů v různých částech těla, včetně paží, nohou, lýtek, stehen, bicepsů, očních víček a obličeje.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/249192

https://www.webmd.com/fitness-exercise/what-to-know-about-muscles

https://www.healthline.com/health/how-many-muscles-are-in-the-human-body#types-of-muscles

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/muscles