+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Ibišek - zdravotní účinky, výživové hodnoty, užití

Strava
Rostliny

Ibišek se již po staletí používá v tradiční a alternativní medicíně a vyznačuje se jedlými červenými nebo různě zbarvenými květy. Jaké benefity se skrývají v této rostlině a kdy může být naopak nebezpečná? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Ibišek - zdravotní účinky, výživové hodnoty, užití

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to ibišek a kde roste
 • Jaké živiny a sloučeniny se nacházejí v ibišku  
 • Pozitivní účinky ibišku 
 • Jaké jsou vedlejší účinky ibišku
 • Ibišek a těhotenství

 

Ibišek je barevná kvetoucí rostlina, ze které lze vyrábět extrakty, čaje a doplňky stravy. V závislosti na části rostliny, kterou konzumujete, se liší i obsah živin, ale může pomáhat snižovat krevní tlak a zabraňovat oxidačnímu stresu. 

 

Co je to ibišek?

Ibišek je vytrvalá kvetoucí rostlina pěstovaná po celé roční období. Tento keř pochází z Afriky a je vysazován po celém světě v tropických a subtropických oblastech Indie, Číny, Súdánu, Malajsie, Tchaj-wanu a mnoha dalších zemích.

 

Ibišek patří do čeledi Malvaceae. Ibišek má více než 300 druhů kvetoucích rostlin a jedním z nich je Hibiscus sabdariffa Linne. Je považován za víceúčelovou rostlinu, která může mít různé zdraví prospěšné účinky. 

 

Mezi časté druhy ibišku se řadí ibišek čínský neboli ibišek čínská růže, ibišek bahenní, ibišek syrský a ibišek okrasný.

 

Věděli jste?

Ibišek kvete od června až do podzimu. 

 

ibisek barevny

 

Živiny a sloučeniny ibišku 

Živiny a sloučeniny v ibišku se v jednotlivých částech rostliny liší. Syrový ibišek obsahuje některé sacharidy, vápník, hořčík, draslík, vitamin C a vitaminy skupiny B. Ibiškový čaj má obvykle nižší obsah živin, ale přesto nabízí mnoho prospěšných látek.

 

Tyto bioaktivní sloučeniny jsou totiž zřejmě primárně zodpovědné za údajné zdraví prospěšné účinky rostliny.

 

Ibišek obsahuje antokyany, což jsou pigmenty, které dávají květům zářivě červenou barvu. Dále obsahuje flavonoidy, fenolové kyseliny a organické kyseliny. Mnohé z těchto látek působí jako antioxidanty. Předpokládá se, že oxidační stres přispívá k chronickým onemocněním, jako je vysoký krevní tlak, rakovina, cukrovka a srdeční choroby.

 

Ibišek má dobré nutriční hodnoty, které jsou uvedeny níže. 

 

Výživová hodnota

květ

semena 

listy

sacharidy (g) 

10,2

25,5

8,7

tuky (g)

0,1

21,4

0,3

bílkoviny (g)

2

28,9

3,5

vitamin C (mg)

17

9

2,3

vápník (mg)

150

350

240

železo (mg)

3

9

5

thiamin (mg)

0,05

0,1

0,2

riboflavin (mg)

0,07

0,15

0,4

niacin (mg)

0,06

1,5

1,4

 

Benefity ibišku 

Ibišek má vysoký obsah antioxidantů a nabízí mnoho potenciálních výhod. Zejména může pomáhat při hubnutí, omezovat růst bakterií a rakovinných buněk a podporovat zdraví srdce a jater.

 

Podporuje zdravý cholesterol a triglyceridy

Krevní tlak není jediným rizikovým faktorem srdečních onemocnění, kterému ibiškový čaj prospívá. Může také pomoci lidem s dyslipidémií regulovat hladinu cholesterolu a vysokých triglyceridů.

 

Tyto dva rizikové faktory srdečních onemocnění jsou součástí většího souboru příznaků známého jako metabolický syndrom, který poukazuje také na zvýšené riziko cukrovky a mrtvice. 

 

Ve studii publikované v časopise Phytomedicine vědci doporučují používat výtažky z ibišku k přirozenému snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů u pacientů s metabolickým syndromem. 

 

Stejně jako v případě krevního tlaku se schopnost ibiškového čaje snižovat vysoké "krevní lipidy" vztahuje i na osoby s cukrovkou. Studie z roku 2009 nechala pacienty s cukrovkou konzumovat ibiškový čaj dvakrát denně po dobu jednoho měsíce a zjistila významné zvýšení HDL ("dobrého") cholesterolu a snížení celkového cholesterolu, LDL ("zlého") cholesterolu a triglyceridů.

 

TIP: Vyzkoušejte náš Konopný čaj - IMUNITA, který obsahuje listy moringy, které správně ovlivňují metabolismus sacharidů a ibišek, který má blahodárný vliv na vitalitu.

 

 

Snižuje krevní tlak

Vysoký krevní tlak postihuje mnoho dospělých a vede k vážným zdravotním problémům, jako je infarkt, mrtvice, srdeční selhání a onemocnění ledvin. V klinických studiích bylo prokázáno, že pití ibiškového čaje snižuje krevní tlak u lidí.

 

Národní centrum pro komplementární a integrativní zdraví však upozorňuje, že ibišek a další bylinné přípravky snižují krevní tlak jen mírně. Nemohou nahradit léky u osob, u kterých byl diagnostikován vysoký krevní tlak.

 

Zabraňuje oxidačnímu stresu

Ibišek je plný antioxidantů, které bojují proti poškození volnými radikály způsobenému špatnou stravou a neustálým působením nebezpečných chemických látek. Ty se nacházejí především v antokyanech rostliny, přírodních pigmentech, které dávají této květině červenou barvu, jak bylo prokázáno na krysích modelech. 

 

Malá výzkumná studie na lidech zjistila, že doplňování ibiškového čaje zvyšuje antioxidační zátěž v krevním oběhu a snižuje množství sloučenin, které mohou přispívat k oxidačnímu stresu, jenž poškozuje buňky. 

 

Protože subjekty měly zvýšené množství kyseliny hippurové, závěr studie naznačuje, že polyfenoly (antioxidanty) ibišku musely být významně přeměněny střevním mikrobiomem.

 

Dobré vědět

Antioxidanty pomáhají chránit tělo před reaktivními molekulami zvanými volné radikály, které mohou způsobit poškození buněk známé jako oxidační stres.

 

Snižuje obezitu a související rizika

Pokud hledáte nápoj, který vám pomůže snížit riziko obezity, dejte si ibiškový čaj. Zatímco antioxidanty působí na ochranu buněk, tyto a další sloučeniny obsažené v ibišku mají potenciál podporovat hubnutí a minimalizovat další související rizika, jak ukázal výzkum na krysách. 

 

Studie na lidech a zvířatech zjistily souvislost mezi ibiškovým čajem a zvýšeným metabolismem. Extrakt z ibišku může dokonce bránit vstřebávání takového množství škrobu a sacharózy, jaké by se mohlo vstřebat z běžného jídla. 

 

Pití ibiškového čaje alespoň jednou denně vám také může pomoci v boji proti inzulínové rezistenci, která je častým znakem prediabetu a různých dalších onemocnění. Ve skutečnosti může dokonce pomáhat při udržování zdravé hladiny cukru v krvi u pacientů s cukrovkou, což znamená, že může pomoci snížit každý příznak ze skupiny metabolického syndromu. 

 

Dalším onemocněním spojeným s obezitou (a stravou) je nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD). Toto onemocnění je identifikováno jako nahromadění nadbytečných tukových buněk v játrech, které není způsobeno užíváním alkoholu. Mezi běžně chápané příčiny NAFLD patří obezita, špatné stravovací návyky, diabetes a dyslipidémie.

 

ibisek

 

Přírodní antidepresivum

Pokud trpíte depresí nebo jste jí ohroženi, můžete zvážit vyzkoušení ibiškového čaje jako jednoho z přírodních způsobů boje proti někdy vysilujícím příznakům deprese, jako je únava, pocity beznaděje, ztráta zájmu o koníčky a další.

 

I toto je zcela nová oblast studia, ale studie na zvířatech, které zkoumají zlepšení příznaků deprese, zjistily, že květy ibišku mají specifické bioflavonoidy, které by mohly pomoci jako jeden z přírodních prostředků proti depresi.

 

Může zabránit vzniku ledvinových kamenů

Protože ibiškový čaj působí jako diuretikum, zamotal hlavu i těm, kteří zkoumají zdraví ledvin a močového systému. První testy na zvířatech naznačují, že ibiškový čaj představuje tzv. antiurolithiovou vlastnost, což znamená, že může snižovat výskyt sloučenin, které tvoří ledvinové kameny

 

Věděli jste?

Ibišek není jedovatý pro lidi a obvykle je bezpečný i pro psy; představuje však riziko pro kočky.

 

Podporuje zdraví jater

Ibišek podle několika studií pomáhá udržovat zdravá játra. Extrakt chrání játra před řadou toxinů, pravděpodobně díky své silné antioxidační aktivitě. V laboratorních testech jaterních buněk dokonce prokázal určitou protirakovinnou aktivitu.

 

ibišek celá rostlina

 

Vedlejší účinky ibišku

Ibišek je obecně považován za bezpečný, pokud je konzumován v běžném množství. Užívání bylinného doplňku, jako je ibišek, však s sebou nese potenciální riziko nežádoucích účinků.

 

Ačkoli se vyskytují zřídka, nežádoucí účinky, které jsou s ibiškem nejčastěji spojovány, jsou žaludeční nevolnost, plynatost nebo zácpa

 

Ačkoli ne ve všech případech se jedná o závažné nežádoucí účinky, někteří lidé mohou být alergičtí na ibišek nebo jiné zástupce čeledi Malvaceae. Pokud víte o existující alergii na rostliny z čeledi Malvaceae, ibišku se vyhněte.

 

Dobré vědět

Pokud se u vás při užívání ibišku objeví alergická reakce, okamžitě jej přestaňte užívat a poraďte se s lékařem.

 

Pro koho se ibišek nedoporučuje?

I přes domnělou bezpečnost by se někteří lidé měli užívání ibišku vyhnout nebo ho omezit. Následující skupiny by se měly vyhnout užívání ibišku:

 

 • těhotné osoby - ibišek může mít účinky, které způsobují potrat nebo předčasný porod,
 • kojící ženy - Hibiscus může mít neznámé účinky na kojence,
 • malé děti - není dostatek spolehlivých důkazů, abychom věděli, zda je ibišek bezpečný pro děti do 12 let,
 • lidé podstupující chirurgický zákrok - ibišek může snižovat hladinu cukru v krvi, což by mohlo být nebezpečné pro osoby podstupující operaci. Pro jistotu přestaňte ibišek užívat alespoň dva týdny před plánovanou operací.

Vzhledem k celkovému nedostatku vědeckých údajů o ibišku není známo, zda by se i jiné skupiny měly ibišku vyhýbat. Pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo si nejste jisti, zda je pro vás ibišek bezpečný, poraďte se s lékařem.

 

Užívání ibišku 

Ibišek je k dispozici v několika variantách jako například čaj, prášek nebo extrakt. 

 

 • Čaj - ibiškový čaj si můžete připravit spařením sušených ibiškových pupenů (tzv. kalichů) ve vroucí vodě. Pokud nejste příznivci metody "udělej si sám", můžete si také zakoupit sušený ibišek nebo ibiškové čajové sáčky.
 • Prášek - ibišek si můžete koupit také jako prášek, který se vyrábí ze sušených částí rostliny, které jsou jemně rozemlety. Prášek smíchejte s vodou a připravte si nápoj.
 • Extrakt - extrakt z ibišku je koncentrovaná tekutá forma doplňku. 

 

suseny ibisek

 

Jak připravit ibiškový čaj

K přípravě ibiškového čaje můžete použít připravené čajové sáčky nebo sušené květy.

 

V hrnci nebo v čajové konvici přiveďte vodu k varu. Do 80°C vody přidejte čajový sáček nebo sušené květy ibišku. Čajový sáček nebo květy několik minut povařte.

 

Pokud používáte čajový sáček, vyjměte jej před ochucením nebo pitím čaje. Pokud používáte sušené květy, před ochucením nebo pitím čaje květy sceďte.

 

Chcete-li si připravit studený čaj, můžete čajové sáčky nebo květy ibišku namočit přes noc do džbánu s vodou v chladničce.

 

Věděli jste? 

Ibišek lze pěstovat jako pokojovou i venkovní rostlinu.

 

Ibišek a těhotenství 

I když ibiškový čaj nabízí spoustu zdraví prospěšných látek, obvykle se nedoporučuje, pokud jste těhotná nebo kojíte.

 

Ačkoli studie poukazující na možná rizika během těhotenství byly provedeny na zvířatech, podle přehledu z roku 2013 jsou zjištění natolik znepokojivá, že důrazně nedoporučují jeho konzumaci ani v těhotenství u lidí. Konkrétně se často objevují dvě rizika opožděná puberta a potrat.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://pharmeasy.in/blog/ayurveda-uses-benefits-side-effects-of-hibiscus/

https://draxe.com/nutrition/hibiscus-tea/

https://www.webmd.com/diet/hibiscus-tea-is-it-good-for-you

https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-hibiscus 

https://www.healthline.com/health/pregnancy/hibiscus-tea-pregnancy#other-teas-to-avoid

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tereza Hoffmannová - Herbalus 

 

Bc. Tereza Hoffmannová 
Narozena 5. 8. 2000 v Třinci 
Vystudovala jsem biologii a geografii. Řadím se mezi milovníky přírody, hor a také se zajímám o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví.