+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jaké funkce v těle má vitamin E?

|
Vitaminy a minerály

Vitamin E patří mezi nezbytné vitaminy, které lidské tělo potřebuje. Jaké funkce má v těle a proč ho vůbec doplňovat? Mohou vzniknout nějaké kontraindikace s léky? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Jaké funkce v těle má vitamin E?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to vitamin E 
 • Účinky vitaminu E na lidské tělo
 • Jaké jsou nejlepší zdroje vitaminu E  
 • Negativní účinky vitaminu E 
 • Kontraindikace vitaminu E

Vaše tělo využívá vitamin E k mnoha účelům, včetně ochrany před oxidativním stresem a podpory imunitního systému. Vitamin E můžete získat z některých potravin a doplňků stravy.

 

Vitamin E 

Vitamin E je vitamin rozpustný v tucích a má několik forem, ale lidské tělo využívá pouze alfa-tokoferol. Jeho hlavním úkolem je působit jako antioxidant, který odvádí volné elektrony - tzv. volné radikály - které mohou poškodit buňky. Zlepšuje také funkci imunitního systému a zabraňuje tvorbě sraženin v srdečních tepnách. 

 

Antioxidační vitaminy, včetně vitaminu E, se dostaly do povědomí veřejnosti v 80. letech 20. století, kdy vědci začali chápat, že poškození volnými radikály se podílí na počátečních stádiích aterosklerózy, která ucpává tepny, a může také přispívat k rakovině, ztrátě zraku a řadě dalších chronických onemocnění. 

 

vitamin E vzorec

vzorec vitaminu E

 

Funkce vitaminu E

Díky své schopnosti působit jako antioxidant funguje vitamin E jako ochranný štít pro různé buňky v těle, zejména stabilizuje membrány buněk a chrání je před poškozením. Kromě toho je klíčový pro správné fungování imunitního systému a podporuje tvorbu látek, které ovlivňují srážení krve a zánětlivé procesy.

 

Benefity vitaminu E 

Ačkoli se vitamin E nachází v několika potravinách, včetně ovoce, zeleniny, olejů, ořechů a semen, většina lidí má ve stravě málo této základní živiny.  Doplňky vitaminu E mohou být prospěšné pro určité skupiny obyvatel, včetně lidí s vysokou úrovní oxidačního stresu a lidí s určitými zdravotními potížemi, jako je endometrióza

 

Může snižovat markery oxidačního stresu a zánětu 

Vitamin E funguje v těle jako silný antioxidant, který chrání buňky před oxidačním stresem tím, že neutralizuje sloučeniny zvané volné radikály. 

 

Když množství volných radikálů převýší množství antioxidantů v těle, vede to k poškození buněk, což může zvýšit riziko onemocnění. Tato nerovnováha se označuje jako oxidační stres.

 

Některá onemocnění, jako je cukrovka a endometrióza, jsou spojena s vysokou úrovní oxidačního stresu a zánětu. U těchto skupin populace mohou doplňky vitaminu E pomoci chránit před poškozením buněk a dalšími komplikacemi způsobenými oxidačním stresem. 

 

Jedna studie zahrnující 54 osob s poškozením nervů způsobeným vysokou hladinou cukru v krvi, známým také jako diabetická neuropatie, srovnávala účinky doplňků vitaminu E s placebem. Vědci zjistili, že doplňování 800 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu E denně po dobu 12 týdnů významně zvýšilo hladinu vitaminu E a glutathionu, silného antioxidantu přirozeně produkovaného organismem, v krvi.

 

V přehledu 33 studií vědci zjistili, že doplňky stravy s vitaminem E účinně snižují některé zánětlivé markery u zdravých lidí a u lidí s onemocněním, jako je diabetes 2. typu, metabolický syndrom, onemocnění ledvin a jater.

 

 

Vyrovnává hormony

Vitamin E může hrát klíčovou roli při vyrovnávání endokrinního a nervového systému a přirozeně působit na rovnováhu hormonůPříznaky hormonální nerovnováhy mohou zahrnovat PMS, přibývání na váze, alergie, infekce močových cest, změny na kůži, úzkost a únavu

 

Dobré vědět

Udržováním hormonální rovnováhy si snáze udržíte zdravou váhu, pravidelný menstruační cyklus a budete se cítit energičtěji.

 

Zlepšuje fyzickou vytrvalost a svalovou sílu

Vitamin E lze použít ke zlepšení fyzické vytrvalosti. Může zvýšit vaši energii, snížit úroveň oxidačního stresu ve svalech po cvičení a zlepšit svalovou sílu. Kromě toho může pomoci odstranit únavu tím, že podporuje krevní oběh a posiluje stěny kapilár.

 

síla

 

Vitamin E během těhotenství pro růst a vývoj

Vitamin E je důležitý během těhotenství a pro správný vývoj kojenců a dětí, protože chrání důležité mastné kyseliny před poškozením.

 

Někteří odborníci se domnívají, že největší potřeba vitaminu E je během 1000-denního období, které začíná v okamžiku početí, protože ovlivňuje rané fáze neurologického a mozkového vývoje, které mohou probíhat pouze během tohoto jednoho specifického období.

 

Z tohoto důvodu se doporučuje těhotným ženám, kojícím matkám a dětem do 2 let věku užívat přírodní doplněk stravy, aby se zajistil dostatečný přísun vitaminu a předešlo se tak abnormalitám.

 

Věděli jste? 

Optimální výživa během prvních 1000 dnů (od početí do 2. narozenin) má zásadní význam pro zdravý vývoj a zdravý život novorozence.

 

Opravuje poškozenou pokožku

Vitamin E prospívá pokožce tím, že posiluje stěny kapilár, zlepšuje její vlhkost a pružnost a působí v těle jako přirozená živina proti stárnutí.

 

Studie prokázaly, že vitamin E snižuje záněty v těle i na pokožce, což znamená, že jeho konzumace může přispět ke zdravé a mladistvé pleti. Antioxidační vlastnosti jsou také užitečné, když jste vystaveni cigaretovému kouři nebo ultrafialovým paprskům ze slunečního záření, a chrání tak před rakovinou kůže.

 

Užívání vitaminu E s vitaminem C bojuje proti zánětům kůže po vystavení UV záření a může být užitečné také při snižování projevů akné a ekzémů.

 

Vitamin E se vstřebává do epidermální vrstvy kůže a lze jej použít k léčbě spálenin od slunce, které jsou mimo jiné jednou z hlavních příčin rakoviny kůže. Protože urychluje regeneraci buněk, lze jej použít k léčbě jizev, akné a vrásek. Vaše pleť tak bude vypadat zdravěji a mladší.

 

Zdravé vlasy

Zastavuje vitamín E vypadávání vlasů? Jako antioxidační vitamin pomáhá snižovat poškození vlasů vlivem prostředí. Může také podpořit prokrvení pokožky hlavy.

 

Olej s vitaminem E dokáže udržet přirozenou vlhkost v pokožce, což pomáhá pokožce hlavy, aby nebyla suchá a šupinatá. Díky tomuto oleji také vlasy vypadají zdravěji a svěžeji.

 

zdravé vlasy

 

Zlepšuje vidění

Vitamin E může chránit oči před poškozením a může pomoci snížit riziko věkem podmíněné makulární degenerace, která je častou příčinou slepoty.  Nezapomeňte, že aby byl vitamin E účinný pro zrak, musí být konzumován také s dostatečným příjmem vitaminu C, beta karotenu a zinku.

 

Věděli jste?

Bylo také zjištěno, že denní užívání vysokých dávek vitaminu E a vitaminu A zřejmě zlepšuje hojení a vidění u lidí, kteří podstupují laserovou operaci očí.

 

Může snížit rizikové faktory srdečních onemocnění 

Vysoký krevní tlak a vysoké hladiny krevních lipidů, jako je LDL (špatný) cholesterol a triglyceridy, mohou zvyšovat riziko vzniku srdečních onemocnění. Výzkum naznačuje, že doplňky stravy s vitaminem E mohou u některých lidí pomoci snížit tyto rizikové faktory srdečních onemocnění.

 

Některé studie také ukazují, že užívání vitaminu E s doplňky omega-3 může snížit hladinu LDL a triglyceridů u lidí s metabolickým syndromem - souborem onemocnění, včetně vysoké hladiny tuků v krvi, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění a dalších zdravotních potíží.

 

TIP: Vyzkoušejte OMEGA 3 obohacený o vitamin E, který díky této kombinaci přispívá nejen ke správné funkci srdce a mozku ale také k normálnímu zraku a krevnímu tlaku.

 

omega 3

 

Nejlepší zdroje vitaminu E (vitamin E v potravinách) 

Vitamin E můžete také získat ze stravy. Níže si uvedeme jedny z nejlepších zdrojů vitaminu E. 

 

Rostlinné oleje

Největší množství vitaminu E obsahuje olej z pšeničných klíčků, který v 1 polévkové lžíci obsahuje 135 % denní hodnoty (DV). Dobrým zdrojem této živiny jsou však i další rostlinné oleje, například slunečnicový a světlicový. 

 

Kukuřičný a sójový olej obsahují určité množství vitaminu E, ale v menším množství než ostatní oleje.

 

Ořechy a arašídy

Dalším dobrým zdrojem jsou lískové oříšky, které obsahují 29 % vitaminu E v jedné porci. Arašídy a arašídové máslo jsou také dobrým zdrojem vitaminu E. Obsahují asi 15 až 20 % DV v jedné porci.

 

arašídy

 

Zelená zelenina

Zelenina jako špenát a brokolice obsahuje určité množství vitaminu E. Přestože je to jen asi 5 až 8 % DV, stojí za to ji zařadit do jídelníčku. Zelená zelenina je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů.

 

Obohacené potraviny

Potravinářské společnosti přidávají vitamin E do balených potravin, jako jsou cereálie a ovocné šťávy. Podívejte se na etiketu s výživovými údaji a zjistěte, do kterých potravin je vitamin E přidáván. Ve složení ho můžete vidět jako "alfa-tokoferol" nebo "smíšené tokoferoly".

 

špenát

 

Nedostatek vitaminu E

Ačkoli je nedostatek vitaminu E obecně vzácný, v některých populacích je častější. Zvýšenému riziku jsou vystaveni například lidé se zdravotními potížemi spojenými s malabsorpcí tuků, včetně cystické fibrózy a Crohnovy choroby.

 

Kromě toho mají vyšší pravděpodobnost nedostatku také osoby s některými vzácnými dědičnými chorobami, jako je abetalipoproteinemie. U lidí s nedostatečným příjmem potravy, jako jsou děti v rozvojových zemích a lidé trpící mentální anorexií, může také dojít k nedostatku vitaminu E v důsledku podvýživy.

 

Nežádoucí účinky vitaminu E

Při užívání nižších dávek nejsou doplňky vitaminu E spojeny s mnoha nežádoucími účinky. Některé studie však prokázaly, že dlouhodobé doplňování 400-800 mg vitaminu E může způsobit nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou:

 

 • bolesti hlavy,
 • rozmazané vidění,
 • závratě,
 • vysoký krevní tlak.

V některých případech mohou vysoké dávky vitaminu D způsobit neobvyklé krvácení nebo tvorbu modřin.

 

Dobré vědět

Pokud se u vás tyto příznaky nebo výše uvedené nežádoucí účinky objeví, přestaňte vitamin E užívat a okamžitě se poraďte se svým lékařem.

 

Kdo by se měl vyhnout užívání doplňků stravy s vitaminem E?

Existuje další důvod, proč získávat vitamin E z potravin, a ne z doplňků stravy. Doplňkům vitaminu E byste se měli vyhnout, pokud užíváte:

 

 • léky na ředění krve - Pokud užíváte antikoagulancia (léky na ředění krve), může vitamin E zvýšit riziko krvácení.
 • léčba rakoviny - Vitamin E může narušit účinnost chemoterapie nebo radioterapie.
 • léky na cholesterol - Některé výzkumy zjistily, že antioxidační doplněk stravy obsahující vitamin E může bránit působení léků na snížení cholesterolu, včetně statinů a niacinu.

 

Souhrn

Vitamin E hraje důležitou roli pro zdraví, například podporuje imunitní funkce a chrání buňky před oxidačním poškozením. Ačkoli se vitamin E nachází v řadě potravin, pro některé lidi mohou být vhodné doplňky vitaminu E. 

 

Doplňky vitaminu E mohou být například nezbytné pro osoby, které mají problémy se vstřebáváním vitaminů rozpustných v tucích, jako jsou lidé s Crohnovou chorobou, a mohou být prospěšné pro osoby se zdravotními potížemi, jako je diabetická neuropatie a endometrióza. 

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6949907/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/ 

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-e/art-20364144 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425140/