+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jak zvýšit pocit štěstí?

|
Duševní zdraví
Hormony

Jak moc souvisí pocit štěstí s chemickými látkami v mozku? Tento článek vám představí čtyři nejdůležitější chemické látky v mozku, které jsou zodpovědné za pocit štěstí a také zde najdete, jak tyto látky "hacknout".

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Jak zvýšit pocit štěstí?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Dopamin a serotonin
 • Oxytocin a endorfiny
 • Vliv domácího mazlíčka na štěstí
 • Slunce a pocit štěstí
 • Doplňky stravy pro pocit štěstí

 

Pro některé lidi je štěstí pocit radosti nebo potěšení. Pocit štěstí však obvykle vzniká kombinací jedinečného koktejlu chemických hormonálních reakcí ve vašem mozku. 

 

Vylučované chemické látky v mozku nejsou vždy vyvážené, a proto můžete mít někdy pocit, že jste obzvlášť náladoví, smutní, šťastní nebo v extázi, ale ne vždy víte, proč tomu tak je.  Tyto chemické látky v mozku mohou mít zásadní vliv na vaši náladu a ovlivňují vaši duševní, fyzickou a emocionální pohodu. 

 

Typy chemických látek v mozku

Pokud jde o pochopení chemické sítě v mozku, je třeba znát klíčové hráče: dopamin, oxytocin, serotonin a endorfiny. Tyto chemické látky v mozku neboli "hormony štěstí" mají zásadní vliv na náladu a hrají roli v duševním, emocionálním a fyzickém zdraví.

 

Když se cítíme šťastní, v bezpečí, hrdí nebo propojení, naše tělo tyto mozkové chemické látky uvolňuje.

 

Dopamin

Dopamin je známý jako "hormon štěstí" a je silně spojen se systémem odměňování v mozku. Tato chemická látka v mozku nás motivuje k činnosti směřující k dosažení cílů, přání a potřeb a zároveň posiluje potěšení, když těchto cílů dosáhneme. 

 

Tento příliv hormonů dobrého pocitu nám může pomoci povzbudit a motivovat nás a usnadnit učení. Například po pochvale nebo po obdržení odměny za splnění úkolu se v mozku dostaví nával dopaminu. 

 

Naopak prokrastinace, pochybnosti o sobě samém a nedostatek motivace jsou spojeny s nízkou hladinou dopaminu.

 

Oxytocin

Oxytocin je dalším hormonem štěstí, který je známý jako "hormon lásky" nebo "hormon mazlení". Oxytocin má zásadní význam při navazování pouta s druhou osobou a budování zdravých vztahů. 

 

Tento hormon se spouští při intimitě a blízkosti, například při orgasmu mužů a žen, a u matek při porodu a kojení. Když se oxytocin produkuje, může pomoci vytvořit pocit důvěry, propojení a bezpečí. 

 

Výzkumy ukazují, že když se těšíme na společenské angažmá, dochází k přílivu oxytocinu, který nás nutí k ještě většímu společenskému kontaktu. To je nezbytné pro to, abychom si vytvořili silné vazby a zlepšili sociální interakce.

 

starsilide

 

Endorfiny

Endorfiny jsou skupinou chemických látek, které jsou známé jako "opiátové peptidy". Endorfiny jsou spojovány s pocity euforie, potěšení, sexuality a úlevy od bolesti.

 

Endorfiny podporují pocit pohody a dokonce pocity blaženosti. Na druhé straně jsou nízké hladiny endorfinů spojeny s emoční a fyzickou bolestí, rizikovým chováním a zvýšeným rizikem vzniku závislosti.

 

Endorfiny slouží jako přírodní opiátové peptidové chemické látky, které mají mnoho společného s léky proti úzkosti a opiáty na předpis. Studie ukazují, že když se tyto chemické látky v mozku uvolňují, pomáhají zvládat bolest, poskytují pocit euforie a podporují pocity potěšení.

 

Serotonin

Serotonin hraje roli v řadě neuropsychologických procesů. Jako chemická látka v mozku reguluje náladu, energetickou rovnováhu, motoriku, vnímání bolesti, chuť k jídlu a kardiovaskulární funkce.

 

Věděli jste?

Výzkum serotoninu ukazuje, že se tento neurotransmiter podílí na regulaci mnoha klíčových činností, včetně chování, nálady a paměti. 

 

Proto se serotonin používá jako primární léčba řady poruch, včetně velké depresivní poruchy, posttraumatické stresové poruchy, úzkosti, agresivního chování, panické poruchy a obsedantně-kompulzivní poruchy.

 

 

 

Jak hacknout hormony štěstí

Za naše štěstí jsou zodpovědné dopamin, serotonin, oxytocin a endorfiny. Pozitivní stav může mít významný vliv na naši motivaci, produktivitu a přístup k životu. 

 

Různé události a situace mohou spustit kaskádu těchto mozkových chemických látek, můžeme se však snažit záměrně vyvolat jejich proudění.

 

Hrajte si se svým domácím mazlíčkem

Hra s domácím mazlíčkem nebo mazlení s ním může zvýšit produkci chemických látek v mozku, jako jsou oxytocin, endorfiny a dopamin. Je to proto, že interakce s vaším domácím mazlíčkem může vytvořit vztah a podpořit produkci oxytocinu.

 

mazlicek

 

Jezte zdravé potraviny

Věděli jste, že pouhá konzumace výživných potravin může podpořit produkci hormonů štěstí, jako je dopamin? Některým potravinám se ve skutečnosti říká "potraviny pro mozek", protože pomáhají uvolňovat neurotransmitery.

 

Mezi nejlepší potraviny pro vaše hormony štěstí patří kvalitní bílkoviny, fazole, ořechy, semínka, zdravé tuky, antioxidační ovoce a zelenina.

 

Dobře se vyspěte

Nedostatek kvalitního spánku může ovlivnit vaše zdraví mnoha způsoby. Jednak může přispívat k nerovnováze hormonů, zejména dopaminu. To může mít negativní dopad na vaši náladu i fyzické zdraví.

 

Vyhradit si každou noc 7 až 9 hodin na spánek může pomoci obnovit rovnováhu hormonů v těle, což vám pravděpodobně pomůže cítit se lépe. Pokud je pro vás obtížné se dobře vyspat, zkuste:

 

 • chodit spát a vstávat každý den přibližně ve stejnou dobu,
 • vytvořit klidné prostředí pro spánek (zkuste omezit světlo, hluk a obrazovky),
 • snížit příjem kofeinu, zejména odpoledne a večer.

Procházka venku

Určitě nečtete poprvé, že procházky venku jsou zdraví prospěšné. Procházky navozují pocity klidu a uvolnění. Děje se tak díky podpoře tvorby serotoninu, který reguluje vaši náladu, hladinu energie a vnímání bolesti.

 

Oslavujte malá vítězství

Dopamin je chemická látka v mozku, která je spojena s mozkovým systémem odměn. Místo toho, abychom oslavovali pouze dosažení cílové mety, měli bychom pamatovat i na oslavu malých vítězství, která uvolňují dopamin a udržují naši motivaci

 

Oslavte to například tím, že si dopřejete oblíbený dezert nebo si poříďte malý dárek.

 

Cvičení

Cvičení nebo jakákoli forma fyzické aktivity je skvělým způsobem, jak zvýšit hladinu serotoninu. Může to být běh, plavání, jízda na kole, posilování, jóga a další.

 

Dobré vědět

Pohybem a rozprouděním krve se budete cítit plní energie a budete mít lepší náladu.

 

Dávejte dárky

Když dostáváme nebo darujeme dárky, zvyšuje se hladina oxytocinu. Obdarujte své kolegy, přátele a rodinu drobnými dárky, které pomohou upevnit pracovní nebo osobní vztahy. 

 

Kromě toho při přijímání dárků praktikujte vděčnost, abyste si připomněli svou životní hodnotu. To může vyvolat zvýšení hladiny serotoninu a zanechat ve vás pocit štěstí.

 

Uvařte (a vychutnejte si) oblíbené jídlo s někým blízkým

Tento tip by teoreticky mohl podpořit všechny čtyři hormony štěstí. Potěšení z chutného jídla může vyvolat uvolňování dopaminu a endorfinů. Sdílení jídla s někým, koho máte rádi, a sblížení při jeho přípravě může zvýšit hladinu oxytocinu.

 

Hladinu hormonů mohou ovlivňovat i některé potraviny, proto si při plánování jídla pro zvýšení hladiny hormonů štěstí všímejte následujících informací:

 

 • kořeněná jídla mohou vyvolat uvolňování endorfinů,
 • jogurt, fazole, vejce, maso s nízkým obsahem tuku a mandle jsou jen některé potraviny spojené s uvolňováním dopaminu,
 • potraviny s vysokým obsahem tryptofanu jsou spojovány se zvýšením hladiny serotoninu,
 • potraviny obsahující probiotika, jako je jogurt, kimči a kysané zelí, mohou ovlivňovat uvolňování hormonů.

Získejte trochu slunce

Denní dávka vitaminu D je důležitější, než si myslíte. Naše kůže absorbuje UV záření, které podporuje tvorbu serotoninu. Příliš mnoho ultrafialového záření může způsobit zdravotní problémy, jako je zvýšené riziko rakoviny kůže a vrásek. 

 

TIP: Pro dostatečnou dávku vitaminu D vyzkoušejte náš VITAMIN D3+K2 kombinující dva důležité vitaminy, které působí synergicky.

 

info D3K2

 

Uvolněte se

Upřednostňování relaxačních aktivit je důležité pro naši duševní i fyzickou pohodu. Relaxace totiž může spustit produkci dopaminu, endorfinů a hormonů serotoninu

 

Ať už rádi chodíte na masáže, meditujete nebo si čtete knihu, je důležité, abychom si na sebe udělali čas.

 

Poslouchejte hudbu (nebo ji tvořte)

Hudba může povzbudit nejeden z vašich hormonů štěstí. Poslech instrumentální hudby, zejména té, při které vás mrazí, může zvýšit produkci dopaminu v mozku.

 

Pokud vás však hudba baví, může vám k dobré náladě pomoci i pouhý poslech jakékoli hudby, která se vám líbí. Tato pozitivní změna nálady může zvýšit produkci serotoninu.

 

Při provozování hudby, zejména ve velké skupině, můžete také zažít uvolnění endorfinů. Například studie z roku 2016 zjistila, že členové pěveckého sboru zažívají během zkoušek zvýšené uvolňování endorfinů.

 

hudba

 

Zasmějte se s přítelem

Kdo by neslyšel staré rčení: "Smích je nejlepší lék?". Smích samozřejmě neléčí trvalé zdravotní problémy. Může však pomoci zmírnit pocity úzkosti nebo stresu a zlepšit špatnou náladu zvýšením hladiny dopaminu a endorfinů.

 

Sdílejte tedy vtipné video, oprašte knihu vtipů nebo se s kamarádem či partnerem podívejte na komediální speciál.

 

Dobré vědět

Bonus navíc? Spojení nad něčím vtipným s milovanou osobou může dokonce vyvolat uvolňování oxytocinu.

 

Naplánujte si romantický večer

Oxytocin má pověst "hormonu lásky", kterou si zaslouží. Už jen to, že vás někdo přitahuje, může vést k produkci oxytocinu. K produkci oxytocinu však přispívá i fyzická náklonnost, včetně líbání, mazlení nebo sexu.

 

Ke zvýšení produkce oxytocinu může přispět i pouhé trávení času s někým, na kom vám záleží. To může pomoci zvýšit blízkost a pozitivní pocity ve vztahu, díky čemuž se budete cítit šťastní, blažení nebo dokonce euforičtí.

 

Pokud chcete tyto hormony štěstí opravdu pocítit, uvědomte si, že tanec i sex vedou k uvolňování endorfinů, zatímco orgasmus spouští uvolňování dopaminu. Můžete se také s partnerem podělit o sklenku vína, která vám dodá endorfiny.

 

Zvládejte stres

Je normální, že čas od času zažíváte stres. Ale pravidelný stres nebo stres z velmi stresujících životních událostí může způsobit pokles produkce dopaminu a serotoninu. To může mít negativní vliv na zdraví a náladu a ztěžuje vám to zvládání stresu.

 

Pokud jste vystaveni velkému stresu doporučuje se:

 

 • udělat si krátkou přestávku od zdroje stresu,
 • smích,
 • věnovat 20 minut procházce, běhu, jízdě na kole nebo jiné fyzické aktivitě,
 • meditace,
 • sociální interakce.

Kterýkoli z těchto přístupů vám může pomoci zmírnit stres a zároveň zvýšit hladinu serotoninu, dopaminu a dokonce i endorfinů.

 

Vyzkoušejte doplňky stravy

Existuje několik doplňků, které mohou pomoci zvýšit hladinu hormonů štěstí. Zde je jen několik z nich, které stojí za zvážení:

 

 • tyrosin (produkce dopaminu),
 • zelený čaj a extrakt ze zeleného čaje (dopamin a serotonin),
 • probiotika (produkce serotoninu a dopaminu),
 • tryptofan (serotonin).

Doplňky stravy mohou být užitečné, ale některé se nedoporučují lidem s určitými zdravotními potížemi. Mohou se také vzájemně ovlivňovat s některými léky, proto se před jejich vyzkoušením poraďte s lékařem.

 

TIP: Vyzkoušejte naše unikátní MAGNESIUM PRO ENERGII, které kombinuje esenciální hořčík s extrakty ze zeleného čaje a yerby maté, nejen pro povzbuzení organismu ale také i pro lepší náladu. 

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6826447/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2958859/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3779905/ 

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/oxytocin-the-love-hormone 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29081760/