+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Probiotika a prebiotika – jaký je mezi nimi rozdíl?

Strava

Probiotika a prebiotika spolu úzce souvisí. Ale jaký v nich je rozdíl a kde se nachází? Jaký mají vliv na lidské tělo? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Probiotika a prebiotika – jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co jsou to prebiotika a probiotika 
 • Proč jsou bakterie prospěšné pro střeva
 • Výhody užívání probiotik a prebiotik
 • V jakých potravinách se nachází probiotika a prebiotika
 • Bezpečnost probiotik a prebiotik

 

Probiotika jsou prospěšné bakterie a prebiotika jsou potravou pro tyto bakterie. Konzumace potravin nebo doplňků stravy obsahujících obojí může pomoci vyrovnat rovnováhu střevních bakterií.

 

Co jsou to prebiotika a probiotika? 

Prebiotika i probiotika podporují tělo při vytváření a udržování zdravé kolonie bakterií a dalších mikroorganismů, které podporují střeva a napomáhají trávení. 

 

Tito prospěšní mikrobové, nazývaní mikrobiom, pomáhají udržovat zdravou funkci střev a mohou dokonce pomáhat s podobnými zánětlivými střevními onemocněními. 

 

Tyto složky potravy pomáhají podporovat prospěšné bakterie tím, že jim poskytují potravu a vytvářejí prostředí, ve kterém se mikroorganismům může dařit.

 

Prebiotika se nacházejí v potravinách bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Probiotika se nacházejí v mnoha fermentovaných potravinách, včetně jogurtu, kysaného zelí a tempehu.

 

Věděli jste? 

Každý člověk začíná se svým jedinečným mikrobiomem již při narození. Ten si doplňujeme prostřednictvím potravin, které jíme.

 

Proč jsou střevní bakterie prospěšné?

Správné bakterie ve vašem trávicím traktu vás chrání před škodlivými bakteriemi a plísněmi.  Studie z roku 2013 ukazuje, že různé druhy těchto dobrých bakterií mohou pomáhat vašemu imunitnímu systému, zlepšovat náladu a dokonce pomáhat při hubnutí.

 

Navíc některé střevní bakterie vytvářejí vitamin K a mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Tyto mastné kyseliny jsou hlavním zdrojem živin pro buňky v tlustém střevě. 

 

Pomáhají vytvářet silnou střevní bariéru, která chrání před škodlivými látkami, viry a bakteriemi. To také pomáhá snižovat záněty a může snížit riziko rakoviny.

 

Věděli jste? 

Tlusté střevo obsahuje 100 bilionů "dobrých" bakterií, které jsou nezbytné pro zdraví. 

 

bakterie

 

Jak jídlo ovlivňuje střevní bakterie?

Jídlo, které jíme, ovlivňuje rovnováhu mezi dobrými a špatnými bakteriemi ve střevech. Například strava bohatá na cukr a tuky může negativně ovlivnit střevní bakterie a přispět k inzulínové rezistenci a dalším zdravotním problémům.

 

Když pravidelně jíme nezdravé potraviny, podporujeme růst špatných bakterií, které se pak snadněji množí a vytlačují ty dobré. Škodlivé bakterie a méně zdravá střevní flóra jsou také spojeny s vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI).

 

Kromě toho mohou potraviny ošetřené pesticidy negativně ovlivnit střevní bakterie, i když je potřeba více výzkumu k potvrzení těchto účinků.

 

Studie také ukázaly, že antibiotika mohou způsobit trvalé změny v některých typech bakterií, zejména pokud jsou užívána v dětství a dospívání. Vzhledem k tomu, že se antibiotika používají tak často, vědci nyní zkoumají, jak mohou tyto změny způsobovat zdravotní problémy v pozdějším věku.

 

 

Jak fungují prebiotika? 

Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, například některé vlákniny. Jakmile se dostanou do střeva, stanou se potravou pro prospěšné mikroorganismy ve střevě a rozloží se na chemické látky, které stimulují jejich růst a aktivitu.

 

Konzumací různých prebiotických potravin můžeme prospěšné mikroorganismy ve střevech vyživovat, a přispět tak k vytvoření zdravější a rozmanitější mikrobioty. To může vést ke zlepšení střevního zdraví a metabolismu a také pomoci zabránit růstu škodlivých bakterií ("patogenů") v našich střevech.

 

Přestože pojem prebiotika zahrnuje širokou škálu sloučenin, všechny přispívají k dobrému zdraví trávicího traktu. Mezi některé funkce prebiotik patří podpora metabolismu živin a regulace našeho imunitního systému a ovlivňování rizika onemocnění. 

 

Prebiotika zvyšují produkci zdraví prospěšných látek, jako jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), které jsou spojovány se sníženým rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva.

 

Důkazy naznačují, že prebiotika také pomáhají při zácpě tím, že podporují pravidelnější, častější a dobře utvářenou stolici.

 

Výhody prebiotik 

Jejich hlavní přínosy spočívají v podpoře zdraví střev, zlepšení trávení a snížení problémů spojených s užíváním antibiotik.

 

Prebiotika mohou dále pomáhat vstřebávání vápníku a podporovat růst probiotických bakterií, což přispívá ke zlepšení metabolismu a zpracování sacharidů. Většinou se prebiotika nacházejí přímo v potravinách.

 

Výzkum prebiotik je méně rozvinutý než výzkum probiotik, a i když není potvrzeno, že by kombinace prebiotik a probiotik byla škodlivá, lidé s vážnými zdravotními stavami by měli před užíváním jakýchkoli doplňků konzultovat lékaře. 

 

fermentovane jidlo

 

Výhody probiotik 

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mohou přinášet zdravotní přínosy, když se konzumují ve vhodných množstvích. I když výsledky výzkumů nejsou zcela jednoznačné, naznačují několik potenciálních výhod:

 

Zdraví zažívacího traktu

Studie ukazují, že probiotika mohou zlepšit trávení a snížit riziko průjmu spojeného s užíváním antibiotik o 60 %. Mohou také pomoci novorozencům předcházet vážnému onemocnění zvanému nekrotizující enterokolitida.

 

Duševní zdraví 

Některé výzkumy naznačují, že probiotika mohou mírnit symptomy deprese, což souvisí s propojením mezi zdravím střev a mozku.

 

Symptomy syndromu dráždivého střeva (IBS)

Probiotika mohou zlepšovat symptomy IBS, ale není jasné, jak významný je tento efekt nebo který kmen probiotik je nejúčinnější.

 

Prevence a léčba dalších stavů

Dále se zkoumá, zda probiotika mohou snižovat potřebu antibiotik, výskyt nachlazení, zápal plic, těhotenskou cukrovku, vaginální infekce a ekzém.

 

Věděli jste? 

Existují probiotické doplňky stravy, které podporují růst zdravých bakterií v pochvě, podobně jako probiotické tablety (spolu s potravinami, jako je jogurt a kimči) v trávicím traktu. 

 

Prebiotické potraviny 

Než si půjdete koupit drahé prebiotické doplňky stravy, nezapomeňte, že mnoho potravin je přirozeně obsahuje. Prebiotika jsou totiž druhy vlákniny, které se nacházejí v zelenině, ovoci a luštěninách.

 

Lidé nejsou schopni tyto druhy vlákniny strávit, ale vaše dobré střevní bakterie je strávit dokážou. Mezi potraviny s vysokým obsahem prebiotické vlákniny patří např:

 • luštěniny, fazole a hrách,
 • oves,
 • banány,
 • bobulovité ovoce,
 • topinambury (nejsou stejné jako běžné artyčoky),
 • chřest,
 • česnek,
 • pórek,
 • cibule.

Probiotické potraviny

Existuje také mnoho probiotických potravin, které přirozeně obsahují užitečné bakterie, například jogurt. Kvalitní obyčejný jogurt s živými kulturami může být fantastickým doplňkem vaší stravy, pokud chcete prospěšné bakterie doplnit.

 

Další skvělou možností jsou fermentované potraviny, které obsahují prospěšné bakterie, jimž se daří na přirozeně se vyskytujícím cukru nebo vláknině v potravinách.

 

Mezi příklady fermentovaných potravin patří např:

 • kysané zelí,
 • kimči,
 • kombuchový čaj,
 • kefír (mléčný i nemléčný),
 • kvašáky,
 • některé druhy nakládané zeleniny (nepasterizované).

Dobré vědět

Pokud se chystáte jíst fermentované potraviny kvůli jejich probiotickým účinkům, ujistěte se, že nejsou pasterizované, protože tento proces bakterie ničí.

Některé z těchto potravin lze také považovat za synbiotické, protože obsahují jak prospěšné bakterie, tak prebiotický zdroj vlákniny, kterým se bakterie živí. Příkladem synbiotických potravin jsou sýry, kefír a kysané zelí.

 

Jsou prebiotika a probiotika bezpečná?

U zdravých lidí je konzumace prebiotik a probiotik obvykle bezpečná a jen zřídka způsobuje zdravotní problémy. Někteří lidé však mohou při jejich přidání do stravy dočasně pociťovat plynatost a střevní potíže. 

 

U lidí se závažnými onemocněními nebo oslabeným imunitním systémem mohou probiotika zvýšit riziko infekcí. V těchto případech se poraďte se svým lékařem nebo zdravotnickým pracovníkem.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323490#foods 

https://www.eufic.org/en/healthy-living/article/what-are-prebiotics-and-probiotics-and-are-they-important-for-health 

https://www.healthline.com/health/prebiotics-vs-probiotics 

https://www.nccih.nih.gov/health/probiotics-what-you-need-to-know