+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jaká je souvislost mezi láskou a oxytocinem?

|
Hormony

Jak může oxytocin, známý jako hormon lásky nebo hormon štěstí ovlivňovat naše emoce? Kdy dochází k uvolňování oxytocinu? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Jaká je souvislost mezi láskou a oxytocinem?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to oxytocin
 • Jak oxytocin ovlivňuje náš mozek
 • Oxytocin a láska, důvěra a duševní zdraví 
 • Jak přirozeně zvýšit hladinu oxytocinu 
 • Je rozdílný vliv oxytocinu na muže a ženy?

 

Oxytocin je hormon a neurotransmiter, který souvisí s empatií, důvěrou, sexuální aktivitou a budováním vztahů. Někdy se mu říká "hormon lásky", protože hladina oxytocinu se zvyšuje během objímání a orgasmu.

 

Co je to oxytocin? 

Oxytocin je neurotransmiter a hormon, který hraje roli v ženských reprodukčních funkcích, od sexuální aktivity až po porod a kojení. Oxytocin je však spojen nejen s láskou ale také se uvolňuje během sexuální aktivity a souvisí s intenzitou orgasmů.

 

Během porodu oxytocin zvyšuje děložní motilitu, což způsobuje stahy svalů dělohy neboli lůna. Když se děložní hrdlo a pochva začnou rozšiřovat kvůli porodu, oxytocin se uvolňuje. Toto rozšíření se zvyšuje, jak dochází k dalším kontrakcím.

 

Oxytocin má také sociální funkce. Ovlivňuje chování při vytváření vazeb na důvěryhodný zdroj, vytváření skupinových vzpomínek, sociální uznání a další sociální funkce.

 

Dobré vědět

Oxytocin je přirozeně se vyskytující hormon. Je produkován hypotalamem - malou oblastí na spodině mozku - a vylučován nedalekou hypofýzou.

 

Co dělá oxytocin?

Oxytocin jednak stimuluje svaly dělohy ke stahům, jednak zvyšuje produkci prostaglandinů, které rovněž zvyšují děložní kontrakce. 

 

Ženám, jejichž porod postupuje pomalu, se někdy podává oxytocin, aby se proces urychlil. Jakmile se dítě narodí, oxytocin pomáhá přesouvat mléko z kanálků v prsu do bradavky a podporovat vazbu mezi maminkou a dítětem.

 

objetí

 

Naše tělo také produkuje oxytocin, když jsme vzrušeni svým sexuálním partnerem a když se zamilujeme. Proto si vysloužil přezdívky "hormon lásky" a "hormon mazlení".

 

Jak oxytocin ovlivňuje mozek?

Navzdory těmto smíšeným signálům hraje oxytocin nepopiratelně důležitou roli při navazování a udržování vztahů. A vše začíná na jednom místě: v mozku. 

 

Jakmile je oxytocin vyprodukován hypotalamem, částí mozku, která udržuje vnitřní funkce těla v rovnováze, je hypofýzou vylučován do krevního oběhu. Odtud je oxytocin veden do míchy nebo jiných částí mozku v závislosti na jeho konečném účelu.

 

Oxytocin uvolňovaný do mozku za správných okolností má schopnost regulovat naše emoční reakce a prosociální chování, včetně důvěry, empatie, pohledu, pozitivních vzpomínek, zpracování vazebných signálů a pozitivní komunikace. 

 

Díky oxytocinu se cítíme opečovávaní a klidní, kdykoli jsme s lidmi, na kterých nám záleží. A čím častěji se zapojujeme do těchto pocitových chování, tím více oxytocinu získáváme - mohli bychom to dokonce nazvat závislostí.

 

 

Oxytocin a láska, důvěra a duševní zdraví

Oxytocin má uklidňující účinek a může ovlivnit emoce a duševní zdraví.

 

Pocit lásky

V roce 2012 vědci uvedli, že lidé v prvních fázích romantické vazby mají vyšší hladinu oxytocinu ve srovnání se svobodnými lidmi bez vazby. Tyto hladiny přetrvávaly po dobu nejméně 6 měsíců.

 

pocit lásky

 

Snižuje stres 

Studie ukazují, že když jsou lidé vystaveni fyzickému stresu, například bolesti nebo omezování, hladina oxytocinu v krvi stoupá. To může zabránit vypnutí nervového systému, když čelíte něčemu těžkému nebo děsivému, a snížit hladinu stresového hormonu kortizolu

 

Snižuje úzkost

Oxytocin může také pomoci snížit úzkost. V jedné studii měli lidé, kterým byl před veřejným vystoupením podán oxytocin ve formě nosního spreje, nižší očekávanou úzkost. 

 

V jiné studii byl některým lidem podán oxytocin v nosním spreji a příteli jako podpora během sociálního stresového testu. Ti, kteří užili oxytocin, měli nižší úzkost než ti, kteří ho neužili. Ti, kteří užívali oxytocinový lék i měli podporu přítele, měli nejnižší úzkost a větší klid.  

 

TIP: Toxoplazma - co to je a jak souvisí s kočkami?

 

Buduje důvěru

Další studie ukazují, že oxytocin pomáhá cítit důvěru a velkorysost. Hormon pomáhá správně identifikovat tváře jako pozitivní nebo negativní a nižší reakce na ohrožující tváře. To vám pomáhá budovat důvěru a spojení s ostatními. 

 

Ovlivňuje náladu

Lidé, kteří trpí depresí, mohou mít také změny v hladině a produkci oxytocinu, ale tyto účinky nejsou zcela objasněny. Ačkoli oxytocin může být u osob s depresí nižší, není jasné, zda užívání léků na oxytocin pomáhá. 

 

Věděli jste? 

Ženy mají obvykle vyšší hladinu oxytocinu než muži.

 

Oxytocin a sex

Oxytocin je zodpovědný za sexuální vzrušení a orgasmus. Stimulace bradavek může způsobit nárůst oxytocinu, který vede k lubrikaci a vzrušení u žen. U mužů, oxytocin způsobuje erekci, zvyšuje počet spermií a přesouvá spermie prostřednictvím ejakulace. Muži mají vysoké hladiny oxytocinu během orgasmu. 

 

Pomáhá vytvářet vazby

Oxytocin pomáhá vytvářet sociální vazby, které poskytují příval oxytocinu pro dobrý pocit. Předpokládá se, že nedostatek vazeb je formou stresu, který způsobuje, že vaše tělo uvolňuje oxytocin a posílá vás hledat interakci s ostatními. 

 

sociální interakce

 

Jak se kontroluje hladina oxytocinu?

Produkce a sekrece oxytocinu je řízena prostřednictvím pozitivní zpětné vazby. To znamená, že hormon vyvolává akci, která stimuluje další jeho vlastní uvolňování.

 

Například při sání novorozence se aktivují mechanoreceptory v bradavce a v děložním hrdle, čímž vzniká pozitivní senzorická zpětnovazební smyčka, která vede k dalšímu uvolňování oxytocinu v mozkuZvýšená tvorba oxytocinu a jeho vylučování do krve způsobuje spouštění mléka do prsu.

 

Jak zvýšit hladinu oxytocinu

Pokud jste ve stresu nebo úzkostní, může vám zvýšení hladiny oxytocinu pomoci cítit se klidněji. Fyzický dotek - ať už sexuální nebo uklidňující - spouští oxytocin, takže bezpečný a dobrovolný sex a mazlení je snadný způsob, jak oxytocin zvýšit. 

 

Pomoci však mohou i jednoduché společenské aktivity a sebeuklidňující praktiky. Mezi ně může patřit např.:

 

 • večeře s přítelem,
 • setkání s maminkou,
 • trávení času se svými dětmi,
 • objetí,
 • pohlazení psa/kočky,
 • masáž,
 • jemný, šetrný dotek na sebe,
 • masáž zad.

Dobré vědět

Přestože je o léky s oxytocinem velký zájem a výzkum, o jejich účincích zatím není dostatek informací. Některé studie ukazují, že užívání léků s oxytocinem může zhoršit depresi a úzkost. 

 

Jak oxytocin souvisí s dopaminem a serotoninem?

Oxytocin, dopamin a serotonin jsou často označovány jako naše "hormony štěstí".

 

Když vás druhá osoba přitahuje, mozek uvolňuje dopamin, zvyšuje se hladina serotoninu a produkuje se oxytocin. To způsobí, že pocítíte příliv pozitivních emocí.

 

obejmutí

 

Proč působí na muže a ženy odlišně?

Oxytocin působí na muže a ženy odlišně, zejména v sociálním kontextu. Důvodem může být odlišné působení hormonu v mužské a ženské amygdale. To je část mozku zodpovědná za emoce, motivaci a odměnu.

 

Oxytocin se může například podílet na tom, jak ženy určují, s kým se přátelit a jak se o tyto vztahy starat. U mužů může tento hormon hrát roli ve způsobu, jakým identifikují konkurenční vztahy a jak se orientují v reakci bojuj nebo uteč.

 

Jak zvýšit přirozeně hladinu oxytocinu? 

Zkuste jógu

Toto wellness cvičení nabízí spoustu výhod, včetně:

 

 • méně úzkosti a stresu,
 • úleva od deprese a dalších příznaků nálady,
 • lepší spánek,
 • zlepšení kvality života.

Výzkum z roku 2013 však naznačuje, že jóga může pomoci zvýšit také produkci oxytocinu.

 

Poslouchejte hudbu - nebo si vytvořte vlastní

I když se hudební vkus může u jednotlivých lidí značně lišit, většina lidí ráda poslouchá nějaký typ hudby.

 

Pravděpodobně posloucháte hudbu, protože vás baví, ale možná jste si všimli, že má i další výhody, například zlepšuje náladu, soustředění a motivaci. Zdá se, že také pomáhá zlepšit schopnost vytvářet sociální vazby - což je účinek, který je rovněž spojen s oxytocinem.

 

poslech hudby

 

Nechte se namasírovat (nebo udělejte masáž někomu jinému)

Máte rádi dobrou masáž? Máte štěstí. Studie z roku 2012, která zkoumala 95 dospělých osob, našla důkazy, které naznačují, že 15 minut masáže může lidem nejen pomoci uvolnit se, ale může také zvýšit hladinu oxytocinu.

 

Výzkum z roku 2015 toto zjištění potvrzuje a rozšiřuje a uvádí, že hladina oxytocinu se zvyšuje i u osoby, která masáž provádí.

 

K tomu, abyste tyto výhody poznali, nemusíte chodit na profesionální masáž. Výzkumy naznačují, že stejně dobře může fungovat i masáž od partnera nebo jiné blízké osoby.

 

masáž

 

Řekněte někomu, jak moc vám na něm záleží

Chcete posílit své citové pouto s ostatními? Řekněte jim, jak se cítíte. Sdílení lásky a náklonnosti s lidmi, kteří pro vás znamenají nejvíce, může pomoci zvýšit množství oxytocinu několika způsoby.

 

Trávení času s přáteli

Silná přátelství mohou mít velký vliv na vaši emocionální pohodu. Kopání do kamarádů vám může zpříjemnit zábavu, ale také vám může pomoci cítit se sociálně podporováni a méně osamoceni ve světě.

 

To je oxytocin v praxi. Dobré pocity, které zažíváte v blízkosti svých přátel, vám mohou pomoci cítit se pozitivněji ve vzájemných vztazích, díky čemuž budete chtít trávit více času společně. 

 

Důvěra a náklonnost, kterou k nim chováte, má také tendenci se zvyšovat, když častěji sdílíte jejich společnost. Ať už si domluvíte konkrétní plány, nebo si prostě jen rádi vyrazíte, čím více času spolu strávíte, tím silnější bude pravděpodobně vaše pouto.

 

přátelé

 

Rizika

Úloha oxytocinu je složitá a není snadné ji přesně určit. Zdá se, že posiluje vazby a vytváření společenství, ale může také podporovat vytváření "in-groups" a "out-groups", což může vést k závisti, předsudkům a případně i agresi.

 

Účastníci studie z roku 2014 po podání oxytocinu častěji lhali ve prospěch ostatních členů stejné skupiny. Podle vědců by tato zjištění mohla pomoci s "poskytnutím informací o tom, kdy a proč se spolupráce mění v korupci".

 

K pochopení složitosti oxytocinu a jeho účinků je zapotřebí dalšího zkoumání.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3183515/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2689929/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11598557/ 

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/oxytocin-the-love-hormone

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3582747/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12814197/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23251939/