+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Toxoplazmóza - co je to a jak souvisí s kočkami?

Organismy

Toxoplazmóza je druh onemocnění, které může způsobit lehký i těžký průběh. Kdy a pro koho je toxoplazmóza nejnebezpečnější a jak se před ní chránit? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Toxoplazmóza - co je to a jak souvisí s kočkami?

Toxoplazmóza je způsobena jednobuněčným parazitem, který se řadí mezi prvoky. Většina lidí nakažených tímto parazitem nemá žádné příznaky ale někteří lidé mohou mít příznaky podobné chřipce.

 

Co je toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je onemocnění způsobené infekcí parazitem Toxoplasma gondii (T. gondii). Parazit se rozmnožuje ve střevním traktu koček. Člověk se nakazí přímým nebo nepřímým kontaktem s kočičím trusem (výkaly) nebo konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa. Většina lidí nemá při nákaze žádné příznaky.

 

Ale jak imunitní systém napadá parazita, vytváří se v těle cysty. Parazit může v těchto cystách žít neaktivně (v klidovém stavu) a při pozdější reaktivaci způsobit onemocnění.

 

Typy toxoplazmózy

Toxoplazmóza může mít lehký nebo těžký průběh. Těžkým průběhem onemocnění jsou ohroženi lidé s oslabeným imunitním systémem. Patří sem lidé užívající některé léky a lidé s autoimunitními poruchami, rakovinou nebo některými infekcemi imunitního systému, jako je virus lidské imunodeficience (HIV).

 

Tři základní formy toxoplazmózy závisí na tom, kdy a jakým způsobem došlo k nákaze, a to následovně:

 

Akutní toxoplazmóza 

Pokud se toxoplazmovou infekcí nakazí relativně zdravý člověk, může mít příznaky podobné chřipce. Akutní toxoplazmóza je nejčastější formou infekce. Osoba může mít horečku, zduřelé lymfatické uzliny a bolesti svalů, ale žádné dlouhodobé zdravotní problémy. Pokud osoba s oslabeným imunitním systémem získá novou infekci, hrozí jí větší riziko závažných příznaků.

 

Vrozená toxoplazmóza

Pokud se těhotná osoba nakazí toxoplazmou těsně před těhotenstvím nebo během něj, může ji přenést na plod. Vrozená toxoplazmóza může vést k vážným zdravotním problémům dítěte. Mezi ně patří vrozená (přítomná při narození) postižení a opožděný vývoj.

 

Chronická toxoplazmóza

Pokud osoba s oslabeným imunitním systémem získá toxoplazmovou infekci, může onemocnět chronickou toxoplazmózou. Tato forma může způsobit závažné zdravotní problémy, včetně poškození mozku a očí.

 

toxoplasma gondii

Toxoplasma gondii

 

Koho toxoplazmóza postihuje?

Přestože T. gondii může nakazit kohokoli, většina lidí nemá žádné příznaky. Tělo se obvykle s parazitem vypořádá, aniž byste o něm věděli. Toxoplazmóza je nejnebezpečnější v těhotenství a pro osoby s oslabeným imunitním systémem, jako jsou lidé s HIV nebo rakovinou.

 

Ačkoli T. gondii potřebuje k rozmnožování kočky, nezdá se, že by samotné vlastnictví kočky výrazně zvyšovalo riziko nákazy.

 

Toxoplazmóza v těhotenství

Pokud se toxoplazmózou nakazíte během těhotenství nebo krátce před otěhotněním, můžete parazita přenést přes placentu na plod. To zvyšuje riziko potratu, narození mrtvého dítěte nebo vážných zdravotních problémů budoucího dítěte. Komplikace narození s toxoplazmózou zahrnují problémy se zrakem, slepotu, opožděný vývoj a poruchy učení.

 

Toxoplazmóza při oslabené imunitě

Pokud žijete s HIV nebo rakovinou nebo užíváte léky potlačující imunitu, váš imunitní systém se nemůže bránit infekcím, jako je T. gondii. To znamená, že máte oslabený imunitní systém (imunokompromitovaný). 

 

Zatímco většina lidí se dokáže toxoplazmóze bránit bez příznaků, nová nebo reaktivovaná infekce může u člověka s oslabeným imunitním systémem způsobit život ohrožující komplikace.

 

Pokud jste toxoplazmózu prodělali v minulosti, T. gondii žije v cystách v těle. Když je imunitní systém oslabený, může se reaktivovat a způsobit onemocnění. Neléčená toxoplazmóza může u člověka s oslabeným imunitním systémem způsobit poškození orgánů. To může nakonec vést až k úmrtí.

 

TIP: Jak podporuje CBD olej naší imunitu? Více zde

 

 

Jak častá je toxoplazmóza?

Odhaduje se, že celosvětově je až 1 ze 3 lidí nakažen (T. gondii), parazitem, který způsobuje toxoplazmózu. Většina nakažených lidí nemá žádné příznaky.

 

Co způsobuje toxoplazmózu?

Toxoplazmóza je způsobena infekcí parazitem T. gondii. Vzhledem ke způsobu, jakým se parazit v těle skrývá, můžete mít příznaky toxoplazmózy při prvotní infekci nebo později. Když se parazit zpočátku dostane do těla, někteří lidé mají příznaky podobné chřipce. Ve většině případů se však imunitní systém dokáže počáteční infekce zbavit, aniž by vyvolal jakékoli příznaky.

 

Zatímco imunitní buňky s ním bojují, T. gondii vytváří v těle malé váčky (cysty). V těchto cystách může žít neaktivně (v klidovém stavu) po dlouhou dobu. Výzkum naznačuje, že cysty se pravidelně otevírají a tělo se infekci brání.

 

Stejně jako počáteční infekce to obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Pokud je však imunitní systém oslaben, mohou tyto prasklé cysty způsobit nový případ toxoplazmózy (reaktivaci).

 

Doba trvání infekce T. gondii

Parazit toxoplazmóza může způsobit dlouhodobou infekci. Po infekci může malé množství parazitů zůstat uzavřeno v cystách v určitých částech těla, jako je mozek, plíce a svalová tkáň. Takové spící infekce přetrvávají po celý život a u imunosuprimované osoby se mohou znovu aktivovat. Tito pacienti jsou ohroženi závažným onemocněním s postižením mozku, srdce nebo očí, zápalem plic a příležitostně i smrtí.

 

Jak se toxoplazmózou nakazíte?

Toxoplazmózu obvykle získáte požitím něčeho kontaminovaného parazitem T. gondii. T. gondii se množí ve střevech kočky a končí v jejích výkalech. Kočičí výkaly mohou kontaminovat půdu, vodu, rostlinný materiál a potraviny, které jíme.

 

T. gondii můžete náhodně pozřít po kontaktu s něčím kontaminovaným, například po čištění kočičího záchodku, zahradničení v půdě, kde se vyskytují kočky, pití nepřevařené nebo neupravené vody, konzumací neumytého ovoce nebo zeleniny a konzumací nedostatečně tepelně upraveného nebo nesprávně chlazeného masa. 

 

Toxoplazmóza není nakažlivá, ale těhotná osoba může parazita, který ji způsobuje, přenést na plod. Toxoplazmózou se můžete nakazit také po transplantaci infikovaného orgánu nebo po transfuzi krve, i když je to vzácné.

 

toxoplazmóza

 

Účinky toxoplazmózy na nenarozené děti

Pokud jsou novorozenci nakaženi, v nejhorším případě trpí pouze lehkým onemocněním. Toxoplazmóza v těhotenství však může parazitovi vystavit děti v děloze, což může být mnohem závažnější. Pokud se žena toxoplazmózou nakazí poprvé v těhotenství, mohou parazité ovlivnit dítě prostřednictvím placenty.

 

Většina nenarozených dětí není postižena vůbec, ale menšina může být infekcí poškozena. Účinky toxoplazmózy na nenarozené děti mohou zahrnovat kožní vyrážky, poškození nervového systému, mentální retardace, kalcifikace mozku (ztvrdnutí mozkové tkáně), poškození jater, oční problémy a úmrtí plodu (ve vzácných případech).

 

Účinky toxoplazmózy na děti

U většiny dětí s toxoplazmózou se příznaky neprojevují. Problémy se však mohou projevit později v dětství nebo v dospívání. Mezi ně patří například návrat očních infekcí, problémy s vývojem motorických dovedností, problémy s myšlením a učením, ztráta sluchu, zpomalení růstu a předčasná puberta.

 

Příznaky toxoplazmózy 

Většina lidí nakažených toxoplazmózou nemá žádné příznaky. Často ani nevědí, že jsou nakaženi. Někteří lidé mají příznaky podobné chřipce, včetně horečky, zduření lymfatických uzlin, které může trvat několik týdnů, bolesti hlavy a svalů a kožní vyrážka. 

 

Příznaky vrozené toxoplazmózy

Vrozená toxoplazmóza (přítomná při narození) se přenáší z těhotné osoby na plod. Některé děti nebudou mít při narození žádné příznaky, ale je u nich vysoké riziko, že se u nich později rozvinou. 

 

Mezi tyto příznaky mohou patřit například nažloutlá kůže a oči (žloutenka), vyrážka, zvětšená játra a slezina (hepatosplenomegalie), ztráta zraku, bolest očí nebo citlivost na světlo (retinochoroiditida). Dále tekutina v mozku, malá velikost hlavy, záchvaty a oční toxoplazmóza. 

 

Příznaky očního onemocnění

Paraziti toxoplasmy mohou infikovat tkáně vnitřního oka. K tomu může dojít u lidí se zdravým imunitním systémem. Onemocnění je však závažnější u lidí s oslabenou imunitou. Infekce v oku se nazývá oční toxoplazmóza. Mezi příznaky může patřit bolest oka, špatné vidění a plovoucí skvrny, které jakoby plavou ve vašem zraku. Neléčené oční onemocnění může způsobit slepotu.

 

Opatření proti toxoplazmóze

Těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem by měly přijmout opatření proti toxoplazmóze. Pokud se žena nakazí před otěhotněním, její imunitní systém parazita napadne a zneškodní. Problémy nastanou pouze v případě, že se žena poprvé nakazí v těhotenství. Těhotná žena a lidé s oslabeným imunitním systémem mohou přijmout jednoduchá preventivní opatření, aby snížili riziko nákazy parazitem. Mezi ně patří například: 

  • Umyjte si ruce po manipulaci se syrovým masem.
  • Omyjte zeleninu, abyste odstranili veškeré stopy zeminy.
  • Před jídlem si důkladně umyjte ruce.
  • Prkénka na krájení, nože a další nástroje, které přišly do styku se syrovým masem, okamžitě umyjte.
  • Při práci na zahradě používejte rukavice.
  • Vyhněte se kontaktu s kočkami.
  • Na manipulaci se stelivem si najděte někoho jiného.
  • Zajistěte každodenní čištění a dezinfekci stelivových vaniček a dodržujte správnou hygienu (rukavice a mytí rukou), protože trvá nejméně 24 hodin, než se oocysty vylučované kočičím trusem stanou infekčními.

toxoplazmóza -prevence

 

Diagnóza toxoplazmózy 

Diagnóza toxoplazmózy je založena na krevních testech. Laboratorní testy mohou odhalit dva typy protilátek. Jedny protilátky jsou protilátky imunitního systému, které jsou přítomny během nové a aktivní infekce parazitem. Druhá protilátka je přítomna, pokud jste někdy v minulosti prodělali infekci. V závislosti na výsledcích může lékař test po dvou týdnech zopakovat.

 

V závislosti na dalších příznacích, zdravotním stavu a dalších faktorech se používá více diagnostických testů. Pokud máte oční příznaky, budete potřebovat vyšetření u lékaře, který se specializuje na oční choroby, tzv. oftalmologa. Vyšetření může zahrnovat použití speciálních čoček nebo kamer, které lékaři umožní vidět tkáně uvnitř oka.

 

Mozkové a jiné příznaky nervového systému

 

Pokud se objeví příznaky zánětu mozku, mohou být provedeny například testy zobrazovací. K vytvoření snímků mozku se používá magnetická rezonance nebo počítačová tomografie. Ty mohou odhalit nepravidelné struktury v mozku související s toxoplazmózou. Také se může využít vyšetření mozkomíšního moku (CSF). CSF je tekutina, která obklopuje a chrání mozek a míchu. Laboratorní testy mohou odhalit toxoplazmu v mozkomíšním moku, pokud je v mozku infekce.

 

Další testy 

 

Lékař vám může nařídit diagnostický krevní test, pokud příznaky mohou být důsledkem aktivní toxoplasmové infekce, ultrazvukové snímky dítěte vykazují nepravidelné znaky související s toxoplazmózou. Pokud máte aktivní infekci, může se přenést na dítě v děloze. 

 

Diagnóza je založena na testech tekutiny obklopující dítě, tzv. plodové vody. Vzorek se odebírá tenkou jehlou, která projde kůží a pronikne do vaku naplněného tekutinou, v němž se nachází dítě. Váš ošetřující lékař nařídí test, pokud jste pozitivní na přítomnost parazita, výsledky testu nejsou jednoznačné nebo ultrazvukové snímky plodu vykazují nepravidelné znaky související s toxoplazmózou.

 

Léčba toxoplazmózy 

K léčbě aktivních infekcí se používají léky. Množství a délka užívání léků závisí na různých faktorech. Patří mezi ně, jak vážně jste nemocní, stav vašeho imunitního systému a místo, kde se infekce nachází. Určitým faktorem je také stádium těhotenství.

 

toxoplazmoza tehotenstvi

 

Jak brzy po léčbě se budu cítit lépe?

Většina léčebných plánů toxoplazmózy trvá dva až šest týdnů, ale můžete se začít cítit lépe již za několik dní. Úplné odeznění poškození mozku způsobeného parazitem může trvat tři týdny až šest měsíců.

 

I když se budete cítit lépe, možná budete muset zůstat na léčbě po dlouhou dobu, aby bylo jisté, že aktivní paraziti byli zničeni. Pokud jste těhotná a byla u vás diagnostikována toxoplazmóza, budete pravděpodobně muset užívat léky po zbytek těhotenství. Léčba vrozené toxoplazmózy může trvat až rok. U osob s oslabeným imunitním systémem může být léčba podávána po neomezenou dobu.

 

Mohu kojit své dítě, pokud jsem se během těhotenství nakazila Toxoplasmou?

Ano, přenos infekce Toxoplasma mateřským mlékem není pravděpodobný. Momentálně neexistují žádné studie dokumentující přenos infekce Toxoplasma mateřským mlékem u lidí. 

 

Pokud by se u kojící ženy během několika týdnů po nedávné infekci Toxoplasmou (kdy je organismus stále v krevním oběhu) objevily popraskané a krvácející bradavky nebo zánět prsu, je teoreticky možné, že by mohla Toxoplasmu přenést na kojence prostřednictvím mateřského mléka. Ženy s potlačenou imunitou by mohly mít Toxoplasmu v krevním oběhu delší dobu. Pravděpodobnost přenosu lidským mlékem je však stále velmi malá.

 

Závěr

Pro většinu zdravých dospělých nepředstavuje toxoplazmóza žádné problémy. Těhotné ženy nebo lidé s oslabeným imunitním systémem však musí dbát zvýšené opatrnosti. Lidé s AIDS, kteří se z toxoplazmózy vyléčili, jsou vystaveni vysokému riziku, že se jí nakazí podruhé.

 

Aby tomu zabránili, musí užívat léky, dokud je jejich imunitní systém oslaben. Děti s toxoplazmózou, které jsou léčeny při narození, nemusí vykazovat žádné příznaky onemocnění. Pokud je těhotná žena léčena, pravděpodobnost, že ji dítě dostane, klesá o 60 %.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/toxoplasmosis/symptoms-causes/syc-20356249

https://www.verywellhealth.com/toxoplasmosis-7098005

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9756-toxoplasmosis