+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Slazené nápoje – jaké zlo představují?

|
Strava

Už jste někdy přemýšleli o tom, jaký vliv můžou mít slazené nápoje na lidský organismus? A je dietní verze škodlivá? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Slazené nápoje – jaké zlo představují?

Nejdůležitější 4 body článku

  • Co jsou to sladké nápoje
  • Není cukr jako cukr
  • Negativa pití slazených nápojů
  • Čím nahradit sladké nápoje

Kromě toho, že nápoje slazené cukrem, včetně limonád, v podstatě nenabízejí žádné důležité živiny, mohou vést ke zdravotním komplikacím, jako je přibývání na váze, cukrovka a další.

 

Sladké nápoje

Sladké nápoje (označované také jako nápoje slazené cukrem nebo „nealkoholické“ nápoje) jsou všechny nápoje s přidaným cukrem nebo jinými sladidly (kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, sacharóza, koncentráty ovocných šťáv a další). 

 

Patří sem limonády, minerálky, cola, tonik, ovocný džus, limonády, slazené nápoje v prášku a také sportovní a energetické nápoje.

 

Věděli jste? 

Slazené nápoje totiž patří k nejtučnějším aspektům moderního stravování.

 

Tekutý cukr je jiný než cukr v pevném stavu

Hlavním problémem tekutých kalorií z cukru je, že je mozek nezaznamenává tak jako kalorie z pevných potravin. Studie ukazují, že pití kalorií nevyvolává stejné signály plnosti jako jejich konzumace. 

 

V jedné studii lidé, kteří snědli 450 kalorií v podobě želé fazolek, nakonec později snědli méně. Když vypili 450 kalorií v limonádě, nakonec později během dne snědli mnohem více celkových kalorií.

 

cola

 

Jaké negativa má pití slazených nápojů? 

 

Nabývání hmotnosti

Sladké nápoje významně přispívají k přibývání na váze. Řada studií uvádí jasnou souvislost mezi konzumací nealkoholických nápojů a vyšší tělesnou hmotností. 

 

Výzkumy také ukazují, že lidé mají tendenci pít sladké limonády spolu s kaloriemi, které by jinak zkonzumovali. Jedním z důvodů je, že fruktóza produkuje menší množství hormonů, které vyvolávají pocit sytosti. 

 

A nealkoholické nápoje a další tekuté sacharidy také vyvolávají menší pocit sytosti (plnosti) ve srovnání s pevnými potravinami.

 

Inzulínová rezistence

Inzulínová rezistence je stav, kdy tělo neodpovídá správně na inzulín, hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Tento stav je běžný u lidí s diabetem 2. typu nebo prediabetem. 

 

Inzulínová rezistence může mít také negativní dopad na mozek, protože inzulín hraje důležitou roli v regulaci energetického metabolismu a signálních procesů v mozku. 

 

Když mozek nedostává správné signály kvůli inzulínové rezistenci, může to ovlivnit jeho schopnost zpracovávat informace a regulovat procesy spojené s pamětí a učením.

 

 

Cukrovka 

Cukrovka 2. typu je chronické onemocnění charakterizované vysokou hladinou cukru v krvi, které je často způsobeno inzulínovou rezistencí. 

 

Slazené nápoje, jako jsou limonády, energetické nápoje nebo slazené čaje, obsahují velké množství cukru, která může výrazně zvýšit riziko vzniku cukrovky.

 

Při pravidelném pití slazených nápojů může vysoký příjem cukru způsobit inzulínovou rezistenci, což znamená, že tělo přestane správně reagovat na inzulín, hormon regulující hladinu cukru v krvi. 

 

Věděli jste?

Inzulínová rezistence vede k vyšším hladinám krevního cukru, což může následně vyústit v cukrovku 2. typu.

 

Studie ukazují, že konzumace jednoho nebo dvou kolových nápojů denně může zvýšit riziko vzniku cukrovky 2. typu o více než 20 %. To je způsobeno nejen inzulínovou rezistencí, ale také tím, že slazené nápoje často obsahují prázdné kalorie, které přispívají k nárůstu hmotnosti, dalšímu rizikovému faktoru pro cukrovku.

 

diabetes

 

Břišní (viscerální) tuk

Množství a umístění hmotnosti získané z fruktózy vytváří vlastní zdravotní rizika. Fruktóza vede ke vzniku břišního tuku (viscerálního tuku), který se nachází v prostoru mezi orgány, a vnějšího tuku (podkožního tuku), který se nachází těsně pod kůží. 

 

I když máte jinak zdravou váhu, může být viscerální tuk nebezpečný, protože zvyšuje pravděpodobnost srdečních onemocnění, metabolického syndromu, cukrovky 2. typu a rakoviny prsu.

 

Nemoci srdce

Nadměrný příjem cukru, zejména z jednoduchých cukrů jako je fruktóza, může vést k vyšším hladinám inzulínu v krvi. Vysoký inzulín může způsobit, že tělo zadržuje více sodíku a vody, což může zvýšit objem krve a tím i krevní tlak. 

 

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je jedním z hlavních rizikových faktorů pro srdeční onemocnění a může zvýšit riziko infarktu nebo mrtvice.

 

Konzumace cukru je spojena se zvýšením hladiny "špatného" cholesterolu (LDL) a snížením hladiny "dobrého" cholesterolu (HDL). LDL cholesterol má tendenci ukládat se na stěnách tepen, což může vést k jejich zúžení a nakonec k ateroskleróze, která zvyšuje riziko srdečních chorob. 

 

Naopak HDL cholesterol pomáhá odstraňovat LDL cholesterol z cév, takže jeho snížení může zvýšit riziko srdečních onemocnění.

 

Všechny tyto faktory - vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, nadměrné množství tělesného tuku, zánět a inzulínová rezistence - jsou propojeny a mohou výrazně zvýšit riziko srdečního infarktu a mrtvice. 

 

Dobré vědět

Pravidelný příjem slazených nápojů, sladkostí a dalších zdrojů přidaného cukru může přispět ke zvýšení těchto rizik.

 

Rakovina 

Kolové nápoje a další sladké nápoje jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny slinivky břišní. Výzkum také ukazuje, že u žen po menopauze může být vyšší riziko vzniku rakoviny děložní sliznice (nebo dělohy).

 

Zánět a inzulínová rezistence způsobená vysokým příjmem cukru mohou přispět k podmínkám, které podporují vznik a růst rakovinných buněk. 

 

Zubní kaz

Nealkoholické nápoje, jako jsou limonády, energetické nápoje a ochucené šťávy, často obsahují kyseliny, jako je kyselina fosforečná a kyselina citrónová. Kyseliny mohou postupně narušit zubní sklovinu, tvrdý vnější obal zubu. 

 

Toto narušení je známo jako "eroze skloviny" a může způsobit oslabení zubů, které se následně stávají náchylnější k zubnímu kazu a dalším problémům, jako jsou praskliny nebo štěpení zubů.

 

Cukry, které se nacházejí v nealkoholických nápojích, slouží jako potrava pro bakterie, které žijí v ústní dutině. Tyto bakterie (například Streptococcus mutans) metabolizují cukry a produkují kyseliny jako vedlejší produkt. 

 

Tyto kyseliny mohou erodovat zubní sklovinu a způsobit zubní kaz. Pravidelná konzumace nápojů s vysokým obsahem cukru zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a dalších problémů, jako jsou záněty dásní.

 

bolest zubu

 

Dna

Dna je bolestivá forma artritidy způsobená hromaděním krystalů kyseliny močové v kloubech, což vede k zánětům a bolestivým záchvatům. Jeden z faktorů, který může přispívat ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi a tím i k rozvoji dny, je nadměrný příjem cukru.

 

Fruktóza, běžně používaná jako sladidlo v nealkoholických nápojích, je metabolizována v játrech, kde může vést ke zvýšené produkci kyseliny močové. 

 

Když je hladina kyseliny močové v krvi příliš vysoká, může to způsobit tvorbu krystalů urátu, které se usazují v kloubech a způsobují zánět, bolest a otoky charakteristické pro dnu.

 

Slazené nápoje často obsahují nejen fruktózu, ale také prázdné kalorie, které mohou přispívat k obezitě a nadváze, což jsou další rizikové faktory pro dnu.

 

Demence

Vysoká hladina cukru v krvi, často způsobená špatnou stravou a nedostatkem pohybu, může mít řadu negativních dopadů na zdraví. 

 

Jeden z méně diskutovaných, ale zásadních dopadů je spojení mezi vysokou hladinou cukru v krvi a zvýšeným rizikem demence, zvláště Alzheimerovy choroby

 

Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit oxidační stres a zánět, což jsou známé rizikové faktory pro rozvoj demence a dalších neurodegenerativních onemocnění. Oxidační stres může poškozovat buňky v mozku a urychlovat procesy, které vedou k demenci. 

 

demence

 

Je dietní limonáda zdraví škodlivá?

Dietní limonády jsou také nezdravé. Dietní limonády obsahují umělá sladidla, jako je aspartam nebo sacharin.

 

Výzkum potvrdil názor, že limonády jsou rizikovým faktorem pro vznik cukrovky. Studie také zjistila, že přechod na dietní limonády nesnižuje riziko vzniku cukrovky. Může být dokonce nezávislým rizikovým faktorem.

 

Pití dietních limonád nebo limonád bez cukru vám nepomůže vyhnout se všem problémům, které způsobují běžné limonády. 

 

Dietní limonády a další sycené nápoje bez cukru sice nepokrývají zuby cukrem, ale jsou obvykle vysoce kyselé - stejně jako většina běžných limonád. 

 

Kyseliny se do většiny nealkoholických nápojů přidávají kvůli chuti, zlepšení trvanlivosti a omezení růstu bakterií a plísní. Kyselost nealkoholických nápojů zvyšuje také sycení oxidem uhličitým.

 

Tyto kyseliny mohou narušovat a snižovat tvrdost skloviny, která chrání zuby, a vést ke vzniku zubního kazu. Takže i dietní limonády a jiné sycené nápoje bez cukru mohou vést ke vzniku zubního kazu. 

 

Dětské zuby jsou obzvláště náchylné k erozi kyselinami a vzniku zubního kazu, protože mají tenčí zubní sklovinu než dospělí.

 

cukr plechovka

 

Co pít místo toho

Obyčejná voda je nejzdravější nápoj, který můžete pít. Střídání obyčejné vody s nápoji, které poskytují trochu chuti, je však pro mnoho lidí reálnější.

 

Zde je několik zdravých alternativ k nápojům slazeným cukrem a ovocným šťávám:

  • obyčejná nebo perlivá voda s plátkem citronu nebo limetky
  • ledový černý nebo zelený čaj s citronem
  • ledový bylinkový čaj
  • horká nebo ledová káva s mlékem nebo smetanou
  • yerba maté 

Většina těchto nápojů je chutná i bez přidaných sladidel.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/13-ways-sugary-soda-is-bad-for-you#TOC_TITLE_HDR_15

https://www.webmd.com/diet/drinking-cola-good-for-you 

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-drinks/sugary-drinks/ 

https://www.cdc.gov/nutrition/data-statistics/sugar-sweetened-beverages-intake.html