+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Zpoždění menstruace – jaké mohou být její příčiny?

Ženské tělo
Stres

Trápí vás opožděná menstruace, ale víte, že nejste těhotná? K vynechání nebo zpoždění menstruace dochází z mnoha jiných důvodů, než je těhotenství. Běžné příčiny mohou sahat od hormonální nerovnováhy až po závažné zdravotní potíže.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Zpoždění menstruace – jaké mohou být její příčiny?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Jak dlouho trvá menstrauce
 • Důvody opoždění menstruace
 • Vynechání menstruace
 • Menstruace během těhotenství
 • Kdy navštívit lékaře

Existují také dvě období, kdy je typické, že menstruace je nepravidelná: když začíná poprvé a když začíná přechod do menopauzy. Když tělo prochází přechodem, cyklus může být nepravidelný.

 

Jak dlouho může trvat menstruace?

Ačkoli někteří lidé mohou mít menstruaci přesně předvídatelnou, většina z nich má malé výkyvy. Pokud se vám tedy menstruace opozdí o den nebo dva, nepanikařte.

 

Menstruační cyklus je doba od prvního dne menstruace do prvního dne další menstruace. Průměrná délka těchto cyklů je 28 dní, ale může se pohybovat od 21 do 35 dní.

 

To znamená, že 28denní cyklus jeden měsíc a 26denní cyklus další měsíc pravděpodobně není nic, čeho byste se měli obávat. Vaše menstruace však může být považována za opožděnou, pokud:

 • Od poslední menstruace uplynulo více než 35 dní.
 • Máte menstruaci vždy pravidelnou a teď se zpozdila o více než tři dny.

Cyklus není pro všechny stejný. Menstruační krvácení se může objevit každých 21 až 35 dní a trvá 2 až 7 dní. 

 

Prvních několik let po začátku menstruace jsou běžné dlouhé cykly. S přibývajícím věkem se však menstruační cykly zkracují a stávají se pravidelnějšími. 

 

Věděli jste? 

Výzkumy ukazují, že prevalence nepravidelného menstruačního cyklu je 5-35,6 % v závislosti na věku, povolání a místě, kde žijete.

 

Důvody, proč se vaše menstruace může opozdit

Vynechání menstruace je často prvním příznakem těhotenství, ale existují i jiné důvody opoždění. Pojďme si povědět o různých faktorech, které mohou zpozdit menstruaci. 

 

Těhotenství

Když nejste těhotná, tělo každý měsíc vylučuje děložní sliznici. To se děje, když máte menstruaci.

 

Když jste však těhotná, sliznice dělohy - kde se oplodněné vajíčko uchytí a roste - zesílí a vytvoří se v ní více cév. Místo toho, aby se tato sliznice při menstruaci vylučovala, tělo pokračuje ve vytváření této sliznice, aby podporovala a vyživovala vyvíjející se plod.

 

tehotenstvi

 

Stres

Když jste ve stresu, vaše tělo reaguje velmi starým mechanismem, který pochází z doby, kdy lidé museli utíkat před nebezpečnými zvířaty. I když už dnes nemusíte utíkat před šelmami, tělo reaguje podobně, jako byste to museli udělat.

 

V mozku máme část zvanou hypotalamus, která je zodpovědná za to, jak tělo reaguje na stres. Když jste hodně vystresovaní, hypotalamus dá signál endokrinnímu systému, aby začal produkovat hormony, které připraví vaše tělo na „boj, nebo útěk“. Tyto hormony zaplaví vaše tělo a pomohou vám zvládnout okamžitou hrozbu.

 

Ale tyto stresové hormony také potlačují některé tělesné funkce, které nejsou v tu chvíli důležité, jako je například váš reprodukční systém. To znamená, že pokud jste pod dlouhodobým stresem, vaše tělo může zůstat v tomto „bojuj, nebo uteč“ režimu. 

 

Výsledkem může být, že přestanete na chvíli ovulovat, což znamená, že vaše menstruace může být zpožděná nebo nepravidelná.

 

Takže pokud máte nepravidelnou menstruaci a zároveň se cítíte hodně vystresovaní, může to spolu souviset. Snažte se najít způsoby, jak snížit stres, aby se vaše tělo mohlo vrátit do normálního stavu a vaše menstruace byla opět pravidelná.

 

TIP: Pokud Vás trápí stres, vyzkoušejte ASHWAGANDU, jenž je ceněná pro své adaptogenní vlastnosti, které pomáhají tělu lépe se přizpůsobit stresu a podporují celkovou rovnováhu organismu. Zároveň také tlumí únavu a napětí, což z ní dělá skvělý relaxant.

 

Ashwagandha

 

Zhubli jste nebo přibrali na váze

Výrazné změny tělesné hmotnosti mohou ovlivnit načasování menstruace. Extrémní nárůst nebo pokles tělesného tuku může například vést k hormonální nerovnováze, která způsobí, že se menstruace opozdí nebo úplně zastaví.

 

Kromě toho výrazné omezení kalorií ovlivňuje část vašeho mozku, která „hovoří“ s vaším endokrinním systémem a dává pokyny pro tvorbu reprodukčních hormonů. Když je tento komunikační kanál narušen, může dojít ke změně hormonálních vzorců.

 

 

Hormonální antikoncepce

Mnoho lidí preferuje antikoncepci, protože díky ní mají pravidelnou menstruaci. Někdy však může mít opačný účinek, zejména během prvních měsíců užívání.

 

Stejně tak když přestanete pilulku užívat, může trvat několik měsíců, než se váš cyklus vrátí do normálu. Jakmile se vaše tělo vrátí k výchozí hladině hormonů, může vám menstruace několik měsíců chybět.

 

Pokud používáte jinou hormonální antikoncepční metodu, jako je nitroděložní tělísko (IUD), implantát nebo injekce, může se stát, že menstruaci přestanete dostávat úplně.

 

Zvýšená intenzita tréninku

Náročný cvičební režim může také způsobit vynechání nebo nepravidelnou menstruaci. To je nejčastější u těch, kteří trénují několik hodin denně. Stává se to proto, že ať už záměrně, nebo ne, spalujete více kalorií, než přijímáte.

 

Když spálíte příliš mnoho kalorií, tělo nemá dostatek energie, aby udrželo všechny své systémy v chodu. Náročnější tréninky mohou zvýšit uvolňování hormonů, které mohou ovlivnit menstruaci.

 

Menstruace se obvykle vrátí do normálu, jakmile snížíte intenzitu tréninku nebo zvýšíte příjem kalorií.

 

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

PCOS je hormonální nerovnováha, která narušuje schopnost těla uvolňovat vajíčka (tzv. ovulace). Když nemáte ovulaci, obvykle nemáte menstruaci.

 

Mnoho lidí s PCOS má nepravidelnou, opožděnou nebo chybějící menstruaci. Mezi další příznaky PCOS patří:

 • Akné.
 • Nadměrné ochlupení na obličeji nebo na těle.
 • Řídnutí vlasů.
 • Přibývání na váze nebo problémy s hubnutím.

Zdravotníci diagnostikují PCOS kontrolou příznaků a v případě potřeby provedením lékařských testů. Léky a změna životního stylu mohou pomoci zvládnout příznaky.

 

akné

 

Mládež a menstruace

Pro mladé lidi, kteří teprve začínají menstruovat, je vzácné, aby se jejich menstruační cyklus okamžitě usadil na pravidelných 28 dnech. Obvykle trvá několik let, než se cyklus stabilizuje. Je to proto, že u dospívajících je osa hypotalamus-hypofýza-vajíčka (HPO) ještě nezralá.

 

Osa HPO je hormonální systém, který reguluje ovulaci a menstruační cykly. Trvá několik let, než tento systém dozraje a začne regulovat menstruaci správně.

 

Menstruační cyklus by se měl stát předvídatelnějším v pozdním dospívání a po dvacítce. Pokud však nepravidelná menstruace (nebo silná či bolestivá menstruace) přetrvává, je důležité poradit se s lékařem, aby se zjistila příčina.

 

Chronické onemocnění

Některé chronické zdravotní problémy, zejména celiakie a cukrovka, jsou někdy spojeny s nepravidelností menstruace.

 

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které postihuje trávicí systém. Když lidé s celiakií jedí lepek, jejich imunitní systém reaguje napadením sliznice tenkého střeva.

 

Když je tenké střevo poškozeno, zhoršuje se schopnost těla vstřebávat živiny z potravy. To může vést k podvýživě, která ovlivňuje normální produkci hormonů a vede k vynechání menstruace a dalším menstruačním nepravidelnostem.

 

U osob s diabetem 1. a 2. typu může ve vzácných případech dojít také k vynechání menstruace. K tomu dochází zpravidla pouze tehdy, když není řízena hladina cukru v krvi.

 

celiakie

 

Onemocnění štítné žlázy

Štítná žláza je žláza ve tvaru motýla na krku, která produkuje hormony, jež pomáhají regulovat mnoho činností ve vašem těle, včetně menstruačního cyklu. Existuje několik běžných onemocnění štítné žlázy, včetně hypotyreózy a hypertyreózy.

 

Hypotyreóza i hypertyreóza mohou ovlivnit menstruační cyklus a způsobit nepravidelnost, ale hypertyreóza je pravděpodobnější příčinou pozdní nebo vynechané menstruace. Někdy se může stát, že vám menstruace na několik měsíců zmizí.

 

Mezi další příznaky problému se štítnou žlázou patří:

 • bušení srdce,
 • změny chuti k jídlu,
 • nevysvětlitelné změny hmotnosti,
 • nervozita nebo úzkost,
 • mírný třes rukou,
 • únava,
 • změny ve vlasech,
 • potíže se spánkem.

Perimenopauza

Perimenopauza, neboli přechod z reprodukčního období do menopauzy, může trvat rok nebo dva, ale také několik let. Během této doby může být váš cyklus rozkolísaný - jeden měsíc trvá 25 dní a druhý 29 dní.

 

Průměrný věk menopauzy je 51 let, takže perimenopauza často začíná po čtyřicítce nebo padesátce. Perimenopauza obvykle přichází i s dalšími příznaky, jako např:

 • návaly horka,
 • nespavost,
 • změny nálad,
 • křeče,
 • noční pocení,
 • vaginální suchost.

Nepravidelná menstruace během perimenopauzy je běžná, ale pokud je menstruace trvale silnější nebo se blíží k sobě, navštivte svého lékaře, aby mohl vyloučit jiné příčiny a pomoci vám najít úlevu.

 

menopauza

 

Může se menstruace opozdit o 10 dní?

Pokud se menstruace opozdí o sedm dní, je považována za opožděnou. Pokud jste bez menstruace 6 týdnů, říká se tomu vynechání menstruace. 

 

Co se považuje za vynechání menstruace?

To, co můžete považovat za velmi opožděnou menstruaci, bude částečně záviset na vašem cyklu. Menstruační cykly se mohou značně lišit, obvykle se pohybují v rozmezí 24-38 dníj. Pokud jste bez menstruace 6 týdnů, je to považováno za vynechání menstruace.

 

Může se mi menstruace opozdit, ale nejsem těhotná?

Těhotenství není jediným důvodem zpoždění nebo vynechání menstruace. Mezi další faktory patří nadměrné cvičení, změny tělesné hmotnosti a stres. 

 

Možná jste těhotná, ale zkusila jste těhotenský test příliš brzy na to, aby se výsledek potvrdil. Případně zkuste testovat znovu 21 dní po nechráněném pohlavním styku.

 

Můžete dostat menstruaci a přesto být těhotná?

Krátká odpověď zní ne. Navzdory všem tvrzením není možné mít menstruaci, když jste těhotná. Spíše se u vás může během raného těhotenství objevit „špinění“, které má obvykle světle růžovou nebo tmavě hnědou barvu.

 

Obecně platí, že pokud je krvácení dostatečné na to, aby “naplnilo” vložku nebo tampon, je to znamení, že pravděpodobně nejste těhotná.

 

Dobré vědět

Pokud jste měla pozitivní těhotenský test a silně krvácíte, vyhledejte lékařskou péči.

 

Kdy navštívit lékaře

Pokud se vám zdá, že je vaše menstruace nepravidelná, nebo jste vynechala menstruaci, ale víte, že nejste těhotná, je dobré se co nejdříve poradit se svým lékařem, protože existuje mnoho důvodů a stavů, které mohou být příčinou tohoto problému.

 

Lékař může správně diagnostikovat příčinu opožděné nebo vynechané menstruace a probrat s vámi možnosti léčby. Pokud můžete, zapisujte si změny ve svém cyklu i další zdravotní změny. To mu pomůže stanovit diagnózu.

 

Pokud se u vás objeví následující příznaky, okamžitě kontaktujte lékaře nebo volejte záchrannou službu:

 • neobvykle silné krvácení,
 • horečka,
 • silné bolesti,
 • nevolnost a zvracení,
 • krvácení, které trvá déle než 7 dní,
 • krvácení poté, co jste vstoupila do menopauzy a neměla jste menstruaci po dobu nejméně jednoho roku.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://health.clevelandclinic.org/why-is-my-period-late

https://www.nhs.uk/conditions/missed-or-late-periods/ 

https://www.healthline.com/health/how-late-can-a-period-be#thyroid-conditions https://www.healthline.com/health/pregnant/period-and-pregnant

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186