+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Purple tea neboli fialový čaj - co to je a jaké má vlastnosti?

|
Strava
Rostliny

Všichni známe černý, bílý nebo zelený čaj. Ale slyšeli jste někdy o fialovém čaji? Jaké má přínosy a odkud pochází? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Purple tea neboli fialový čaj - co to je a jaké má vlastnosti?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

  • Co je to fialový čaj
  • Výživové údaje fialového čaje 
  • Jaké jsou benefity pití fialového čaje 
  • Nežádoucí účinky fialového čaje 
  • Odkud pochází fialový čaj

 

Fialový čaj je nová křížená verze běžného čajovníku Camellia Sinensis. Je speciálně vyvinutý tak, aby obsahoval více speciálních sloučenin, které zvyšují jeho zdraví prospěšné účinky.

 

Co je to purple tea (fialový čaj)? 

Fialový čaj je speciální druh čaje, který se vyrábí převážně v Keni a v menším množství v Japonsku, Číně a Indii. 

 

Fialový čaj, stejně jako všechny ostatní čaje, pochází z rostliny Camellia Sinensis. Ze stejné rostliny, z níž získáváme nám známý černý a zelený čaj. Fialový vzhled čaje (rostliny) je způsoben jedinečnou genetickou mutací, která produkuje antokyanin, stejný silný antioxidant, který se nachází v borůvkách

 

Věděli jste?

Ve skutečnosti fialový čaj obsahuje velmi vysoké množství antokyaninu - 135krát více než běžný zelený čaj.

 

purple tea

 

Odkud pochází fialový čaj?

Moderní fialový čaj se sklízí v oblasti Nandi Hills v Keni, kde se mu daří ve vysokých nadmořských výškách (známých také jako zóny bez škůdců) a na slunci téměř 12 hodin denně. 

 

Toto vystavení UV záření také podporuje vysoký obsah EGCG, stejného typu silného antioxidantu, který se nachází v zeleném čaji. Spolu s EGCG obsahuje l-theanin, aminokyselinu, která se nachází pouze v čaji a která pomáhá snižovat úzkost a podporuje relaxaci. 

 

Původně se divoké mutace vyskytovaly v malém množství v Číně. V Keni však vzniklo partnerství veřejného a soukromého sektoru, jehož cílem bylo tuto mutaci izolovat a vyrábět purpurový čaj ve velkém.

 

Pěstuje se v nadmořské výšce mezi 4 500 a 7 500 metry, většina z něj pochází z oblasti Nandi Hills v Keni. Tato vysoká nadmořská výška v blízkosti rovníku má za následek vyšší úroveň UV záření a způsobuje, že rostliny produkují velmi vysoké množství antioxidantů, které chrání listy před poškozením.

 

Věděli jste? 

Vzhledem k vysoké nadmořské výšce se na fialový čaj nepoužívají žádné pesticidy.

 

Jaká je příchuť fialového čaje?

Milovníci čaje se samozřejmě ptají na jeho chuť, stejně jako u jiných druhů čaje. Fialový čaj má jedinečnou chuť. Svým chuťovým profilem se podobá čaji oolong. Při srovnání s černým čajem je však jeho chuť o něco lehčí.

 

Co se týče zeleného čaje, postrádá onu rostlinnou chuť. Celkově má tento čaj bohatou chuť, kterou si pravděpodobně vychutnáte, zejména pokud rádi zkoušíte různé příchutě.

 

 

Výživové údaje fialového čaje

Fialový čaj má mnohem více živin než jeho protějšky, jako je zelený a tradiční černý čaj. Podívejme se na nutriční výhody tohoto čaje.

 

  • Antokyany -Tato sloučenina je ve fialovém čaji bohatě zastoupena, tj. dokonce 15krát více, než kolik je jí obsaženo v borůvkách. A právě proto je jeho barva fialová.
  • Antioxidanty - Obsahuje více antioxidantů než zelený nebo černý čaj.
  • Polyfenoly - Fialový čaj vede i v obsahu polyfenolů, a to v ohromujícím množství 16,5 % oproti 10,1 % v černém a 9,1 % v zeleném čaji.
  • Některé bioaktivní sloučeniny jako EDCG, GHG, teobromin, kofein a ECG.

 

Výhody fialového čaje 

Antokyany obsažené ve fialovém čaji jsou nesmírně prospěšné pro vaše zdraví. Nejenže dokážou kontrolovat vysoký krevní tlak a pomáhají při hubnutí, ale také dokážou bojovat proti mnoha viditelným známkám stárnutí, jako jsou nerovnoměrný tón pleti, vrásky, jemné linky a další.

 

Posílení imunity

Hlavní přínos fialového čaje spočívá ve vysokém obsahu antioxidantů díky bohatému obsahu antokyanů. Jedná se o stejný antioxidant, který se nachází v borůvkách a bobulích acai.

 

Podle článku Medicinal & Aromatic Plant z roku 2018 dodává antokyanin fialovému čaji "vysokou míru vychytávání volných radikálů, tj. 52 % ve srovnání s 34 % u zeleného čaje a 28 % u černého čaje". Tento silný antioxidant posiluje vaši imunitu a zlepšuje váš zdravotní stav.

 

Fialový čaj navíc pomáhá tělu vytvářet lymfocyty, což jsou bílé krvinky, které vás chrání. Díky tomu máte menší pravděpodobnost, že onemocníte chronickými chorobami (jako jsou srdeční choroby a cukrovka) a několika typy rakoviny

 

Věděli jste?

Fialový čaj také pomáhá snižovat chronické i akutní záněty a zmírňuje bolesti.

 

Snižuje riziko srdečních onemocnění

Ateroskleróza je stav, kdy se na vnitřní straně tepen hromadí plak. Toto nahromadění může způsobit vysoký krevní tlak, srdeční infarkt, mrtvici, onemocnění periferních tepen nebo selhání ledvin.

 

Tvorba plaku je vícestupňový proces, který závisí na mnoha faktorech. Výzkum ukazuje, že antokyany mohou zasahovat do různých fází tohoto procesu tím, že snižují cholesterolu, který je hlavní součástí plaku.

 

ateroskleroza

ateroskleróza

 

Zvýšená relaxace

Pití čaje patří k tradicím, které posilují relaxaci. Pití fialového čaje tedy obecně může přispět k relaxaci. Vědci však zjistili, že fialový čaj obsahuje také jedinečnou aminokyselinu známou jako L-theanin

 

Věděli jste? 

Bylo prokázáno, že L-theanin snižuje úzkost a uvolňuje mysl, aniž by vyvolával ospalost.

 

Zlepšení výkonu a regenerace po cvičení 

Studie ukázala, že užívání extraktu z fialového čaje po dobu osmi dnů může pomoci zlepšit vytrvalost svalů v dolní části těla a snížit poškození svalů po cvičení. Ti, kteří užívali fialový čaj, zvládli více opakování cvičení než ti, kteří ho neužívali. 

 

Tyto výsledky naznačují, že fialový čaj může být prospěšný pro sportovce a aktivní jedince, kteří hledají způsob, jak zlepšit svůj výkon a zotavení po cvičení. Další výzkum však bude potřeba k potvrzení těchto výsledků a zjištění nejlepších postupů pro jeho užití.

 

Podpora hubnutí

Podle časopisu International Journal of Biomedical Science jsou nápoje s nízkým obsahem kofeinu tou správnou volbou, pokud chcete zhubnout.

 

Řídí totiž vstřebávání tuků a zlepšují jaterní metabolismus tuků. Fialový čaj naštěstí nemá vysoký obsah kofeinu. Obsah kofeinu je v něm nižší než v zeleném čaji, čaji oolong a dalších čajích ze stejné rostliny. 

 

Fialový čaj navíc obsahuje typ polyfenolu zvaného GHG. Ten dokáže snížit hmotnost a tloušťku tuku a zvýšit štíhlou tělesnou hmotnost. V důsledku toho potlačuje nárůst tělesné hmotnosti a hmotnosti jater, což je dobrá zpráva pro lidi, kteří se ptají, zda je fialový čaj dobrý pro játra.

 

fialovy caj

 

Zdraví pokožky 

Kromě výhod, které antokyany poskytují, jsou jejich další vlastností zdraví pokožky. Podle studie antokyany zvyšují hladinu extracelulárních molekul (ECM), včetně elastinu a kolagenů.

 

Antioxidanty obsažené ve fialovém čaji bojují s volnými radikály a toxiny v těle, které jinak mohou poškodit kolagen a elastin, což má za následek jizvy po akné a odumřelou pokožku.

 

Věděli jste?

Také se jeho výtažky používají k léčbě plešatosti, protože pomáhají zvýšit prokrvení vlasové pokožky. 

 

Fialový čaj plný polyfenolů

Fialový čaj obsahuje také polyfenoly. Tyto sloučeniny se v posledních desetiletích staly významným předmětem zájmu v oblasti výživy díky jejich vazbě na několik možných zdravotních přínosů. 

 

Četné studie zatím spojují tyto organické sloučeniny s následujícími možnými zdravotními přínosy:

 

Zlepšený a regulovaný metabolismus

To má zásadní význam hlavně pro hubnutí, protože při vyšším metabolismu spálíte více kalorií. Kromě toho zvýšený metabolismus zvyšuje hladinu energie a pomáhá vám cítit se produktivněji a lépe.

 

Snížení rizika chronických onemocnění

Konzumace polyfenolů z fialového čaje a dalších rostlin, které je obsahují, může také snížit riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka 2. typu.

 

Lepší kontrola hmotnosti

Stále více literatury také ukazuje, že konzumace polyfenolů může pomáhat kontrolovat hmotnost. Předpokládá se, že tyto sloučeniny mají protiobezitní vlastnosti, které stimulují termogenezi a energetický výdej. 

 

Tyto dvě činnosti zvyšují spalování kalorií, což pomáhá spálit více kalorií. 

 

purple tea fialovy

 

Lepší celkové zdraví

Bylo také prokázáno, že tyto sloučeniny mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tyto vlastnosti by mohly potenciálně zlepšit vaše celkové zdraví tím, že snižují riziko onemocnění, jako je rakovina, obezita, kardiovaskulární onemocnění a neurodegenerativní poruchy jako je demence nebo Alzheimerova choroba

 

Zvýšení antioxidační schopnosti mozku

V rámci studie Nutritional Neuroscience podávali vědci myším po dobu 15 dnů přečištěné a charakterizované antokyany z keňského fialového čaje.

 

Analýza mozku poté prokázala výrazné zvýšení antioxidačních schopností mozku, což znamená, že antioxidant byl schopen překonat hematoencefalickou bariéru (BBB).

 

To naznačuje, že fialový čaj může pomoci předcházet neurodegenerativním onemocněním a podporovat zdraví mozku.

 

TIP: Pro optimální fungování mozku a podporu kognitivních funkcí vyzkoušejte náš unikátní produkt BYSTRÝ MOZEK. Také podporuje duševní zdraví a posiluje odolnost vůči stresu.

 

bystry mozek

 

Vedlejší účinky fialového čaje

Jen málo lidí, kteří konzumovali fialový čaj, si stěžovalo na nevolnost nebo průjem, když ho užívali příliš často. Dobrou zprávou však je, že, že závislost a vedlejší účinky, které převládají u zeleného a černého čaje, se u fialového čaje nevyskytují, a to díky nižšímu množství kofeinu a tříslovin v něm obsažených.

 

Mohou fialový čaj pít těhotné?

Co se týče konzumace fialového čaje těhotnými ženami, stále zde zůstává otazník. Vzhledem k tomu, že fialový čaj je na trhu poměrně nový, bylo dosud provedeno méně studií.

 

Obsah kofeinu

Stejně jako všechny ostatní druhy čaje obsahuje i fialový čaj kofein. Jeho množství však může být nižší než v černém nebo zeleném čaji. 

 

Shrnutí 

Fialový čaj je jednou z jedinečných odrůd čaje na současném trhu. Naštěstí se k němu váže řada možných přínosů, včetně snížení cholesterolu a rizika onemocnění, lepší regulace hmotnosti a zlepšení metabolismu a imunitního systému.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje:

https://journalofexerciseandnutrition.com/index.php/JEN/article/download/71/62/62

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4502735/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23883519/

https://www.longdom.org/open-access/purple-tea-composition-and-inhibitory-effect-of-anthocyaninrich-extract-on-cancer-cell-proliferation-31791.html 

https://www.longdom.org/open-access/purple-tea-composition-and-inhibitory-effect-of-anthocyaninrich-extracton-cancer-cell-proliferation-2167-0412-1000322.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946280/