+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jaké účinky mají makadamové ořechy?

Strava

Zdraví a chuť v jednom – to jsou makadamové ořechy! V našem článku najdete všechny důvody, proč byste měli tento výživný snack přidat do své stravy. Objevte, jak makadamové ořechy podporují zdraví srdce, trávení a mnoho dalšího.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Jaké účinky mají makadamové ořechy?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co jsou to makadamové ořechy
 • Výživový profil makadamových ořechů
 • Benefity makadamových ořechů
 • Nežádoucí účinky makadamových ořechů
 • Alergie na makadamové ořechy

Makadamové ořechy jsou bohaté na vitaminy, minerály, vlákninu a antioxidanty. Jejich přínosem může být snížení hmotnosti, zlepšení zdraví střev a ochrana před onemocněními, jako je cukrovka nebo srdeční choroby.

 

Co jsou makadamové ořechy?

Makadamové ořechy jsou stromové ořechy pocházející z Austrálie, ale dnes se pěstují v různých oblastech světa, včetně Havaje a některých částí Latinské Ameriky, Asie a Afriky. Makadamové ořechy mají jemnou máslovou chuť.

 

Obsah tuku v makadamových ořeších je vyšší než v jiných oblíbených ořeších, jako jsou mandle, kešu a vlašské ořechy. Padesátigramové balení makadamových ořechů obsahuje 38 gramů tuku.

 

Přibližně 80 % tuku v makadamových ořeších však tvoří mononenasycené tuky, které jsou zdraví prospěšné. Tyto ořechy také obsahují specifické druhy mononenasycených mastných kyselin (MUFA), které nejsou v mnoha jiných potravinách snadno dostupné.

 

Makadamové ořechy jsou také potravinou s nízkým glykemickým indexem. Díky svým mnoha zdravotním přínosům se hodí do každého zdravého jídelníčku.

 

makadamove

 

Výživový profil makadamových ořechů

Makadamové ořechy jsou kaloricky bohaté ořechy s vysokým obsahem zdravých tuků, vitamínů a minerálů. 30 g makadamových ořechů poskytuje:

 • 215 kcal/901 KJ,
 • 2,4 g bílkovin,
 • 22,7 g tuku,
 • 3,6 g nasycených tuků,
 • 17,7 g mononenasycených tuků,
 • 0,5 g polynenasycených tuků,
 • 1,6 g sacharidů,
 • 2,6 g vlákniny,
 • 110 mg draslíku,
 • 26 mg vápníku,
 • 39 mg hořčíku.

Tyto ořechy mají nízký obsah sacharidů a cukru a střední obsah vlákniny. Díky této kombinaci je nepravděpodobné, že by zvýšily hladinu cukru v krvi, což může být prospěšné zejména pro lidi s cukrovkou.

 

Benefity makadamových ořechů

Jsou nabité antioxidanty

Stejně jako většina ořechů jsou i makadamové ořechy skvělým zdrojem antioxidantů.

 

Antioxidanty neutralizují volné radikály, což jsou nestabilní molekuly, které mohou způsobit poškození buněk a zvýšit riziko onemocnění, jako je cukrovka, Alzheimerova choroba a srdeční choroby.

 

Makadamové ořechy se navíc mohou pochlubit jedním z nejvyšších obsahů flavonoidů ze všech stromových ořechů. Tento antioxidant bojuje proti zánětům a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

 

Kromě toho je tento ořech bohatý na tokotrienoly, což je forma vitaminu E s antioxidačními vlastnostmi, která může pomáhat snižovat hladinu cholesterolu. Tyto sloučeniny mohou dokonce chránit před rakovinou a onemocněními mozku.

 

 

Snížení rizika metabolického syndromu

Makadamové ořechy mohou pomoci snížit riziko metabolického syndromu. Tento syndrom zahrnuje skupinu rizikových faktorů, mezi které patří vysoký krevní tlak, vysoká hladina triglyceridů, nízká hladina HDL ("dobrého") cholesterolu, vysoká hladina cukru v krvi a břišní tuk. 

 

Tyto rizikové faktory zvyšují pravděpodobnost vzniku mrtvice, cukrovky a srdečních onemocnění. Naštěstí může pomoci cvičení a zdravá strava.

 

Makadamové ořechy obsahují nejvyšší procento mononenasycených tuků ze všech známých potravin. Mají také nízký obsah polynenasycených a nasycených tuků. 

 

Důkazy ukazují, že živiny obsažené v makadamových ořeších mohou pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi. Mononenasycené tuky poskytují vitaminy, minerály a antioxidanty, které přispívají k růstu a zdraví buněk

 

Existují důkazy, že mononenasycené tuky v makadamových ořeších mohou pomoci tělu účinněji se zbavovat přebytečného cholesterolu.

 

makadamove orechy

 

Mohou zabránit vzniku rakoviny

Makadamové ořechy obsahují druh vitaminu E zvaný tokotrienoly.

 

Podle některých starších výzkumů mohou mít tokotrienoly silné protirakovinné účinky. Makadamové ořechy obsahují významné množství tokotrienolů. Většina studií však byla provedena laboratorně nebo na hlodavcích. Stejná zjištění se nemusí vztahovat na lidi.

 

Makadamové ořechy obsahují také rostlinné sloučeniny zvané flavonoidy, které mohou bojovat proti rakovině tím, že ničí škodlivé volné radikály v těle.

 

Snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění

Výzkum naznačuje, že pravidelná konzumace makadamových ořechů může pomoci předcházet ischemické chorobě srdeční, což je typ kardiovaskulárního onemocnění. 

 

Makadamové ořechy mohou snížit hladinu celkového a LDL cholesterolu. Jeden přehled šesti studií zjistil, že makadamové ořechy pomáhají snižovat rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění tím, že snižují hladinu cholesterolu a pomáhají při zánětech a oxidačním stresu (který způsobuje poškození buněk).

 

cholesterol

 

Snížení rizika cukrovky

Výzkumy ukazují, že makadamové ořechy mohou být prospěšné pro lidi s cukrovkou 2. typu, protože pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. To může také přispět ke snížení rizika metabolického syndromu. 

 

Metaanalýzy naznačují, že konzumace stromových ořechů zlepšuje kontrolu glykémie u diabetiků, což je pravděpodobně způsobeno obsahem vlákniny, mononenasycených tuků a dalších důležitých živin.

 

Podpora zdraví trávicího traktu

Rozpustná vláknina obsažená v makadamových ořeších působí jako prebiotikum, které podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech, čímž přispívá k lepšímu zdraví trávicího traktu. 

 

Prebiotika také mohou pomáhat snižovat záněty a zmírňovat symptomy syndromu dráždivého tračníku a dalších zažívacích potíží, i když je třeba provést další výzkum.

 

prebitika a probiotika

 

Může pomoci při hubnutí

I když jsou makadamové ořechy kaloricky bohaté, mohou podpořit hubnutí. Obsahují bílkoviny a vlákninu, které snižují pocit hladu a zvyšují pocit sytosti. Navíc část tuků v ořeších nemusí být plně vstřebána během trávení, což znamená, že poskytují méně kalorií, než se dříve myslelo.

 

Studie ukázala, že ženy, které denně jedly chléb s makadamovými ořechy, zhubly více než ty, které jedly chléb s kokosem nebo máslem. Makadamové ořechy jsou také bohaté na mononenasycené tuky, zvláště kyselinu omega-7 palmitoolejovou, která může chránit před přibýváním na váze.

 

Výzkum na obézních myších ukázal, že dieta bohatá na makadamiový olej vedla k menším tukovým buňkám. Není však jisté, zda stejné výhody platí i pro lidi.

 

Posilují zdraví pokožky

Makadamové ořechy obsahují cenné sloučeniny jako tokotrienoly (forma vitamínu E) a skvalen (olej přítomný v našem těle, rostlinách a zvířatech), které mají blahodárné účinky na pokožku. 

 

Tokotrienoly pomáhají snižovat poškození kůže spojené se stárnutím, zatímco skvalen zvyšuje hydrataci pokožky. Výzkumy naznačují, že mononenasycené mastné kyseliny v makadamových ořeších mohou pomáhat minimalizovat vrásky způsobené slunečním zářením, zlepšovat hydrataci a podporovat hojení kůže.

 

makadamy

 

Zlepšení zdraví kostí

Makadamové ořechy jsou bohatým zdrojem vápníku, hořčíku a draslíku, což jsou klíčové minerály pro udržení silných a zdravých kostí. Navíc obsahují vysoké množství fosforu, který přispívá k obnově a udržování minerálů v kostech a zubech, což je zásadní pro jejich pevnost a zdraví.

 

Velikost porce 

Makadamové ořechy jsou sice zdravé, ale také hodně kalorické. Přejídání se těmito ořechy může rychle přinést velké množství kalorií. Například půl šálku těchto ořechů má přibližně 475 kalorií, což může být pro mnoho lidí kalorický ekvivalent jednoho jídla.

 

Chcete-li si užít prospěšné účinky makadamových ořechů, aniž byste si přidali příliš mnoho kalorií, zvažte, zda si před konzumací jako svačinu neodměřit porci 10-12 ořechů.

 

Dobré vědět

Hlídání velikosti porcí vám pomůže zařadit tyto výživné ořechy jako součást zdravého jídelníčku.

 

Nežádoucí účinky konzumace makadamových ořechů

Přestože makadamové ořechy mohou být součástí zdravé stravy, člověk by se měl snažit pamatovat na následující možné nevýhody:

 

Jsou kalorické

Jeden šálek neboli 132 g makadamových ořechů obsahuje téměř 950 kalorií. To může být polovina denní potřeby kalorií nebo i více. Standardní velikost porce makadamových ořechů je však 28,4 g.

 

Porce představuje asi 10-12 ořechů a obsahuje přibližně 200 kalorií. Používání potravinové váhy nebo počítání ořechů a konzumace pouze přiděleného množství může pomoci zabránit náhodnému přejídání.

 

Konzumace makadamových ořechů namísto jiných potravin s vysokým obsahem tuku nebo kalorií může přinést jejich prospěšné účinky, aniž by do jídelníčku přidávaly kalorie a tuk. Například místo slaniny nebo krutonů si lidé mohou posypat salát několika makadamovými ořechy.

 

Další možností je sníst porci jako svačinu místo chipsů, sušenek nebo jiných zpracovaných potravin, které mají jen málo výživných látek.

 

Některé obsahují navíc olej, sůl nebo cukr

Ne všechny makadamové ořechy jsou zdravou volbou. Člověk by se měl podívat na složení a vybrat si druhy, které obsahují pouze ořechy a žádný přidaný cukr, sůl nebo olej.

 

Lidé s alergií na stromové ořechy se jim musí vyhnout

Alergie na stromové ořechy jsou závažné a mohou ohrozit život.

 

I vdechnutí drobných částeček ořechů může u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Osoby s alergií na ořechy se musí makadamovým ořechům zcela vyhnout.

 

Ti, kteří žijí s osobou alergickou na ořechy, by se jim také měli vyhýbat. Důvodem je riziko křížové kontaminace nebo náhodného vystavení stopovému množství ořechů.

 

Alergie na makadamové ořechy

Makadamové ořechy jsou druh stromového ořechu. Pokud trpíte alergií na stromové ořechy, poraďte se před jejich konzumací se svým lékařem. To, že jste alergičtí na jeden druh stromových ořechů, neznamená, že budete mít alergii na všechny. 

 

Zaznamenávejte si všechny příznaky a dobu, kdy se po konzumaci stromových ořechů objeví, abyste o nich později mohli informovat svého lékaře. Hledejte příznaky, jako jsou např:

 • kopřivka nebo svědění kůže,
 • otok rtů,
 • svědění v krku a ústech nebo sevřené hrdlo,
 • výtok z nosu,
 • žaludeční křeče nebo nevolnost.

Stromové ořechy mohou běžně způsobit závažnou a život ohrožující alergickou reakci (anafylaxi). Pokud jste na ořechy stromů silně alergičtí, vždy u sebe noste EpiPen.

 

zvraceni

 

Proč jsou makadamové ořechy tak drahé?

Makadamové ořechy pocházejí z australských subtropických deštných pralesů. Vzhledem k jejich oblibě po celém světě se dnes makadamové ořechy pěstují mimo jiné také v Keni, Vietnamu, Brazílii a na Havaji. 

 

Jejich vysoká cena je způsobena způsobem pěstování makadamových ořechů, obvykle na malých farmách, kde jejich pěstování a sklizeň trvá dlouho.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-macadamia-nuts 

https://www.healthline.com/nutrition/macadamia-nuts#TOC_TITLE_HDR_7 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324233#metabolic-syndrome-and-diabetes