+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Boswellia serrata – co je to a jaké má účinky?

Rostliny
Pohyb

Pojďme se podívat, jak vám boswellie může pomoci potlačit bolest, rychle odstranit infekce dýchacích cest nebo dutin, zlepšit zánětlivá onemocnění střev a dokonce vás potenciálně ochránit před rakovinou.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Boswellia serrata – co je to a jaké má účinky?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

  • Co je boswellia serrata 
  • Historie
  • Jaké benefity má tato rostlina?
  • Vliv na pohybový aparát
  • Vedlejší účinky 

 

Boswellia serrata, známá také jako indické kadidlo, byla používána již ve starověké ájurvédské medicíně pro své léčivé vlastnosti. Tato pryskyřice obsahuje unikátní sloučeniny, jako jsou boswellové kyseliny, které mají silné protizánětlivé a analgetické účinky.

 

Co je boswellie?

Boswellia serrata neboli kadidlovník pilovitý je strom pocházející z Indie, který produkuje speciální sloučeniny, u nichž byly zjištěny silné protizánětlivé a potenciálně i protirakovinné účinky.

 

Ve skutečnosti se dlouho předtím, než se objevily léky a doplňky stravy snižující zánětlivost, používaly výtažky získané z různých druhů stromu boswellie k léčbě nejrůznějších zánětlivých onemocnění, jako je artritida, zánětlivé onemocnění střev a srdeční choroby.

 

Další druhy příbuzných stromů boswellie, včetně boswellie sakra a boswellie carteri, rostou například v Ománu na Blízkém východě a v některých částech severní Afriky. Tyto druhy boswellie mají podobné léčivé schopnosti jako boswellie serrata, například pomáhají v boji proti artritidě nebo nádorovému bujení. 

 

Stejně jako u ostatních stromů tohoto rodu, i zde pěstitelé dvakrát až třikrát ročně provádějí do kůry dvoupalcové řezy, které produkují "slzy" aromatické pryskyřice. Ta je známá jako indické kadidlo.

 

boswellia

 

Historie Boswellia serrata

Obchod s kadidlem je starý nejméně 5 000 let. Starý zákon hovoří o jeho úloze při náboženských obřadech prováděných v jeruzalémském Chrámu, kde se pálilo na speciálním oltáři, aby vytvářelo vonnou vůni.

 

Spolu se zlatem a myrhou bylo kadidlo jedním ze tří cenných darů věnovaných bohům a králům starověkého světa. To částečně vysvětluje, proč mudrci v křesťanském příběhu o narození Ježíše obdarovali kadidlem.

 

Kadidlo se také používá v tradiční indické (ájurvédské), arabské, africké a čínské medicíně jako prostředek proti chronickým zánětlivým onemocněním, jako je například artritida. Dnes se používá do potravinových doplňků, parfémů a aromaterapie a je známo, že působí přirozeně protizánětlivě.

 

Věděli jste?

Existuje více než 20 různých druhů boswellie, z nichž většina roste v oblasti severovýchodní Afriky, odkud podle odhadů pochází asi 75 % druhů.

 

 

Benefity Boswellia serrata

Díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem může být Boswellia serrata užitečná při léčbě různých problémů.

 

Snižuje zánět

Boswellie snižuje zánět a chrání buňky díky výtažkům jako jsou terpeny a boswellové kyseliny. Terpeny, které se nacházejí také v eukalyptu, bazalce, mátě peprné a citrusových plodech, mají silné protizánětlivé účinky. Tyto látky nejen pomáhají rostlinám proti škůdcům, ale také v lidském těle snižují poškození volnými radikály.

 

Jedna z hlavních složek boswellie, AKBA, cíleně potlačuje zánětlivé enzymy a je účinná proti bolestem a zánětlivým onemocněním jako artritida nebo astma. Na rozdíl od běžných léků proti bolesti (NSAID) má boswellie méně vedlejších účinků a je šetrnější k žaludku a střevům.

 

Další složka, incensole acetát, chrání mozek, zlepšuje náladu a může pomáhat proti depresím a úzkosti. Celkově boswellie nabízí přírodní cestu k boji proti zánětům a podpoře zdraví.

 

Snižuje bolest kloubů a artritidy

Další studie zjistila, že boswellia serrata pomáhá při léčbě příznaků osteoartrózy, jako je bolest kolen, trhání kolen a bolest při chůzi, výrazně lépe než léčba placebem. 

 

Výzkumníci dospěli k závěru, že protizánětlivé, antiartritické a analgetické účinky boswellie z ní činí slibnou léčbu pro snížení bolesti kolene, zvýšení ohybu kolene a prodloužení vzdálenosti při chůzi u osob se sklonem k častým otokům kolenních kloubů.

 

TIP: ZDRAVÉ KLOUBY obsahují pečlivě vybranou kombinaci účinných látek, které společně pomáhají snižovat zánět, podporují regeneraci kloubní chrupavky a zvyšují pružnost kloubů. 

 

klouby

 

Urychluje hojení infekcí

Boswellie je schopna snížit závažnost infekcí dýchacích cest nebo dutin. Výzkumy ukazují, že boswellie také pomáhá předcházet alergiím a astmatu, odstraňuje hlen v plicích a působí protizánětlivě v nosních cestách, což usnadňuje dýchání.

 

V tradiční čínské medicíně se kadidlo používá jako přírodní prostředek pro zlepšení krevního oběhu, urychlení doby hojení a při zmírnění bolesti při různých bakteriálních nebo virových infekcích, jako je nachlazení nebo chřipka, lepra nebo kapavka. 

 

Studie také ukazují, že výtažky z boswellie carteri a boswellie serrata slouží jako přírodní antivirotikum a mohou pomoci při léčbě silných a závažných viróz, jako je chřipka nebo virózy způsobené bodnutím hmyzem.

 

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje sliznici tlustého střeva a konečníku. Typické příznaky zahrnují bolest břicha, krvavé průjmy a únavu. 

 

Boswellia serrata může snížit zánět v tlustém střevě, což vede ke zmírnění příznaků a zlepšení kvality života pacientů. Některé studie naznačují, že pravidelné užívání boswellie může dokonce pomoci udržet nemoc v remisi.

 

bolest bricha

 

Crohnova choroba

Crohnova choroba je další typ chronického zánětlivého onemocnění střev, které může postihnout jakoukoli část trávicího traktu, od úst až po konečník. Příznaky zahrnují bolest břicha, průjmy, úbytek hmotnosti a podvýživu. 

 

Protizánětlivé vlastnosti boswellie mohou pomoci snížit zánět v trávicím traktu a zmírnit tyto příznaky. Výtažky z boswellie mohou také podporovat hojení střevní sliznice a zlepšit celkové zdraví trávicího systému.

 

Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Syndrom dráždivého tračníku je běžné trávicí onemocnění, které způsobuje příznaky jako bolest břicha, nadýmání, průjem a zácpu. Ačkoli IBS není zánětlivé onemocnění jako ulcerativní kolitida nebo Crohnova choroba, záněty mohou hrát roli v jeho patogenezi. 

 

Boswellia serrata může pomoci snížit mírné záněty a zlepšit symptomy IBS, což vede k lepšímu trávení a pohodlí pacienta.

 

 

Astma

Kyselina boswellová může mít význam i při léčbě astmatu. Výsledky výzkumu ukázal, že kyselina boswellová potlačuje zánět v dýchacích cestách a inhibuje sekreci cytokinů, což jsou markery, které vedou k zánětu.

 

Zdá se tedy, že kyselina boswellová blokuje alergickou reakci, která v první řadě způsobuje astmatickou reakci.

 

V budoucnu by se tak boswelie mohla stát užitečným doplňkovým lékem astmatu. Prozatím se vědci musí zaměřit na studie na lidech.

 

Přírodní analgetikum

Analgetika jsou látky, které snižují vnímání bolesti. Boswellia serrata obsahuje účinné látky, zejména boswellové kyseliny, které mají schopnost potlačovat zánět a tím zmírňovat bolest. 

 

Na rozdíl od mnoha syntetických analgetik má boswellie méně vedlejších účinků, což z ní činí atraktivní volbu pro ty, kteří hledají přírodní alternativu.

 

Osteoartróza

Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů, které je charakterizováno bolestí, ztuhlostí a omezenou pohyblivostí. Protizánětlivé vlastnosti boswellie mohou pomoci snížit zánět v postižených kloubech, což vede ke zmírnění bolesti a zlepšení funkce kloubů. Některé studie ukazují, že pravidelné užívání boswellie může významně zlepšit příznaky osteoartrózy.

 

Artritida

Artritida zahrnuje různé druhy zánětlivých onemocnění kloubů, jako je revmatoidní artritida. Boswellia serrata může být účinná při snižování zánětu a bolesti spojené s těmito onemocněními. 

 

Mechanismus účinku boswellie spočívá v inhibici zánětlivých enzymů a mediátorů, což vede k úlevě od bolesti a snížení otoku kloubů.

 

klouby artritida

 

Další pohybové problémy

Kromě osteoartrózy a artritidy může boswellia serrata pomoci i při jiných pohybových problémech, jako jsou záněty šlach, bursitida nebo bolest svalů. Její schopnost snižovat zánět a zmírňovat bolest ji činí užitečným doplňkem při léčbě různých muskuloskeletálních obtíží.

 

Migrény a bolesti hlavy

Migrény a chronické bolesti hlavy jsou často způsobeny zánětem a napětím v oblasti hlavy a krku. Protizánětlivé složky v Boswellia serrata, zejména boswellové kyseliny, mohou pomoci snížit zánět a tím zmírnit bolesti hlavy. 

 

Studie ukazují, že pravidelné užívání boswellie může snížit frekvenci a intenzitu migrén a dalších typů bolestí hlavy.

 

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění nervového systému, které postihuje pohybové schopnosti. Přestože je výzkum v této oblasti stále v raných fázích, některé studie naznačují, že Boswellia serrata může mít neuroprotektivní účinky, které mohou pomoci zpomalit progresi Parkinsonovy choroby. 

 

Protizánětlivé vlastnosti boswellie mohou také přispět k ochraně neuronů a zlepšení celkové funkce nervového systému.

 

Zlepšení funkce nervového systému

Boswellia serrata obsahuje sloučeniny, které mohou podporovat zdraví nervového systému. Tyto sloučeniny mohou pomoci snížit zánět v mozku a nervových tkáních, což může vést ke zlepšení neurologických funkcí a snížení symptomů různých neurologických poruch. 

 

Například incensole acetát, jedna z aktivních složek boswellie, má potenciál zlepšit náladu, snížit úzkost a chránit neurony před poškozením.

 

Vedlejší účinky

Boswellia je přírodní extrakt, ale přesto může mít vedlejší účinky. Může způsobit nežádoucí účinky na zažívání, jako je nevolnost, reflux kyseliny a průjem.

 

U některých lidí se při užívání boswellie mohou vyskytnout kožní vyrážky, zejména pokud ji aplikují přímo na kůži.

 

Zdá se, že boswellie působí protizánětlivě. V důsledku toho se může vzájemně ovlivňovat s podobnými léky, jako jsou NSAID. Je důležité poradit se s lékařem před užíváním boswellie spolu s jinými léky, jako např:

  • aspirin,
  • naproxen,
  • ibuprofen.

Boswellie může také interferovat s účinkem některých léků, včetně některých antikoagulačních léků a léků proti srážení krve. 

 

Dobré vědět

Každý, kdo tyto léky užívá, by se měl před užíváním boswellie poradit s lékařem.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://www.verywellhealth.com/the-health-benefits-of-boswellia-89549 

https://draxe.com/nutrition/boswellia/ 

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-63/boswellia-serrata 

https://www.healthline.com/nutrition/anti-inflammatory-supplements#fish-oil 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326599#how-to-take