+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Kudzu – benefity, rizika a dávkování

|
Strava
Rostliny

Zajímá vás, co pro vaše tělo může kudzu udělat nebo co vůbec kudzu je? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Kudzu – benefity, rizika a dávkování

Nejdůležitějších 5 bodů článku

  • Co je to kudzu
  • Jaké účinky má kudzu 
  • Další potencionální výhody užívání kudzu
  • Nežádoucí účinky a rizika užívání kudzu
  • Dávkování kudzu 

 

Kořen, list a květy kudzu se v tradiční čínské medicíně (TCM) používají již po staletí. Často je tato rostlina považována za invazivní, díky její schopnosti přerůstat ostatní rostliny. 

 

Co to je Kudzu

Kudzu pochází z Asie, zejména z Číny, Japonska a Koreje, a již po staletí se používá ve východní medicíně. Je příbuzná pěti druhům rodu Pueraria (P. montana, P. lobata, P. edulis, P. phaseoloides a P. thomsoni).

 

Rostlina je tažná liána, která často přerůstá jiné rostliny a stromy. Někteří lidé ji proto považují za invazivní plevel. Již více než 2 000 let používají lidé kořen kudzu v tradiční čínské medicíně, například k léčbě horečky, průjmu, a dokonce i cukrovky a srdečních onemocnění.

 

V syrové podobě se kořen kudzu (ang. kudzu root) podobá jiným kořenovým hlízám, jako jsou brambory nebo batáty. Má opálenou slupku, bílou dužinu a podlouhlý tvar.

 

Dobré vědět

Rostlina kudzu se podobá jedovatému břečťanu, proto je důležité vědět, jak ji správně rozpoznat.

 

Potenciální přínosy kořene kudzu

Dnes se kudzu používá k léčbě alkoholismu a ke zmírnění příznaků alkoholové kocoviny, včetně bolesti hlavy, žaludečních potíží, závratí a zvracení. 

 

Kudzu se také používá při potížích se srdcem a krevním oběhem, včetně vysokého krevního tlaku, nepravidelného srdečního rytmu a bolesti na hrudi, při potížích horních cest dýchacích, včetně infekcí dutin, nachlazení, senné rýmy, chřipky.

 

Mimo jiné i při kožních potížích, včetně alergické kožní vyrážky, svědění a lupénky. Někteří lidé používají kudzu při příznacích menopauzy, bolestech svalů, spalničkách, úplavici, bolestech žaludku (gastritidě), horečce, průjmu, žízni, ztuhlosti šíje a na podporu pocení. 

 

bolest břicha

 

Může pomoci při léčbě alkoholismu

Kořen kudzu má dobrou pověst, protože pomáhá lidem odbourat alkohol. A je to podloženo i vědeckými poznatky. Jedna malá studie zkoumající účinky kudzu na skupině mužů, kteří uváděli, že vypijí 22 až 35 nápojů týdně, ukázala slibné výsledky. 

 

Po čtyřtýdenní konzumaci extraktu z kudzu účastníci snížili počet vypitých alkoholických nápojů týdně nejméně o třetinu. Někteří snížili příjem na polovinu. V některých případech dokonce jediná dávka extraktu z kudzu snížila konzumaci alkoholu a zabránila nárazovému pití.

 

Je důležité poznamenat, že v těchto studiích byl použit extrakt z kudzu, který mohl kromě kořene obsahovat i jiné části rostliny kudzu. Vědci tedy musí v této oblasti provést další výzkum účinků konkrétně kořene kudzu.

 

 

Může pomoci zvládnout metabolický syndrom

Metabolický syndrom je stav, který je známý pro soubor zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a/nebo abnormální hladiny triglyceridů. 

 

Dobré vědět

Pokud se metabolický syndrom nekontroluje, může zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu.

 

Podle některých studií může kořen kudzu pomoci zvládnout některé příznaky metabolického syndromu. Abychom si však mohli být jisti, potřebujeme v této oblasti ještě další výzkum.

 

Může zmírnit příznaky menopauzy

Návaly horka, vaginální suchost a noční pocení jsou nepříjemné příznaky menopauzy. Kořen kudzu obsahuje fytoestrogeny. To jsou rostlinné sloučeniny, které mohou působit podobně jako estrogen

 

Kromě zmírnění nepříjemných příznaků může estrogen pomoci zabránit ztrátě kostní hmoty po menopauze. Jedna studie na 82 ženách po menopauze uvádí, že užívání gelu Pueraria mirifica (určitý druh kudzu) může zlepšit příznaky vaginální suchosti. 

 

Jiná studie ukazuje, že květ kudzu může být užitečný při zmírňování návalů horka u žen v menopauze.

 

menopauza

 

Může pomoci při léčbě poškození jater

Kořen kudzu je bohatý na antioxidanty, sloučeniny, které chrání buňky před oxidačním stresem, který může vést k onemocnění. Nejrozšířenější antioxidační sloučeninou v kudzu je izoflavon puerarin.

 

Jedna studie na myších zjistila, že výtažek z kudzu byl velmi prospěšný při léčbě poškození jater způsobeného alkoholem tím, že odstraňoval škodlivé volné radikály a posiloval přirozený antioxidační systém.

 

Zmírňuje podrážděný žaludek

Kudzu pomáhá zlepšit pohyb střev a může usnadnit trávení. Kudzu má hustou, viskózní konzistenci, podobnou žaludečnímu hlenu, který pokrývá žaludek a chrání ho před nadbytkem kyseliny chlorovodíkové

 

V kombinaci se švestkou umeboši mají podporující účinky. Švestka umeboši, která je silně zásaditá, neutralizuje škodlivé účinky nadbytku žaludeční kyseliny. Společně prospívají trávicímu systému, a dokonce přinášejí úlevu při žaludečních vředech a pálení žáhy.

 

Vláknina obsažená v kuzu v kombinaci s protizánětlivými účinky umeboši pomáhá zmírnit příznaky akutní divertikulitidy a syndromu dráždivého tračníku. Tato kombinace může také zmírnit syndrom děravého střeva. 

 

Další potenciální výhody

I když vědci musí provést další výzkum zdravotních účinků kudzu, některé studie naznačují, že kořen kudzu může mít i další zdraví prospěšné účinky, které stojí za zvážení. Některé z nich zahrnují:

 

Může snižovat záněty

Jedna studie na zvířatech zjistila, že isoorientin, sloučenina izolovaná z kořene kudzu, zvyšuje hladinu antioxidantů a snižuje markery zánětu u myší s oteklými tlapkami.

 

Může podporovat zdraví srdce

Studie na zvířatech naznačují, že kořen kudzu by mohl mít účinky na ochranu srdce. Může pomáhat regulovat krevní tlak u pacientů s primární hypertenzí, která je rizikovým faktorem srdečních onemocnění.

 

zdraví srdce

 

Může zmírnit silné bolesti hlavy

Malá kazuistika zahrnující 16 lidí s častými klastrovými bolestmi hlavy zjistila, že kořen kudzu snížil intenzitu bolestí hlavy u 69 % lidí, frekvenci u 56 % a trvání u 31 %.

 

Může regulovat hladinu cukru v krvi

Podle studie na zvířatech z roku 2019 může kořen kudzu také pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi tím, že inhibuje PTP1B, protein související s cukrovkou.

 

Nežádoucí účinky a rizika

Existují některá známá rizika kořene kudzu, která byste měli znát před konzumací. 

 

Antikoncepční pilulky mohou s kudzu interagovat, protože i kudzu obsahuje účinky podobné estrogenům. Užívání kudzu spolu s antikoncepčními pilulkami může snížit účinnost antikoncepčních pilulek.

 

Kudzu může zpomalovat srážení krve. Pokud užíváte léky, které zpomalují srážení krve, poraďte se nejprve se svým lékařem, než začnete kudzu v jakékoliv formě konzumovat, protože může způsobit tvorbu modřin a krvácení.

 

Užívání kudzu spolu s léky na cukrovku by mohlo způsobit příliš nízkou hladinu cukru v krvi. Ovlivněním estrogenu v těle může kudzu snížit účinnost některých léků. Bez ohledu na to, pokud užíváte nějaké léky, nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

 

Kudzu může snížit rychlost odbourávání kofeinu v těle. To může zvýšit riziko nežádoucích účinků kofeinu, jako je nervozita, bolest hlavy, zrychlený srdeční tep a další.

 

kudzu rostlina

 

Dávkování

O dávkování kořene kudzu jako doplňku stravy není k dispozici mnoho vědeckých důkazů. Z tohoto důvodu je obtížné vydat doporučení pro různá použití. Kromě toho je pravděpodobné, že navrhované dávky pro kořen kudzu se budou lišit v závislosti na výrobci a typu doplňku, který případně zvažujete.

 

Některé výzkumy konkrétně u druhu kudzu Pueraria mirifica naznačují, že dávky 50-100 mg denně se zdají mít nízké riziko nežádoucích vedlejších účinků.

 

Pro zaměření na závislost na alkoholu byly ve studiích použity dávky 1,2 g extraktu z kořene kudzu denně po dobu 1 týdne nebo jednorázová dávka 2 g před pitím alkoholu, aniž by byly zaznamenány vedlejší účinky.

 

Vědci však musí provést další výzkum bezpečných a účinných dávek kořene kudzu pro různá použití.

 

Shrnutí 

Kořen kudzu je jedlý kořen rostliny rodu Pueraria. Rostlina kudzu je liána, která se podobá jedovatému břečťanu a pochází z několika asijských zemí.

 

Kořen kudzu můžete vařit a jíst stejně jako jinou hlíznatou zeleninu, například brambory. Lidé jej častěji konzumují v sušené a práškové formě, kterou můžete použít jako zahušťovadlo, bylinný doplněk nebo čaj.

 

Ačkoli má kořen kudzu v tradiční čínské medicíně dlouhou historii, lidé ho nejčastěji používají k léčbě závislosti na alkoholu. Může mít i další příznivé účinky, například na příznaky menopauzy.

 

Kořen kudzu se může vzájemně ovlivňovat s některými léky nebo může pro některé lidi představovat jiná zdravotní rizika. Proto je vždy lepší se před jeho užíváním poradit se svým lékařem.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

 

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874111000729 

https://www.drugs.com/npc/kudzu.html 

https://www.rxlist.com/supplements/kudzu.htm 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14971532/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28243356/ 

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-750/kudzu