+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Kotvičník zemní - jaké benefity se skrývají v této rostlině?

Strava
Rostliny

Kotvičník zemní je oblíbená léčivá rostlina v tradiční ajurvédské a čínské medicíně. Jak vypadá a jaké skrývá benefity? To a další informace naleznete v tomto článku. 

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Kotvičník zemní - jaké benefity se skrývají v této rostlině?
5 nejdůležitějších bodů článku
  • Co je to kotvičník a odkud pochází
  • Historie užívání kotvičníku
  • Hlavní účinky kotvičníku 
  • Jaké jsou nežádoucí účinky kotvičníku
  • Užívání a dávkování kotvičníku

 

Kotvičník je malá listová rostlina běžně známá jako Tribulus terrestris v západních zemích. V tradiční medicíně lidé používali kotvičník k léčbě různých poruch jako jsou například poruchy močových cest.

 

Co je Tribulus Terrestris?

Tribulus terrestris, známý také pod názvy kozí hlava, gokshura a kotvičník, je rostlina, která patří do čeledi Zygophyllaceae. Vyskytuje se po celém světě a dobře roste v suchém podnebí, daří se jí v oblastech, kde jiné rostliny nejsou schopny přežít.

 

Je to malá kvetoucí rostlina, která vytváří plod tvořený pěti špičatými oříšky. Říká se, že plody připomínají hlavu kozy nebo býka s rohy dostatečně ostrými na to, aby způsobily zranění bosých nohou.

 

Věděli jste?

Kotvičník obsahuje saponiny, což jsou chemické sloučeniny. Předpokládá se, že v kotvičníku jsou zodpovědné za jeho zdraví prospěšné účinky.

 

Historie užívání kotvičníku

Tribulus terrestris se vyskytuje po celém světě a má mnoho různých názvů. Předpokládá se, že její název je odvozen z řeckého slova "tribulos", což znamená "vodní kaštan", nebo z latinského slova "tribulus", které se překládá jako "caltrop" (nášlapný ježek), což je druh ostnaté zbraně.

 

Ačkoli se v historii hojně používal v mnoha formách celostní medicíny, jako doplněk stravy získal širokou popularitu až v 70. letech 20. století. V dnešní době se většinou používá k prevenci a léčbě sexuálních dysfunkcí, ale je spojován i s mnoha dalšími potenciálními výhodami, včetně snížení hladiny cholesterolu a úlevy od bolesti a zánětu.

 

Kde roste kotvičník? 

Rostlina pochází z teplých mírných a tropických oblastí v Euroasii a Africe. Kotvičník roste především v oblasti Středozemního moře, ale také v jiných částech světa, jako je Vietnam, Indie, Španělsko, Čína, Bulharsko a Mexiko.

 

kotvičník

 

Benefity kotvičníku 

Existuje mnoho studií o kotvičníku, zejména v oblasti zvyšování libida. Mimo tuto oblast výzkumu však existuje docela málo studií o zdravotních přínosech kotvičníku pro člověka. Studie na zkumavkách a zvířatech však ukázaly, že může mít slibné zdravotní účinky.

 

Zvyšuje libido

Tribulus terrestris je dobře známý pro svou přirozenou schopnost zvyšovat sexuální apetit a zlepšovat sexuální uspokojení. Jedna studie ukázala, že užívání Tribulus terrestris zlepšilo několik ukazatelů sexuálních funkcí u žen již po čtyřech týdnech a vedlo ke zlepšení touhy, vzrušení, uspokojení, lubrikace a bolesti. 

 

Podle přehledu bulharské studie z roku 2016 se navíc ukázalo, že Tribulus terrestris také léčí problémy se sexuální touhou a zabraňuje erektilní dysfunkci, ačkoli přesné mechanismy zůstávají nejasné. 

 

TIP: Na podporu tvorby testosteronu jsme vytvořili unikátní produkt TESTOSTERONUS, který zásadním způsobem ovlivňuje růst svalů, sílu, vytrvalost, spalování tuků, sexuální funkčnost, apetit, sebevědomí, kognitivní funkce, psychickou pohodu a mnoho dalšího.

 

testosteronus2

 

Kotvičník a ledviny

Kotvičník zemní podporuje zdraví ledvin tím, že pomáhá při odstraňování přebytečné kyseliny močové a řídí hladinu kyseliny močové v ledvinách, čímž předchází nebo léčí dnu. Může také působit proti polycystickému onemocnění ledvin, ledvinovým kamenům a cystitidě

 

Bylo prokázáno, že kotvičník zemní působí jako přírodní diuretikum, pomáhá zvyšovat produkci moči a vyplavovat vodu z těla. Jedna studie in vitro publikovaná v časopise Journal of Ethnopharmacology totiž ukázala, že léčba kotvičníkem dokázala podpořit diurézu, což naznačuje, že může být účinným přírodním prostředkem při léčbě ledvinových kamenů. 

 

Přírodní diuretika, jako je Tribulus terrestris, mohou mít i další příznivé účinky na zdraví a mohla by pomoci zmírnit nadýmání, snížit krevní tlak a posílit přirozenou schopnost těla filtrovat toxiny prostřednictvím odpadních látek.

 

Kotvičník a zdraví srdce

Srdeční choroby jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí a jsou považovány za závažný problém, který postihuje miliony lidí po celém světě. Kotvičník zemní nejen že dokáže snižovat zánět, o kterém se předpokládá, že hraje nedílnou roli při zdraví srdce, ale bylo také prokázáno, že snižuje několik rizikových faktorů srdečních onemocnění.

 

Jedna studie například prokázala, že užívání 1000 miligramů Tribulus terrestris každý den snižuje hladinu celkového a špatného LDL cholesterolu. Podobné výsledky přinesla i studie na zvířatech z Istanbulu, která uváděla, že kotvičník dokázal chránit cévy před poškozením a zároveň snižoval hladinu cholesterolu a triglyceridů. 

 

srdce.

 

Zmírňuje bolest a záněty

Studie in vitro i na zvířatech zjistily, že extrakt z kotvičníku by mohl mít silný účinek při zmírňování bolesti a zánětu. Studie provedená farmaceutickou fakultou v Kermanu například ukázala, že podávání vysokých dávek bylo účinné při snižování úrovně bolesti u potkanů. Jiný výzkum mezitím ukázal, že by mohl snížit hladinu několika markerů zánětu a také by mohl pomoci snížit otoky.

 

Snižuje hladinu cukru v krvi

Některé výzkumy ukazují, že přidání Tribulus terrestris do vaší rutiny může přinést velké výhody, pokud jde o řízení hladiny cukru v krvi. Jedna studie zjistila, že užívání 1000 miligramů doplňku každý den dokázalo po pouhých třech měsících výrazně snížit hladinu cukru v krvi u žen s cukrovkou 2. typu ve srovnání s placebem. 

 

Podobně studie na zvířatech ze Šanghaje ukázala, že specifická sloučenina obsažená v Tribulus terrestris snížila hladinu cukru v krvi u myší s cukrovkou až o 40 %. 

 

kotvičník foto

 

Kotvičník a jeho antioxidační vlastnosti

Antioxidanty jsou sloučeniny, které produkuje tělo. Můžete je také konzumovat v různých potravinách, bylinkách a koření. Tyto sloučeniny pomáhají chránit buňky před poškozením potenciálně škodlivými sloučeninami zvanými volné radikály.

 

Výzkum ukázal, že poškození volnými radikály je spojeno s různými chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, poruchy mozku, cukrovka 2. typu a různé druhy rakoviny. Kotvičník obsahuje řadu sloučenin, které v těle fungují jako antioxidanty. Patří mezi ně polyfenoly a kumaroylchinové kyseliny.

 

Silné antioxidanty v kotvičníku mohou lidem pomoci s jejich pamětí, pozorností, koncentrací, klidem a bdělostí. Bylo studováno, že pravidelné používání prášku má pozitivní vliv na paměť, uvažování, řešení problémů a další kognitivní schopnosti, a také může být zvláště užitečné při psychotických onemocněních, jako je Alzheimerova choroba.

 

Kotvičník a rakovina

Ačkoli je výzkum zatím omezený, některé studie naznačují, že kotvičník zemní může být prospěšný jako přírodní lék na rakovinu. Jedna studie in vitro z Chungnam National University totiž ukázala, že je schopen vyvolat buněčnou smrt (apoptózu) a blokovat šíření lidských buněk rakoviny jater

 

Jiné studie in vitro zjistily, že může poskytovat ochranu také proti rakovině prsu i prostaty. Je však zapotřebí provést další studie na lidech, aby se zjistilo, jak může doplňování stravy ovlivnit růst rakoviny u běžné populace.

 

 

Kotvičník a zdraví žen

V ájurvédské medicíně se kotvičník používá na podporu zdraví žen. Výzkum naznačuje, že kotvičník může být v této oblasti skutečně prospěšný. Několik studií na ženách procházejících menopauzou zjistilo, že užívání kotvičníku pomohlo ve srovnání s placebem zmírnit příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení, problémy se spánkem, špatná nálada, podrážděnost, vaginální suchost a nízké libido.

 

Může také pomoci lidem se syndromem polycystických vaječníků (PCOS), hormonální poruchou, která postihuje až 10 % žen na celém světě. Výzkum na zvířatech ukázal, že léčba kotvičníkem významně zlepšila stav vaječníků ve srovnání s placebem.

 

Další možné benefity kotvičníku 

Kotvičník může být vynikajícím přírodním antioxidantem a čistícím prostředkem pro hojení poškození oxidativními volnými radikály způsobené slunečními paprsky.

 

Výsledkem je, že při každodenním používání může směs kotvičníku pomoci snížit kožní problémy, jemné linky, tmavé kruhy, skvrny a některé další příznaky stárnutí. Může také pomoci s ranami, kopřivkou, svěděním a kožními infekcemi a zároveň poskytuje hladkou, zářivou a regenerovanou pleť.

 

kotvičník květ

 

Nežádoucí účinky a interakce kotvičníku

Kotvičník zemní je obecně bezpečný a lze jej užívat s minimálním rizikem nežádoucích účinků. Mezi nejčastější nežádoucí účinky Tribulus terrestris však patří mírné příznaky, jako je bolest žaludku, nevolnost, zvracení, zácpa a průjem. Modely na zvířatech a případy u lidí také spojují užívání doplňků stravy se zvýšeným rizikem problémů s ledvinami, to je však považováno za velmi vzácné. 

 

Pokud užíváte jiné léky nebo máte nějaké základní zdravotní potíže, před zahájením užívání kotvičníku se raději poraďte se svým lékařem. Je to důležité, protože se může vzájemně ovlivňovat s některými léky a snižovat jejich účinnost, včetně léků na vysoký krevní tlak nebo cukrovku.

 

Užívání a dávkování kotvičníku

Kotvičník je k dispozici v několika možných formách a to jako tablety, kapsle, tinktura, kapky nebo například kotvičníkový čaj. V tradiční medicíně se k léčbě používají všechny části rostliny.

 

Dávkování kotvičníku se může pohybovat od 250 do 1 500 miligramů denně pro léčbu sexuální dysfunkce. Vždy je nejlepší dodržovat pokyny pro dávkování uvedené na vašem doplňku Tribulus terrestris, abyste maximalizovali účinnost.

 

Způsobuje kotvičník vypadávání vlasů? 

Kotvičník nezpůsobí ztrátu vlasů. Naopak, kotvičník může mít některé příznivé účinky na vypadávání vlasů u žen. V důsledku toho může být užitečný při léčbě vypadávání vlasů u žen spíše než při vyvolávání vypadávání vlasů.

 

Dobré vědět

Pokud jste těhotná nebo kojíte, Tribulus terrestris se nedoporučuje, protože na některých zvířecích modelech bylo zjištěno, že může narušit správný vývoj plodu.

 

​Závěr

Kotvičník zemní, známý také jako Tribulus terrestris, je základem ajurvédské a tradiční čínské medicíny. Výzkum naznačuje, že gokshura může nabídnout různé potenciální zdravotní přínosy. Má například antioxidační vlastnosti, může zvýšit vaše libido, snížit hladinu cukru v krvi, prospívat zdraví žen, snížit krevní tlak, snížit zánět, léčit ledvinové kameny a poskytovat úlevu od bolesti.

 

Vědci musí provést další výzkum kotvičníku a jeho mnoha potenciálních výhod. Kotvičník zemní je relativně bezpečná a široce dostupná rostlina. Před užitím je však důležité promluvit si se svým lékařem, zvláště pokud užíváte nějaké léky nebo máte zdravotní stav.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/tribulus-terrestris-uses-and-risks 

https://draxe.com/nutrition/tribulus-terrestris/#Risks_and_Interactions 

https://www.healthline.com/nutrition/tribulus-terrestris#TOC_TITLE_HDR_3

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tereza Hoffmannová - Herbalus 

 

Bc. Tereza Hoffmannová 
Narozena 5. 8. 2000 v Třinci 
Vystudovala jsem biologii a geografii. Řadím se mezi milovníky přírody, hor a také se zajímám o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví.