+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Kolostrum – co je to a jaké má benefity?

|
Strava

Kolostrum neboli mlezivo je tekutina, která se vyskytuje v mateřském mléce po určitou dobu. Jaké benefity může mít mlezivo a jaký je rozdíl mezi kravským a kozím kolostrem? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Kolostrum – co je to a jaké má benefity?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je kolostrum
 • Kdy začíná kolostrum
 • Benefity kolostra 
 • Kozí vs kravské kolostrum
 • Kolostrum pro děti

 

Kojení je jednou z prvních příležitostí, jak navázat kontakt kůže na kůži a sblížit se s novorozencem. Mateřské mléko je nejlepším zdrojem výživy pro dítě. V prvních dnech po porodu produkují prsa tekutinu bohatou na živiny, která se nazývá mlezivo (kolostrum).

 

Co je kolostrum?

Kolostrum je mléčná tekutina, kterou uvolňují savci, kteří nedávno porodili, před zahájením produkce mateřského mléka. Je důležitým zdrojem živin, které podporují růst a bojují proti nemocem u kojenců, ale lze ho konzumovat i v dalších fázích života - obvykle ve formě doplňků stravy.

 

Z čeho se skládá kolostrum?

Kolostrum má vysoký obsah bílkovin a nízký obsah tuku a cukru. Je plné bílých krvinek, které produkují protilátky. Tyto protilátky posilují imunitní systém dítěte a chrání ho před infekcemi.

 

Kolostrum je vysoce koncentrované a bohaté na živiny i v malých dávkách, takže bříško dítěte nepotřebuje mnoho, aby využilo jeho výhod.

 

Jak vypadá kolostrum? 

Kolostrum má obvykle zlatožlutou barvu, podobně jako vaječný žloutek. Toto koncentrované mléko se někdy pro své zbarvení a vysokou výživovou hodnotu pro novorozence označuje jako tekuté zlato. 

 

Žlutá barva mleziva pochází z barevných pigmentů rozpustných v tucích, které se nazývají karotenoidy a působí jako antioxidantyKolostrum může být v některých případech také čiré, bílé nebo krémové. Má lepkavou konzistenci. 

 

Je mnohem hustší než běžné mateřské nebo kravské mléko. Může dokonce obsahovat slabé stopy krve, což je normální a není to důvod k obavám, pokud nedochází k aktivnímu krvácení.

 

kolostrum - žena

 

Kdy začíná kolostrum?

Těhotenské hormony (např. progesteron) produkované placentou podněcují tělo k tomu, aby začalo vytvářet mlezivo mezi 12. a 18. týdnem těhotenství. Od druhého trimestru může z prsou občas vytékat mlezivo. 

 

Dobré vědět

Pokud vám to lékař nedoporučí, nesnažte se ho vytlačovat, abyste minimalizovala riziko předčasného porodu.

 

Jakmile porodíte dítě, placenta se oddělí od dělohy a je vyloučena ven. Bez placenty výrazně klesne hladina progesteronu, který vyšle signál prsům, aby produkovaly mléko. Kdykoli od okamžitého porodu do prvních 24 hodin po porodu byste měla být schopna začít kojit. Obvykle vytéká po kapkách, protože má hustou konzistenci, ale pro novorozeně to stačí. 

 

V případě, že se dítě snaží kojit, můžete použít své ruce k odstříkávání mleziva a pomoci tak novorozenci. Odsávačky mateřského mléka nemusí pro takto husté mléko účinně fungovat.

 

Pokud nemůžete zjistit, zda dítě dostává mlezivo, sledujte jeho zdravotní stav podle příznaků, jako je to, zda pravidelně čůrá a zda si udržuje nebo příliš neztrácí na váze.

 

 

Jaký je rozdíl mezi mlezivem a mateřským mlékem?

Kolostrum je první mléko bohaté na živiny, které se tvoří v prsou během těhotenství. Několik dní po narození dítěte se mění na přechodné mateřské mléko. Malé množství kolostra však zůstává v mateřském mléce po několik týdnů.

 

Mezi mlezivem a mateřským mlékem jsou zřetelné rozdíly:

 

 • Kolostrum je plné imunoglobinů, které posilují imunitní systém vašeho dítěte a chrání ho před nemocemi.
 • Kolostrum má dvakrát více bílkovin.
 • Kolostrum má čtyřikrát více zinku.
 • Kolostrum má nižší obsah tuku a cukru, takže je lépe stravitelné.
 • Kolostrum je hustší a žlutější.

K čemu se kolostrum používá?

Kolostrum je pro novorozence užitečné následujícími způsoby:

 

 • Poskytuje imunizaci. Mateřské protilátky v kolostru působí jako přírodní antibiotikum pro novorozence, protože ho chrání před zárodky z okolního prostředí.

 • Je bohatým zdrojem živin. Kolostrum obsahuje všechny potřebné živiny pro bezpečný a rychlý růst novorozence.

 • Zlepšuje zdraví střev. Kolostrum je nenáročné na bříško novorozence díky nízkému obsahu tuku. Rovněž pokrývá střeva dítěte a zabraňuje tak pronikání škodlivých infekčních organismů. To pomáhá při vytváření zdravých střev novorozence.

 • Působí jako přírodní projímadlo. Kolostrum pomáhá při odstraňování prvních výkalů novorozence (mekonia), což snižuje riziko vzniku žloutenky u dítěte.

 • Pomáhá při regulaci tělesné aktivity. Kolostrum pomáhá dítěti regulovat tělesnou teplotu, metabolismus, plicní a oběhové funkce a hladinu cukru v krvi, aby se mohlo co nejrychleji aklimatizovat ve vnějším světě. Vzhledem k tomu, že najednou přijímají jen malé množství mleziva, učí se při krmení snadno dýchat, sát a polykat.

 • Podporuje růst. Bílkoviny růstových faktorů obsažené v mlezivu pomáhají předčasně narozeným dětem plynule a zdravě růst.

těhotná žena kolostrum

 

Co mají dělat doplňky kolostra?

Doplňky mleziva jsou obvykle prodávány pro stejné výhody, které lidské mlezivo nabízí kojencům.

 

Kozí kolostrum vs. kravské kolostrum

Kolostrum je dokonalá první potrava přírody. Novorozencům - ať už lidským, kravským nebo kozím - poskytuje podporu po opuštění dělohy. Toto speciální mléko je nabité protilátkami, růstovými faktory a mnoha živinami.

 

Ve srovnání s kravským mlezivem se má za to, že kozí mléko má více zdravotních výhod, protože:

 

 • jeho nutriční profil je lepší. Mlezivo pocházející od koz obsahuje vyšší množství draslíku, fosforu, niacinu, vitaminu A a chlóru než mlezivo kravské. Má také lepší rovnováhu bílkovin, tuků, laktózy a minerálů pro správný růst a vývoj. Kravské mléko má zase větší podíl vápníku.

 • Je plné látek posilujících imunitní systém. Kozí kolostrum obsahuje výrazně vyšší množství oligosacharidů, nukleotidů a prebiotických cukrů, které vyživují dobré bakterie ve střevech.

 • Může snižovat záněty. Kozí kolostrum je plné sloučenin, jako je laktoferin, které pomáhají při zánětech, které často pramení z problémů, jako jsou koliky, reflux a vyrážky u kojenců a batolat.

 • Je lépe stravitelné. Bílkoviny, které obsahuje, jsou také podobnější lidskému mléku, takže mají tendenci způsobovat méně zažívacích problémů. Díky tomu je kolostrum vynikající alternativou pro matky, které nemohou kojit nebo potřebují přikrmovat.

 • Kozí mlezivo pochází od koz chovaných na pastvinách a je minimálně zpracováno, aby byly zachovány všechny jeho výživové složky. Neobsahuje antibiotika, růstové hormony, GMO a další nežádoucí přísady, které se vyskytují v některých kojeneckých výživách.

koza mléko

 

Kdy se mlezivo mění na mléko? 

Tři fáze tvorby mateřského mléka zahrnují:

 

Kolostrum

Jedná se o první mléko po porodu. Tělo obvykle produkuje výhradně mlezivo po dobu dvou až pěti dnů, poté začne složení mléka procházet určitými změnami.

 

Přechodné mléko

Toto mléko obsahuje směs kolostra i zralejšího mléka. Přechodné mléko se obvykle tvoří od pěti dnů do dvou týdnů po porodu. V tomto období se produkce vašeho mléka pravděpodobně exponenciálně zvýší, aby pokryla vývojové a nutriční potřeby rychle rostoucího dítěte. 

 

Tento zvýšený přísun se hovorově označuje jako "příchod mléka", což může způsobit, že se prsa budou cítit plná, pevná a citlivá.

 

Zralé mléko

Čtyři až šest týdnů po porodu je přechod dokončen a veškeré mléko, které produkujete, lze považovat za zralé, beze stop mleziva. Toto mléko je řidší a bělejší a má vyšší obsah tuku a cukru. V této fázi by se vaše tělo mělo stabilizovat a vaše zásoby mléka jsou také dobře zavedené. 

 

mateřské mléko

 

Kolostrum pro děti

Kravské kolostrum se sice nedoporučuje dětem alergickým na mléčné výrobky, ale jinak je kolostrum pro děti považováno za bezpečné.

 

Je v pořádku vymačkávat mlezivo?

Ano, po dosažení plného těhotenství (37. týden) je obvykle možné mlezivo odstříkávat. Pokud tak chcete učinit před narozením dítěte, poraďte se se svým lékařem. 

 

Znamená únik mleziva, že se blíží porod?

Únik mleziva z prsou neznamená, že se blíží porod. Únik mleziva je normální a někteří lidé si ho všimnou již ve druhém trimestru. 

 

Někteří si nevšimnou žádných známek unikajícího mleziva, zatímco jiní uvidí zaschlé mlezivo na bradavkách. Pokud vám mlezivo uniká, můžete nosit jednorázové nebo pratelné prsní vložky.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje: 

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-785/bovine-colostrum 

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22434-colostrum

https://www.healthline.com/nutrition/bovine-colostrum#downsides 

https://www.webmd.com/baby/what-is-colostrum