+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Proč jsou omega-3 klíčové pro zdraví metabolismu

|
Strava

Omega-3 mastné kyseliny zlepšují zdraví buněk, pomáhají snižovat záněty a jiné. Proč je dobré udržovat zdraví metabolismu a jak s tím souvisí omega-3? To a další informace naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Proč jsou omega-3 klíčové pro zdraví metabolismu

Nejdůležitějších 5 bodů článku

 • Co je to omega-3
 • Rozdíl mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami
 • Jaký je význam metabolického zdraví
 • Omega-3 a deprese
 • Hubnutí a omega-3

 

Mnozí z nás si pravděpodobně neuvědomují, proč jsou omega-3 mastné kyseliny tak důležité. Omega-3 mastné kyseliny jsou klíčovým stavebním prvkem našich buněk a hrají roli v několika procesech, které jsou základem metabolické kondice. 

 

Co jsou omega-3 mastné kyseliny?

Omega-3 jsou typem mastných kyselin, které jsou základním stavebním kamenem všech tuků. Tuky jsou zase živiny, které jsou nezbytné pro strukturu každé buňky v těle a podílejí se na všech aspektech zdraví a nemocí. 

 

Dobré vědět

Hrají také rozmanitou roli jako signální prekurzory, které umožňují mezibuněčnou komunikaci, a dokonce tvoří olej na vaší pokožce.

 

Trocha chemie

Lidská strava obvykle obsahuje nejméně 20 různých typů mastných kyselin, jako jsou nasycené, mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Tyto názvy odkazují na chemickou strukturu molekuly. 

 

Nasycené mastné kyseliny mají mezi molekulami uhlíku jednoduché vazby, zatímco nenasycené mastné kyseliny mají jednu nebo více dvojných vazeb (mononenasycené, resp. polynenasycené). 

 

Chemická struktura mastné kyseliny určuje její stav při pokojové teplotě. Nasycené tuky (jako většina živočišných tuků) jsou obvykle pevné, zatímco nenasycené tuky (jako většina rostlinných olejů) jsou obvykle tekuté.

 

Tělo potřebuje ke správnému fungování všechny typy mastných kyselin. Mnohé z nich dokáže syntetizovat v játrech ze surovin, které získává jinde ve stravě. 

 

Dva vícenenasycené tuky - omega-3 alfa-linolenová mastná kyselina (ALA) a omega-6 mastná kyselina linolová (LA) - jsou však považovány za "esenciální" mastné kyseliny, což znamená, že si je tělo nedokáže vyrobit samo. Proto je důležité, abyste jich měli dostatek v potravě.

 

losos omega

 

ALA, EPA, DHA

ALA je jen jednou ze tří základních forem omega-3 mastných kyselin. Dalšími dvěma jsou kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). 

 

ALA se nachází v rostlinách, zejména v olivovém oleji, semenech a ořeších, a je obvykle nejhojněji zastoupenou omega-3 mastnou kyselinou v americké stravě. Aby však tělo mohlo ALA využít, musí být přeměněna na EPA a DHA. 

 

Omega-3 jsou často označovány jako "dobrý tuk", který chrání před inzulinovou rezistencí a zabraňuje tvorbě plaku v tepnách. Jsou základní součástí všech buněčných membrán a v některých tkáních se vyskytují ve zvláště vysokém množství. 

 

Například v částech sítnice tvoří omega-3 asi 30 % všech mastných kyselin v buněčné membráně. V buňkách celého těla slouží omega-3 jako základ buněčných receptorů, které usnadňují komunikaci mezi buňkami. 

 

Udržují také pružnost tepen, což brání vzniku kardiovaskulárních onemocnění - o tom později.

 

 

Jaký je rozdíl mezi omega-3 a omega-6?

Omega-3 i omega-6 jsou polynenasycené mastné kyseliny. Jejich název je odvozen od polohy dvojné vazby v jejich chemické struktuře. U omega-3 je dvojná vazba vzdálena tři atomy od konečné methylové skupiny, u omega-6 je dvojná vazba vzdálena šest atomů. 

 

Jak omega-3, tak omega-6 jsou prekurzory - molekuly účastnící se reakcí, při nichž se tvoří jiná molekula - pro signální molekuly zvané eikosanoidy, včetně prostaglandinů (PG). Z každé z nich se vytvářejí jiné PG.

 

Omega-3 jsou prekurzory pro PG1, který tlumí zánět, zatímco omega-6 naopak produkují prozánětlivé PG2. Oba typy mastných kyselin soutěží o enzymy, které tyto přeměny uskutečňují.

 

Když máte v těle víc omega-3, tak to znamená, že více těchto enzymů půjde na tvorbu dobrých protizánětlivých látek a méně enzymů k vytvoření špatných zánětlivých látek z omega-6 mastných kyselin. 

 

Dobré vědět

Příjem dostatečného množství omega-3 blokuje škody, které může napáchat příliš mnoho omega-6, a proto je důležité udržovat dobrý poměr omega-3 a omega-6. 

 

Například americká strava obvykle obsahuje příliš mnoho omega-6 mastných kyselin - které se nacházejí v rafinovaných olejích ze semen, obilovinách a mase krmeném obilím - a málo omega-3 mastných kyselin. 

 

Metabolické zdraví a jeho význam

Metabolické zdraví udává, jak dobře naše tělo vytváří a využívá energii. Jedná se o soubor biologických systémů, které vytvářejí energii z naší stravy a životního prostředí, aby poháněly každou buňku v těle. 

 

Optimální metabolické zdraví máme tehdy, když tyto cesty výroby energie fungují bez problémů. Protože všechny buňky v těle potřebují ke svému fungování energii, hraje metabolické zdraví klíčovou roli při udržování celkového zdraví.

 

Výhody metabolického zdraví:

 • stálá energie po celý den,
 • bystrá paměť a vzpomínky,
 • čistá pleť bez vrásek,
 • zlepšení plodnosti,
 • schopnost spalovat tuky a udržovat si zdravou váhu,
 • dobře fungující imunitní systém,
 • stabilita nálady díky snížení úzkosti a zoufalství,
 • snížení rizika chronických onemocnění - ztukovatění jater, srdeční choroby a riziko mrtvice.

metabolismus energie

 

Vliv omega-3 na zdraví metabolismu

 

Rybí olej může snižovat hlad a chuť k jídlu

Rybí olej omega-3 může pomoci lidem zhubnout několika způsoby, z nichž první zahrnuje snížení hladu a chuti k jídlu. Tento účinek může být užitečný zejména pro ty, kteří drží redukční diety, které někdy vedou ke zvýšenému pocitu hladu.

 

V jedné studii konzumovali zdraví lidé držící redukční dietu buď méně než 0,3 gramu, nebo více než 1,3 gramu omega-3 rybího oleje denně. Skupina s vysokým obsahem rybího oleje uváděla, že se cítí výrazně plnější až dvě hodiny po jídle.

 

Tyto účinky však nejsou univerzální. Navíc několik studií u pacientů s rakovinou nebo onemocněním ledvin zaznamenalo zvýšenou chuť k jídlu nebo příjem kalorií u těch, kterým byl podáván rybí olej, ve srovnání s ostatními, kterým bylo podáváno placebo.

 

Zajímavé je, že v jedné studii bylo pozorováno, že omega-3 v rybím oleji zvyšují hladinu hormonu sytosti u obézních lidí, ale snižují hladinu téhož hormonu u lidí, kteří obézní nejsou.

 

Je tedy možné, že se účinky liší v závislosti na vašem zdravotním stavu a stravě. Je však třeba provést další studie, než bude možné učinit jednoznačné závěry.

 

Rybí olej může zvýšit metabolismus

Dalším způsobem, jak vám rybí olej omega-3 může pomoci zhubnout, je zvýšení metabolismu. Váš metabolismus lze měřit pomocí rychlosti metabolismu, která určuje počet kalorií, které každý den spálíte.

 

Čím vyšší je rychlost metabolismu, tím více kalorií spálíte a tím snadněji zhubnete a váhu si udržíte.

 

Jedna malá studie uvádí, že když zdraví mladí dospělí užívali 6 gramů rybího oleje denně po dobu 12 týdnů, zvýšila se rychlost jejich metabolismu přibližně o 3,8 %.

 

V jiné studii se ukázalo, že když zdravé starší ženy užívaly 3 gramy rybího oleje denně po dobu 12 týdnů, zvýšila se rychlost jejich metabolismu přibližně o 14 %, což odpovídá spálení dalších 187 kalorií denně.

 

Novější studie zjistila, že když zdraví dospělí lidé užívali 3 gramy rybího oleje denně po dobu 12 týdnů, zvýšila se rychlost jejich metabolismu v průměru o 5,3 %.

 

Ve většině studií, které uváděly zvýšení rychlosti metabolismu, byl pozorován také nárůst svalové hmoty. Svaly spalují více kalorií než tuky, a proto nárůst svalové hmoty může vysvětlovat vyšší rychlost metabolismu pozorovanou v těchto studiích. 

 

Přesto ne všechny studie tento účinek pozorovaly. K pochopení přesných účinků rybího oleje na rychlost metabolismu je tedy zapotřebí dalších studií.

 

info omega3

 

Omega-3 a protizánětlivé účinky

Když se tělo potýká s nemocí, dočasný zánět je způsob, jak se brání. Avšak pokud máte chronický zánět, může to být známka metabolického syndromu a přispívat k různým nemocem, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, rakovina a neurologické problémy.

 

Omega-3 mastné kyseliny, zejména EPA a DHA, mají schopnost omezovat zánět. Pomáhají změnit aktivitu genů uvnitř buněk, což brání vytváření prozánětlivých látek a podporuje tvorbu látek protizánětlivých. 

 

NSAID, jako je ibuprofen, fungují na podobném principu, ale blokují aktivitu enzymu COX-2, který je zapojen do tvorby prozánětlivých látek. 

 

Dobré vědět

Přidání omega-3 do stravy nezpůsobí tak rychlé změny jako užívání NSAID, ale může pomoci omezit zánět a podpořit zdraví dlouhodobě.

 

Omega-3 inzulínová rezistence 

Inzulínová rezistence je stav, kdy tělo není citlivé na inzulín, hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Omega-3 mastné kyseliny mohou hrát roli v regulaci této citlivosti, ale jejich přesný vliv u lidí není zcela jasný. Většina studií, které byly provedeny, se zaměřuje na omezený počet lidí nebo na zvířecí modely.

 

Některé studie ukázaly, že zvýšený příjem omega-3 může zlepšit citlivost na inzulín u mužů středního věku s nadváhou. Ti, kteří konzumovali nejvíce omega-3, měli vyšší citlivost na inzulín o 43 % a nižší hladinu inzulinu nalačno o 25 % ve srovnání s těmi, kteří konzumovali méně omega-3.

 

Existují různé mechanismy, jak mohou omega-3 ovlivňovat citlivost na inzulín. Jedním z nich je jejich schopnost snižovat zánět způsobený aminokyselinou homocysteinem, který je spojen s inzulínovou rezistencí. 

 

Jiné studie naznačují, že omega-3 mohou chránit buňky před stresem, který může vést k inzulínové rezistenci. Další výzkumy ukazují, že omega-3 mohou pomoci udržovat aktivitu enzymu, který pomáhá udržovat hladinu glukózy v krvi na normální úrovni. 

 

4

 

Omega-3 a deprese

Omega-3 jsou často zdůrazňovány pro své příznivé účinky na zdraví mozku. Přestože EPA není v mozku hojně zastoupena, může jako volná mastná kyselina rychle přecházet přes hematoencefalickou bariéru. 

 

Nízké množství EPA v krvi je spojováno s depresí, přičemž jedním z možných vysvětlení je, že udržují nízkou hladinu zánětu. Jedna metaanalýza zjistila, že denní dávka jednoho gramu nebo méně omega-3 tvořených nejméně 60 % EPA může zlepšit depresi, možná díky schopnosti omezovat prozánětlivé cytokiny.

 

Ukazuje se, že omega-3 působí neuroprotektivně a pomáhají udržovat zdraví neuronů a jejich komunikačních drah v mozku. Bylo také prokázáno, že ovlivňují vývoj mozku u kojenců a dětí.

 

Jedna studie například zjistila vyšší kognitivní schopnosti u dětí, jejichž matky jedly během těhotenství více ryb, zatímco jiná studie zjistila vyšší IQ u dětí, jejichž matky v těhotenství nebo při kojení užívaly doplňky stravy s omega-3.

 

Věděli jste?

Omega-3 také omezují tvorbu dalších prozánětlivých látek, jako jsou tromboxany a leukotrieny.

 

Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění

Podle výzkumu mají omega-3 mastné kyseliny protizánětlivé vlastnosti, které jsou prospěšné pro kardiovaskulární zdraví. Udržují pružné stěny tepen a zabraňují srážení krve a tvorbě plakůDoplňky stravy s omega-3 mastnými kyselinami mohou pomoci při léčbě hypertriglyceridémie neboli vysoké hladiny triglyceridů v krvi.

 

Ačkoli jsou omega-3 mastné kyseliny známé svou schopností snižovat hladinu LDL cholesterolu, účinky EPA a DHA na hladinu cholesterolu nejsou zcela známé.

 

EPA a DHA mohou podporovat funkci lipoproteinové lipázy, enzymu, který odbourává triglyceridy. Snižují také množství prozánětlivých cytokinů ve stěně tepen, což pomáhá předcházet vzniku plaku. Studie odhalily, že EPA a DHA mohou "přeprogramovat" metabolismus lipoproteinů bohatých na triglyceridy (TRL) a změnit tak způsob, jakým buňky využívají energii. 

 

Prostřednictvím těchto lipoproteinů se triglyceridy pohybují mezi tkáněmi. Zvýšené množství TRL může vést k srdečním onemocněním. Jejich udržování proto může být dalším způsobem, jak omega-3 snižují zánět a zabraňují hromadění plaku na stěnách tepen.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2958879/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19034030/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4682991/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17490962/ 

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-7-31 

https://link.springer.com/article/10.1007/s11010-020-03965-7