0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Konopné mléko - nutriční hodnoty, účinky, recept

24. 11. 2022

Jaké vlastnosti a účinky má konopné mléko? Jaký je recept na konopné mléko? Hrozí u něj psychoaktivní stav? Dají se z něj vyrobit "marihuanové sušenky"? O tom všem se dočtete dále v tomto článku.


Stále více lidí se vzdává konzumace mléčných výrobků a zavádí do svého jídelníčku rostlinné náhražky. V poslední době jsou velmi populární rostlinná mléka, sýry, jogurty nebo kefíry. Bohužel ne všechny rostlinné mléčné výrobky jsou stejně výživné jako skutečné mléčné výrobky, zejména pokud jde o obsah bílkovin. Jinak je tomu u konopného mléka, které je 100% rostlinným nápojem a mimochodem jednou z nejzdravějších alternativ kravského mléka.

 

Konopné mléko - alternativa budoucnosti?

V souvislosti s přechodem na veganství je třeba mít na paměti nejen ekologické a etické otázky, ale také vlastní zdraví. Mnozí lidé si od mléka odvykají z ideologických důvodů, jiní jsou motivováni zdravotními důvody, protože dnešní UHT mléko se v ničem nepodobá mléku od starých krav. Je také otázkou, jak lidé tráví mléko.

 

Při výběru rostlinné alternativy mléka je vhodné řídit se stejnými hodnotami: aby byla ekologická, její výrobní proces etický a samotné mléko zdravé a bezpečné. Všechny tyto požadavky splňuje konopné mléko, které se vyrábí z konopného semínka - rostliny, která roste v našich klimatických podmínkách. 

 

Jaké nutriční hodnoty má konopné mléko?

Konopné mléko je mimořádně výživný koktejl základních živin: aminokyselin, nenasycených mastných kyselin, vitamínů, mikro a makroprvků. Konopné mléko je díky obsahu bioaktivních látek srovnatelné s kravským mlékem. Obsahuje dokonce kompletní bílkoviny, jinými slovy kompletní bílkoviny skládající se z 20 bílkovinných aminokyselin.

 

Konopné mléko má navíc vysoký obsah esenciálních mastných kyselin (EFA) ze skupiny omega 3, 6 a 9. Tyto kyseliny jsou pro lidské zdraví dostupné ve velmi dobrém poměru. Najdeme zde také celou řadu vitamínů: A, B1, B2, B6, D, C, E a PP a minerály, jako je vápník, hořčík, železo, zinek a selen. 

 

Analýzy chemického složení mléka provedené v různých studiích rovněž potvrdily, že výše uvedené látky se v kombinaci v jednom nápoji nebo výrobku vstřebávají ještě lépe. Je také známo, že neobsahuje antinutriční látky, které způsobují nadýmání a narušují trávení, jako jsou látky obsažené v kravském nebo sójovém mléce. Je třeba mít na paměti ještě jeden aspekt, a to acido-alkalickou rovnováhu organismu, kterou tradiční mléčné výrobky a dokonce i některá rostlinná mléka (např. rýžové nebo ovesné) narušují. Konopné mléko nepřekyseluje organismus a má příznivý vliv na udržení správné acido-alkalické rovnováhy v těle.

 

Použití konopného mléka 

Vzhledem k vysokému obsahu omega kyselin citlivých na teplo by se konopné mléko nemělo vařit příliš dlouho. Pro zachování zdraví prospěšných vlastností je nejlepší ji zahřívat pouze mírně, např. na 40 °C. Konopné mléko lze použít do jakéhokoli jídla nebo nápoje. Hodí se k dezertům, ovesné kaši, ranní kávě, polévce nebo jako zálivka na různé pokrmy. Lze ho také popíjet jako zdravý nápoj, například s kakaem, medem, skořicí, kurkumou nebo sladkými sirupy.

 

Mléko mohou konzumovat lidé všech věkových kategorií, dokonce i děti - jedná se o produkt bez psychoaktivních účinků. Doporučuje se zejména nemocným, oslabeným lidem, alergikům, lidem s intenzivním životním stylem, sportovcům a lidem s veganskou stravou.

 

Chuť mléka je lehce jako slunečnicová semínka, ale například v kombinaci s kávou není tato pachuť znatelná. Mléko má spíše kašovitou strukturu, je poměrně tučné a bohaté na bílkoviny (konopná semínka obsahují asi 30 % tuku a 35 % bílkovin). Nepřipomíná limonádu, ale spíše plnotučné kravské mléko. Výborně pění a je skvělým základem pro latté, jen nezapomeňte rozmixované částečky semínek dobře oddělit od tekutiny. 

 

konopné mléko a sušenky

 

Recept na konopné mléko

Tento recept jistě mnohé překvapí svou snadnou přípravou - a může být také záchranou, když vám doma dojde mléko a máte náhodou zásobu konopných semínek. Příprava trvá doslova tři minuty. Kromě vody a konopných semínek, nejlépe loupaných, budete potřebovat mixér (ruční nebo stolní), vysokou nádobu, například sklenici, sítko s gázou na cedění a skleněnou láhev s víčkem na skladování. 

 

Co budeme potřebovat:

 

Postup:

Ve vysoké nádobě, například litrové sklenici, smíchejte semena a vodų. Přísady mixujte asi 3 minuty. V této době již voda není čirá a na hladině se tvoří olejovitá pěna. Hotové mléko přelijte přes síto s gázou, nechte okapat a pevně vymačkejte rozmixovaná semena od přebytečné vody. Zbylou dužinu můžete použít na palačinky, ovesnou kaši nebo polévku. Hotové mléko přelijte do láhve nebo sklenice, pevně uzavřete, uložte do chladničky a spotřebujte nejpozději do 5 dnů. 

 

Marihuanové máslo a sušenky

S konopným mlékem je často spojováno i takzvané "marihuanové máslo" či "marihuanové sušenky". Pro jejich přípravu je však jiný postup, resp. základní surovina. Konopné mléko pochází z konopným semínek, které jsou bohaté na nutriční hodnoty, vitamíny a minerály, avšak kanabinoidy jako CBD či THC konopná semínka neobsahují.

 

Recept na konopné máslo

Pro výrobu konopného másla či sušenek je zapotřebí sušených listů konopí, které se vloží do horké vody (80°C) ve které se nachází rozpuštěné klasické máslo. Následně se celá směs 2-3 hodiny vaří na mírném ohni za stálého míchání. Po 2-3 hodinách se celá směs zdcedí tak, aby v ní zůstalo minimum vody a vloží se do lednice. V lednici nechte směs přes noc - dojde k oddělení od zbytků vody a vy máte hotový produkt. Konopné máslo následně můžete konzumovat samotné, např. namazáním na chleba, či pro přípravu dalších pochutin jako jsou sušenky, perníčky či cukroví.

 

Pokud vás výše uvedené vaření z konopí zaujalo, přidáváme ještě tip na další článek - recept na konopné máslo s česnekem.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví a života.