+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Alpha-GPC – co je to a jaké benefity přináší?

Strava
Mozek
Pohyb

Alpha-GPC je přírodní sloučenina cholinu, která se nachází v mozku. K čemu tato sloučenina slouží a jaké mohou být benefity jejího užívání? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Alpha-GPC – co je to a jaké benefity přináší?

Nejdůležitějších 5 bodů článku

  • Co je to Alpha GPC
  • Kde se přirozeně Alpha GPC nachází
  • Benefity užívání Alpha GPC 
  • Doporučené dávkování
  • Rizika a vedlejší účinky Alpha GPC

Alfa-glycerylfosforylcholin (alfa-GPC nebo α-GPC) se používá ke zlepšení kognitivních funkcí a ke zvýšení výkonu u sportovců.

 

Co je Alpha GPC?

Alfa GPC neboli alfa glycerylfosforylcholin je molekula, která slouží jako zdroj cholinu. Je to mastná kyselina, která se nachází v sójovém lecitinu a dalších rostlinách a používá se k výrobě doplňků stravy pro kognitivní zdraví a zlepšení svalové síly.

 

Alpha GPC, který se také označuje jako cholin alfoscerát, je ceněn pro svou schopnost dodávat cholin do mozku a pomáhat tělu produkovat neurotransmiter acetylcholin, který je zodpovědný za mnoho zdravotních přínosů cholinu. 

 

Acetylcholin se podílí na učení a paměti a navíc je znám jako jeden z nejdůležitějších neurotransmiterů pro svalové kontrakce.

 

Na rozdíl od cholin bitartrátu, dalšího oblíbeného cholinového doplňku na trhu, je A-GPC schopen překonat hematoencefalickou bariéru. Právě to umožňuje jeho slibné účinky na mozek, a proto se používá k léčbě poruch demence, včetně Alzheimerovy choroby.

 

Kde se přirozeně nachází Alpha GPC? 

Alfa-GPC se vyskytuje jako přirozeně se vyskytující složka výrobků z červeného masa a orgánových tkání, ale v přirozených zdrojích je ho většinou málo.

 

Většina doplňků stravy s obsahem alfa-GPC se vyrábí synteticky, kdy může být enzymaticky vytvořen z vaječného nebo sójového lecitinu. Vzhledem k této syntéze a zdroji se někdy označuje jako semisyntetický derivát lecitinu.

 

Benefity užívání Alfa GPC

Zlepšuje poruchy paměti

Alfa GPC je doplněk stravy, který se používá k podpoře paměti a schopnosti učení tím, že zvyšuje hladinu acetylcholinu v mozku. Acetylcholin je chemická látka, která je klíčová pro paměťové a učební procesy.

 

Vědci věří, že alfa GPC může pomoci zlepšovat mentální schopnosti u lidí s Alzheimerovou chorobou a dalšími formami demence.

 

V roce 2003 byla provedena studie, která byla publikována v odborném časopise Clinical Therapeutics. Ve studii byli pacienti s mírnou až středně těžkou Alzheimerovou chorobou. Ti dostávali buď 400 miligramové tobolky alfa GPC, nebo placebo (látka bez léčebného účinku) třikrát denně po dobu 180 dní. Výzkum probíhal tak, že pacienti byli hodnoceni na začátku studie, po 90 dnech a na konci studie po 180 dnech.

 

Výsledky ukázaly, že u skupiny užívající alfa GPC se mentální schopnosti zlepšovaly během celé doby studie, zatímco u skupiny užívající placebo nedošlo k žádnému zlepšení nebo dokonce došlo k zhoršení stavu.

 

Závěrem studie bylo, že alfa GPC je efektivní a dobře snášený při léčbě mentálních problémů spojených s demencí a má potenciál jako přírodní možnost léčby Alzheimerovy choroby.

 

 

Ischemie a mrtvice

Přehled zahrnující tři nekontrolované studie se zaměřil na 2484 pacientů, kteří prodělali tranzitorní ischemickou ataku (dočasné přerušení přívodu krve do mozku) nebo cévní mozkovou příhodu (mrtvici). 

 

Pacientům bylo jeden měsíc podáváno 1000 mg léku intramuskulárně (injekcí do svalu) a následně dalších pět měsíců 1200 mg léku perorálně (ústy).

 

Výsledky ukázaly, že po této léčbě došlo ke zlepšení různých funkcí:

  • Skóre CGRS (hodnocení kognitivních funkcí) se zlepšilo o 19-21 %.
  • Skóre MMSE (test na měření úrovně kognitivních funkcí) se zlepšilo o 12-15 %.
  • Skóre GDS (hodnocení deprese) se zlepšilo o 20 %.

Tyto výsledky byly lepší ve srovnání s kontrolní skupinou. Lék se zdá být neuroprotektivní (chrání nervové buňky) při podání hned po cévní mozkové příhodě nebo ischemickém záchvatu. 

 

Jelikož studie používaly kombinaci injekční a následné perorální léčby, není jisté, jak účinná by byla pouze perorální léčba.

 

alzheimer

 

Zlepšuje sportovní výkon

Alfa GPC je doplněk stravy, který získává na popularitě mezi sportovci, protože bylo zjištěno, že pomáhá zlepšovat vytrvalost, sílu a celkový sportovní výkon. Tento doplněk také pomáhá svalům růst a regenerovat se rychleji po cvičení.

 

Alfa GPC působí tak, že zvyšuje hladinu růstového hormonu v těle. Růstový hormon je důležitý, protože napomáhá opravě a růstu tělesných tkání. Je také známý pro svou schopnost zlepšovat fyzickou kondici a zvýšit výkon během cvičení.

 

V jednom konkrétním výzkumu, který se zaměřil na muže, kteří pravidelně vykonávají odporový trénink (takový, který zahrnuje například zvedání činek), bylo zjištěno, že ti, kdo užili 600 miligramů alfa GPC před cvičením, měli po cvičení mnohem vyšší hladinu růstového hormonu než když užili placebo. 

 

Tito muži také prokázali větší fyzickou sílu, konkrétně měli o 14 % vyšší sílu při cvičení bench press (tlačení činky na lavičce) ve srovnání s placebo skupinou.

 

Kromě zlepšení svalové síly a fyzické kondice, růstový hormon, který alfa GPC zvyšuje, má také další přínosy, jako je snižování tělesné hmotnosti, posilování kostí, zlepšování nálady a kvality spánku.

 

cvičení

 

Může prospět pacientům s epilepsií

Studie na zvířatech publikovaná v roce 2017 v časopise Brain Research se snažila zhodnotit vliv léčby alfa GPC na kognitivní poruchy po epileptickém záchvatu. 

 

Výzkumníci zjistili, že když byly potkanům tři týdny po vyvolaném záchvatu podány injekce a-GPC, zlepšila tato sloučenina kognitivní funkce a zvýšila neurogenezi, což je růst nervové tkáně.

 

Tato studie naznačuje, že alfa GPC může být užitečný pro pacienty s epilepsií díky svým neuroprotektivním účinkům a může potenciálně zmírnit kognitivní poruchy a poškození neuronů vyvolané záchvaty.

 

epilepsie

 

Zlepšení regenerace po zranění mozku

Alfa GPC podporuje neuroplasticitu, což je schopnost mozku vytvářet nové nervové spojení a přizpůsobit se poškození, jako je mrtvice. 

 

Toto je umožněno zvýšením hladiny acetylcholinu, neurotransmiteru, který zlepšuje komunikaci mezi nervovými buňkami a podporuje obnovu kognitivních funkcí. Díky těmto vlastnostem může alfa GPC zrychlit zotavení a pomoci obnovit ztracené nebo poškozené neurologické funkce.

 

Podpora nálady a boj proti únavě

Alfa GPC může stabilizovat náladu a zlepšit příznaky depresivních stavů tím, že reguluje hladiny acetylcholinu.

 

 Zároveň může zvýšit mentální a fyzickou energii, což je užitečné pro osoby s náročným životním stylem nebo ty, kteří se zotavují z nemoci. Tento doplněk tedy může pomáhat lidem cítit se méně unavení a více energizovaní, což přispívá k lepší kvalitě života.

 

 

Obecné zlepšení mentálního zdraví

Alfa GPC pozitivně ovlivňuje kognitivní funkce, jako jsou paměť, učení a pozornost, což vede k lepší schopnosti řešit problémy a efektivněji zvládat denní úkoly. Tento doplněk může také zlepšit kvalitu spánku, což je klíčové pro regeneraci a obnovu mozkových funkcí. 

 

Dále může zlepšit mentální pohodu a odolnost proti stresu, čímž napomáhá uživatelům cítit se klidnější a mentálně stabilnější.

 

Alfa GPC tedy nabízí komplexní podporu pro zdraví mozku a mentální pohodu, což činí z tohoto doplňku vhodnou volbu pro různé skupiny lidí s odlišnými potřebami a zdravotními stavy.

 

starsilide

 

Doporučení pro dávkování

Standardní dávkování a-GPC se liší v závislosti na zdravotních přínosech, kterých chcete dosáhnout. U produktů s obsahem alfa GPC se běžně doporučuje 200 až 600 miligramů denně.

 

Pro zlepšení fyzické vytrvalosti a výkonu se ve studiích zahrnujících zdravé sportovce nejčastěji používalo dávkování 600 miligramů užívaných 90 minut před fyzickou aktivitou nebo tréninkem.

 

Studie měřící přínos alfa GPC pro zlepšení kognitivních funkcí naznačují, že vyšší dávky 1 200 miligramů denně, rozdělené do tří dávek, mohou být účinné pro pacienty s mírnou až středně těžkou Alzheimerovou chorobou.

 

Dobré vědět

Doporučuje se začít s nejnižší možnou účinnou dávkou doplňků alfa GPC a v případě potřeby ji postupně zvyšovat.

 

Působí alfa-GPC okamžitě?

Alfa-GPC je skvělým zdrojem cholinu, protože ho obsahuje velké množství a dokáže překonat hematoencefalickou bariéru. Jak brzy však můžete očekávat, že vaše denní dávka L-alfa-glyceryl-fosforylcholinu začne působit?

 

Jedna studie zaznamenala zvýšení hladiny cholinu u účastníků již po 60 minutách užívání A-GPC. A v již zmíněné studii síly zaznamenali účastníci užívající A-GPC nárůst síly po sedmi dnech. 

 

V další studii účastníci podpořili optimální kognitivní zdraví po 90 dnech užívání doplňků. Nezapomeňte, že klíčová je zde důslednost.

 

Rizika a vedlejší účinky

Doplňky alfa GPC jsou obecně považovány za bezpečné a dobře snášené pro zdravé dospělé, ale v některých případech se mohou vyskytnout nežádoucí účinky. 

 

Mezi možné nežádoucí účinky a-GPC patří únava, nevolnost, bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, průjem, pálení žáhy a nervozita. A někteří jedinci po požití alfa GPC pociťují nízký krevní tlak a závratě.

 

Užívání vysokých dávek alfa GPC může být nebezpečné, a proto dbejte na dodržování doporučeného dávkování, abyste se vyhnuli nežádoucím vedlejším účinkům.

 

Je důležité si uvědomit, že mnoho doplňků a-GPC je odvozeno ze sójového lecitinu. Sójový lecitin je kontroverzní látka, která se přidává do mnoha zpracovaných a balených potravin.

 

 U některých lidí se objevují negativní reakce na konzumaci sójových výrobků, jako je nevolnost, nadýmání, žaludeční nevolnost a vyrážky na kůži. Při výběru doplňku alfa GPC volte pokud možno produkty, které jsou vyrobeny z organické fermentované sóji.

 

Dobré vědět

Neexistuje dostatek výzkumů, které by podpořily bezpečnost doplňků a-GPC pro těhotné nebo kojící ženy, takže prozatím je třeba se mu v těchto případech vyhnout.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1662399/

https://draxe.com/nutrition/alpha-gpc/

https://www.alzdiscovery.org/cognitive-vitality/ratings/alpha-gpc-choline-alfoscerate 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11589921/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8030842/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8235064/

https://examine.com/supplements/alpha-gpc/research/#ref-57