+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Závislost na lécích na uklidnění a prášcích na spaní

|
Léky

Léky na spaní nabízí potenciálně jednoduché řešení spánkových problémů. Jejich dlouhodobé užívání však statisticky významně zhoršuje zdraví jejich uživatelů v mnoha ohledech.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Závislost na lécích na uklidnění a prášcích na spaní

Problémy se spánkem a nespavost jsou bohužel realitou mnoha lidí. Aby se zlepšila kvalita spánku a lidé se během dne cítili lépe, užívají mnoho léků a přípravků na spaní. Jsou volně prodejné prostředky na spaní bezpečné? Je možné si vypěstovat závislost na prášcích na spaní? Které prášky na spaní jsou nejvíce návykové a které příznaky jsou charakteristické pro drogovou závislost?

 

Léky na spaní

Nespavost, tj. snížená kvalita nebo kvantita spánku, může být způsobena řadou příčin, např. spánkovou apnoe, narušeným rytmem spánku a bdění, užíváním psychoaktivních látek, psychiatrickými poruchami - depresí, neurózami, úzkostí, stresem a dalšími somatickými onemocněními, která ztěžují usínání, např. v případě onemocnění štítné žlázy, selhání jater, ledvin nebo zánětu močových cest.

 

Nespavost je často sekundární příčinou základního onemocnění, které ztěžuje usínání.

 

Jakmile je příčina nespavosti odhalena, léky na nespavost již nejsou potřeba. Je třeba si uvědomit, že většina volně prodejných léků na spaní dostupných v lékárně nespavost neléčí, ale jsou pouze součástí léčby a pomáhají vám usnout. To neznamená, že volně prodejná specifika jsou 100% bezpečná.

 

Epidemiologické studie ukazují, že patříme k národům s vyšším užíváním prášků na spaní. I bylinné přípravky však mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, např. starší lidé by měli kozlík užívat opatrně, protože předávkování může způsobit závratě a dokonce poruchy vědomí. Kromě toho je příčinou nespavosti často nedodržování pravidel spánkové hygieny. Je třeba mít na paměti několik pravidel.

  • Dodržujte pravidelnou dobu spánku - snažte se chodit spát a vstávat každý den v podobnou dobu
  • Postarejte se o prostředí vhodné pro spánek - v ložnici by mělo být ticho a šero
  • Usínejte v té nejpohodlnější poloze
  • Před spaním se vyhněte stimulujícím činnostem, snažte se uklidnit, např. si přečtěte knihu nebo si dejte teplou koupel
  • Večer nepijte alkohol a nejezte velké množství jídla
  • Před spaním používejte relaxační techniky a dechová cvičení
  • Zavedení rutiny před spaním - určitý vzorec činností, jako je čištění zubů, nastavení budíku, stlaní postele, oblékání pyžama, může podpořit ospalou atmosféru

V případech, kdy je nespavost způsobena emocionálními poruchami, lze použít léky na spaní, ale ne déle než 2-4 týdny, aby se nevyvinula tolerance a závislost na lécích. Lidé, kteří špatně spí kvůli bolesti, by si měli před spaním vzít analgetika, nikoli prášky na spaní.

 

Drogová závislost při nespavosti

V důsledku užívání léků na spaní se zvyšuje riziko předávkování, návyku, tolerance (nutnost užívat stále vyšší dávky k dosažení požadovaného účinku) a v důsledku toho může vzniknout závislost na lécích na spaní. Při vysazení léků proti nespavosti se často objevují abstinenční příznaky, např. úzkost, svalový třes, křeče, neklid, halucinace, bolesti břicha, silné pocení, poruchy krevního oběhu.

 

Nadměrné dávky léků na spaní zahrnují řadu nežádoucích účinků: ospalost, apatii, pocit dezorientace, zapomnětlivost, nezřetelnou řeč, třes, nystagmus, dezorientaci, sníženou pozornost, poruchy motorické koordinace. U starších lidí se může vyskytnout úzkost, neklid, agitovanost, podrážděnost, delirium a zvýšená demence. Barbituráty způsobují silnou fyzickou a psychickou závislost, která zvyšuje riziko sebevraždy.

 

Barbituráty se nedoporučují jako léky na spaní vzhledem k rychlému rozvoji fenoménu tolerance a silným tlumivým účinkům na centrální nervový systém. Barbituráty silně aktivují jaterní enzymy, které metabolizují drogy. Pokusy o jejich vysazení vedou k abstinenčním příznakům, což zvyšuje závislost.

 

Patří ke starší generaci léků a mají tendenci se v těle hromadit, což vede k otravě. Benzodiazepinové deriváty mají menší návykový účinek a mají nejen uspávací, ale i sedativní a protiúzkostné účinky.

 

Nicméně i benzodiazepiny se po určité době stávají návykovými a zhoršují kvalitu spánku. Způsobují pocit dezorientace a zmatenosti v důsledku zpomalení účinného hlubokého spánku. Proč jsou prášky na spaní návykové?

 

Často totiž mají placebo efekt - pacient s nespavostí věří v účinnost léku a přesvědčuje se o účincích terapie. Kromě toho vedou prášky na spaní k psychické závislosti, protože se stávají součástí rituálu spojeného s usínáním. Pokud se člověku podaří po užití drogy prospat celou noc, stává se součástí mechanismu usínání a postupně se stává návykovou. V případě barbiturátů však samotná detoxikace k překonání drogové závislosti nestačí.

 

Nová generace léků na spaní

Melatonin je tableta, která napodobuje přirozený spánkový hormon. Neléčí nespavost, ale reguluje cirkadiánní rytmy. Melatonin je přirozeně produkován epifýzou, když je tma. Nedostatek světla je pro mozek signálem, aby začal produkovat hormony, které jsou zodpovědné za spánek.

 

Když je venku světlo, produkce melatoninu klesá. Odborníci nedoporučují melatonin jako lék na nespavost, ale může pomoci regulovat rytmus spánku a bdění, pokud cestujete do zahraničí, pokud překračujete časová pásma nebo u lidí, kteří pracují na směny.

 

Kromě toho se hladina melatoninu s věkem snižuje, takže se doporučuje doplnit deficit přirozeného hormonu u starších lidí. Jako léky na spaní se někdy používají antihistaminika, která jsou účinnou složkou téměř všech volně prodejných prášků na spaní. Způsobují však zácpu, zadržování moči, sucho v ústech, snížení krevního tlaku, rozmazané vidění a poruchy vědomí, zejména u starších osob.

 

V současné době se proti nespavosti používají přípravky nové generace, které jsou k tělu šetrnější. Působí poměrně rychle od okamžiku podání po dobu asi 7 hodin, nehromadí se v systému a nezanechávají pocit dezorientace po ranním probuzení. Nevyvolávají abstinenční příznaky a nezhoršují hluboký spánek.

 

Systematické užívání nové generace prášků na spaní nevede k závislosti, nebo se případně může objevit mechanismus založený na tomto principu: "Nebudu brát - nebudu usínat". Je třeba mít na paměti, že léčba nespavosti by neměla být prováděna na vlastní pěst. Nejlepší je navštívit příslušná oddělení pro poruchy spánku nebo psychiatra či neurologa, který diagnostikuje příčinu problémů se spánkem a navrhne individuálně zvolenou dávku léku.

 

Pokud chcete pomoci svému spánkovému procesu bez vyhledávání odborné pomoci, nejlepším doplňkem stravy, který můžete zvolit je CBD olej ve fromě kapek či kapslí. V řešení spánkových problémů má více než 80% úspěšnost, nevziká na něm závislost a nemá žádné vedlejší účinky. Nezapomeňte také na suplementaci základních vitamínů a minerálů, jako je hořčík či vitamín C.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.