0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Jak spánek ovlivňuje růst svalů?

05. 01. 2023

Pokud cvičíte a chcete aby vaše svaly rostly, stejně důležitý jako trénink samotný je spánek a regenerace s ním spojená. Jakou roli hraje spánek v růstu svalů? Jak moc zničíte úsilí z fitka nedostatečným odpočinkem?


Pravděpodobně víte, že k růstu svalů nedochází během tréninku. Svaly se vyvíjejí během procesu regenerace, který probíhá mimo jiné zejména během spánku. Proto je spánek, jeho množství a kvalita, v procesu růstu svalové hmoty velmi důležitý. Pokud tyto faktory zanedbáme, výrazně tím zhoršíme proces regenerace, a tím i růst svalů.

 

Jak spánek ovlivňuje svalový nárůst?

Po náročném tréninku dochází ve svalech k mikropoškození, které se napravuje během regenerace a zejména během spánku. Během spánku se do těla vylučuje růstový hormon, který je jedním z nejdůležitějších faktorů při vývoji svalů. Největší množství tohoto hormonu se vylučuje během třetí fáze spánku, kdy dochází k největšímu růstu svalů. Potřebujeme mít tedy správný cirkadinní rytmus a absolvovat všechny fáze spánku, abychom dosáhli maximálního růstu.

 

Během spánku tělo spotřebovává méně energie na všechny tělesné procesy, takže může věnovat větší část na budování svalů. Během spánku navíc dochází k rozkladu bílkovin na aminokyseliny, které jsou základními stavebními kameny svalů. Při nedostatku spánku se tedy do těla vylučuje méně růstového hormonu a odbourává se méně bílkovin.

 

Spánek - nejlepší regenerace svalů

Spánek a růst svalů. Mnoho lidí si neuvědomuje, že dostatečné množství spánku je nejlepší způsob regenerace svalové tkáně a celého těla. Často se setkáte s lidmi, kteří se nedostatek spánku snaží kompenzovat regeneračními doplňky nebo kofeinem. Spánek bohužel nelze nahradit a jeho nedostatek má řadu důsledků, například zvýšené uvolňování stresového hormonu, který má negativní vliv na kvalitu spánku.

 

Úkolem spánku v našem životě je zklidnit tělo a regenerovat ho. Nedostatek spánku tyto procesy naruší, což rychle pocítíme v podobě mnoha negativních účinků. Náš nervový systém bude přetížený, což nejen výrazně zhorší náš sportovní výkon, ale také negativně ovlivní naši psychickou pohodu.

 

spánek a svaly

 

Podpořte svůj spánek správnými doplňky stravy

Dobrým způsobem, jak podpořit noční regeneraci, je také například správná životospráva. 

 

Různé doplňky stravy jsou doporučované zejména těm lidem, kteří tvrdě trénují, a také všem, kteří pociťují intenzivní fyzickou nebo psychickou únavu a během spánku se plně nezregenerují.

 

Takové doplňky mohou podpořit:

 • rychlejší usínání,
 • dosahování lepší kvality spánku,
 • regeneraci,
 • snížení probouzení během noci,
 • boj proti únavě,
 • účinnější ochrana nervového systému.

 

Jaký doplněk vše výše uvedené splňuje? Z naší nabídky můžeme zmínit rovnou dva. Magnesium - PRO SPÁNEK vám zajistí kvalitní a plnohodnotný spánek. Magnesium - PRO ENERGII zase dodá tělu dostatek vitality během dne. Kombinací těchto dvou produktů doplníte tělu důležité minerály a vitamíny a zároveň se zbavíte nežádoucí únavy.

 

Magnesium pro spánek a energii

 

Rostou svaly pouze během spánku?

Svaly se z velké části vyvíjejí během spánku, ale není to jediná doba, kdy rostou. Pokud cvičíme s těžkými váhami, naše svaly se budou rozvíjet i následující dny. Omezení spánku tento proces do jisté míry zastaví, ale zcela ho nezastaví.

 

Jak spánek ovlivňuje regeneraci organismu?

Během spánku dochází nejen k růstu svalů, ale také k regeneraci celého těla. Krátký spánek, tj. méně než 6-7 hodin , výrazně omezuje regeneraci organismu a proces růstu svalů. Nedostatek spánku a náročný trénink mohou vést k přetrénování a vyčerpání organismu. 

 

Hlavními příznaky nedostatku spánku mohou být:

 • Chronická únava
 • Přírůstek hmotnosti (ale ne ten požadovaný)
 • Bolesti hlavy
 • Snížená imunita
 • Emocionální výkyvy

 

Komfort a kvalita spánku

Důležitý je také komfort a kvalita spánku. Pokud je náš spánek mělký, regenerace bude mnohem horší než při hlubokém spánku. Kromě množství spánku je proto důležitá také jeho kvalita. Při problémech se spánkem se vyplatí užívat doplňky stravy, které pomáhají zklidnit organismus a zkrátit dobu potřebnou k usnutí.

 

Snižují krevní tlak a podporují tvorbu melatoninu, což má pozitivní vliv na kvalitu spánku. Pokud doplňky stravy nepomáhají, je vhodné navštívit lékaře.

 

růst svalů

 

Kolik hodin spánku je potřeba na regeneraci?

Základem zdravého života je minimálně 7-8 hodin spánku. Tělo se tak může řádně zregenerovat a lidský mozek si po dlouhém dni odpočine. Toto množství spánku je dostatečné pro zotavení po běžném dni.

 

Pokud jsme však přetažení velkou fyzickou námahou, je vhodné přidat hodinu spánku navíc, protože naše hormonální prostředí bude stimulováno i ve večerních hodinách, čímž se oddálí vstup do fáze hlubokého spánku.

 

 

Jak rychle se svaly regenerují?

Rychlost regenerace našich svalů je velmi individuální záležitost, která je ovlivněna nesčetnými faktory, např. nedostatek spánku vede k nižší sekreci růstového hormonu, což regeneraci zpomaluje, zatímco dostatečné množství odpočinku tento proces urychluje. Spánek samozřejmě není jediným faktorem, který to ovlivňuje, stejně důležitá je i kvalitní strava, která poskytuje složky nezbytné pro regeneraci svalů.

 

Velký vliv na délku regenerace svalů má také typ cvičení, které jsme prováděli. Po těžkém tréninku potřebují svaly více času na úplnou regeneraci než po lehčím tréninku.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví.