+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Růžovka neboli rosacea - příčiny, příznaky, léčba

Stres
Kůže

Růžovka je onemocnění, které se vyskytuje jak u mužů, tak i u žen. Hlavním příznakem je zarudnutá kůže. Čím je ale toto onemocnění způsobeno a jak ho léčit? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Růžovka neboli rosacea - příčiny, příznaky, léčba
5 nejdůležitějších bodů článku
 • Co je to růžovka 
 • Jaké jsou typy růžovky
 • Jak poznat růžovku
 • Co způsobuje růžovku  
 • Diagnostika a léčba růžovky 

 

Rosacea neboli růžovka je onemocnění kůže, které způsobuje zarudnutí obličeje. Rosacea může propukat po celý život a obvykle začíná po 30. roce života. 

 

Co je to růžovka? 

Rosacea je běžné onemocnění kůže, které způsobuje zarudnutí nebo dlouhodobé zčervenání obličeje. Může také způsobovat rozšířené krevní cévy a malé, hnisem naplněné hrbolky. Některé příznaky se mohou projevovat několik týdnů až měsíců a poté na nějakou dobu odeznít.

 

Rosacea může být zaměněna za akné, dermatitidu nebo jiné kožní problémy. Na růžovku neexistuje žádný lék. Můžete ji však zvládnout pomocí léků, šetrné péče o pleť a vyhýbání se věcem, které vzplanutí způsobují.

 

rosacea

 

Typy růžovky

Existují čtyři typy růžovky. Můžete však mít příznaky více než jednoho typu. Typy růžovky jsou:

 

Erytematotelangiektatická růžovka 

 

U tohoto typu máte dlouhodobé zarudnutí obličeje. Drobné cévky pod kůží se zvětšují a jsou viditelnější. Vaše příznaky často přicházejí a odcházejí. Bez léčby se zarudnutí může zhoršit nebo se dokonce stát trvalým.

 

Papulopustulární růžovka

 

Ta způsobuje hnisem naplněné "bílé hlavičky" a také zduřelé červené hrbolky, které vypadají podobně jako akné. Často se objevují na čele, tvářích a bradě, ale mohou postihnout i pokožku hlavy, hrudník nebo krk. Váš obličej může být také červený nebo zarudlý. Pokud máte závažný případ, může trvat nějakou dobu, než se tyto příznaky zlepší.

 

Fymatózní růžovka

 

Při tomto vzácném typu vám zhrubne a zjizví se kůže. Tato forma rosacey nejčastěji postihuje váš nos a může způsobit, že vypadá oteklý, hrbolatý a někdy i odbarvený.   

 

Oční růžovka

 

Tento typ růžovky postihuje oči, které jsou podrážděné a vypadají jako podlité krví nebo slzící. Oči jsou suché a citlivé a na očních víčkách se vám mohou vytvořit cysty.

 

Věděli jste? 

Tato porucha je častěji diagnostikována u žen, ale bývá závažnější u mužů.

 

Příznaky růžovky 

Mezi příznaky růžovky patří zarudnutí a zčervenání obličeje. Růžovka může způsobit snadnější zarudnutí obličeje. Časem si můžete všimnout, že váš obličej zůstává červený. V závislosti na barvě pleti může být zarudnutí jemné nebo může vypadat spíše růžově či fialově.

 

Dalším příznakem mohou být viditelné žilky. Malé krevní cévy na nose a tvářích praskají a zvětšují se. Těmto žilkám se také říká pavoučí žilky. V závislosti na barvě pleti mohou být nenápadné a těžko viditelné.

 

U mnoha lidí s růžovkou se na obličeji objevují pupínky, které vypadají jako akné. Tyto hrbolky někdy obsahují hnis. Mohou se objevit také na hrudi a zádech. Kůže postižené oblasti může být citlivá a vyvolávat pocit pálení

 

Mnoho lidí s růžovkou má také suché, podrážděné a oteklé oči a oční víčka. Jedná se o tzv. oční růžovku. Oční příznaky se mohou projevit před, po nebo současně s kožními příznaky. V průběhu času může rosacea zesílit kůži na nose, což způsobí, že nos vypadá větší. Tento stav se také nazývá rhinophyma. Vyskytuje se častěji u mužů než u žen.

 

Kde se projevují příznaky růžovky?

Příznaky rosacey mohou postihnout několik různých částí těla, včetně:

 • nos,
 • brada,
 • tváře,
 • čelo,
 • oči,
 • hrudník,
 • uši,
 • krk,
 • kůže hlavy.

růžovka

 

Příčiny růžovky

Příčina rosacey není známa. Studie naznačují, že růžovka může být příznakem:

 • onemocnění, které ovlivňuje cévy, imunitní nebo nervový systém.
 • Mikroskopičtí kožní roztoči (Demodex): Vaše tělo má přirozené mikroskopické roztoče, kteří žijí na vašem nose a tvářích. Příliš mnoho těchto roztočů způsobuje příznaky růžovky.
 • Infekce - Bakterie H. pylori může způsobit infekci. Studie naznačují, že u lidí, kteří měli tuto infekci, se může vyvinout růžovka.
 • Špatná funkce bílkovin - protein katelicidin chrání kůži před infekcí. Pokud tato bílkovina nefunguje tak, jak by měla, objeví se u vás příznaky růžovky.

 

Je růžovka autoimunitní onemocnění?

V současné době probíhá výzkum, jehož cílem je zjistit více o příčinách rosacey a o tom, zda se jedná o autoimunitní onemocnění. Některé typy rosacey vznikají v důsledku přepracování imunitního systému

 

Úkolem imunitního systému je chránit tělo před cizími vetřelci, kteří způsobují onemocnění, například bakteriemi. Určitý typ bakterie (Bacillus oleronius), který je běžný u lidí s diagnózou papulopustulózní růžovky, může způsobit, že imunitní systém začne nadměrně bojovat proti bakterii a napadne zdravé kožní buňky. Jedná se o autoimunitní reakci, která způsobuje příznaky růžovky.

 

Jiné případy růžovky mohou být důsledkem vysoké citlivosti imunitního systému na změny prostředí. Mezi tyto změny může patřit vystavení slunečnímu záření nebo teplotní výkyvy, které u vás vyvolávají příznaky. V důsledku toho se imunitní systém nadměrně snaží přizpůsobit změnám prostředí, což způsobuje příznaky.

 

 

Co vyvolává příznaky růžovky?

Každý člověk s diagnózou rosacea má spouštěče, které způsobují vzplanutí příznaků. Mezi možné spouštěče rosacey patří:

 • vystavení slunečnímu záření,
 • vysoké nebo nízké teploty,
 • stres,
 • konzumace alkoholu,
 • kořeněná jídla,
 • přípravky na pleť nebo vlasy (pleťové vody, laky na vlasy),
 • hormonální změny.

Pokud si nejste jisti, co spouští příznaky růžovky, napište si seznam potravin, nápojů, produktů péče o pleť a činností na několik dní až týdnů a jak tyto věci ovlivnily vaši pleť v daný den. To vám může pomoci zúžit okruh toho, co by mohlo způsobit vzplanutí vašich příznaků. Když zjistíte, co vaše příznaky vyvolává, můžete snížit četnost vzplanutí tím, že se vyhnete spouštěčům.

 

stres

 

Rizikové faktory růžovky

Růžovkou může onemocnět kdokoli. Pravděpodobnost jejího vzniku je však vyšší, pokud:

 • máte kůži, která se snadno spálí na slunci,
 • jste ve věku od 30 do 50 let,
 • jste v minulosti kouřili,
 • máte v rodině někoho s růžovkou.

Dobré vědět 

Studie naznačují, že muži mají závažnější příznaky v důsledku odkládání léčby až do pokročilého stadia onemocnění.

 

Diagnóza růžovky

Lékař nebo jiný zdravotnický pracovník vyšetří vaši pleť a zeptá se na příznaky, aby zjistil, zda máte růžovku. Mohou vám být provedeny testy k vyloučení jiných onemocnění, jako je lupénka nebo lupus

 

Některé příznaky růžovky mohou být hůře patrné na snědé a tmavé kůži. Patří mezi ně například pavoučí žilky a zarudnutí. Proto je důležité věnovat pozornost i dalším příznakům, jako jsou otoky, boule, píchání v obličeji a suchý vzhled kůže.

 

Pokud se vaše příznaky týkají očí, můžete navštívit očního lékaře, kterému se také říká oftalmolog, a nechat si provést další vyšetření.

 

lupus

 

Léčba růžovky 

Pokud se vaše příznaky nezlepší pomocí níže uvedených tipů pro samoléčbu, poraďte se se svým zdravotnickým týmem o předepsaném gelu nebo krému. Tento druh léku může pomoci zmírnit příznaky. V případě závažnější rosacey můžete potřebovat pilulky na předpis. Ke zmírnění zarudnutí a rozšířených cévek v obličeji lze použít laserovou léčbu.

 

Jak dlouho budete potřebovat léčbu, závisí na typu růžovky, kterou máte, a na tom, jak závažné jsou vaše příznaky. I když se vaše pleť léčbou zklidní, příznaky se často vracejí.

 

Léky

 

Ke zvládnutí příznaků růžovky se používá několik léků. Typ léku, který vám bude předepsán, závisí na vašich příznacích. Některé léky nebo léčba například lépe působí na zarudnutí a některé léky lépe působí na pupínky a hrbolky. Možná budete muset vyzkoušet jeden nebo více léků, abyste našli léčbu, která vám bude vyhovovat.

 

Laserové ošetření

 

Laserová léčba může pomoci zlepšit vzhled rozšířených cév. Může také pomoci při dlouhodobém zarudnutí růžovky. A často na tento příznak funguje lépe než krém nebo pilulky. Protože se laser zaměřuje na viditelné žilky, je tato metoda nejúčinnější na pleti, která není opálená nebo tmavá.

 

O rizicích a přínosech laserové léčby se poraďte s lékařem. Mezi běžné vedlejší účinky patří zarudnutí, modřiny a mírný otok po dobu několika dní po ošetření. Mezi vzácné vedlejší účinky patří tvorba puchýřů a jizvy. Během hojení vám pomůže ledování a šetrná péče o pokožku. U tmavé pleti může laserové ošetření způsobit dlouhodobé nebo trvalé změny barvy ošetřené pleti. Plný účinek ošetření se může projevit až po několika týdnech. K udržení zlepšeného vzhledu pokožky může být nutné opakovat ošetření.

 

Věděli jste?

Pouhých několik minut na slunci může způsobit vzplanutí rosacey. Ochrana pokožky před sluncem může těmto vzplanutím zabránit.

 

Péče o pleť s růžovkou

Pro zlepšení příznaků můžete udělat mnoho sami. Pro začátek se snažte zjistit, co je spouštěčem propuknutí, a pak se jim vyhněte. K tomu vám pomůže vést si deník, ve kterém budete sledovat své aktivity a vzplanutí.

 

Řiďte se také následujícími radami pro vlastní péči, které chrání vaši pokožku a pomáhají zmírnit zarudnutí:

 

Používejte opalovací krém. Chcete-li se vyhnout příznakům vyvolaným slunečním zářením, používejte opalovací krém se širokým spektrem krytí (blokuje UVA a UVB záření) a SPF 30 nebo vyšším. Nanášejte jej vždy, když jdete ven. Noste také klobouk se širokou krempou, který zakrývá obličej.

 

Používejte pouze šetrné přípravky pro péči o pokožku. Vyhněte se čisticím prostředkům a krémům s obsahem alkoholu, parfemace, vilínu a dalších drsných složek. Po umytí obličeje si jemně osušte pokožku měkkým hadříkem.

 

Používejte hydratační krém. Je to užitečné zejména v chladném počasí, kdy nízké teploty a vítr mohou pokožku vysušovat. Nejlepší je bezolejový.  Buďte opatrní s kosmetickými přípravky.  Používejte kvalitní make-up bez obsahu oleje.

 

Masírujte si obličej. Krouživými pohyby jemně masírujte pleť. Začněte uprostřed obličeje a postupujte směrem k uším. Pokud chcete pleť zakrýt, použijte na obličej krycí krém se zeleným odstínem, který zakryje zarudnutí a popraskané cévky.

 

Pečujte o své oči. Pokud jsou kvůli růžovce zarudlé a podrážděné, používejte každý den k jemnému čištění očních víček naředěný dětský šampon nebo čistič očních víček. Několikrát denně si také přikládejte na oči teplý obklad.

 

Zdá se, že některým lidem s růžovkou pomáhá protizánětlivá strava, například středomořská strava.

 

Spolu s kožními problémy je také důležité pečovat o své emoce. Pokud se cítíte trapně kvůli tomu, jak vypadáte, nebo si myslíte, že to začíná ovlivňovat vaše sebevědomí, poraďte se se svým lékařem nebo poradcem. Můžete se také připojit k podpůrné skupině, kde se můžete setkat s lidmi, kteří vědí, čím právě procházíte.

 

středomořská strava

 

Jakým potravinám bych se měl/a vyhnout, pokud mám růžovku?

Některé studie naznačují, že pálivá a kořeněná jídla, jako jsou pálivá křidélka a papričky jalapeño, mohou vyvolat příznaky růžovky. Každá osoba s diagnózou tohoto onemocnění má ve svém okolí jedinečné a osobní spouštěče a neexistuje žádná záruka, že kořeněná jídla způsobí vzplanutí růžovky. 

 

Pokud se u vás po konzumaci kořeněných jídel objeví vzplanutí příznaků, vyhněte se konzumaci těchto typů potravin, abyste předešli budoucím vzplanutím.

 

CBD a růžovka 

Důvodem zařazení CBD do léčby růžovky jsou prokázané protizánětlivé a antioxidační vlastnosti CBD, které mohou řešit základní příčiny rosacey. Například úzkost je považována za spouštěč rosacey. 

 

Schopnost CBD zmírňovat úzkost může vést ke snížení příznaků růžovky. Kromě toho mohou být protizánětlivé vlastnosti CBD schopny bojovat proti roztočům na povrchu kůže a Helicobacter pylori, které mohou způsobovat zarudnutí, a jeho antioxidační vlastnosti chrání pokožku před sluncem.

 

 

Prevence růžovky 

Jelikož příčina rosacey není známa, nemůžete tomuto onemocnění zabránit. Riziko vzplanutí rosacey však můžete snížit tím, že zjistíte, které věci ve vašem okolí vyvolávají příznaky, a vyhnete se jim.

 

Při pobytu venku a vystavování pokožky slunečním UV paprskům buďte vždy opatrní. Sluneční záření může vyvolat příznaky rosacey a poškození pokožky sluncem může ztížit její hojení po vzplanutí.

 

Denně používejte opalovací krém a během dne jej často opakovaně nanášejte. Můžete také nosit oblečení a doplňky chránící pokožku před UV zářením, abyste ji zakryli před slunečním zářením.

 

Co mohu očekávat, pokud mám růžovku?

Rosacea je chronické onemocnění, což znamená, že vaše příznaky mohou nečekaně přicházet a odcházet. Pokud víte, že některé věci ve vašem okolí vyvolávají vaše příznaky, vyhněte se těmto spouštěčům, abyste předešli vzplanutí.

 

Rosacea je onemocnění, které způsobuje pouze nepříjemné pocity na kůži a změny vzhledu. Těžké a neléčené případy mohou vést ke znetvoření kůže, které nejčastěji postihuje nos. Těžké případy růžovky se léčí chirurgicky, ale mnoho lidí nachází úlevu od mírných příznaků pomocí předepsaných léků nebo volně prodejných krémů, gelů či pleťových vod.

 

rosacea čištění

 

Zmizí někdy růžovka?

Na růžovku neexistuje lék, ale existují možnosti léčby, které zmírňují příznaky a vzplanutí. Promluvte si o svých příznacích s lékařem, který vám pomůže zvládnout váš stav a udržet příznaky v remisi (zabránit jejich návratu).

 

Jaký je rozdíl mezi růžovkou a lupusovou vyrážkou?

Příznaky růžovky a vyrážky způsobené diagnózou lupus, často nazývané "motýlí" vyrážka, jsou podobné. Obě onemocnění mohou postihnout kůži na obličeji, zejména tváře a nos. 

 

Oba stavy mohou také vzplanout při vystavení se slunečnímu záření. Hlavní rozdíl mezi lupusovou vyrážkou a růžovkou je ve struktuře a vzhledu vyrážky.

 

Lupusová vyrážka způsobuje červené, šupinaté a svědivé skvrny na kůži. Rosacea způsobuje, že kůže vypadá červená, oteklá a hrbolatá. Rosacea je neškodné onemocnění a lupusová vyrážka může způsobit dlouhodobé poškození kůže, jako je zjizvení a vypadávání vlasů.

 

Závěr 

Rosacea je onemocnění kůže, které způsobuje zarudnutí, nejčastěji v obličeji. Některým lidem s touto diagnózou prospívá rozhovor s odborníkem na duševní zdraví, pokud mají obavy o své sebevědomí a emocionální pohodu na základě toho, jak příznaky ovlivňují jejich vzhled. Lékař vám pomůže najít možnosti léčby, které zmírní vzplanutí a pomohou vám cítit se lépe.

 

 

Zdroje: 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rosacea/symptoms-causes/syc-20353815 

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12174-rosacea 

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-rosacea-basics

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tereza Hoffmannová - Herbalus 

 

Bc. Tereza Hoffmannová 
Narozena 5. 8. 2000 v Třinci 
Vystudovala jsem biologii a geografii. Řadím se mezi milovníky přírody, hor a také se zajímám o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví.