Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Alergie na prach (roztoče) - příčiny, příznaky a léčba

19. 10. 2022

Alergie na prach a roztoče v něm je mnohem častější, než by si člověk myslel. Trápí stále více a více lidí a znepříjemňuje jim život. Pojďme si o této alergii říci něco víc a podíváme se také na možnosti léčby.


Alergie na prach, jinak známá jako alergie na roztoče, je velmi nepříjemná - prach je všude a je velmi obtížné se ho zbavit, takže osoba alergická na prach je s ním v neustálém kontaktu. Pokud tedy neustále kýcháte, máte ucpaný nos nebo vás svědí kůže, zkontrolujte, zda nemáte alergii na prach.

Alergie na prach (alergie na roztoče) je jednou z nejčastějších inhalačních alergií u nás. Ještě před deseti lety byl na roztoče alergický přibližně každý šestý, dnes může být na prach alergický až každý třetí z nás.

 

Příčiny

Alergie na prach je způsobena mikroskopickými pavoukovci - roztoči domácího prachu - a konkrétně bílkovinami obsaženými v jejich výkalech. Roztoči žijí všude tam, kde žijí lidé, protože se živí hlavně naší odlupující se kůží. Jsou tak malí, že je pouhým okem nelze spatřit: měří 0,1-0,5 mm. A velmi časté: jedna samička naklade v průměru sto vajíček a jeden gram prachu může obsahovat až 10 000 roztočů.

 

Mají rády mírné podnebí, jako je u nás: nejrychleji se rozmnožují, když je teplo (ideální teplota je pro ně 25 °C) a vlhko (nejlépe jim vyhovuje vlhkost 50 % a více).

 

Alergeny roztočů jsou inhalační alergeny, takže se do dýchacích cest dostávají se vzduchem. Proto se alergie na prach mohou vyskytovat po celý rok, i když nejproblematičtější jsou na podzim a v zimě, kdy jsou radiátory teplé, protože v tomto období se roztoči množí a jejich zaschlý trus se dostává do ovzduší, takže expozice alergenu je intenzivnější.

 

 

 

 

Příznaky

Příznaky alergie na prach se někdy zaměňují s příznaky nachlazení. Jsou si velmi podobné. Nejtypičtějšími příznaky tohoto typu alergie jsou příznaky očí a nosu, tedy orgánů, s nimiž přichází alergen do přímého kontaktu. Mezi nejčastější příznaky alergie na roztoče patří:

 

 • rýma a často úplné ucpání nosu
 • vodnatá rýma
 • záchvaty kýchání
 • slzení očí
 • svědění nosu
 • svědění spojivek

 

Tyto příznaky se projevují zejména v noci a ráno po vstávání z postele, protože roztoči velmi často žijí v matracích.

 

Kožní léze se mohou objevit také při alergii na prach u malých dětí, zatímco u starších dětí se může objevit zkřížená alergie. Ta může být vyvolána například mořskými plody (roztoči jsou druhově příbuzní s humry) nebo živou rybí potravou obsahující malé korýše. Pokud je alergie na roztoče vysoká po celou dobu, mohou se k charakteristickým příznakům alergie na prach přidat další, méně zjevné příznaky, jako je ospalost, problémy se soustředěním, bolesti hlavy a pocit únavy.

 

Náš tip: Přečtěte si článek o spánku a jeho důležitosti a také o následcích jeho nedostatku či nízké kvality. Jeden z nejlepších způsobů, jak bojovat s únavou je podniknout kroky pro zvýšení kvality spánkového procesu. Také si můžete přečíst náš článek o hypersomnii, kde se dočtete jak je tomu v případě, kdy je spánku nadbytek.

 

 

 

 

Alergologické testy

Příznaky alergie na prach jsou obtěžující a neléčená alergie a neustálý kontakt s alergenem mohou vést k rozvoji astmatu, což se projevuje silným kašlem, dušností a sípáním.

 

Pokud tedy příznaky alergie na roztoče přetrvávají, je vhodné ověřit, zda jste alergičtí na prach, a to alergologickým testem u alergologa (nebo u dětského lékaře, pokud je na prach alergické dítě).

 

Při podezření na alergii na roztoče lékař nejprve odebere podrobnou anamnézu a speciálním přístrojem pečlivě vyšetří nosní sliznici: účelem tohoto vizuálního vyšetření je zjistit, zda je přítomen chronický zánět charakteristický pro inhalační alergii. Poté nařídí testy: kožní testy nebo alergologické testy z krve.

 

Kožní testy u alergie na prach zahrnují podráždění kůže extraktem obsahujícím bílkoviny produkované roztoči. Během testu se kapka roztoku nanese na předem lehce poškrábanou kůži na předloktí nebo zádech. Pokud je reakcí na provokaci puchýř a erytém (tzv. erytémově-blistrová reakce), svědčí to o alergii na prach.

 

Pokud je kožní test negativní i přes zřetelné alergické příznaky, používají se krevní testy, především test RAST ke stanovení sérového IgE (imunoglobulinu E). Alergii lze diagnostikovat, pokud test zjistí v krvi zvýšenou hladinu specifických protilátek třídy IgE, které jsou namířeny proti alergenům produkovaným roztoči.

 

Tyto testy jsou seskupeny do panelů, takže pomocí nich lze zjistit nejen alergii na prach, ale také diagnostikovat jiné inhalační nebo potravinové alergie.

 

 

 

 

Léky

Léčbu alergie na prach provádí alergolog. Jako u každé alergie je základem léčby omezení kontaktu s alergenem, což však není tak jednoduché, protože roztoči jsou velmi rozšířeni. Proto jsou každému pacientovi předepsány také specifické léky, jejichž typ závisí na příznacích a jejich závažnosti. Ke zmírnění příznaků alergie na prach jsou předepsány následující přípravky:

 

 • antihistaminika, která snižují vylučování histaminu - látky, kterou tělo produkuje v reakci na kontakt s alergenem a která je zodpovědná za obtěžující příznaky alergie. Tímto způsobem se nejčastěji zmírňují příznaky alergie. Tyto léky se podávají intranazálně a perorálně.

 • glukokortikosteroidy, především lokální a ve formě nosních sprejů, v závažných případech také perorální.

 • přípravky, které působí symptomaticky. Zmenšují krevní cévy rozšířené alergickou reakcí, což snižuje nepříjemné svědění nosu a očí, zmírňuje výtok z nosu provázející alergii a usnadňuje dýchání.

 

Další možnost je vyzkoušet CBD, neboli kanabidiol. Pomáhá mimo jiné i na posílení imunity, vyšší kvalitu spánku a regenerace těla a také nabízí velmi slibné výsledky v boji proti zánětům, dokonce i těm chronickým. Možnost výběru máte formou kapek (oleje), kapslí, či formou inhalace (sušené květy, předrolované jointy,...). 

Pokud však užíváte nějaké léky na předpis, přečtěte si nejprve náš E-Book (ten je samozřejmě k dispozici zdarma), který Vám zašleme automaticky po přihlášení k odběru našeho newsletteru, ve kterém naleznete kapitolu samostatně věnovanou kontraindikacím CBD a předepisovaných léků. V každém případě doporučujeme také konzultaci s předepisujícím lékařem!

 

 

 

 

Znecitlivění

Alergii na roztoče lze léčit. V současné době se používá metoda alergenové imunoterapie (desenzibilizace) pomocí podkožních injekcí. Přípravky používané k desenzibilizaci obsahují velmi nízké koncentrace roztočových alergenů, aby si imunitní systém na kontakt s nimi "zvykl" a zmírnil tak obtěžující příznaky alergie.

 

Alergen se podává jednou týdně v nemocnici, na ambulanci nebo v ambulanci (kde je možnost okamžité pomoci v případě prudké alergické reakce a anafylaktického šoku). Po odeznění alergie se ještě po určitou dobu podává měsíční posilovací dávka (k udržení účinků léčby). V některých případech se používá také perorální nebo sublingvální imunoterapie.

 

Jak se zbavit roztočů?

Vzhledem k tomu, že podstatnou součástí léčby je odstranění alergenu, je užitečné vědět, jak účinně snížit počet roztočů (protože jejich úplné odstranění není možné). Co dělat a co nedělat?

 

 • Zbavte se koberců a podložek - roztoči v jejich vláknech žijí obzvláště snadno. Na podlahu položte malý omyvatelný koberec. Pokud není možné tyto dekorativní prvky odstranit, je třeba je denně vysávat vysavačem vybaveným HEPA filtrem a několika vrstvami prachových sáčků.

 • Ze stejného důvodu je lepší zbavit se záclon a závěsů: lepší jsou snadno čistitelné žaluzie, například dřevěné, v krajním případě tenké syntetické závěsy, pokud se často perou.

 • Místo čalouněného nábytku je lepší zvolit ten potažený ekologickou kůží.

 • Na matraci a lůžkoviny dejte potahy (takové, které nepropouštějí roztoče ani jejich trus, ale propouštějí vzduch). Lůžkoviny (včetně přikrývek a polštářů, nikoliv jen potah) perte každý týden nebo častěji při teplotě nad 60 °C a matrace vysávejte alespoň jednou měsíčně. Polštáře a přikrývky je třeba často větrat a po spánku je obrátit naruby, aby se zabránilo jejich navlhnutí. Všechny tvrdé části postele (kde se může usazovat prach) omyjte vlhkým hadříkem.

 • Využijte toho, že roztoči jsou citliví na teplotu: jak na velmi nízkou (minus 20 °C a méně), tak na vysokou (více než 55 °C). Jednou za několik týdnů je dobré plyšové hračky na několik hodin zmrazit v mrazáku a poté je vyprat při 60 stupních Celsia - praním se zmrzlí roztoči vypláchnou.

 • Věci, na které se může prášit (přikrývky, knihy, dekorace atd.), by měly být uloženy v těsně uzavřených nádobách nebo na policích za sklem.

 • Doporučuje se udržovat teplotu v domě pod 21 stupňů Celsia a vlhkost nižší než 50 % - pokud je vyšší, je nutné použít vysoušeč.

 • Alespoň jednou týdně je třeba důkladně vyčistit celý byt a odstranit prach i z povrchů, které nejsou tak nápadné: z horních částí dveří a zárubní nebo zpod nábytku.

 • Je dobré utěsnit všechna zákoutí, kde se může hromadit prach a odkud se obtížně odstraňuje: vodovodní otvory, štěrbiny, poškození podlahy.

 • Za zvážení stojí také pořízení čističky vzduchu - ale pouze s antialergickými filtry HEPA, které ze vzduchu odstraňují inhalační alergeny včetně výkalů roztočů.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevování přínosu konopím v různých fyzických či psychických aspektech zdraví a života.