+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Zachrání konopí planetu?

|
CBD
Rostliny

Naše civilizace změnila obraz Země do té míry, že vědci určili novou geologickou epochu, která se vyznačuje výrazným vlivem člověka na ekosystém a geologický systém naší planety - antropocén. Jakou roli může hrát konopí?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Zachrání konopí planetu?

Antropocén - tak se totiž jmenuje, jinak známý jako věk člověka. Je to smutné období v dějinách naší planety, které se vyznačuje úbytkem biologické rozmanitosti, tj. vymíráním mnoha rostlinných a živočišných druhů, změnou klimatu, využíváním zdrojů Země a znečištěním životního prostředí. 

 

Jak může konopí ovlivnit ekosystém planety?

Někteří vědci tvrdí, že současný stav planety je nevratný, zatímco jiní vidí naději v zastavení dalšího využívání a zahájení procesu regenerace. Ukazuje se, že konopí by v tomto procesu mohlo sehrát významnou roli a poskytnout řešení mnoha palčivých problémů naší civilizace.

 

Konopí a problém plastového odpadu

Moře a oceány plné odpadků, hory plastového odpadu na skládkách a dokonce i v lesích, jsou skutečným problémem. A také obrovské hrozby pro biologickou rozmanitost a naše zdraví. Mýtus, že se plast zcela rozloží přibližně za 300-400 let, byl již dávno vyvrácen. Nikdy se nerozkládá. Pouze se jeho struktura mění v prach, který může představovat ještě větší hrozbu pro život - stává se totiž mikroplastem, který se dostává do těl organismů. Byl nalezen v potravinách, pitné vodě a dokonce i v lidské krvi.

 

 

Konopný plast

Jako lidstvo bychom měli co nejdříve upustit od výroby obalů a dalších plastových výrobků z ropy a najít zdravější alternativu. Jedním z řešení je plně biologicky odbouratelný a netoxický konopný plast.

 

Vyrábí se z konopné celulózy, protože stonky rostliny obsahují až 70 % této suroviny. Na celém světě se vyrábí stále více výrobků na bázi konopných bioplastů: auta, nábytek, obaly, kontejnery. Zdá se, že výrobní proces není o nic složitější než u běžného plastu, zatímco pěstování rostlin konopí je levnou a relativně rychlou metodou získávání suroviny.

 

 

Konopí a odlesňování 

Jedním z hlavních důvodů kácení lesů je výroba nábytku a papíru. V nábytkářském průmyslu již existuje řada náhražek tradičního dřeva, jednou z nich je surovina konopí, přesněji konopná plastová hmota, která se již používá například k výrobě designových a robustních židlí. Pokud jde o papír, i zde lze k jeho výrobě použít konopná stébla.

 

Technické konopí je odrůda rostliny bohatá na celulózu a již staří Číňané z něj vyráběli papír. Při výrobě papíru dnes převládá používání dřevní buničiny, kterou by bylo možné úspěšně nahradit konopnou buničinou. Konopný papír má mnoho výhod. Především se konopí zpracovává na papír mnohem snadněji než dřevo. Kromě toho tento proces vyžaduje méně toxických chemikálií a rostliny jsou také produktivnější.

 

TIP: Oblečení z konopí - o co se jedná?

 

Z jednoho hektaru jednoleté sklizně konopí se získá tolik celulózy jako ze čtyř hektarů lesa, který koneckonců roste mnoho let.

 

Konopný papír je také odolnější a trvanlivější a lze jej recyklovat až osmkrát.

 

Konopí a problém globálního hladu

Podle statistik UNICEF je podvýživa každoročně příčinou úmrtí více než 5,5 milionu dětí na celém světě. Každý den jdou miliony lidí spát, aniž by snědli jediné jídlo. Problém hladu se týká především rozvojových zemí, jako je Indie, Pákistán, Čína a Nigérie. Jedním z řešení hladu ve světě je využití přebytků potravin vyprodukovaných v USA a Evropě, kterými se plýtvá. Bohužel nebyl vytvořen žádný systém, který by tyto potraviny distribuoval do zemí, kde je problém hladu nejrozšířenější.

 

Odborníci v oblasti zemědělství poukazují na možnost zavádění vysoce výživných plodin v problémových oblastech. Jednou z nich je rostlina konopí. Konopí roste prakticky ve všech klimatických podmínkách, na jakékoli půdě, není příliš náročné na pěstování a potřebuje mnohem méně vody než jiné plodiny. Kromě toho je to jedna z rostlin, které byly objeveny na všech kontinentech Země.

 

Plodinou konopí jsou semena, která jsou mimořádně bohatá na tuky a bílkoviny a mají vysoký index nutriční hustoty neboli obsah živin. Jsou vynikající potravinou, která kromě velkého množství bílkovin a zdravých tuků obsahuje také sacharidy, vlákninu, vitaminy, mikro a makroprvky. Rozsáhlé pěstování konopí by mohlo snížit problém hladu ve světě.

 

TIP: Zero wast koncept - jak znovu použít nádoby Herbalus?

 

 

Konopí a problém znečištění půdy a ovzduší

Současná úroveň znečištění životního prostředí se zaryla do zemské kůry a navždy zanechá stopy na litosféře. Vědci se domnívají, že stále existuje šance na zvrácení mnoha ekologických problémů, ale to bychom museli zcela změnit náš spotřebitelský životní styl.

 

Obrovské množství odpadu a toxinů otravuje půdu po celém světě. Továrny, doprava a dokonce i domácnosti vypouštějí velké množství prachu a oxidu uhličitého. I v tomto případě by rozšířené pěstování konopí po celém světě mohlo výrazně zlepšit životní prostředí. Konopí má schopnost vytahovat ze země škodlivé látky, jako jsou těžké kovy, například olovo, kadmium, rtuť nebo chrom, ale také nekovové chemikálie, například arsen, dusičnany nebo dusitany.

 

Jedná se o rostliny, které by se měly vysazovat na všech pustinách a kontaminovaných půdách, aby se vyčistily. Poté je stačí zlikvidovat, protože tyto látky se dostanou do jejich složení. Během krátké vegetační sezóny konopí absorbuje velké množství CO2 a produkuje kyslík. Jeden hektar konopí může pohltit až 15 tun CO2.

 

Zachrání konopí svět? Na tuto otázku je obtížné jednoznačně odpovědět. Tyto rostliny jsou však jistě velkou nadějí pro naši civilizaci. Snad ještě není pozdě.

 

TIP na související článek: Jak konopí ovlivňuje klima?

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.