0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Ekologický konopný plast

28. 04. 2022

Věděli jste o existenci konopných plastů? Kolik stojí a jaké jsou jeho výhody?


Konopí je rostlina s velmi širokým spektrem využití. Od potravinářských výrobků přes kosmetiku, textilie až po surovinu zvanou konopný plast. Díky způsobu pěstování a výrobním postupům jsou tyto produkty šetrné k životnímu prostředí. Rostlina Cannabis sativa L. není příliš náročná na pěstování. Potřebuje málo vody, nevyžaduje žádné pesticidy, absorbuje velké množství oxidu uhličitého a produkuje kyslík. Konopí roste velmi rychle a je bohaté na biomasu. Díky těmto a dalším aspektům je rostlina nadějí pro ekologickou budoucnost mnoha průmyslových odvětví, včetně výroby ekologických plastů. Co přesně je konopný plast a jak se vyrábí? Jak se liší od své tradiční ropné verze? Na tyto a mnoho dalších otázek najdete odpovědi v tomto článku.

 

Co je to konopný plast?

Slovo plast získalo v posledních letech velmi negativní nádech, takže nemusí přesně odpovídat popisu tohoto biologicky rozložitelného materiálu. Název bioplast je mnohem výstižnější, protože tento materiál na bázi konopí nejenže neznečišťuje životní prostředí, ale plodiny, z nichž je získáván, přispívají i k jeho regeneraci. Konopný plast, který se vyrábí z celulózových vláken, je známý již od roku 1941, kdy jej Tom Ford použil k výrobě karosářských dílů pro automobil poháněný biopalivem (rovněž vyrobeným z konopí). Je ideální jako základ pro celou řadu výrobků každodenní potřeby, jako jsou nádoby, sáčky, fólie, obaly, dlaždice a mnoho dalšího. Jeho malá obliba je způsobena především malou dostupností surovin, tím, že výrobní proces není dosud rozšířen, a tím, že rozvoj tohoto odvětví je blokován magnáty z oblasti plastů a fosilních paliv.

 

Jak se konopný bioplast vyrábí?

Konopný bioplast se vyrábí ze stonku, přesněji řečeno z vláken rostliny, která se v něm nacházejí a obsahují až 70-80 % celulózy. Právě vysoký obsah tohoto biopolymeru přispívá k mimořádné pevnosti plastu. V první fázi výroby se z rostliny získá co nejvíce celulózy. Konopná stébla a vlákna se rozemelou a poté se namočí do kyseliny. Dalším krokem je koupání extrahované celulózy ve vodě a chemických roztocích, aby se odstranila kyselina. Celulóza se následně tepelně zpracovává a vyrábí se z ní řada různých druhů plastů, které označujeme jako konopný plast.

 

Cena konopného plastu

Zdá se, že snadný výrobní proces konopného plastu a nenáročné pěstování rostliny budou určovat nízkou cenu této suroviny. Cena konopného plastu je bohužel ve skutečnosti vyšší než cena klasického plastu. Díky složitosti a rozsahu výrobního procesu syntetických plastů je jejich cena velmi nízká. Například mlýnek na mletí sušeného ovoce z konopného plastu stojí přibližně  400 korun, zatímco stejný výrobek z klasického plastu stojí přibližně 120 korun. Rozdíl je značný, ale při vědomí výhod konopného plastu, zejména jeho trvanlivosti, je to investice do kvality výrobku i do ekologického hlediska. Jsou však spotřebitelé ochotni platit více za bioplasty, které mohou zvrátit znečištění životního prostředí běžnými plasty?

 

Světové velkoobchodní ceny plastů na bázi konopí se v současné době pohybují kolem 4,7 USD za kg, což je více než dvojnásobek ceny tradičních plastů na bázi ropy, která se pohybuje kolem 2 USD za kg. Proces výroby konopného plastu je teprve ve fázi vývoje, takže bude trvat mnoho let, než se konopný ekvivalent plastu stane cenově konkurenceschopným.

 

Jaké jsou rozdíly mezi klasickým plastem a konopným plastem?

Prvním hlavním rozdílem je, že konopný plast je 100% biologicky odbouratelný. Na rozdíl od svého umělého protějšku se navíc dá recyklovat donekonečna. Konopný plast má vynikající tepelnou stabilitu - některé druhy konopného plastu jsou dokonce odolné vůči ohni! Kromě toho jsou výrobky z konopného plastu odolné vůči UV záření, zatímco plasty toho obvykle dosahují pomocí modifikujících přísad. Na rozdíl od běžného plastu se z plastu vyrobeného z konopí neuvolňuje BPA - látka, která narušuje hormonální rovnováhu, což může vést ke vzniku rakovinných nádorů. Bioplasty jsou netoxické a bezpečné pro životní prostředí i pro člověka.

 

Výhody konopného plastu 

Nejdůležitější výhodou konopného plastu je, že je šetrný k životnímu prostředí a bezpečný pro ty, kdo ho používají. Již dnes existují alarmující statistiky o znečišťování oceánů a pevniny plastem, který se rozkládá 450 let, ale v přírodních podmínkách se nikdy plně nerecykluje. Rozklad konopného plastu v podmínkách, které jsou pro něj určeny, trvá přibližně 6 měsíců. Úplné nahrazení běžných plastů konopnými by proto mělo pozitivní dopad na život volně žijících živočichů a tím i lidí. Podle studie, kterou provedla Organizace pro průmyslový výzkum a londýnská univerzita, má 60 % mořských ptáků v trávicím systému plast. To způsobuje řadu zdravotních poruch, které zkracují život těchto zvířat. Nedávno byly mikroplasty objeveny také v lidské krvi - ve studii na 22 dobrovolnících byly jejich stopy nalezeny u 17 osob, což je mimořádně znepokojující informace. Odstraněním plastů z našich moří a oceánů bychom mohli snížit hrozbu, kterou rozkládající se plasty představují pro zvířata a naše zdraví, a zavedením bioplastů do průmyslu bychom mohli zabránit tomu, aby lidé konzumovali plasty například v nápojích, rybách a kosmetice.    

 

Další důležitou výhodou konopného plastu je, že je 3,5krát pevnější a zároveň mnohem lehčí než tradiční plast vyráběný z ropy. Díky tomu je jeho použití velmi univerzální - může nahradit všechny známé druhy plastů na bázi ropy. Od elektroniky, obalů všeho druhu, přes nábytek až po součásti automobilů nebo letadel. Výhoda konopného plastu oproti plastu je tak významná, že kultovní společnost Lego prohlásila, že konopný plast bude do roku 2030 jejím hlavním materiálem pro výrobu hraček.

 

Nevýhody konopného plastu 

Největší nevýhodou konopného plastu je v současné době nedostatek výrobní infrastruktury pro jeho výrobu. Cena této suroviny je proto mnohem vyšší než u běžných plastů. Je to dáno především tím, že jeho popularita je obrovská, stejně jako rozsah jeho výroby. Dlouholetý rozvoj tohoto odvětví také znamenal, že bylo provedeno mnoho investic na snížení výrobních nákladů, což vedlo k velmi nízkým cenám výrobků z konopí. Než výroba konopných plastů dosáhne tohoto stupně vývoje, bude to jistě trvat ještě mnoho let. 

 

Vzhledem k nedostatečné infrastruktuře a stále malému množství pěstování technického konopí nejsme zatím schopni zcela uspokojit poptávku po konopných plastech na trhu s plasty. Vývoj vyžaduje čas, a i když není naším spojencem, pokud jde o změnu klimatu, nejsme schopni tento aspekt přeskočit. 

 

Konopný bioplast - shrnutí

Při pohledu na mnoho výhod konopného bioplastu lze rychle dojít k závěru, že je rozhodně výhodnějším řešením pro výrobu mnoha předmětů denní potřeby než plast. Jedinou nevýhodou jsou výrobní omezení, která budou v příštích letech jistě odstraněna. Na našem trhu se začínají objevovat výrobky z bioplastů (nejen z konopí), takže jako spotřebitelé, kteří mají na trh velký vliv, vybírejme uvědoměle. Pokud můžete, vzdejte se "klasických" plastů a upřednostněte konopné. Čím populárnější budou konopné výrobky, tím více poroste jejich produkce, která vytlačí z trhu neekologická řešení.

 

Autor: Tomáš Konieczny