0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Jak konopí ovlivňuje klima?

13. 06. 2022

Konopí je zázračná rostlina nejen po stránce využitelnosti, ale také po stránce pěstitelské.


Vliv rostlin konopí na životní prostředí lze rozdělit do 2 fází. Prvním je pěstování, které má v případě průmyslového konopí pozitivní dopad na životní prostředí planety. Druhou oblastí je výroba různých produktů a jejich použití. Bez ohledu na fázi - konopí má pozitivní dopad na životní prostředí z hlediska emisí CO2, biologické rozložitelnosti a mnoha dalších aspektů. V tomto článku se blíže podíváme na to, jak konopí ovlivňuje klima?

 

Význam pěstování konopí pro životní prostředí

Pěstování konopí je obecně nenáročné na údržbu a šetrné k životnímu prostředí. Konopné rostliny rostou velmi rychle (z hektaru konopí lze získat až 10 tun stébel každých několik měsíců) a zároveň nepotřebují k růstu mnoho vody. Jejich kořenový systém sahá dostatečně hluboko, aby mohl doplňovat potřebu vody z podzemních vod. Proto nezpůsobují dezertifikaci půdy v okolí plodiny. Další výhodou pěstování konopí pro přírodu je, že odpuzuje řadu škůdců, takže není nutné používat chemické přípravky na ochranu rostlin. Přímým přínosem konopí pro životní prostředí je, že hnojí půdu a čistí ji tím, že absorbuje těžké kovy.

 

Konopné produkty a jejich vliv na klima a životní prostředí

Druhým důležitým krokem při zvažování dopadu konopí na klima je možnost vyrábět z této rostliny různé konečné produkty. A také jak ovlivní životní prostředí. V tomto ohledu jsme kategorii konopných produktů rozdělili na: 

 

  • potraviny, tzn. konopné potraviny
  • kosmetika, tzn. kosmetika na bázi konopí
  • textil
  • papír
  • konstrukce
  • bioplasty
  • biopaliva

 

Výroba potravinářských produktů z konopí, jako je mouka, konopný protein, těstoviny atd., nevyžaduje žádné speciální chemické procesy, které by mohly znečišťovat životní prostředí. Jediným únikem je uvolňování CO2 do atmosféry při jejich výrobě, ale množství oxidu uhličitého, které rostlina během růstu absorbuje, to značně kompenzuje, takže konopné potraviny mají stále nižší uhlíkovou stopu než jejich protějšky z kukuřice, pšenice nebo sóji. V případě kosmetiky hodně záleží na dalších složkách, které kromě konopného oleje obsahuje. Velmi často můžeme na trhu najít výrobky s konopným olejem, které obsahují i složky pocházející z ropy. Samotná výroba konopného oleje však nemá negativní dopad na životní prostředí.

 

Konopný textil - vliv na klima

Další skupina výrobků, textilie, se vyrábí poměrně jednoduchým způsobem, který nevyžaduje použití chemikálií nebezpečných pro životní prostředí. Výroba konopného papíru je také mnohem šetrnější k životnímu prostředí než výrobky ze dřeva. Za prvé, z jednoho hektaru konopí se získá tolik konopné vlákniny jako z přibližně čtyř hektarů lesa. Navíc se nebělí toxickým chlorem, ale ekologicky šetrným peroxidem vodíku. U konopných bioplastů je situace poněkud odlišná. Zde se používají kyseliny k přeměně rostliny na plast, aby z ní bylo možné získat co nejvíce celulózy, a poté se celulóza namáčí v chemických roztocích, aby se zbavila kyseliny. Tento proces rozhodně není šetrný k životnímu prostředí, ale stále je mnohem méně škodlivý než výroba běžných plastů. Většina výrobků z konopí je 100% biologicky odbouratelná, tedy netoxická pro lidi i zvířata.

 

Konopí v boji proti oxidu uhličitému

Při posuzování vlivu konopí na klima je zásadní otázka, kolik oxidu uhličitého rostlina během růstu absorbuje. Jeden hektar konopného pole pohltí z atmosféry až 15 tun CO2 za rok, což je stejné množství, jaké za stejnou dobu pohltí hektar tropického lesa. Tato schopnost pohlcovat velké množství oxidu uhličitého znamená, že většina výrobků z konopí má nulovou nebo dokonce zápornou uhlíkovou stopu. V současné době neznáme žádnou jinou rostlinu s tak všestranným využitím, která by dokázala absorbovat tolik CO2 jako konopí. Vzhledem k této skutečnosti by široké využití konopí v průmyslu a zvýšení jeho pěstování po celém světě mohlo výrazně snížit množství CO2 v naší atmosféře.

 

Ekologické stavebnictví jako způsob boje proti změně klimatu

Stavba z konopného betonu má mnoho výhod. Kromě extrémně vysokých tepelněizolačních hodnot, odolnosti proti růstu hub a plísní a schopnosti odvádět vlhkost ven jsou stavby z konopného betonu také mimořádně šetrné k životnímu prostředí. To je způsobeno především výrobou stavebního materiálu. Konopný beton se vyrábí z konopných pazdeří a vápna. Výroba lnu má negativní uhlíkovou stopu. Díky výše zmíněné schopnosti konopí absorbovat CO2. Vápno naproti tomu prochází procesem karbonatace po desetiletí. Jde o chemickou reakci mezi vodou a oxidem uhličitým, při níž se CO2 ze vzduchu váže s vápnem a beton se stává tvrdším a tvrdším. To znamená, že stavba z konopného betonu nejen minimalizuje uhlíkovou stopu budovy, ale díky vysoké tepelné izolaci také šetří mnoho energie na vytápění (nebo chlazení) místností. A jak všichni víme - čím je budova pasivnější, tím menší je její uhlíková stopa a destruktivní dopad domácnosti na klima. 

 

Pěstování konopí jako zátěž pro klima?

Při úvahách o dopadu konopí na klima nesmíme zapomínat, že konopí není jen průmyslová odrůda Cannabis Sativa L. používaná ve výrobcích různého zboží. Pěstování konopí indického, které obsahuje více než 1 % THC a používá se k léčebným nebo rekreačním účelům, je zcela odlišné od pěstování konopí setého. Konopí Indica je o něco náročnější na podmínky pěstování, ale to není jediný důvod, proč je jeho produkce pro klima zátěží.

 

Dopad uzavřeného pěstování konopí na životní prostředí

Výzkumníci z Coloradské univerzity (kde je rekreační užívání marihuany legální od roku 2012) zkoumali dopad pěstování na životní prostředí. Ukázalo se, že uchovávání rostlin v uzavřených halách vede k velmi vysoké spotřebě energie prostřednictvím vytápění, větrání a klimatizace. Uhlíková stopa jednoho kilogramu vyprodukovaného sušeného konopí se v závislosti na státě a jeho klimatu pohybuje v rozmezí 2,5 až 5,7 tuny CO2. Pro ilustraci, je to asi o 30 % více, než kolik produkuje uhelný průmysl. Změna zákonů o pěstování konopí umožňující pěstování pod širým nebem by mohla tuto situaci změnit. Je velmi důležité, aby ostatní státy nebo země, které uvažují o legalizaci pěstování konopí, vzaly tento aspekt v úvahu při vytváření nových zákonů a aby společnosti pěstující konopí ve skleníkových systémech zvolily technologie, které jsou nejšetrnější k životnímu prostředí.

Autor: Tomáš Konieczny