+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jak jídlo ovlivňuje naši náladu?

|
Duševní zdraví
Strava

Jaký má vliv jídlo na naši psychiku? Jaké jídlo nám může pomoct s psychickou pohodou? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Jak jídlo ovlivňuje naši náladu?

Někdy se divíme, proč se stále cítíme v depresi. Když začneme analyzovat, zda je to kvůli našemu profesnímu nebo osobnímu životu, dojdeme k závěru, že teoreticky bychom se tak cítit neměli. Proč tedy ten nedostatek energie a zhoršená nálada? Pro odpověď na tuto otázku nemusíte chodit daleko - naše nálada je silně ovlivněna způsobem stravování. Jak si zlepšit náladu správnou stravou?

 

Bojujte proti depresi správnou stravou

Přítomnost určitých potravin ve stravě může mít vliv nejen na tělesnou hmotnost nebo rozvoj některých onemocnění. Složky v potravinách mají také vliv na náladu! Pokud se divíme, proč se neustále cítíme skleslí a sklíčení, může to být způsobeno špatnou stravou s nízkým obsahem určitých složek. Jak můžeme bojovat s depresí pomocí správné stravy? Nedostatek kterých složek může způsobit špatnou náladu?

 

Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny

Kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA) patří mezi omega-3 polynenasycené mastné kyseliny, o nichž se v souvislosti s prevencí kardiovaskulárních onemocnění říká mnoho dobrého. Jejich nedostatečné množství ve stravě však může mít nepříznivý vliv nejen na náš kardiovaskulární systém.

 

Kyseliny DHA a EPA mají také vliv na fungování centrální nervové soustavy, proto je jejich nedostatek spojen s výskytem depresivních stavů a pocitu únavy.

 

Kyselina listová, vitamin B6 a B12 - jak zlepšit náladu prevencí megaloblastické anémie?

V důsledku nedostatku kyseliny listové a vitaminů B₆ a B₁₂ dochází k narušení biochemických drah serotoninu. Serotoninu se říká "hormon štěstí", protože nám umožňuje prožívat euforické stavy a potěšení. Nedostatek kyseliny listové a vitaminů B₆ a B₁₂, který způsobuje poruchy v biochemické dráze "hormonu štěstí", proto může způsobit apatii a dokonce vést k depresivním stavům (viz Megaloblastická anémie a dieta).

 

Vitamin D

Vitamin D se vytváří v kůži pod vlivem slunečního záření, ale jeho kožní syntéza je ovlivněna mnoha faktory, včetně klimatického pásma, oblečení, doby pobytu na slunci, používání krémů s UV filtrem. Nedostatek vitaminu D se nejčastěji projevuje na podzim a v zimě, kdy je obtížné vidět za oknem byť jen sluneční paprsek.

 

Situací, která přispívá k nedostatku vitaminu D, je také jeho nepříliš častý výskyt v potravinách. Proto, abychom předešli nedostatku vitaminu D, který negativně ovlivňuje nejen naše kosti, ale i naši náladu, doporučujeme v tomto nepříliš slunečném podzimně-zimním období užívat doplňky vitaminu D.

 

Tryptofan

Tryptofan je esenciální aminokyselina, která se využívá k produkci již zmíněného "hormonu štěstí" serotoninu. Protože tryptofan je esenciální aminokyselina, naše tělo si ji nedokáže samo vyrobit. Proto je tak důležité, abychom ho měli ve stravě ve správném množství. Jeho nedostatek současně způsobuje nedostatek serotoninu, což znamená, že silně ovlivňuje naši náladu.

 

Mezi bohaté zdroje tryptofanu v potravě patří dýňová a slunečnicová semínka, lněné semínko, kakao, ořechy, ovesné vločky, luštěniny, vejce, ryby a drůbeží maso.

 

Bylinné složky

Bylinky mohou být přírodními antidepresivy. Jedním z takových bylinných antidepresiv je třezalka tečkovaná. Obsahuje sloučeniny s antidepresivními účinky, proto se může používat jako pomocný prostředek při léčbě mírné až středně těžké deprese a při prevenci jejího opakování.

 

Přípravky s obsahem třezalky je však třeba užívat opatrně, protože účinné látky, které obsahuje, interagují s léky, jako jsou běžně užívaná antikoncepce nebo antikoagulancia. Dalším rostlinným antidepresivem je ženšen, jehož účinné látky, ginsenosidy, ovlivňují přenos serotoninových signálů. Stejně jako v případě třezalky tečkované však mohou přípravky ženšenu vést k lékovým interakcím.

 

Další bylinou s antidepresivními účinky, která je zároveň známá jako nejdražší koření na světě, je šafrán. Je zajímavé, že šafrán může nejen zabránit vzniku depresivních stavů, ale může také zmírnit poruchy nálady vyplývající z premenstruačního syndromu.

 

Správně sestavená strava

Naši náladu může negativně ovlivnit i nevhodně složená strava. Drakonické diety založené na obtížně splnitelných pravidlech, které výrazně snižují množství energie v našem jídelníčku, mohou být příčinou frustrace, pocitu bezmoci a zhoršení nálady.

 

Tím, že nám dodávají příliš málo energie, způsobují, že se cítíme unavení a nemáme chuť nic dělat. Takové omezující diety jsou také doprovázeny neustálým pocitem hladu, což nás činí podrážděnými a roztěkanými - naše myšlenky se soustředí pouze na počítání kalorií a na to, že máme hlad. Proto je tak důležité zvolit si vyvážený jídelníček a nedržet omezující diety, které mají negativní dopad na vaši náladu, ale postupně měnit své stravovací návyky.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.