+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jak si sami vyrobíte konopný olej?

|
CBD
Rostliny

Jaké jsou výhody domácího konopného oleje? Co je potřeba k výrobě takového oleje doma? Odpovědi na tyto otázky najdete dále v tomto článku

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Jak si sami vyrobíte konopný olej?

Zdravé tuky jsou velmi důležitou součástí naší stravy pro funkci mozku, správnou hladinu cholesterolu nebo také činnost srdce. Konopný olej je vynikajícím příkladem rostlinného oleje s výjimečnými a zdraví prospěšnými vlastnostmi. Lze ji zakoupit v mnoha obchodech nebo na trzích, ale je možné ji získat i doma.

 

Proč konzumovat konopný olej?

Konopný olej je především velmi bohatý na zdravé tuky. Esenciální mastné kyseliny tvoří až 80 % jeho složení. Je to jeden z mála rostlinných olejů, který má tyto kyseliny v rovnováze - poměr omega 6 a omega 3 je 3:1. Kromě toho je olej bohatý na minerály, jako je hořčík, draslík, fosfor nebo železo, a také na vitamíny: A, E a skupiny B.

 

Pravidelná konzumace konopného oleje podporuje zdraví kardiovaskulárního systému, snižuje hladinu cholesterolu, reguluje hladinu cukru v krvi, prospívá nervovému systému, paměti a koncentraci a zlepšuje imunitu a zdraví kostí.

 

Díky obsahu aminokyselin, vitaminů, mikro a makroživin se doporučuje lidem oslabeným, stresovaným, trpícím různými nemocemi nebo se sníženou imunitou. Může se používat i zevně na pokožku - buď samostatně, nebo jako přísada do krémů, protože má výjimečné pečující, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. 

 

Domácí konopný olej je především o uspokojení z toho, že jste si něco vyrobili sami! Takový domácí olej není třeba přepravovat. Díky tomu si zachovává mnoho zdraví prospěšných vlastností, protože mnohé z látek, které obsahuje, jako jsou omega kyseliny nebo vitaminy A a E, jsou citlivé na teplotu. Chuť domácího oleje bude také trochu jiná, ale stále lahodně slunečnicově-oříšková. Záleží na způsobu přípravy.

 

Co potřebujete k domácí přípravě konopného oleje? 

K přípravě domácího oleje potřebujete domácí lis na olej a kvalitní surovinu - tedy konopná semínka. Lis stojí od 7 do 15 tisíc CZK, což není mnoho, ale zařízení nám umožní často lisovat menší množství oleje - podle našich potřeb. Nehrozí tedy žádné plýtvání olejem, a co je nejdůležitější, měníme množství na kvalitu.

 

Při výběru lisu na olej je vhodné věnovat pozornost funkci lisování za studena, tj. při teplotě nižší než 40 °C. Jen tak máme záruku, že mastné kyseliny v konopných semenech nebudou oxidovat a že ostatní vlastnosti oleje zůstanou zachovány. 

 

Při výběru konopných semen pro lisování oleje bychom měli především věnovat pozornost jejich původu a certifikátům. Místo pěstování je důležité kvůli rozdílné kvalitě půdy a přepravě, při níž může dojít k překročení doporučených teplot pro semena a k oxidaci některých sloučenin.

 

Nejbezpečnější je kupovat konopná semena od tuzemského výrobce, která nemusí cestovat tisíce kilometrů, jak se to může stát u semen z jiných zemí. Dalším důležitým ukazatelem jsou certifikáty, zejména pro ekologické zemědělství a testování na těžké kovy. Konopí má schopnost absorbovat kontaminanty, jako jsou těžké kovy a chemické látky, ze země.

 

Tím je konečný produkt, konopné semeno, kontaminován tím, co bylo v půdě. Proto je tak důležité nakupovat osivo ze spolehlivého zdroje. Nejlepší je vybírat výrobky od společností, které jsou certifikované a nabízejí pouze výrobky testované na přítomnost těžkých kovů a mikroorganismů.

 

konopná semínka

 

Domácí konopný olej

Nejdůležitější výhodou domácího lisování oleje je to, že máme k dispozici čerstvý olej v množství, které nám umožňuje jeho využití v době, kdy má největší hodnotu. Rostlinné oleje mají tu vlastnost, že se jejich složky samy rozkládají, i když je uchováváme v lednici (v takovém případě je rozklad samozřejmě pomalejší).

 

Po delším skladování je těchto sloučenin stále méně. Čerstvě lisované oleje mají nejvýraznější chuť a jsou nejbohatší na živiny a cenné látky pro tělo. Kromě toho kontrolujeme také kvalitu surovin - používáme konopná semena nejvyšší kvality z důvěryhodného zdroje. Náš olej navíc neobsahuje žádné přísady, které by prodlužovaly jeho trvanlivost. V neposlední řadě je domácí lisování konopného oleje bezodpadový proces - zbylou dužinu lze rozemlít a použít do pečiva jako mouku, do koktejlů jako protein nebo přidat do peelingu či pleťové masky.

 

Domácí konopný olej - recept

Složení:

 

- 1 kg neloupaných (hnědých) konopných semínek

 

Potřebné vybavení: domácí lis na olej, láhev z tmavého skla.

 

Vložte semena do nádoby v lisu určeném pro semena (obvykle prostor v horní části stroje). Nastavte program - pokud na lisu není možnost lisovat konopné semínko, zvolte slunečnicové nebo řepkové semínko. Po spuštění programu lis postupně přemění semena na olej a tmavou dužinu "vyplivne". Olej v zásuvce na tuk nebo v nádobě by se měl přelít do láhve z tmavého skla a uložit do chladničky. Olej by se měl spotřebovat do 2-3 týdnů.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.