+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Ječné a vlčí zrno - nepříjemné ale léčitelné oční potíže

Nepříjemná bolest nebo nevzhledný pupínek u očního víčka, tak by se dalo charakterizovat ječné nebo vlčí zrno. Jaké jsou symptomy těchto onemocnění a jaký je mezi nimi rozdíl? To a více informací naleznete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Ječné a vlčí zrno - nepříjemné ale léčitelné oční potíže

Ječné zrno (hordeolum) a vlčí zrno (chalazion) jsou dva časté oční problémy, které se vyskytují v oblasti očních víček. Mohou být bolestivé, způsobovat otok a rozmazané vidění. 

 

Co je to ječné zrno?

Ječné zrno je bolestivá červená boule na okraji očního víčka. Může vypadat podobně jako pupínek akné. Ječné zrno se vytvoří, když se ucpe malá žláza produkující sekret s velkým množstvím lipidů ve folikulu řas nebo v kůži víčka a zanítí se.

 

Běžně se ječné zrno vyskytuje pouze na jednom víčku, ale je možné mít ječné zrno i na obou víčkách. Lékařský termín pro ječné zrno je hordeolum. Existují dva typy ječných zrn:

 

Zevní ječné zrno

Ty se tvoří na vnější části horního nebo dolního víčka. Vnější úpony jsou nejčastějším typem a obvykle jsou způsobeny infekcí ve folikulu řas.

 

Vnitřní ječné zrno 

Vytvářejí se na jednom z vnitřních víček (směrem k oční kouli). Vnitřní ječné zrna jsou obvykle způsobeny infekcí ve vnitřní víčkové žláze, která produkuje sekret, jež pomáhají udržovat víčko vlhké.

 

Jak časté je ječné zrno?

Stejně jako u všech ras a pohlaví se i u nás velmi často vyskytují oční vředy. U dospělých se však mohou vyskytovat častěji než u dětí, a to jednoduše proto, že maz v mazových žlázách dospělých je hustší než u dětí. To znamená, že jsou náchylnější k ucpání.

 

Pokud trpíte určitými onemocněními, jako je blefaritida, lupy, růžovka, cukrovka nebo vysoká hladina špatného cholesterolu, jste více ohroženi vznikem. Ve většině případů výtok sám zmizí během několika týdnů. Pokud se po druhém týdnu přirozeně nerozpustí, obraťte se na očního lékaře, který vám poradí.

 

ječná zrna

ječné zrno 

 

Trvání ječného zrna 

Doba, za kterou se ječné zrno vyléčí, závisí na typu pleti a na tom, jak moc je ucpaný. U některých lidí je to otázka několika dní, ale obvykle to trvá týden nebo dva. Pokud zánět trvá měsíc nebo déle, může být nutný zákrok v ordinaci.

 

Příčiny ječného zrna 

Příčinou výtoku je ucpání jedné z mazových žláz v očních víčkách. To umožňuje růst bakterií uvnitř zablokované žlázy. Stejně jako běžné pupínky akné, které se objevují na jiných místech kůže. Může se stát, že se objeví více než jeden oční výtok najednou.

 

Ječné zrna se nejčastěji vyvíjejí v průběhu několika dní. Mohou samy odtékat a hojit se. Z výtoku se může stát chalazion (vlčí zrno), který vznikne, když se zanícená mazová žláza zcela ucpe. Pokud se chalazion dostatečně zvětší, může způsobit potíže se zrakem.

 

Otok se může zhoršit přítomností roztoče Demodex, který se běžně vyskytuje na lidské kůži. Demodex byl identifikován jako příčina blefaritidy. Pokud trpíte blefaritidou, je větší pravděpodobnost, že se u vás objeví ječné zrno. Mezi další možné běžné boule na očních víčkách patří:

 

  • Xanthelasma: Vyvýšené žluté skvrny na očních víčkách, které se mohou objevit s věkem. Jsou neškodné, i když někdy jsou známkou vysoké hladiny cholesterolu.
  • Papilomy: Růžové nebo kožně zbarvené boule. Jsou neškodné, ale mohou pomalu růst, ovlivňovat vidění nebo obtěžovat z kosmetických důvodů. V takovém případě je lze chirurgicky odstranit.
  • Cysty: Malé váčky naplněné tekutinou, které mohou ovlivnit vidění.

 

Diagnostika ječného zrna 

Některé výtoky jsou úpornější a vyžadují návštěvu lékaře. Pokud se vám zdá, že je vaše vidění narušeno, nebo pokud se vám zdá, že se výtok zhoršuje, místo aby se zlepšoval, obraťte se na lékaře. 

 

Lékař vyšetří oční víčko a zeptá se vás na další příznaky, které máte. Může vám předepsat nějakou antibiotickou oční mast, pokud se u vás výtoky objevují často. Nebo vám může doporučit zákrok, při kterém dojde k vyříznutí výtoku a vyčištění infekce.

 

Tento zákrok bude proveden s lokálním anestetikem, které znecitliví danou oblast. Někdy vám v případě úpornějších případů podají také perorální antibiotika, která pomohou zastavit šíření bakterií.

 

Rizikové faktory vzniku ječného zrna

Ječné zrna jsou velmi časté. Pravděpodobnost, že se u vás objeví, je však vyšší, pokud jste již někdy měli akné, máte blefaritidu (zánět očních víček), trpíte určitými kožními onemocněními, jako je akné rosacea nebo lupy (seboroická dermatitida). Mezi rizikové faktory také patří cukrovka, suchá kůže, vysoká hladina špatného cholesterolu nebo hormonální změny. 

 

TIP: Pokud Vás trápí suchá a citlivá pokožka vyzkoušejte naší CBD MAST ORIGINÁL, která je také vhodná pro osoby trpící ekzémem, atopickou dermatitidou, lupenkou či osoby, které podstoupily dermatologický zákrok.

mast na dermatitidu

 

Léčba ječného zrna 

Otok obvykle zmizí sám během jednoho až dvou týdnů. Chcete-li se cítit lépe rychleji a snížit bolest a otok, můžete použít plán domácí péče. Zde je několik doporučení a doporučení, jak si doma poradit s ječným zrnem.

 

Používejte teplé obklady. Přikládejte teplou žínku na oční víčko po dobu 10 až 15 minut, a to třikrát až pětkrát denně. Žínku znovu zahřejte namočením do teplé vody, vyždímejte a opakujte. Mnoho lidí věří, že používání sáčků zeleného čaje navlhčených v teplé vodě jako obkladů na oči pomůže nejen k lepšímu pocitu, ale také k rychlejšímu hojení, částečně díky antibakteriálním vlastnostem zeleného čaje. 

 

Někteří vědci prokázali, že přírodní antioxidant obsažený v zeleném čaji rozkládá buněčnou stěnu bakterií a zabíjí je. I když se o tom mezi očními odborníky vedou diskuse, neublíží vám to a mělo by to být přinejmenším stejně účinné jako použití teplé žínky jako obkladu.

 

Očistěte oční víčka. Jemně otřete oční výtok jemným mýdlovým roztokem připraveným z poloviny z dětského šamponu a poloviny z vody. Můžete také použít ubrousky na oční víčka, které jsou k dostání ve většině drogerií.

 

ječné zrno dítě

ječné zrno 

 

Co nedělat při ječném zrnu? 

Nevymačkávejte ani nevypichujte ječné zrno. Nenoste makeup nebo kontaktní čočky, dokud se místo nezahojí a také si netřete oční víčko. 

 

Kdy je dobré navštívit svého lékaře?

Navštivte svého lékaře, pokud máte oteklé oko, z boule vytéká hnis nebo krev, bolest a/nebo otok se po prvních dvou až třech dnech zvětšují, na víčku se vytvořily puchýře, oční víčka jsou horká nebo se vám změnilo vidění. Oční strumy se stále vracejí. V takovém případě vám může lékař v lokální anestezii odebrat biopsii (malý vzorek výtoku), aby vyloučil jiné závažnější problémy.

 

Je ječné zrno infekční? 

Ječné zrna obecně nejsou nakažlivé. Malé množství bakterií se však může šířit z vašeho nebo dětského oka. Proto je důležité si vždy před dotykem a po dotyku ječného zrna umýt ruce a často prát povlaky na polštáře, aby se bakterie nešířily. Pokud ječné zrno nečistíte nebo na něj nepřikládáte teplé obklady, nedotýkejte se ho, abyste omezili šíření bakterií a podráždění.

 

Ječné zrno u dětí 

Příčinou výtoku je infekce v žlázách na očním víčku. Infekci často způsobuje bakterie Staphylococcus aureus. Ječné zrno jsou jedním z nejčastějších očních problémů u dětí. Riziko nákazy může zvyšovat například anamnéza výskytu angíny, kožní onemocnění zvané seboroická dermatitida nebo růžovka a diabetes. 

 

Příznaky se mohou u každého dítěte projevovat trochu jinak. Mohou zahrnovat otok víčka, zarudnutí na okraji víčka, bolest v postižené oblasti a odtok žluté tekutiny. Příznaky ječného zrna mohou vypadat i jako příznaky jiných onemocnění. 

 

Prevence ječného zrna 

Nejlepším způsobem prevence je dodržování správné hygieny obličeje a rukou. Každý den si několikrát umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu. Držte ruce dál od očí. Dávejte pozor na kosmetiku. Snižte riziko opakovaných očních infekcí vyhazováním staré kosmetiky. Nesdílejte svou kosmetiku s ostatními. Nenanášejte oční make-up přes noc.

 

Ujistěte se, že jsou vaše kontaktní čočky čisté. Pokud nosíte kontaktní čočky, před manipulací s nimi si důkladně umyjte ruce a dodržujte rady lékaře ohledně jejich dezinfekce. Přikládejte teplé obklady. Pokud jste již dříve měli oční zánět, pravidelné používání teplých obkladů může pomoci zabránit jeho návratu.

 

Co je to vlčí zrno?

Chalazion neboli vlčí zrno je malý otok nebo bulka na očním víčku způsobená ucpanou žlázou. Pokud jich máte více, nazývají se chalazie. Chalazion je jedním z nejčastějších typů bulky na očním víčku. Chalazie se s největší pravděpodobností vyskytují na horním víčku. Můžete je mít na obou očích najednou. Chalazie často mizí a vrací se.

 

vlčí zrno

vlčí zrno 

 

Trvání vlčího zrna 

Při správné domácí péči by se vlčí zrno mělo zahojit do týdne. Pokud se ale neléčí, může trvat čtyři až šest týdnů, než se zahojí.

 

Symptomy vlčího zrna 

Chalazion začíná malou oblastí, která může být zarudlá, oteklá a při dotyku bolestivá. Po několika dnech bolest obvykle zmizí a zůstane jen hrbol nebo bulka. Může se také vyskytnout slzení očí, mírné podráždění očí a rozmazané vidění.

 

Příčiny vlčího zrna 

Po celém těle máte žlázy. Vyrábějí látky, které buňky, tkáně a orgány potřebují k tomu, aby fungovaly tak, jak mají. Meibomské žlázy v horních a dolních víčkách vytvářejí sekret s bohatým obsahem lipidů, který se mísí se slzami a zvlhčuje a chrání oči. Pokud je sekret příliš hustý nebo jsou žlázy zablokované kvůli zánětu, může se objevit chalazion.

 

Rizikové faktory vlčího zrna 

Vlčí zrna se vyskytují častěji u dospělých než u dětí. Jejich výskyt může být pravděpodobnější, pokud máte zánět očních víček (blefaritida), kožní onemocnění, jako je seboroická dermatitida nebo akné rosacea či jiné zdravotní potíže. 

 

Léčba vlčího zrna 

Chalazie často zmizí během několika dnů nebo týdnů bez léčby. Některé věci však mohou tento proces urychlit. Pokud si myslíte, že máte chalazion, navštivte svého lékaře. Možná vám bude chtít vlčí zrno zkontrolovat a poradí vám, jak se o něj starat, aby se lépe hojilo.

 

Může vám také doporučit určité oční kapky nebo krémyPokud jiná léčba nezabere, může lékař předepsat léky nebo aplikovat steroidní injekce, které pomohou problém odstranit. V závažných případech může být nutné oblast znecitlivět a rozříznout ji, aby se odvodnila.

 

Jedním z prostředků domací léčby vlčího zrna je přikládání teplého, vlhkého tepla na oblast čistou žínkou. Může také pomoci čištění víček jemným mýdlem, například dětským šamponem, nebo volně prodejnými peelingy na víčka. Jemně masírujte oblast, abyste pomohli otevřít žlázu. Nikdy se však nepokoušejte chalazion vymačkávat nebo vyrážet. To by mohlo problém ještě zhoršit.

 

vlčí zrna

 

Chirurgický zákrok vlčího zrna 

U osob se závažným nebo přetrvávajícím chalazionem může lékař doporučit chirurgický zákrok k jeho vypuštění. Ta obvykle probíhá v ordinaci lékaře za použití lokální anestezie. 

 

Vlčí zrno se někdy může opakovat. Pokud se to stává často, lékař možná bude muset odebrat biopsii bulky. Biopsie spočívá v odebrání malého vzorku tkáně, který lékař vyšetří, zda nevykazuje známky závažnějšího onemocnění. Lékaři mohou k léčbě chalazie také aplikovat injekce kortikosteroidů, které zmírňují zánět.

 

Vlčí zrno u dětí 

Vlčí zrno je pomalu rostoucí, nebolestivá bulka na očním víčku, která vzniká v důsledku otoku mazové žlázy. Vyskytuje se častěji u dospělých ve věku 30 až 50 let než u dětí. Chalazion je způsoben ucpanou mazovou žlázou v očním víčku. K tomu může dojít po virové infekci nebo při kožních problémech, jako je seborea nebo akné s růžovkou.

 

Dítě je více ohroženo vlčím zrnem, pokud má například virovou infekci, tuberkulóza a chronickou blefaritidu. Příznaky se mohou u každého dítěte projevovat trochu jinak. Mohou zahrnovat například malou bouli na očním víčku, kterou lze nahmatat. Dále otok očního víčka v průběhu času, bolest nebo potíže s viděním pokud je vlčí zrno velké. 

 

Prevence vlčího zrna 

Neexistuje žádný jistý způsob, jak chalazii zabránit. Pravděpodobnost jejich vzniku můžete snížit tím, že budete udržovat oční víčka čistá. Často si myjte ruce, zejména před dotykem očí a manipulací s kontaktními čočkami. Před spaním si umyjte víčka, abyste odstranili make-up a další věci, které mohou ucpat oční žlázy. Každé 2 až 3 měsíce vyměňte oční make-up. Nedělte se o líčení s nikým jiným.

 

Závěr 

Ječné zrno a vlčí zrno jsou běžnými problémy spojenými s očními víčky. Oba problémy mohou být nepříjemné, ale obvykle se samy léčí během několika týdnů. Pokud však máte závažné příznaky nebo se problém opakovaně vrací, měli byste se poradit s lékařem. 

 

Ačkoli mohou být bolestivé, většinou nejsou důvodem k obavám. Výtok se obvykle dá zvládnout dobrou hygienou očních víček a většina případů sama zmizí. Ani vy, ani vaše dítě nemusíte během čekání na zahojení ječného zrna vynechávat školu nebo práci.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.webmd.com/eye-health/chalazion-what-is

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17658-stye#living-with

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sty/symptoms-causes/syc-20378017

https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/stye

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

 

Bc. Tereza Hoffmannová 

Narozena 5. 8. 2000 v Třinci 

Vystudovala jsem biologii a geografii. Řadím se mezi milovníky přírody, hor a také se zajímám o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví.