+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Bioprodukty - jaké to jsou?

|
Strava

Co přesně jsou biopotraviny? Co je ekologické zemědělství? Co jsou to ekologické značky a jak poznat ekologické produkty? Na všechny tyto (a další) otázky najdete odpovědi níže.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Bioprodukty - jaké to jsou?

Módní trendy vždy byly, jsou a budou. Naštěstí je 21. století dobou trendů, které lze v mnoha případech nazvat rozumnými. Jedním z takových zdravých trendů, který se objevuje již několik let, je trend ekologických produktů, zejména biopotravin. Nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Právě naopak! Spotřebitelé na celém světě jsou stále uvědomělejší, mají stále více znalostí o potravinách, které vkládají do svých košíků a nákupních vozíků, a jejich základním cílem je obvykle "jíst nejen chutně, ale i zdravě".

 

Biopotraviny - co to vůbec je?

Zjednodušeně řečeno, biopotraviny jsou potraviny, které se vyrábějí metodami ekologického zemědělství. Co je ekologické zemědělství? Jedná se o zemědělství, při kterém se nepoužívají pesticidy ani umělá hnojiva. Kromě toho jsou bio potraviny prospěšné pro životní prostředí, a tedy i pro rozvoj zemědělství. Kromě toho jsou bioprodukty jednoduše zdravější než potraviny bez označení "eko" nebo "bio".

 

Ekologické produkty - jaké jsou jejich vlastnosti?

Existují tři základní charakteristiky biopotravin. Jedná se o:

 1. Dodržování zásad ekologického zemědělství při produkci
 2. Kontrola všech procesů při výrobě biopotravin
 3. Převzetí odpovědnosti za ekologické produkty uvedené na trh

Dodržování zásad ekologického zemědělství

Zásady ekologického zemědělství jsou přísně popsány v právních předpisech - jak českých, tak od Evropské unie. Bez jejich dodržování nemůže výrobce označovat a inzerovat své výrobky jako "ekologické".

 

Kontrola všech procesů výroby biopotravin

Všechny procesy výroby biopotravin - od pěstování rostlin na poli, přes jejich zpracování v továrnách až po dodání do obchodů a supermarketů - jsou monitorovány, kontrolovány a dokumentovány.

 

Přebírání odpovědnosti za ekologické produkty uvedené na trh

Odpovědnost za ekologické pěstování a široce definovanou kvalitu biopotravin nese nejen výrobce, ale také zákonem definovaný subjekt, který kontroluje výrobní proces. Tím je zajištěno, že případné chyby a přehlédnutí jsou omezeny na minimum nebo dokonce na nulu.

 

Biopotraviny a systém certifikace EU

Za zmínku stojí také to, že Evropská unie zavedla pro biopotraviny zvláštní systém certifikace. Tento systém dává spotřebitelům jistotu, že daný výrobek:

 • Pochází z ekologického zemědělství
 • Byly hygienicky zpracován a přepravován
 • Má příslušná oprávnění
 • Je bezpečný k jídlu

Označování biopotravin - jak poznat biopotraviny?

Je nesmírně důležité, jak spotřebitel pozná ekologické výrobky, tj. jak vypadá tzv. ekologické značení (ekologické certifikáty). Biopotraviny musí obsahovat (kromě prvků přítomných ve všech potravinách) tyto prvky:

 • Označení místa původu ekologických surovin, z nichž byl daný produkt vyroben
 • Označení „eko“, „bio" nebo symbol „*“ na všech produktech pocházejících z ekologické produkce
 • Číslo oprávnění certifikačního orgánu přidělené ministerstvem zemědělství
 • Logo EU pro ekologické zemědělství (vlajka Evropské unie a list symbolizující přírodu a myšlenku udržitelného rozvoje)

 

Biopotraviny - co byste ještě měli vědět?

O biopotravinách byste měli vědět ještě toto:

 • Použití výše uvedeného loga EU je povoleno pouze pro potravinářské výrobky obsahující nejméně 95 % složek ekologického původu
 • Je snadné rozlišovat mezi biopotravinami vyrobenými v Evropské unii (s označením "zemědělství EU") a biopotravinami vyrobenými mimo EU (s označením "zemědělství mimo EU")
 • Produkty živočišného původu nesmí být v žádném případě označeny jako ekologické
 • Biopotraviny jsou často zaměňovány se zdravými potravinami, přitom studie ukazují, že biopotraviny obsahují nejvíce vitamínů (zejména vitaminu C a vitamínů skupiny B) a antioxidantů
 • Vliv konzumace bioproduktů na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny se neustále zkoumá

 

TIP na související článek: Ekopodvody neboli greenwashing

 

Pro koho jsou biopotraviny vhodné?

Všechny výše uvedené informace jasně ukazují, že biopotraviny jsou dobrou volbou pro každého - bez ohledu na věk, životní styl nebo zdravotní stav. Jeho nákup a spotřeba má dvě základní výhody. Zaprvé umožňuje spotřebitelům lépe pečovat o své zdraví. Za druhé, pomáhá pečovat o životní prostředí. Biopotraviny zkrátka znamenají péči o sebe i ostatní a život podle zásady "jste to, co jíte".

 

Autor: Tomáš Konieczny