+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Ekopodvody neboli greenwashing

|

Také se vám už stalo, že jste narazili na výrobky propagované jako "BIO" či "ECO", ačkoliv měly k tomuto označení daleko? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

Ekopodvody neboli greenwashing

Greenwashing je jistě odpovědí na současnou trend "být ekologický". Ekologické oblečení, ekologická kosmetika, ekologické chemikálie a především ekologické potraviny jsou v dnešní době velmi žádoucí pro stále uvědomělejší a náročnější spotřebitele. Přitom greenwashing rozhodně není odpovědí na ekologické potřeby zákazníků, naopak - není to nic jiného než pouze plnění jejich očekávání! Proto je vhodné se dozvědět, co je greenwashing, jak ho rozpoznat a seznámit se s jeho příklady, abychom mohli před tímto jevem účinně varovat. To vše je podrobně popsáno v článku.

 

Co je greenwashing?

Greenwashing se také nazývá: "greenwash", "ekologické vědomí", "zelený podvod“ a "zelené lež“. Nejde o nic jiného než o podvod, který tvrdí, že výrobek je ekologický, a jako takový ho inzeruje. V takovém případě se nezřídka stává, že ekologicky smýšlející zákazník si výrobek koupí a dokonce za něj zaplatí o něco více než za neekologický výrobek, z čehož nepoctivý výrobce pouze těží.

 

Jak poznat greenwashing?

Pro rozpoznání greenwashingu je užitečné znát typické „prohřešky“, kterých se majitelé značek dopouštějí. A tak agentury bojující proti ekopodvodům čas od času zveřejňují články, v nichž přesně vysvětlují, jakých zkreslení a manipulací se značky v rámci nepoctivého "zeleného PR" dopouštějí.

 

Jednou z takových agentur je TerraChoice. Uvádí šest základních ekopodvodů. Níže je popisujeme s nadějí, že tyto znalosti pomohou našim spotřebitelům rozlišit poctivé značky od nepoctivých a správně se rozhodnout.

 

Ekopodvod 1 - skrytá akce

První ekologický podvod je skrytá akce. To je případ, kdy je výrobek inzerován jako vyrobený v souladu s ekologickými zásadami, ačkoli například jen jedna z mnoha fází výroby byla taková. Tento "trik" se podle TerraChoice týká více než poloviny značek, konkrétně 57 %.

 

Ekopodvod 2 - nedostatek důkazů

Druhým ekologickým podvodem je nedostatek důkazů. Nezřídka se stává, že výrobci propagují své výrobky jako ekologické, ale nemají pro to důkaz v podobě příslušných certifikátů. Spotřebitel pak nemá možnost si poskytnuté informace ověřit. Tento "trik" se podle TerraChoice týká více než každé čtvrté značky, přesněji 26 % z nich.

 

Ekopodvod 3 - nepřesnost

Třetím ekologickým podvodem je nedostatečná přesnost. K tomu dochází, když popis výrobku obsahuje tvrzení jako "přírodní" nebo "bez chemických látek", ačkoli daný výrobek prostě nemá fyzickou možnost takový být. Tento "trik" se podle společnosti TerraChoice týká 11 % značek.

 

Ekopodvod 4 - bezvýznamnost

Čtvrtým ekopodvodem je irelevance. K tomu dochází, když značky v popisu výrobku zdůrazní vlastnost (např. "neobsahuje..."), která by měla být vynechána, protože například všechny výrobky tohoto typu musí mít tuto vlastnost ze zákona. Tento "trik" se podle společnosti TerraChoice týká 4 % značek.

 

Ekopodvod 5 - lhaní

Pátá ekologická lež je lež. O výrobku se například tvrdí, že je vypěstován ekologicky nebo že neobsahuje umělá barviva, i když to není pravda. Tento "trik" se podle společnosti TerraChoice naštěstí týká pouze 1 % značek.

 

Ekopodvod 6 - menší zlo

Šestý ekologický smysl je menším zlem. Spočívá v propagaci výrobku jako méně škodlivého, než jsou výrobky nabízené na "tradičním" trhu. Příkladem mohou být ekologické cigarety, které jsou prostě škodlivé. Tento "trik" se podle TerraChoice týká také velmi malého počtu značek, pouze 1 %.

 

Chcete nakupovat ekologicky? Přečtěte si TENTO článek.

 

Příklady greenwashingu

Bohužel není těžké najít příklady greenwashingu. Tento typ jevu je natolik rozšířený, že ovlivňuje obrovské množství průmyslových odvětví. Nejvíce nás zajímaly ty, ve kterých sami působíme, tedy potraviny, konkrétně čaje a kosmetika. Protože jsme nechtěli dělat antireklamu, rozhodli jsme se neuvádět jména značek, které se dopustily greenwashingu.

 

Greenwashing a výrobci čajů

Jeden výrobce čaje inzeroval své výrobky na Facebooku jako "jediné veganské výrobky na trhu". Přesto se každému, kdo se alespoň trochu vyzná v čajích, zdá být důraz na "veganskost" čajů přinejmenším zarážející. Proč? Protože čaj je ze své podstaty veganský a dělat z této zjevné vlastnosti výhodu je prostě nečestné.

 

Greenwashing a hotelová kosmetika

Hotel se stejně jako mnoho dalších rozhodl zaručit svým hostům sadu kosmetiky. Kosmetika, která se skládala ze šamponu, sprchového gelu a mýdla, byla označena velkou zelenou (a tedy ekologicky šetrnou) etiketou "bio". Na tom by nebylo nic špatného, kdyby nebylo toho, že pouze jedna ze tří kosmetických přípravků byla ekologická. To je rozhodně zneužívání a nespravedlnost.

 

Greenwashing - pokud chcete přijít o zákazníky, používejte ho.

Vzhledem ke všem informacím o greenwashingu musíte dojít k závěru, že je to vynikající způsob, jak... ztratit zákazníky. Proč? Z jednoho prostého důvodu - nikdo není rád klamán a každý podvod snižuje důvěru ve značku. To je pak obtížné rychle a efektivně obnovit. Pamatujme tedy, že "zelené PR" není špatné, ale pouze za předpokladu, že každá ekologická informace o nabízených produktech je podložena důkazy.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.