0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Sauna - co přináší? Jaké jsou výhody saunování?

26. 07. 2022

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na fyzickou i psychickou stránku člověka


Sauna je považována za jedno z tajemství skandinávské imunity. Není divu, protože je prokázáno, že ovlivňuje řadu procesů, které podporují fungování imunitního systému. Pravidelné saunování vám může přinést i další výhody. Jaké to jsou? 

 

Jak sauna funguje?

Podle mnoha zdrojů nebyla kolébka saunování ve Skandinávii, ale v Asii. Odtud pochází zvyk trávit čas v silně vyhřátých místnostech, který vznikl před více než 1000 lety. Byli to však Finové, kteří saunování rozšířili natolik, že se dnes používá prakticky po celém světě.

 

V dnešní době existuje mnoho druhů saun, o kterých se můžete přesvědčit při návštěvě profesionálního saunária. Dnes můžete využívat inovativní typy saun, například infrasaunu. Nejoblíbenějšími typy saun jsou stále suché a parní sauny. Jak se od sebe liší? Který z nich je lepší pro úplný začátek?

 

Vše o parní sauně

Parní sauna je sauna, ve které je vlhkost vzduchu vyšší než 40 %. Průměrná teplota je 50 stupňů Celsia. Tento typ sauny se doporučuje lidem, kteří se saunováním teprve začínají.

 

Co je suchá sauna?

Suchá sauna, nazývaná také finská sauna, se vyznačuje nízkou vlhkostí (asi 15 %). Teplota v něm může dosáhnout i více než 100 stupňů Celsia. Jak jistě tušíte, tento typ sauny se nedoporučuje nováčkům. Zajímavostí je, že při jednom pobytu ve finské sauně lze spálit až 300 kalorií!

 

Jaké jsou výhody saunování? 

Parní sauna a suchá sauna se liší vlhkostí a teplotou. Výhody jejich návštěvy jsou však velmi podobné. Proč byste měli uvažovat o saunách?

 

  • Bez ohledu na typ sauny posiluje imunitu. K tomu dochází zvýšením tělesné teploty, což stimuluje tvorbu červených krvinek. 
  • Pobyt v sauně má na tělo očistný účinek. Zvýšené pocení je způsob, jak z těla odstranit toxiny. 
  • Sauna je spolehlivý způsob relaxace. Jako lék působí na bolavé a napjaté svaly, pomáhá zbavit se stresu a zlepšuje náladu. 
  • Pravidelné návštěvy sauny jsou způsobem, jak zlepšit kvalitu vaší pokožky. Během saunování se pokožka intenzivně čistí a získává zdravější tón. - Saunování se doporučuje lidem trpícím revmatickými bolestmi. 
  • Návštěvy sauny vás přiblíží vaší vysněné siluetě. Pobyt v horké místnosti podporuje metabolismus a úbytek tukové tkáně.

 

Kontraindikace saunování

Bohužel ne každý by měl saunu používat. Do vyloučené skupiny patří lidé s oběhovými chorobami, křečovými žilami, kožními chorobami a závažnými systémovými onemocněními, jako je rakovina. Pokud máte pochybnosti, zda můžete saunu používat, poraďte se se svým lékařem.

 

Zásady saunování

Před prvním saunováním byste se měli řádně připravit. Měli byste vědět, že existuje něco jako zásady saunování. Řiďte se jím, aby saunování bylo příjemné pro vás i pro ostatní.

 

Vše o sauně: co si mám vzít s sebou?

Do tašky do sauny si přibalte dva velké ručníky, koupací potřeby a žabky. Jak je v sauně zvykem, měli byste být vždy nazí - všechny druhy ručníků a plavek rychle navlhnou a mohou způsobit i popáleniny. Před návštěvou sauny je proto vhodné odstranit veškeré zábrany, které vám brání v nahotě - ta je na tomto místě zcela přirozená a neměla by být komentována. Odložte také všechny šperky či hodinky.

 

Při první návštěvě sauny se můžete cítit přehřátí, zejména v oblasti hlavy. Abyste ji ochránili před nadměrným teplem, můžete si s sebou vzít také speciální klobouk.

 

 

Jak se mám v sauně chovat?

Před vstupem do sauny se svlékněte a opláchněte si tělo vodou - stejně jako před vstupem do bazénu. Po vstupu dovnitř se posaďte na vlastní ručník. V sauně se chovejte tiše, abyste nerušili ostatní. Nezapomeňte však zdvořile pozdravit a rozloučit se.

 

Jak dlouho mám v sauně zůstat?

Začátečníci by neměli v sauně pobývat déle než 5 minut. Po uplynutí této doby byste měli opustit místnost, ochladit se a stejnou dobu, jakou jste strávili v sauně strávit odpočinkem mimo ní. Poté se můžete vrátit do sauny na další pětiminutovou proceduru, a to maximálně 3-4krát. Postupem času, jak si vaše tělo na saunu zvyká, můžete pobyt v sauně postupně prodlužovat. Zkušené osoby tráví v sauně 10-15 minut v každém cyklu.

 

Sauna - jak často?

Přestože mnozí saunéři tvrdí, že saunu navštěvují dokonce každý den, začátečníci by ji neměli navštěvovat častěji než 2-3krát týdně. Nezapomeňte, že vaše tělo si na specifické podmínky sauny zvyká postupně, takže zpočátku byste měli saunu dávkovat pomalu. Příliš časté nebo příliš dlouhé saunování může u nezkušených lidí vést ke špatné náladě a dokonce k nepříjemným onemocněním, které je od návštěvy sauny odradí.

 

Saunu je vhodné navštěvovat večer, protože pobyt v sauně může vyvolat pocit uvolnění a ospalosti. Bezprostředně po saunování se nedoporučuje namáhavá činnost nebo sportovní aktivity.

 

Tip redakce

Zkuste si dát před saunováním CBD konopí. Nepsychoaktivní konopí působí mimo jiné jako svalový a psychický relaxant, a váš saunovací cyklus může výrazně zpříjemnit!

 

 

Co pro vás může sauna udělat? Souhrn

Saunování je skvělý způsob, jak posílit imunitu, zlepšit stav pokožky a dokonce i zhubnout. Mnoho lidí ji také používá k relaxaci. Pokud nemáte žádné kontraindikace, určitě navštivte toto jedinečné místo a zjistěte, co všechno se dá v sauně dělat!

Autor: Tomáš Konieczny