0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Narkolepsie - co to je? Příznaky a léčba onemocnění

02. 08. 2022

Narkolepsie nebo také DMS (Syndrom Daniela Merricka) je vzácné onemocnění, při kterém člověk není schopen regulovat pravidelný cyklus spánku a bdění.


Narkolepsie je vzácné chronické neurologické onemocnění. Mezi příznaky patří nadměrná denní spavost, kataplexie, spánková paralýza a halucinace. Tento stav často zůstává nediagnostikován, přestože ovlivňuje mnoho aspektů života pacienta. První příznaky onemocnění se obvykle objevují v dospívání nebo v rané dospělosti. Mohou být mylně přisuzovány jiným nemocem nebo považovány za důsledek určitého životního stylu.

 

Příznaky narkolepsie

Narkolepsie je porucha spánku, přesněji jeden z typů hypersomnie neboli nadměrné spavosti. Je charakterizována přítomností příznaků patřících do tzv. narkoleptické tetrády. Skládá se z:

 

 • nadměrná denní spavost
 • kataplexie
 • spánkové paralýzy
 • halucinace

 

Onemocnění se zpočátku rozvíjí pomalu. Jako první se obvykle objeví nadměrná denní spavost, následovaná kataplexií a poté spánkovou paralýzou a halucinacemi. Nemusí být přítomny všechny tyto čtyři příznaky; existují například případy narkolepsie, které nejsou doprovázeny kataplexií.

 

Náš TIP: Kompelxní článek na téma nespoavosti a spánkových poruch naleznete ZDE

 

Nadměrná denní spavost

Nadměrná denní spavost u narkolepsie je nepřekonatelný pocit potřeby spánku, který se objevuje náhle během dne bez ohledu na činnost (může se objevit při sledování televize, jídle, hovoru nebo řízení), obvykle několikrát denně. Ospalost obvykle vede ke krátkému spánku, který přináší krátký pocit odpočinku.

 

Spánkovým záchvatům mohou předcházet heraldické příznaky:

 

 • pálení očí
 • tmavé kruhy před očima
 • dvojité vidění

 

Kataplexie

Dalším charakteristickým příznakem onemocnění je kataplexie, stav spočívající v náhlém poklesu tonu kosterního svalstva, který není doprovázen ztrátou vědomí. Záchvaty kataplexie jsou vyvolány neočekávanými situacemi, které vyvolávají emocionální reakci, např. pobavení, rozpaky, strach.

 

Snížený svalový tonus se může projevovat třesem, ohýbáním kolen, poklesem hlavy, čelisti nebo očních víček. Osoba, u níž dojde ke kataplexnímu záchvatu, může upustit předměty, které drží v ruce, začít mluvit nesrozumitelně nebo zmlknout. Méně často po této příhodě následuje pád s rizikem zranění. Mírné epizody kataplexie může pacient pociťovat jako celkovou svalovou slabost a jeho okolí si jich nemusí všimnout.

 

Záchvaty kataplexie netrvají déle než několik minut a jejich četnost se může lišit - někteří pacienti je zažívají několikrát za život, jiní i několikrát denně. Přibližně u 1/3 pacientů s narkolepsií se tento příznak nikdy neobjeví.

 

Spánková paralýza a halucinace

25-30 % lidí s narkolepsií trpí poruchami spánku REM: spánkovou paralýzou a halucinacemi během usínání a probouzení. Spánková paralýza, nazývaná také spánková obrna nebo spánkové ochromení, se vyznačuje tím, že osoba, která ji prožívá, nemůže během usínání nebo po probuzení vykonat žádný pohyb, přestože je při plném vědomí a přijímá vnější podněty.

 

Epizoda spánkové paralýzy trvá několik sekund, ale může vyvolat velký strach, zejména pokud je doprovázena halucinacemi děsivého obsahu nebo psychickými pocity, jako je pocit drcení končetin nebo hrudníku. Halucinace - většinou zrakové a sluchové, méně často hmatové - jsou v mnoha případech velmi živé, a proto v pacientovi vyvolávají pocit ohrožení.

 

Další příznaky narkolepsie

Spolu s narkolepsií se mohou vyskytovat i jiné poruchy spánku, např.: 

 

 • syndrom neklidných nohou
 • obstrukční spánková apnoe
 • periodické pohyby končetin během spánku
 • noční poruchy příjmu potravy

 

Lidé s narkolepsií obvykle nemají problémy s usínáním, ale během noci se několikrát probudí a znovu usnou až po nějaké době (např. po hodině).

 

U pacientů se může vyskytnout také porucha chování ve spánku REM, která se projevuje zvýšenou motorickou aktivitou během spánku. Během záchvatu dělá snící prudké pohyby, někdy vydává zvuky, křičí. Pacientovy pohyby mohou být tak prudké, že představují riziko zranění - pro něj samotného nebo pro osobu spící vedle něj.

 

Je třeba dodat, že lidé trpící narkolepsií mají častěji metabolické poruchy, hormonální poruchy a také kognitivní dysfunkce (související především s ospalostí).

 

Život s narkolepsií

Narkolepsie je chronické onemocnění, které ovlivňuje mnoho oblastí života pacienta - studium, práci, rodinný a společenský život i jeho vášně (např. sport). Nadměrná denní spavost má za následek zhoršení krátkodobé paměti a schopnosti soustředit se, což je spojeno s nižší produktivitou a zhoršeným výkonem.

 

Lidé trpící narkolepsií se často potýkají se ztrátou zaměstnání, problémy s učením a sociálním vyloučením. V zájmu vlastní bezpečnosti a bezpečnosti ostatních by také neměli řídit nebo obsluhovat stroje, což je pro ně další omezení. Obtěžující příznaky, které ztěžují každodenní fungování, nezůstávají bez vlivu na psychický stav pacientů. U některých z nich se objeví deprese.

 

 

Narkolepsie - léky 

Příznaky narkolepsie lze účinně léčit. Ke zmírnění nadměrné ospalosti a omezení denních spánkových epizod se používá především modafinil (první volba) a methylfenidát (druhá volba). Kataplexie a porucha REM spánku se léčí antidepresivy: tricyklickými antidepresivy a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. V USA se často používá hydroxybutyrát sodný, který se ukázal jako vysoce účinný u všech hlavních příznaků narkolepsie.

 

Při léčbě může pomoci také behaviorální terapie. Pacientům se doporučuje dbát na spánkovou hygienu, naplánovat si 2-3 krátké zdřímnutí během dne, dodržovat pravidelný životní styl a vyhýbat se monotónním činnostem a situacím, které vyvolávají silné emoce. Pacient by měl zůstat pod stálým lékařským dohledem. Důležité je poučit o narkolepsii své okolí - rodinu, přátele, učitele, kolegy.

 

Narkolepsie a CBD

Kanabidiol je v souvislosti s narkolepsií významným předmětem vědeckého zkoumání. Bohužel zatím nelze říci, že by přímo dokázala ovlivnit tuto spánkovou poruchu, nicméně z dosavadních závěrů vyplývá, že díky zkvalitnění spánku, odbourání stresu a obecné harmonizaci těla může být CBD olej pro osoby trpící narkolepsií přínosem.

Autor: Tomáš Konieczny