0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Zánět slepého střeva - jak poznat zánět?

28. 11. 2022

Kde je slepé střevo? K čemu slouží? Jak poznat zánět? Jaké jsou jeho příznaky, příčiny, jak jej diagnostikovat a řešit?


Slepé střevo je zdánlivě bezvýznamná část trávicího systému, jejíž úloha v těle je nejasná. Stačí však, aby se zánět stal nebezpečným pro naše zdraví. Akutní apendicitida je jedním z nejčastějších zánětlivých onemocnění dutiny břišní. Jak rozpoznáte příznaky ACS a můžete se před ním chránit? Vyžaduje léčba vždy chirurgický zákrok?

 

Co je appendix vermiformis?

Co přesně je apendix vermiformis neboli slepé střevo? Má podobu slepé trubice, která vychází z úseku tlustého střeva. Odtud pochází jeho známější název "slepé střevo". Obvykle je dlouhý 8 až 10 cm a je považován za vestigiální orgán. Struktura stěn slepého střeva je podobná jako u ostatních částí střeva, ale pod epitelem se nachází četné lymfatické tkáně v podobě lymfatických uzlíků.

 

Kde je slepé střevo?

Obvykle se nachází v pravé kyčelní jamce, ale to je rigidní pravidlo. Může ležet mezi střevními kličkami, v blízkosti kyčelní ploténky, v retroperitoneálním prostoru za daným úsekem tlustého střeva, směrem nahoru (k játrům) nebo volně viset do malé pánve.

 

Jaká je úloha slepého střeva?

Úloha slepého střeva není zcela objasněna. Některé studie naznačují, že může podporovat fungování imunitního systému a regulovat břišní imunitní mechanismy, proto se někdy označuje jako střevní mandle (uvnitř slepého střeva jsou velké shluky lymfatické tkáně). Po jeho odstranění však pacienti nezaznamenávají žádné zhoršení zdravotního stavu, takže je těžké jednoznačně konstatovat, že ho k něčemu potřebujeme.

 

slepé střevo

 

Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva obvykle přichází náhle, takže je těžké odhadnout, kdy začne nebo jej předvídat. Pokud bolest břicha trvá déle než čtyři hodiny a neustupuje - je vhodné zavolat sanitku nebo jít na pohotovost. Jaké jsou příčiny a příznaky akutní apendicitidy, jak se diagnostikuje a jak probíhá operace?

 

Příčiny zánětu slepého střeva (apendicitidy)

Rozvoj zánětu v apendixu může být způsoben různými faktory. Nejčastější příčinou zánětu slepého střeva je vzhledem k jeho specifické struktuře přítomnost fekálních kamenů, které ucpávají vývod slepého střeva. Uzavření slepého střeva může být také způsobeno nádory, vředy a střevními parazity (např. lidskými škrkavkami, hlísticemi), proliferací lymfatické tkáně nebo přítomností cizího tělesa (např. nestrávených kousků potravy).

 

Rizikovými faktory jsou také respirační a gastrointestinální onemocnění (např. Crohnova choroba), při kterých dochází k přerůstání lymfatické tkáně. Když je zablokován odtok hlenu ze slepého střeva, dochází ke zvýšení tlaku v lumenu slepého střeva a tlaku na okolní cévy, což vede k nekróze stěny slepého střeva. V takové situaci může snadno dojít k perforaci slepého střeva a úniku infikovaného obsahu do peritoneální dutiny.

 

Bez ohledu na příčinu zánětu jsou průběh a doprovodné příznaky podobné. Zánět slepého střeva se vyskytuje bez ohledu na pohlaví a věk, i když převážně postihuje osoby ve věku od 10 do 30 let.

 

Apendicitida u dětí má stejný průběh jako u dospělých a u této skupiny pacientů je převažujícím břišním onemocněním vyžadujícím chirurgický zákrok. V průběhu apendicitidy si dítě stěžuje na silné bolesti břicha (na pravé straně břicha, kolikovité, zhoršené pohybem a kašlem), nechce jíst, zvrací a má zvýšenou tělesnou teplotu. Tyto příznaky se nesmí podceňovat, protože mohou rychle vzniknout nebezpečné komplikace, takže je nutná okamžitá lékařská konzultace.

 

Příznaky zánětu slepého střeva

U akutní apendicitidy je převládajícím příznakem přetrvávající bolest břicha, která se stupňuje. Zpočátku je obtížné určit jeho přesnou polohu, pacient má pocit, jako by ho bolelo celé břicho. Časem se bolest zvýrazní v oblasti pravé kyčelní jamky nad tříslem. Bolest může být také doprovázena nevolností a zvracením, ztrátou chuti k jídlu, zvýšenou srdeční frekvencí a zvýšenou tělesnou teplotou 37-38 °C.

 

Pokud bolest přetrvává několik hodin, okamžitě se dostavte do nemocnice. Pokud je zácpa přítomna spolu se silnou bolestí, neměla by být pacientovi v žádném případě podávána projímadla, protože to může vést k perforaci slepého střeva.

 

Pokud nedojde k lékařskému zásahu, může se bolest zhoršit a rozšířit do celé břišní dutiny. Záchvat slepého střeva může přejít v zánět pobřišnice, což je život ohrožující stav.

 

Někdy se uvádí tzv. chronická apendicitida, v jejímž průběhu se předpokládá, že příznaky akutní apendicitidy se objeví a spontánně vymizí v průběhu až několika měsíců. Odborníci se však shodují, že příčinou těchto příznaků jsou jiné stavy. Pokud pacient pozoruje podobné příznaky u sebe, měl by se obrátit na svého lékaře, který ho odkáže na diagnostické testy a stanoví správnou diagnózu

 

 

Diagnostika apendicitidy - obtížná diagnóza

Postižený není dostatečně kompetentní, aby mohl s jistotou říci, že příznaky, které pociťuje, svědčí o záchvatu apendicitidy. Příznaky jsou často tak nezjevné, že i lékař může mít zpočátku potíže s diagnostikováním onemocnění. Akutní bolest břicha může být přece způsobena poruchou funkce jiného orgánu, například ledvinovými a močovými kameny, zánětem žlučníku, zánětem močových cest, zánětem střev, endometriózou, perforovaným žaludečním vředem nebo mimoděložním těhotenstvím.

 

Jakmile se pacient dostaví ke specialistovi, lékař odebere důkladnou anamnézu a poté provede vyšetření břicha pacienta, aby lokalizoval bolest a určil její intenzitu.

 

Jedná se o stlačení břicha, které je pro pacienta velmi nepříjemné a bolestivé. Pokud pacient při náhlém uvolnění tlaku pocítí ostrou bolest, znamená to, že se již vyvinula peritonitida (tzv. Blumbergovo znamení).

 

V době stanovení diagnózy může lékař nařídit nezbytná laboratorní vyšetření a také provést ultrazvuk břicha, aby vyloučil jiné potíže. CT vyšetření se provádí v závažných případech, kdy jsou přítomny neobvyklé příznaky a je obtížné stanovit definitivní diagnózu. Obě tato vyšetření pomáhají určit rozsah zánětu a jeho umístění, což pomáhá naplánovat chirurgickou léčbu.

 

Odkládání návštěvy lékaře může skončit prasklým slepým střevem, což může mít za následek periapendikulární absces nebo difuzní peritonitidu.

 

Metody léčby apendicitidy

Zánět slepého střeva se léčí chirurgicky dvěma způsoby - otevřením břicha nebo laparoskopicky. Chirurgický zákrok se provádí v celkové anestezii. Chirurg vyřízne zanícené slepé střevo a odstraní následky zánětlivého procesu v břišní dutině. Výhodou laparoskopické metody je kratší rekonvalescence po zákroku. Po odstranění slepého střeva se často používá antibiotická léčba.

 

Pokud se u pacienta objeví tzv. periapendikulární infiltrace, léčba spočívá v podávání antibiotik a protizánětlivých látek a v dodržování přísné diety a nitrožilní hydrataci. V takovém případě nemusí být chirurgické odstranění slepého střeva nutné. Po zhojení zánětu nejsou pro pacienta prakticky žádná zvláštní doporučení.

 

Bohužel zatím nebyla objevena žádná metoda ochrany proti zánětu slepého střeva. Aby se předešlo jakýmkoli komplikacím, je třeba v případě akutní bolesti břicha okamžitě vyhledat lékaře.

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví a života.