0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Jak pěstovat konopí? Velký průvodce pěstováním konopí krok po kroku

10. 01. 2023

Jakou teplotu potřebuje konopí? Jak dlouho na rostlinku svítit? Kolik vody s jakým pH konopí potřebuje? Jaký typ konopí je možné legálně pěstovat? V našem velké průvodci pěstováním se dozvíte vše, co vás kdy o této problematice zajímalo.


Pěstování konopí je nesmírně zajímavé, ale obtížné téma. Pro získání dobrého výnosu a zajištění správných podmínek pro růst rostliny je třeba zohlednit mnoho faktorů, které si v tomto čánku důkladně rozebereme. 

 

Disclaimer

Pěstování konopí je u nás svým způsobem stále nelegální (pokud se jedná o konopí s obsahem THC více než 1 %). Za jeho držení nebo pěstování v určitěm množství hrozí odnětí svobody na několik let. Tento článek byl napsán pouze pro vzdělávací účely, nikoliv jako nabádání k výrobě psychotropních látek. Detailně se legislativní stránce budeme věnovat níže v článku.

 

Jak pěstovat konopí?

Pěstování konopí je poměrně snadné, ale je to rostlina citlivá na změny podmínek prostředí, stres, přehřátí, hnojiva atd. Pěstování v interiéru umožňuje kontrolovat správný růst rostliny a lze jej provádět po celý rok, což ocení mnoho uživatelů konopí. Začínající pěstitelé se při své první práci často dopouštějí chyb, které mají za následek menší úrodu nebo ztrátu rostlin. V tomto průvodci se dozvíte, jak správně pěstovat konopí v domácích (či jiných vnitřních) podmínkách.

 

Jaké jsou fáze růstu konopí?

Růst rostlin je nejdelší fází pěstování - závisí na něm velikost květů a výše výnosu. Během růstu rostlina přijímá potřebné mikro a makroprvky ze substrátu a také nabírá na hmotnosti.

 

Proces růstu konopí je složitý a závisí na mnoha faktorech, ale mezi nejdůležitější patří genotyp. O tom, za jak dlouho rostlina dosáhne plné zralosti, rozhodují její geny, proto je vhodné vybírat odrůdy, které se vyznačují rychlým růstem a kvetením.

 

Růstové fáze rostliny lze postupně rozdělit na:

 

 • fáze klíčení,
 • fáze rašení,
 • vegetativní fáze,
 • fázi kvetení.

 

Konopí - fáze klíčení

Fáze klíčení je poměrně krátká a trvá maximálně 2 týdny. Během klíčení dochází k vývoji kořenů a semeno se otevírá. Několik dní po vyklíčení se na rostlině konopí objeví první listy a přejde do fáze rašení.

 

Konopí - fáze rašení

Fáze rašení - začíná vykouknutím prvních listů, obvykle několik dní po vyklíčení semene. Během několika následujících dnů se na mladé rostlině vyvinou listy. Jakmile jich má 2-3 řady, přechází do vegetativního stádia.

 

Konopí - vegetační fáze

Vegetační fáze trvá nejdéle. Během této fáze rostlina několikanásobně zvětší svou hmotnost a velikost. Její výška již prakticky odpovídá cílové výšce. Rostlina má již za sebou veškerou přípravu a může vstoupit do fáze kvetení.

 

Konopí - fáze kvetení

Fáze kvetení je pro pěstitele nejočekávanějším okamžikem. V této fázi se tvoří první květy a ohromná, výrzaná vůně konopí. Tato fáze trvá i několik týdnů. V následujících týdnech se květy postupně zvětšují a vůně zesiluje. Během této fáze rostlina produkuje pryskyřici a její růst je již zpomalen. Běžně se označuje jako FLO nebo BLOOM.

 

TIP: Kanabinoid HHC - legální ekvivalent THC

 

konopí fáze růstu

Je důležité mít na paměti, že rostlina má v každé fázi růstu jiné nároky na vodu a živiny.

 

Podmínky pro pěstování konopí - teplota, světlo, vlhkost vzduchu

Optimální podmínky pěstování zajistí rychlý růst konopí a vysoké výnosy. V jednotlivých fázích se optimální podmínky liší, ale pokud poskytnete ty, které jsou uvedeny níže, sklizeň by měla být bohatá.

 

 • Teplota - mezi 20-28 °C (optimální je kolem 25 °C). Teplotu lze přizpůsobit také konkrétním fázím růstu pro maximalizaci růstu i výnosů.
 • Vlhkost vzduchu - optimální je 50-70 % (s růstem rostliny se snižuje). Zkontrolujte také výběr vlhkosti a zvlhčovače pro pěstování konopí.
 • Cykly a množství poskytovaného světla - svítidla jsou často vybavena potenciometry, kterými se nastavuje intenzita světla (hodnoty udává výrobce). Cykly osvětlení obvykle závisí na odrůdě konopí - sezónní a automatické.
 • Optimální zavlažování rostlin - nepřevlhčujte je ani nepřesušujte. Lze použít systém automatické zavlažování.
 • Hnojení - přizpůsobte se doporučením výrobce hnojiva a také na základě pozorování rostlin.
 • Zvýšené množství oxidu uhličitého CO2 - Standardně je ve vzduchu 340-400 ppm CO2, což umožňuje konopí provádět biochemické procesy jejich přirozeným tempem. Zvýšení množství CO2 na 500-700 PPM zvýší růst rostliny o 15-40%! Obsah do 1000 PPM urychluje vývoj rostlin o 50 %, ale někdy může být pro rostliny nebezpečný.
 • Větrání - zajišťuje regulaci teploty a přívod čerstvého vzduchu. Zabraňuje růstu plísní a hub v plodinách.

 

Pěstování konopí v growboxu umožňuje manipulovat s mnoha faktory, stejně jako s dobou a intenzitou působení. Díky tomu je možné kdykoli reagovat na příznaky nedostatku, onemocnění nebo nadbytku živin.

 

TIP: Jaké jsou druhy konopí?

 

pěstírna konopí herbalus

Pěstírna CBD konopí Herbalus

 

Pěstování konopí krok po kroku

Krok 1: Výběr místa

Prvním krokem při pěstování vlastního konopí je výběr vhodného místa. To může být:

 

 • parapet - metoda, která je neúčinná a nedoporučuje se, protože vystavuje riziku, že bude rostlina postřehnuta některým ze sousedů či dokonce lidmi z ulice.
 • growbox - stan pro pěstování konopí.

 

Pěstování konopí na okenním parapetu znamená prakticky nulovou investici. Vyžaduje menší nasazení, ale výnosy jsou v tomto případě obvykle velmi nízké. Samotné pěstování je poněkud omezené, protože potřebuje sluneční světlo, tzn. je možné pěstovat pouze na jaře a v létě. Na podzim a v zimě není pěstování konopí na okenním parapetu možné.

 

Volba growboxu vyžaduje určité finanční náklady a značné nasazení, ale výnosy z takové plodiny jsou mnohem vyšší a pěstování lze provádět po celý rok. Zkušení pěstitelé vypěstují 3 - 4 cykly ročně a mohou získat i několik set hotového sušeného produktu z jedné rostliny.

 

growbox

Krok 2: Growbox pro pěstování v interiéru

Použití growboxu vám umožní pěstovat konopí po celý rok a mít podmínky zcela pod kontrolou.

 

Co je to growbox?

Grobox je speciální pěstební stan, který si můžete legálně zakoupit nebo vyrobit doma. Jeho použití vám také umožní diskrétní pěstování - toto zařízení dokonale maskuje pachy a chrání rostlinu před zvědavými pohledy. 

 

V dnešní době již existují i takové growboxy, které jsou k nerozeznání od lednice či vestavěné skříně.

 

Growbox by měl mít tyto součásti:

 

 • LED lampa,
 • ventilátory,
 • uhlíkový filtr,
 • odrazová plocha (fólie),
 • ohřívač,
 • hygroskop a zvlhčovač vzduchu,
 • instalace CO2,
 • atd.

 

Tato zařízení zajišťují optimální pěstování konopí, ale také udržování pořádku.

 

Pokud jste již svůj growbox dokončili nebo si ho sami vyrobili, můžete přejít k další fázi pěstování.

 

growbox

 

Krok 3: Výběr odrůdy a genetiky

Dalším nesmírně důležitým krokem je výběr odrůdy. Každá z nich se liší vzhledem, růstem, výnosem nebo náročností pěstování. Na trhu lze legálně zakoupit semena různých odrůd konopí, ale začínajícím pěstitelům se doporučuje používat:

 

 • automatické odrůdy - samonakvétací (feminizované) - nejjednodušší na pěstování, doporučené pro začátečníky.
 • sezónní odrůdy - fotoperiodické (feminizované) 

 

Feminizované odrůdy

Feminizované odrůdy jsou odrůdy konopí vyšlechtěné tak, aby produkovaly pouze samičí rostliny (používané při produkci konopí). Semena těchto odrůd nevyžadují během růstu selekci a nehrozí, že by plantáž byla opylena samčími odrůdami.

 

Automatické odrůdy

Automatické odrůdy, často zvané "automaty", jsou ceněny pro své velmi specifické vlastnosti. Tyto odrůdy jsou schopny kvést nezávisle na světelném cyklu, kvetou mnohem kratší dobu než ostatní odrůdy a umožňují sklízet květy několikrát během sezóny.

 

Sezónní odrůdy

Jedná se o rostliny, které mají delší vegetační období, ale poskytují vyšší výnosy. Umožňují vyzkoušet si způsob, který zvyšuje počet květů. Vyžadují však speciální světelné cykly, aby se dostaly do fáze kvetení. Jsou náchylné ke stresu, který může způsobit hermafroditismus, a tím i ztrátu výnosu. Sezónní odrůdy se doporučují lidem, kteří vypěstovali alespoň jednu automatickou.

 

Běžné odrůdy

Běžné odrůdy - stále méně oblíbené kvůli možnosti vzniku samčích rostlin, které nejsou v pěstitelském prostředí žádoucí. Samčí rostliny nemají zajímavé květy a mohou opylovat samičí keře, což se projeví nedostatkem výnosů.

 

Pokud pěstujete konopí poprvé, zvolte feminizované automatické odrůdy. Pokud už máte za sebou jeden nebo dva pěstební cykly, můžete vsadit na sezónní feminizované odrůdy.

 

Semena můžete zakoupit v mnoha obchodech v ČR i v zahraničí. Nezapomeňte, že na výběr máte přibližně 5000 odrůd konopí!

 

TIP: HHC edibles - psychoaktivní bonbóny s obhsahem 30 mg HHC / kus

 

semena konopí

 

Krok 4: Požadavky na půdu a příprava substrátu

Substrát při pěstování je nesmírně důležitý. V půdě se nacházejí všechny živiny potřebné pro správný růst. Rostlina poroste tak velká a zdravá, jak jí to umožní půda. Výběr správné půdy pro pěstování je důležitý a je třeba věnovat pozornost těmto vlastnostem:

 

 • Kyselost - konopí roste nejlépe v mírně kyselé půdě, proto si vyberte půdu s pH = 6-6,8 (kyselost půdy je vyznačena na obalu).
 • Obsah živin - konopí potřebuje ke svému růstu dusík, fosfor a draslík, vápník, hořčík a železo.
 • Umělé přísady - konopí může být vystaveno příliš vysoké koncentraci chemických přísad, což může vést ke zničení rostliny.

 

Na trhu je k dispozici řada hotových pěstebních substrátů:

 

 • BioBizz
 • Canna terra,
 • Miracle-Gro,
 • Univerzální půda s humusem.

 

Pokud nechcete kupovat hotovou půdu, můžete si ji vyrobit sami. Vzhledem k tomu, že se mnoho lidí rozhodlo připravit si půdu sami, připravili jsme samostatný návod, jak připravit půdu pro pěstování konopí. Toto téma je příliš rozsáhlé na to, abychom ho zde popisovali.

 

substrát konopí

 

Krok 5: Výběr květináčů

Výběr správných květináčů je velmi důležitý, protože umožňuje rostlině vytvořit správný kořenový systém, a rostlina tak roste do větších rozměrů. Jakmile rostlina vyroste, je třeba ji přesadit do vhodného většího květináče, aby měla vhodné podmínky pro růst.

 

květináče pro sazenice konopí

Květináče pro sazenice konopí

 

 • Květináč pro sazenice - používá se v počátečních fázích pěstování. Jsou velmi oblíbené a k dostání ve většině zahradnictví. Jsou malé a mají objem až 0,3 l.
 • Přechodové květináče - jakmile rostlina vyvine první listy a dostatečně vyroste, přesadí se do 5l květináčů.
 • Cílové květináče - po dalších 2-4 týdnech se rostliny přesadí do 10-20l květináčů, v závislosti na odrůdě. V těchto případech by již konopí mělo růst do plné zralosti a sklízet se.

 

Někteří pěstitelé se rozhodnou vysévat a pěstovat rostliny již v cílovém květináči o objemu 10-20 l. Zde byste však měli mít zkušenosti se zaléváním a hnojením sazenic, abyste je nepřemokřili. Je třeba poznamenat, že postupné přesazování rostlin umožňuje lepší vývoj kořenového systému rostlin.

 

TIP: Konopí a kanabinoidy v nich obsažené působí na endokanabinoidní systém - co to vlastně je?

 

květináč konopí

 

Existují různé typy květináčů, které se vyznačují důležitými detaily:

 

 • Plastové květináče - běžné květináče, které lze zakoupit v obchodech nebo na trzích, umožňují rychlé opláchnutí v případě přehnojení nebo špatného pH půdy. Pevný a tvrdý materiál způsobuje, že se kořeny "odrážejí" od květináče a rostou uvnitř kořenového systému, což je negativní jev
 • Textilní květináče - zajišťují lepší provzdušnění kořenů a rostlin, ale rychlejší odpařování vody. Kořeny prorůstají do materiálu a neodrážejí se od květináče
 • Chytré květináče - s automatickým zavlažováním
 • Hliněné květináče

 

Začínajícím pěstitelům doporučujeme používat látkové nebo plastové květináče.

 

Krok 6: Proces klíčení

Pokud již máte půdu, květináče a semena, můžete začít s procesem klíčení. Existuje několik způsobů, jak rychle a účinně naklíčit semena konopí. To je důležité, protože tato semena nepatří mezi nejlevnější. Důležitá je vysoká úspěšnost (procento klíčivosti). Semena nesmí být poškozena, protože v pozdější fázi pěstování mohou mít problémy s růstem.

 

Metoda klíčení na papíře či ve vatě

Ke klíčení potřebujete: semena, toaletní papír nebo vatu, plastovou nádobu a vodu. Klíčení se provádí následujícím způsobem:

 

 1. Na dno nádoby rozložte dvě vrstvy papíru/vaty a zalijte je vodou tak, aby byly vlhké, ale ne přemočené.
 2. Semena rozložte asi 5 cm od sebe a postříkejte je vodou.
 3. Přikryjte semena a postříkejte papír/vatu vodou.
 4. Krabici skladujte na tmavém a teplém místě.
 5. Každých několik hodin (12-24 hodin) otevřete box, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch.
 6. Po 2-4 dnech by se již měly objevit první klíčky. V tomto okamžiku jsou semena připravena k přesazení do nejmenších květináčů.

 

semena klíčení vata

 

Klíčení namáčením

Klíčení namáčením je nejjednodušší způsob klíčení, ale při nesprávném postupu může dojít k zahnívání semen. Pro tuto metodu budete potřebovat: semena, nádobu na vodu a vodu.

 

 1. Semena vložte do nádoby s vodou (skleněné) a nechte je stát asi 24-48 hodin, dokud se nevytvoří klíček. Nezapomeňte, že voda nesmí překročit pH = 7. Pokud nemáte možnost zkontrolovat kyselost vody, doporučujeme použít minerální vodu - nesycenou.
 2. Po 24-48 hodinách vložte semena do půdy. Důležité je nedotýkat se citlivých kořínků prsty a nevystavovat je tak poškození. Po uplynutí této doby můžete zjistit, že se semínka otevřela, pokud ne, dejte jim ještě 24 hodin a teprve poté je přeneste do malého květináče.
 3. Při této metodě je vhodné nechat semena klesnout ke dnu. Zpočátku se vznášejí na hladině, ale jakmile získají vlhkost, samovolně se potopí. Pokud se tak nestalo, můžete jim pomoci a jemně je ponořit, což urychlí proces klíčení - ve vodě budou ponořeny obě strany semínka, nikoli jedna.

 

Pro zkušené: Před klíčením je vhodné použít tzv. prepopping.

 

Při předpěstování se tvrdá skořápka semen mírně rozřízne. Tato technika umožňuje rychlejší klíčení konopí, ale při nesprávném postupu může dojít ke zničení zárodku semene.

 

Pokud nespěcháte, můžete semena nechat vyklíčit jednoduše v půdě. Stačí udělat otvor o průměru pouhých 0,5 cm a vložit do něj semínko. Poté půdu každé 2-3 dny vydatně zalévejte/ostříkejte. Jakmile sazenice vyklíčí a objeví se malý semenáček, snižte četnost zalévání. Květináč uchovávejte na teplém místě, například vedle radiátoru.

 

klíčení namáčením

 

Krok 7: Zasazení klíčků do země

Přesazování se provádí pro každé osivo zvlášť. První práce se provádí v malých květináčích, které by měly být naplněny zeminou asi do 4/5 výšky. Poté se uprostřed udělá jamka do hloubky asi 0,5-1,5 cm, podle toho, jak dlouho se kořen během klíčení vyvíjel.

 

Sazenice se umístí kořenem ke dnu květináče a zasype se zeminou. Povrch půdy pak můžete jemně postříkat vodou. Je velmi důležité, abyste při přesazení půdu příliš nezhutnili (příliš zhutněná půda může růst rostliny zbrzdit). Je také velmi důležité, aby půda nebyla příliš mokrá. Velká vlhkost může způsobit plesnivění mladých sazenic, což vede k jejich ztrátě.

 

Každých 12-24 hodin se na sazenice podívejte, a pokud se objeví první listy, zajistěte jim lampu a dostatek světla, aby se rostliny příliš "nevytáhly" směrem nahoru.

 

 • Intenzita světla - 30%
 • Teplota: 25 °C
 • Vlhkost vzduchu - 70 %
 • Cyklus osvětlení 18/6 (světlo/tma)
 • Zalévání - každé 3-4 dny
 • Růst bez hnojení!

 

klíčení konopí

 

Krok 8: Péče o rostliny a jejich úprava během vegetace

Vegetační fáze trvá od 3 do 20 týdnů. Konopí v tomto okamžiku rychle roste a mělo by být:

 

 • systematicky a často zalévané správným množstvím vody.
 • používáno konopné hnojivo určené pro vegetační fázi (hnojiva s převahou dusíku).
 • zvyšování výnosů prováděním úprav LST a HST a také SCROG a SOG.

 

Měly by být zajištěny vhodné podmínky pro pěstování. Optimální jsou tyto:

 

 • Intenzita světla - 70%
 • Teplota: 25 °C
 • Vlhkost vzduchu - 60%
 • Světelný cyklus 18/6 (světlo/tma)
 • Zalévání - každé 1-2 dny
 • Hnojivo doplňované při každém dalším zalévání konopí.

 

TIP: Historie konopí - odkud se vzalo a kam směřuje?

 

rosltinka konopí

 

Krok 9: Ukončení vegetativní fáze a vynucení kvetení

Vaše pěstování trvá již 2-3 měsíce a vaše konopí dosáhlo velikosti a výšky, která vás uspokojuje. Již je po všech úpravách, která mu umožnila ještě víc. Aby vaše konopí konečně začalo kvést, musíte změnit světelný cyklus na kratší. Nejčastěji to bude 12/12 - to znamená, že budete napodobovat kratší den (nadcházející podzim). Pokud tak učiníte, rostlina začne po týdnu nebo dvou vytvářet očekávané květy.

 

Nejdůležitější!

Světelný cyklus je nyní 12 hodin světla, 12 hodin tmy!

 

Krok 10: Péče o konopí během fáze kvetení

Po dalších dvou týdnech začne konopí kvést a vytvářet květy. Rostlina pravděpodobně stále intenzivněji voní a potřebuje mnohem více hnojiva, ale s určením k FLO/BLOOM (pro fázi kvetení).

 

Květy "nabobtnají" a rostlina bude přibližně 1,5-2 měsíce před dokončením. Pokračujte v zajišťování vhodných podmínek pro pěstování. Optimální jsou tyto:

 

 • Intenzita světla - 100%
 • Teplota: 25 °C
 • Vlhkost - 50%
 • Cyklus osvětlení 12/12 (světlo/tma)
 • Zalévání - každé 1-2 dny
 • Přidávání hnojiva na WEGE při každém druhém zalévání konopí.

 

konopí květy

 

Krok 11: Propláchnutí substrátu - flushing

Mnoho pěstitelů uvádí, že dva týdny před sklizením konopí je třeba provést „propláchnutí“ substrátu, ve kterém rostlina rostla. Tím se odstraní zbytky hnojiv, přísad a dalších kontaminantů, které rostlina absorbovala. Zbavení se těchto látek má za cíl vyčistit keř, což se projeví v lepší chuti a vůni sušené rostliny.

 

Užitečné připomínky k propláchnutí

Kdy poznáte, že je třeba provést propláchnutí? Zkušený pěstitel to pozná podle květenství. Pokud jste začátečník, musíte se vybavit mikroskopem, který vám umožní prohlédnout si pryskyřici na květech zblízka. Pokud mají pryskyřičné trichomy průhlednou barvu, můžete rostlinu nejprve opláchnout a pak přestat hnojit. Když se barva změní na mléčnou nebo jantarovou, rostlina je připravena ke sklízení!

 

Pochybnosti o proplachování

Komunita pěstitelů je zde rozdělena 50/50 %. Někteří oplachují, jiní ne, nebo to zdůvodňují typem použitých hnojiv. Pokud byla použita minerální hnojiva - doporučuje se propláchnutí. Pokud byla použita organická hnojiva - oplachování lze vynechat.

 

Krok 12: Stříhání a sklizeň - kdy je plodina připravena?

Pokud od opláchnutí uplynuly dva týdny, nastal dlouho očekávaný okamžik - sklizeň. K tomu budete potřebovat nůžky, nůž nebo zahradnické nůžky. Užitečné jsou také gumové rukavice, protože při dotyku s konopným květem se vám pryskyřice přilepí na prsty.

 

Vlastní řezání keře se provádí následujícím způsobem:

 

Keř seřízněte u samého základu, asi 5 až 10 cm od povrchu země. Poté keř zbavte listů a větviček, které nemají květy. Listy se obvykle vyhazují, ale někteří je používají k přípravě macumby nebo cannabutter - konopného másla. Větvičky se odříznou, takže na hlavním stonku zůstanou pouze samotné květy a některé větvičky s květy.

 

Je třeba mít na paměti, že při sklizni je třeba dbát na opatrnost a nenechat květy navlhnout. Mokré květy mohou během sušení začít plesnivět, což může vést ke ztrátě celé úrody.

 

TIP: CBD oleje nejvyšší kvality

 

konopí sklizeň

 

Krok 13: Ořezávání - ořezání vrcholků

Zastřihování je odstraňování nežádoucích a listů z keřů konopí. Cílem tohoto procesu je připravit čerstvě nařezané rostliny k sušení. Ořezem lze dosáhnout vyšší kvality hotového výrobku.

 

Stříhání konopí je časově náročný proces, který se však vyplatí dobře provést kvůli lepší chuti a vůni výsledného sušeného produktu.

 

Ořezání lze provádět za mokra nebo za sucha (po usušení konopí).

 

Listy se odstraňují jemným oddělením vrcholků. Pokud jsou vrcholky silně „sevřené“, může být celý proces obtížnější. Nezapomeňte odstranit listy co nejblíže stonku.

 

Krok 14: Sušení - podmínky a teplota

Sušení je klíčovým, ba nejdůležitějším krokem po sklizni konopí. Právě během ní získává THC obsažené v konopí své narkotické vlastnosti dekarboxylací THC-A na THC.

 

Existuje mnoho způsobů sušení konopí, ale ne všechny se doporučují začínajícím pěstitelům. Začátečníkům doporučujeme:

 

 • sušení v pěstebním boxu,
 • sušení ve speciálních sítích,
 • sušení na slunci, v sušičce nebo v troubě.

 

Sušení trvá přibližně 7-10 dní při 20 stupních Celsia a 50% vlhkosti vzduchu. Konopí nesmí být vysušené do křehka nebo nedosušené. Příliš suché je pro kouření obtížné a ve vlhkém se mohou objevit plísně a houby.

 

sušení konopí

 

Krok 15: Curring - dozrávání špiček

Po počátečním sušení přichází na řadu další důležitý proces, kterým je nakládání a zrání. Tím získá konopí chladnou barvu, chuť, vůni a sílu. Během tohoto procesu se v květu vyrovnává vlhkost, terpeny a kanabinoidy.

 

Curring se provádí tak, že se předsušené květy konopí vloží do nádoby. Květy by měly být umístěny tak, aby zabíraly tři čtvrtiny objemu. Poté se sklenice uloží na 2-3 týdny na tmavé místo. Každých 12-24 hodin by se měla otevřít, aby se uvolnila vlhkost a vnikl čerstvý vzduch. Během tohoto procesu dochází k biochemickým přeměnám, po kterých se zvyšuje obsah kyselých forem kanabinoidů.

 

Teprve po dokončení curringu si můžete vychutnat konopí z vlastního pěstování. Ať je to konopí jakékoliv - určitě bude lepší než většina konopí dostupného na černém trhu.

 

Pěstování konopí týden po týdnu

První fází je příprava půdy, výsev a klíčení semen, po kterém následuje řádná péče.

 

První a druhý týden růstu konopí je relativně pomalý a v tomto období se na sazenicích objevují první listy. Toto období umožňuje vyřadit slabé, nevyvinuté a nemocné sazenice. Během prvního týdne růstu je třeba konopí zalévat každé tři dny malým množstvím vody, zajistit dobrou cirkulaci čerstvého vzduchu a teplotu 25 °C přes den a 18 °C v noci. Doba, po kterou jsou rostliny vystaveny světlu, se liší v závislosti na preferencích pěstitele, ale začínajícím pěstitelům se doporučuje používat světlo 18h/6h. Tato doba nutí rostlinu k intenzivnímu růstu.

 

Třetí až sedmý týden růstu marihuany. Mladé keře vytvářejí stále více listů. Mohou být podrobeny úpravě LST a HST. Rostlina by měla mít teplotu 25 °C přes den a 18 °C v noci. Rostliny by měly být stále hnojeny, aby se zajistil lepší růst a vegetace. Na konci období a po úpravě lze změnit světelný cyklus 12/12 h, což keře přiměje k zahájení kvetení.

 

pěstírna CBD konopí herbalus

Pěstírna CBD konopí Herbalus

 

Osmý až desátý týden růstu konopí. Můžete si všimnout, že se rostlina několikanásobně zvětšila a vytváří první květy. Nároky rostliny na vodu a živiny se výrazně zvyšují, proto je třeba rostlinu zalévat každé dva dny a zvyšovat množství vody. Pro fázi kvetení je vhodné používat přírodní hnojiva, která rostlině dodají dostatek živin. Zajistěte rostlině přístup čerstvého vzduchu, udržujte teplotu 25 °C přes den a 18 °C v noci. Doba světelného cyklu zůstává stejná. V této fázi lze použít buď úpravu LST, nebo HST.

 

Jedenáctý až čtrnáctý týden růstu/kvetení konopí. Pěstování se blíží ke konci! Rostlina již má zralé květy a její růst se zpomaluje. Na květech jsou žilky pokryté bílou pryskyřicí, která časem zhnědne. Pokud je asi 30 % žilek hnědých - rostlina je plně zralá a připravená ke sklizni! Během tohoto období je třeba snížit četnost zalévání a množství použité vody. Teplota v tomto období by měla být přibližně 20 °C přes den a 17 °C v noci. Doba světelného cyklu zůstává stejná.

 

Sklízení špiček a sklízení konopí

Sklizeň závisí na zralosti rostliny, jejích květů, konkrétněji konopných trichomů, a barvě pryskyřice, která obsahuje psychoaktivní THC. Konopí nelze stříhat příliš brzy, ale ani příliš pozdě.

 

Při předčasné sklizni nemá konopí žádnou sílu a spálí se pouze chlorofyl - hovorově seno. Příliš pozdní sklizeň naopak způsobí ztrátu některých bioaktivních látek a chuťových vlastností. Proto se nedoporučuje příliš spěchat, ale také se sklizní příliš neotálet. To může být nepříjemné pro lidi, kteří to například z určitých důvodů nemohou udělat v určitou dobu.

 

Při plánování sklizně je třeba na to pamatovat - ujistěte se, že nemáte dovolenou, služební cestu nebo jiné aktivity, které by mohly spadat do období "sklizně".

 

TIP: Jak kouřit konopí?

 

POZOR!

Pokud je konopí sklizeno příliš pozdě a trichomy mají převážně jantarovou barvu, dostaví se „gaučový“ omamný efekt (gaučový proto, protože vás usadí do gauče a nebude se vám chtít nic dělatú. Pocítíte uvolněnou, klidnou a příjemnou atmosféru.

 

Takto vysušená konopí nemá za následek silné euforické stavy a smích.

 

Nejdůležitější věci při pěstování konopí jsou:

 • Správné osvětlení plodin
 • Zalévání rostliny
 • Hnojení rostliny

 

Pokud nenastavíte správné množství světla, vody a hnojiva podle potřeb rostliny, dojde k narušení procesů fotosyntézy a plodina bude mít špatný výsledek. Pěstování si zaznamenávejte do deníků a poznámek, v dalších projektech upravujte požadavky a snažte se rostliny „pochopit“ tím, že jim budete dodávat ideální množství živin.

 

Legislativa pěstování konopí

Aktuálně tento návod můžete využít k pěstování technického konopí s obsahem THC do 1%. Pěstování klasické marihuany s obsahem THC, která by měla psychoaktivní účinky, je stále v podstatě zakázáno.

 

Legislativní problematika pěstování konopí je následující:

 • Pěstování konopí s obsahem THC do 1 % je legální a bez postihu.
 • Pěstování do 3 kytek s obsahem THC nad 1% není trestný čin, ale pouze přestupek.
 • Pokud pěstujete více než 3 kytky s obsahem THC nad 1%, jedná se o trestný čin, u kterého hrozí odnětí svobody.
 • I v případě 3 kytek, v momentě, kdy dojde k uříznutí kytky z květinče a započetí sušení, stává se z přestupku trestný čin, jelikož se jedná o výrobu a přechovávání psychotropních látek.

 

Aktuálně je často diskutovaným tématem legalizace konopí. Možný bychom se tak mohli zanedlouho dočkat benevolentnějších zákonů a nových příležitostí, stejně jako tomu již je v některých zemích Evropské unie.

 

TIP: Ve kterých zemích sveta je marihuana legální?

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví.