0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Odkud se bere vůně konopí?

20. 07. 2022

Někomu smrdí, někomu voní. Nesporným faktem je, že aroma konopí je velmi specifické a prakticky nezaměnitelné s čímkoliv jiným na tomto světe.


Téměř každý ví, jak konopí voní. Zdá se, že o zdroji vůně konopí víme všechno. Právě terpeny dodávají konopí jeho specifickou vůni. Ukázalo se však, že vůně konopí je bohatší na sloučeniny, než jsme si dříve mysleli. Vysvětlíme, proč konopí voní, co má společného s česnekem a kde všude našly konopné vůně uplatnění. Podívejme se na to blíže.

 

Vůně konopí a chemických sloučenin

Konopí voní jako skunk. To nezní příliš lákavě, ale je to velmi názorné. Vůně konopí je silná a velmi výrazná. Navzdory nevábnému spojení je to velmi příjemná sladká, ovocně-citrusová vůně s nádechem borovice a někdy i koření. Je těžké si ji s něčím splést.

 

Vůně konopí je tak jedinečná a oblíbená, že se nyní používá v parfémech, esenciálních olejích a dokonce i ve sprchových gelech.

 

Ptáte se, odkud se bere vůně konopí?

 

Cannabis Sativa L. (a také Indica) obsahuje více než 200 sekundárních sloučenin, které tvoří jeho aroma.

 

Stojí za to vědět, že aromatické složení konopí se liší podle odrůdy a způsobu pěstování. Mají samozřejmě společné rysy, ale drobné rozdíly v chemickém složení se projevují ve výrazných změnách vůně, což dává znalcům prostor k manévrování. Zde se zdá být vhodná analogie s aromatickými vůněmi, které milovníci vín rozeznávají.

 

Vůně konopí je odvozena od složení terpenů a těkavých sirných sloučenin.

 

Zajímavé je, že nedávno publikovaný výzkum pomocí dvourozměrné plynové chromatografie ukázal, že za štiplavý skunkový, tzv. sirný charakter vůně Cannabis Sativa L. jsou zodpovědné sirné sloučeniny, a nikoli terpeny.

 

I malá, stopová množství sirných sloučenin mají významný vliv na štiplavou vůni květů konopí. Mluvíme například o sloučenině zvané prenylthiol, která má v konopí zřejmě nejvíce polarizující aromatický účinek. Někteří lidé považují intenzitu vůně za známku vysoké kvality a jsou ochotni za takový výrobek zaplatit více. Dnes již víme, že to znamená mimo jiné vyšší obsah prenylthiolu.

 

Velmi podobné sloučeniny v jiných kombinacích lze nalézt v česneku, chmelu a... žlázových sekretech skunků. Mají podobné chemické složení a předpokládá se, že mohou mít podobné zdravotní účinky na organismus. Co přesně, to zatím nevíme. Věda teprve začíná studovat jejich vlastnosti a účinky na lidský organismus. Na druhou stranu o účincích některých terpenoidních sloučenin víme o něco více.

 

Co ovlivňuje vůni konopí?

Zajímavé je, že stáří květů rostliny ovlivňuje také intenzitu aroma konopí. Jemnost borovicové vůně se časem zmenšuje a dává větší prostor sirné a štiplavé ostrosti vůně.

 

Mezi další faktory, které ovlivňují vůni, patří v případě venkovního pěstování typ půdy, počasí, sluneční svit, obklopení jinými plodinami, lesy atd.

 

Podle zkušeností nadšenců a milovníků konopí mají odrůdy Indica ostřejší vůni. Odrůdy sativa jsou naopak jemnější, ovocnější a jen lehce obohacené o ostřejší aromatické látky. Existují lidé, kteří dokážou rozpoznat odrůdy konopí podle vůně. Nedokážeme říct, jestli je to pravda. Určitě existují lidé, jejichž čich je mnohem vyvinutější než průměr, což je může předurčovat k roli konopných „sommelierů“.

 

Myslíme si, že bohatství odrůd a složení vůní činí z rekreačního konopí vynikající materiál pro sběratelské produkty různých cenových kategorií.

 

Je zápach marihuany škodlivý?

Zápach sám o sobě není škodlivý, škodlivý je však kouř, který je jeho zdrojem. Aktivní kuřák si to samozřejmě uvědomuje, když vdechuje kouř do plic. Dělá to dobrovolně, stejně jako člověk, který kouří tabák.

 

Trochu jiná situace je u pasivních kuřáků, tj. lidí, kteří zůstávají v místnosti, kde někdo kouří marihuanu.

 

Fenomén pasivního kouření marihuany může znamenat, že stejné sloučeniny se dostávají do plic a těla pasivního kuřáka, pouze v mnohem menším množství než v případě aktivního kouření. Pocítíte v důsledku toho něco? Velmi pravděpodobně ano. Navíc se v testech mohou objevit stopová množství THC, mimo jiné již po několika minutách pobytu v místnosti plné konopného kouře.

 

Situace je podobná pasivnímu kouření cigaret, které je nepochybně škodlivé pro své okolí a zejména pro děti.

 

Je aroma konopí léčivé?

Mnohé nasvědčuje tomu, že ano. Jedinečnost aromatického složení může být důležitá z hlediska zdravotních účinků. Pokud užíváte konopí pro zdravotní účely, je vhodné se poradit s prodejcem nebo si o tomto tématu vyhledat více informací. Na internetu jsou k dispozici seznamy, které vám poradí, které odrůdy použít pro různé aplikování.

 

O zdraví prospěšných účincích terpenů hovoří mimo jiné Dr. Ethan Russo. Je významnou osobností na světové scéně vědeckého výzkumu v oblasti aplikace kanabinoidů.

 

Kanadské ministerstvo zdravotnictví zase oficiálně zařadilo terpeny na seznam léčiv a zdravotnických prostředků.

 

Pokud jde o efemérní sloučeniny síry obsažené v konopí, zde máme pouze nepřímé důkazy, dohady a teorie. Říká se, že podobnost sloučenin z konopí se sloučeninami z česneku téměř zaručuje jejich zdraví prospěšnou hodnotu. Zda to potvrdí i věda, se teprve ukáže.

 

Léčebná hodnota konopí se nyní zkoumá nejen v aromaterapii, ale také v psychologii vůní. Doporučujeme se podívat na práci Headspace Sensory, startupu z amerického státu Colorado.

Autor: Tomáš Konieczny