+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

THCA - co to je?

|
Rostliny

Jak vzniká THCA? Jaké má vlastnosti a co má společného s populárnějším kanabinoidem THC? To a další informace naleznete v tomto článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Sdílejte článek:

THCA - co to je?

Konopí je rostlina bohatá na různé skupiny sloučenin a obsahuje také mnoho druhů kanabinoidů. Jedním z nich je THCA, který může být na první pohled spojován s THC a jeho izomery, jako je psychoaktivní delta-9-THC, ale bude mít mírně odlišné vlastnosti. Jak ukázal výzkum, v surovém čerstvém květenství rostliny konopí se nenachází mnoho THC, ale je tam hodně THCA. THCA je prekurzor, který se po delším sušení nebo zahřívání rostliny mění na THC. Proč tomu tak je? Odpověď najdete v tomto článku.

 

Jak vzniká THCA?

Konopí během svého růstu produkuje řadu přírodních chemických látek. Jednou z nich je THCA neboli kyselina tetrahydrokanabinolová. Hojně se vyskytuje v surových květenstvích konopí, zejména v trichomech, což jsou malé chlupovité výrůstky s kulatou pryskyřičnou žlázou naplněnou kanabinoidy a terpeny.

 

Když je rostlina seříznuta a usušena, THCA se na světle začne přeměňovat na THC, jinými slovy oxidovat. Jelikož se jedná o tepelně nestabilní sloučeninu, může k této reakci dojít samovolně, například při vystavení intenzivnímu slunečnímu záření nebo při delším skladování při pokojové teplotě a slabém osvětlení.

 

Pokud by tento proces probíhal dynamičtěji, například zvýšením teploty na 100 °C, došlo by k dekarboxylaci, tj. reakci, při níž se z molekuly THCA oddělí karboxylová skupina - vzniká THC. Kyselinu tetrahydrokanabinolovou tak můžeme označit za prekurzor THC. Jedná se o sloučeninu, která se přirozeně vyskytuje v rostlině konopí. Kromě toho je jedním z nejhojněji zastoupených kanabinoidů v čerstvých květenstvích konopí.

 

Jaký je rozdíl mezi THC a THCA?

Konopí, známá rostlina s účinky měnícími vědomí, je populární především díky své psychedelické sloučenině delta-9-THC. Jedná se o jednu z hlavních složek konopí, která je zodpovědná za takzvaný "high". Většina lidí se domnívá, že konopí produkuje THC během růstu, ale jak jsme již zmínili - není to pravda. THCA, který je v rostlině k dispozici ve fázi kvetení, má trochu jiné vlastnosti než THC a rozhodně se liší i způsobem, jakým ovlivňuje vědomí.

 

Kyselina tetrahydrokanabinolová nemá na rozdíl od omamného THC psychoaktivní vlastnosti. Z tohoto důvodu se po utržení květenství z rostoucí rostliny a jeho konzumaci nedostaví žádný omamný účinek. Aby se THC objevil v surové rostlině konopí, je třeba provést proces dekarboxylace, tj. přeměnu THCA na THC.

 

Dekarboxylace také zvyšuje schopnost tohoto kanabinoidu interagovat s kanabinoidními receptory v těle. Molekula THCA nemá omamné účinky, protože tímto způsobem neinteraguje s kanabinoidními receptory v mozku. Tvar THCA se od THC liší díky další karboxylové skupině připojené k molekule.  

 

 

Má THCA psychoaktivní účinky?

Stejně jako většina kyselých forem kanabinoidů, které označujeme jako neaktivní formy, nemá THCA účinky měnící vědomí. Ve skutečnosti většina kanabinoidů (CBDA, CBGA, THCA) nabývá této kyselé formy během růstu rostliny a teprve později se z nich stávají kanabinoidy, které známe (CBD, CBG, THC).

 

Je třeba si uvědomit, že u některých produktů z konopí, například sušených květenství, se může stát, že na obalu budou uvedeny informace o obsahu THCA a THC. Pokud je tento sušený produkt určen k vaporizaci nebo kouření nebo k přípravě domácích nálevů v tuku, pak by se za množství psychoaktivních látek měl považovat součet obou sloučenin, i když THCA není látka měnící vědomí.

 

Je třeba mít na paměti, že při zahřívání, hoření, k němuž dochází při kouření a vaporizaci, jakož i při vaření nebo odpařování, se kyselina tetrahydrokanabinolová mění na tetrahydrokanabinol, sloučeninu s psychoaktivními účinky.

 

THCA - právní status 

Protože THCA nemá účinky měnící vědomí, nevztahuje se na ni Úmluva OSN o psychotropních látkách. Protože se však kyselina tetrahdrokanabinolová vlivem teploty mění na THC, a to i za stabilních podmínek, je v České Republice povolena ve stejné koncentraci jako THC.

 

Podobně je tomu ve většině zemí EU, až na některé výjimky. Před zakoupením produktu obsahujícího THCA v zahraničí doporučujeme ověřit si platnou legislativu, protože na světě existují země, kde se s touto látkou zachází stejně jako s THC a je považována za nelegální.

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.