0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

8 věcí, které byste měli přestat dělat, pokud chcete být opravdu zdraví

03. 05. 2022

Chcete zlepšit svůj fyzický i psychický stav? Pojďme se podívat na základní překážky, které nám v tom mohou bránit.


Teoreticky všichni víme, co nám škodí. Rychlé občerstvení. Alkohol. Cigarety. Nedostatek pohybu. Všechna tato klišé a zákazy známe a víceméně dodržujeme. Potíž je v tom, že svět - a zdravý život - s nimi nekončí. Existuje spousta dalších drobných, někdy zdánlivě nevinných návyků a věcí, které děláme neustále a které nijak nepřispívají k našemu zdraví... právě naopak.

 

Zdravý životní styl

Někdy si neuvědomujeme, že správným rozložením makronutrientů a dobrým tréninkem to nekončí. Zdravý životní styl je celek: trénink, strava, ale také spánek, duševní zdraví, malé i velké návyky, chování a drobnosti, které tvoří celý náš život. Pokud nám opravdu záleží nejen na plochém břiše, ale také na dobré kondici, zdraví a kondici, stojí za to jim věnovat pozornost.

 

Samozřejmě - nejde o to žít dokonalý život a nedělat žádné chyby, nebo mít výčitky svědomí. Tak jsme to nemysleli! Chceme jen upozornit na věci, které si neuvědomujeme a které mají vliv i na nás. Někdy více, než si myslíme.

 

Tak co - začneme?

 

8 "DROBNOSTÍ", KTERÉ OVLIVŇUJÍ VAŠE ZDRAVÍ

  1. Neustálý nedostatek spánku - Mnohokrát jsme psali o tom, jak je spánek důležitý pro naše zdraví a postavu. Samozřejmě existují situace a životní období, kdy potřebujeme spánku méně (např. na začátku mateřství), ale musíme si uvědomit, že naše snaha být fit je zbytečná, pokud se dostatečně nevyspíme, spíme ve špatných podmínkách a noční spánek považujeme za nutné zlo. Čím dříve si uvědomíme, že někdy je dokonce lepší vynechat cvičení a spát déle (ano, opravdu!) než spát 4 hodiny každý den, protože "musíme cvičit", tím lépe pro nás a naše zdraví. 

  2. Příliš mnoho práce - Jistě, je dobré být ambiciózní a produktivní, ale nepřehánět to. V dnešním světě se dostáváme do nemocné doby, kdy pracujeme stále více, a navíc to musíme dělat neustále a s maximální rychlostí. Zdravý životní styl také znamená najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem - i když vás vaše práce opravdu baví.

  3. Zapomínání na pravidelné prohlídky - A kdy jste naposledy měli morfologii? cytologii? nebo běžnou návštěvu gynekologa? a testy moči? Ne nadarmo se říká, že prevence je lepší než léčba. Věděli jste, že rakovina děložního čípku je ve většině případů vyléčitelná? Ale pouze v případě, že je odhalena dostatečně brzy. Proto je TAK DŮLEŽITÉ nechat se pravidelně testovat, sledovat své tělo a neignorovat jakékoli příznaky. 

  4. Soustředění se na všechny kromě sebe - Je to ženská záležitost, že? Snažíme se starat o všechny kromě sebe. Výsledek? Přetížený, přetrénovaný, často vystresovaný až k vyčerpání... ve jménu čeho? Žádnému hospodáři ani rodině nespadne koruna z hlavy, když se jednou o něco postarají oni a ne vy - zamyslete se nad tím, prosím.

  5. Velké přátelství s telefonem - Přiznejme si to - ve většině případů jste s telefonem nerozluční. Bereme si ho i na toaletu, do fronty, na procházku (!), na cvičení (!!!) nebo k večeři s naší druhou polovičkou. Tento zvyk je natolik škodlivý, že má negativní dopad na naše držení těla, zvyšuje napětí v horní části těla, způsobuje, že váha hlavy špatně ovlivňuje zbytek těla... Nic se nám nestane, když čas od času necháme telefon na jiném místě a v MHD se budeme dívat na výhled za oknem nebo si číst knihu (díky jejímu formátu tolik nezakláníme hlavu, takže není pro držení těla tak škodlivá jako smartphone).

  6. Omezení pohybu během dne - Cvičení je jedna věc... ale to, že se kromě cvičení nikde jinde nehýbete, je věc druhá. Sezení je nové kouření - je stejně škodlivé.

  7. Obklopování se toxickými lidmi - Jste překvapeni? Zdraví se netýká jen těla, ale také psychiky. Je těžké se o ně postarat, pokud se neustále obklopujeme lidmi, kteří na nás mají špatný a škodlivý vliv. Ačkoli to není snadné, stojí za to takové známosti pomalu ukončit a zaměřit se na hodnotné lidi, kteří vás podporují, nikoli deprimují.

  8. Neschopnost bojovat se stresem - Stres může způsobit nejen přibývání na váze, ale také vážné zdravotní komplikace. Zvláště pokud se s tímto stresem nedokážeme vyrovnat - potlačujeme ho v sobě nebo ho nedokážeme ovládat a čelit mu. Je těžké mluvit o zdraví, pokud ignorujeme tak silný podnět a necháme ho ovládat naše tělo. 

 

DROBNOSTI, KTERÉ TVOŘÍ VELKÝ OBRAZ

Sami se můžete přesvědčit, že jde o maličkosti. Detaily, kterým někdy prostě nevěnujete pozornost. Doufáme, že jim po tomto textu alespoň jeden člověk věnuje pozornost. Nezapomeňte, že nejde o to všechny tyto věci odstranit a žít co nejlépe... protože každý máme své a život má své. Jen se snažte něco změnit, něčemu věnovat pozornost - a bude to lepší.

Autor: Tomáš Konieczny