Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Co je to CBN?

25. 04. 2022

Kanabinol neboli CBN je látka obsažená v konopí. Co o ní víme a čím nám může být prospěšná?


Mezi mnoha rostlinnými látkami obsaženými v konopí je přibližně 100 různých kanabinoidů, oblíbených i méně oblíbených. Přestože byl kanabinol objeven jako první, patří ve srovnání s CBD nebo THC k méně známým a méně prozkoumaným sloučeninám. Co přesně je CBN a jaký je jeho vztah k tetrahydrokanabinolu - to se pokusíme vysvětlit v tomto článku.

 

Co je to CBN?

Sloučeniny známé jako kanabinoidy vykazují řadu vlastností, z nichž každá má své individuální účinky. To je dáno především jejich chemickou strukturou - proto existuje široká škála konopných druhů, z nichž každý má svůj jedinečný profil kanabinoidů a terpenů. V případě CBN se jedná o sloučeninu, která se ve velkém množství vyskytuje v druzích s vysokým obsahem THC. Pro zvýšení jeho množství v sušeném konopí je však nutné splnit určitou podmínku. Ukázalo se, že kanabinol je neenzymatický vedlejší produkt oxidační reakce tetrahydrokanabinolu. Jeho nejvyšší koncentrace se nachází v surovém konopí, které se skladuje dlouhou dobu po odřezání rostliny - tehdy se THC přirozeně přeměňuje na CBN oxidací. Neexistuje žádný specifický druh, který by byl na tuto sloučeninu přirozeně bohatý. Studie ukazují, že kanabinol má ve srovnání s THC mnohem slabší účinek, přibližně ¼ jeho síly. CBN byl prvním kanabinoidem, který byl objeven a izolován koncem 19. století, zatímco jeho syntetický protějšek byl vytvořen ve 30. letech 20. století.

 

CBNA v čerstvém sušeném konopí

V případě čerstvého sušeného konopí se obvykle jedná o malé množství této sloučeniny. Pak je přítomen v kyselé (neaktivní) formě, tj. CBNA (kyselina kanabinolová), která se během procesu aktivace kanabinoidů zvaného dekarboxylace mění na CBN, tj. aktivní formu. Bylo také zjištěno, že malé množství kyselých forem THC (THCA) se při delším působení slunečního světla nebo UV záření přeměňuje na CBNA, který pak může být aktivován výše zmíněným dekarboxylačním procesem.

 

CBN a endokanabinoidní systém - jak spolu spolupracují?

Podobně jako ostatní kanabinoidy ovlivňuje kanabinol náš endokanabinoidní systém (ECS), což je systém receptorů rozesetých po celém těle, jehož úkolem je udržovat rovnováhu všech systémů, tedy homeostázu. CBN se podobně jako THC váže jak na receptory CB1 (nacházející se mimo jiné v mozkové kůře a hipokampu), tak na receptory CB2, které se nacházejí především v buňkách imunitního systému nebo ve slezině, avšak vykazuje větší vztah k druhému typu receptorů. Ačkoli je účinek kanabinolu v rámci ECS ve srovnání s THC mnohem slabší, má tato sloučenina schopnost inhibovat aktivitu mnoha enzymů, včetně cyklooxygenázy, lipoxygenázy a mnoha enzymů cytochromu, může také stimulovat aktivitu fosfolipáz. Jako kanabinoid, který působí přímo na kanabinoidní receptory (na rozdíl od CBD, který je ovlivňuje nepřímo), je považován za vynikající doplněk této sloučeniny - zvyšuje tzv. synergický účinek látek obsažených v konopí. Přestože o fungování této sloučeniny zatím nevíme vše, v příštích letech se jistě objeví nové vědecké zprávy, protože probíhající výzkum je velmi slibný.

 

CBN - je psychoaktivní, nebo ne?

Vzhledem k tomu, že CBN vzniká v konopí především jako metabolit tetrahydrokanabinolu (tj. od něj odvozeného kanabinolu), vyplývá z toho předpoklad jeho vlastností měnících vědomí. Psychoaktivní účinek THC je vědecky potvrzený vliv na změnu vnímání - fungování smyslů a vnímání reality, které se stalo takříkajíc symbolem konzumace konopí. Během posledních deseti let vědeckého výzkumu účinků CBN se předpokládalo, že by mohl mít psychotropní účinky - protože je odvozen od sloučeniny s takovými účinky, jen je mnohem slabší. Ve skutečnosti se ukázalo, že izolovaná látka takový účinek nemá a přítomnost CBN vedle THC do určité míry moduluje účinek této sloučeniny, a to i v oblasti změněného vědomí. V současné době je kanabinol považován za nepsychoaktivní látku, a proto je v mnoha zemích evropy legálně dostupný.

 

CBN - Právní postavení

V současné době není CBN zařazeno do "Jednotné úmluvy o omamných látkách" ani do "Úmluvy o psychotropních látkách", tedy oficiálních registrů látek ovlivňujících vědomí. Výrobky obsahující tuto sloučeninu jsou proto dostupné v mnoha evropských zemích a v USA, Austrálii nebo Kanadě. Vzhledem k jeho původu (jedná se o analog THC) je třeba věnovat pozornost místním předpisům v dané zemi, protože se mohou lišit, a to i v Evropě.

Autor: Tomáš Konieczny