Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Plané neštovice - co to je a jaké jsou jejich příčiny?

05. 12. 2022

Plané neštovice jsou onemocnění, se kterým se setká 95% populace. Lze mu předcházet? Má smysl očkování? Jaké při neštovicích hrozí rizika a komplikace?


Plané neštovice jsou virové onemocnění, kterým si valná většina lidí projde v dětství. Je pro něj charakteristické to, že naše tělo pokryje hromada červených pupínků, jenž nesnesitelně svědí. V následujícím článku vám připomeneme, na co všechno si dát při neštovicích pozor a jak se dají léčit.

 

Co jsou plané neštovice?

Jedná se o infekční onemocnění způsobené virem varicella-zoster (VZV). Zdrojem infekce je nemocný člověk. Nemoc je velmi nakažlivá. Virus se přenáší kapénkami a pohybem vzduchu na vzdálenost až několika desítek metrů - odtud název plané neštovice. Infekční je i obsah puchýřků neštovic. Nemocný nakazí své okolí 1-2 dny předtím, než se objeví charakteristická vyrážka, a přestane infikovat až po zaschnutí všech puchýřků a odpadnutí strupů, což trvá asi týden.

 

Plané neštovice - inkubační doba

Inkubační doba, tj. doba, která uplyne od vniknutí viru do organismu do objevení prvních příznaků onemocnění, se pohybuje od 10 do 21 dnů, v průměru 14 dnů (u osob se sníženou imunitou se může prodloužit až na 28 dnů).

 

Koho ohrožují plané neštovice?

Onemocnění postihuje především děti a nejčastěji má mírný průběh, ale v poslední době se zvyšuje počet případů u dospívajících a dospělých, u nichž má infekce těžší průběh a vyšší míru komplikací.

 

Plané neštovice - rizika, komplikace, imunita

Nejčastější komplikací je bakteriální superinfekce lézí neštovic, která často vede k jizvení. Mezi vzácnější, ale závažnější komplikace patří zápal plic, zánět středního ucha, zánět myokardu, meningitida, encefalomyelitida, zánět mozku a mozečku. U novorozenců a osob s poruchou imunity může být onemocnění smrtelné. Zvláště nebezpečné je onemocnění těhotné ženy, protože může vést k infekci plodu.

 

Po prodělání neštovic si vytvoříte trvalou imunitu. Virus však zůstává v nervových gangliích latentní po zbytek života a při nespecifických podnětech, obvykle při oslabení imunity, se může aktivovat a způsobit hemiplegii. Onemocnění se vyskytuje především u starších lidí, vyznačuje se výraznou bolestí v postižených oblastech (neuralgie) a má tendenci přecházet do chronického stavu. Kožní léze se objevují lokálně podél inervačních oblastí, nejčastěji na hrudníku nebo obličeji, a obvykle postihují jednu stranu těla. Nebezpečné je postižení zrakového nebo sluchového orgánu.

 

Jak časté jsou plané neštovice?

Plané neštovice jsou nejčastějším infekčním onemocněním dětského věku. Každý se ním však může nakazit pouze jednou za život. Odhaduje se, že infikováno je až 95 % populace. V Česku je každoročně zaznamenáno nižší desítky tisíc případů. Se zavedením očkování proti planým neštovicím však lze očekávat, že počet osob vnímavých k nákaze, a tedy i míra výskytu, bude postupně klesat.

 

Jak se plané neštovice projevují?

Onemocnění začíná horečkou, bolestí hlavy, malátností. Obvykle druhý den horečky se pak objeví vyrážka. Při několika vzplanutích se postupně objevují skvrny, papuly a poté vezikuly, které zasychají v pustuly. Proměna erupcí obvykle trvá až 7 dní. Vyrážka je rozšířená po celém těle. Je doprovázena intenzivním svěděním kůže. Škrábání může způsobit superinfekci erupcí a jizvení.

 

Novorozenci s vrozenými neštovicemi (sporadickými) vykazují vývojové poruchy, nízkou porodní hmotnost, neurologické příznaky (mikrocefalie, hydrocefalus, encefalitida, motorická a mentální retardace), oční vady (mikroftalmie, katarakta, atrofie optiku způsobující slepotu, retinitida), zjizvení kůže, nedostatečný vývoj končetin. Infekce matky několik dní před porodem nebo po něm je velmi nebezpečná pro novorozence, u kterého se může rozvinout závažná multiorgánová virová infekce.

 

neštovice

 

Co dělat, když se objeví příznaky planých neštovice?

Je důležité navštívit lékaře, jakmile se příznaky objeví. Je důležité udržovat kontakt s lékařem a být si vědom komplikací, které pacienta ohrožují. Lékař rozhodne o potřebě antivirové medikace a případné hospitalizaci pacienta.

 

Jak lékař stanoví diagnózu?

Kožní léze, které se objevují v průběhu planých neštovic a hemiplegie, jsou natolik charakteristické, že je obvykle snadné stanovit diagnózu. Je možné provést sérologické testy, izolovat virus z tekutiny odebrané z puchýřků neštovic (tkáňová kultura) a detekovat genetický materiál viru pomocí PCR.

 

Jaké jsou možnosti léčby planých neštovic?

V akutní fázi onemocnění se doporučuje klid na lůžku. U lehkých neštovic se obvykle používá pouze symptomatická léčba ke snížení horečky a zmírnění svědění. K dispozici jsou lokální vysušující a protisvědivé přípravky, které však mohou podporovat bakteriální superinfekci. Koupele přinášejí úlevu a měly by se používat denně.

 

U těžších forem onemocnění a u pacientů s oslabenou imunitou se používá aciklovir, který zabraňuje dělení a množení viru, čímž zkracuje a zmírňuje průběh onemocnění. Ve vybraných případech se používá specifický imunoglobulin (tj. protilátky). Pacienti, u nichž se objeví komplikace, a pacienti s oslabenou imunitou vyžadují hospitalizaci a odbornou léčbu.

 

Je možné úplné vyléčení?

U lidí s účinným imunitním systémem dochází ke spontánnímu vyléčení, ale virus se z těla nevyloučí, zůstává latentní. Reaktivace je proto možná, obvykle o mnoho let později, v podobě herpes zoster. Následky neštovic mohou vést k jizvení v místě lézí neštovic, zejména pokud došlo k bakteriální superinfekci. V případě komplikací může dojít k trvalým následkům, především kardiovaskulárním a neurologickým. Nejzávažnější následky má vrozená infekce, která může vést k těžkému postižení. U jedinců s oslabenou imunitou může být průběh onemocnění dokonce smrtelný.

 

Léčba následků planých neštovic

Kožní leze, které se při planých neštovicích objeví, mohou zanechat trvalé následky na pokožce. Zejména, pokud se objeví u dětí, které mají tendenci si je škrábat. Po skončení planých neštovic doporučujeme mazat postižená místa několik dnů CBD mastí.
Mast významně urychluje hojení a regeneraci pokožky a zároveň také snižuje riziko pro trvalé zjizvení pokožky.

 

 

Co je třeba udělat po léčbě?

U osob, které prodělaly typický průběh neštovic bez komplikací, není nutný další lékařský dohled. Pacienti, u nichž se rozvinuly komplikace nebo u nichž byl průběh onemocnění závažný a způsobil poškození orgánů, vyžadují další specializované lékařské sledování, včetně neurologické, kardiologické, oční a léčebné rehabilitace.

 

Plané neštovice - očkování

Proti infekci existuje účinná vakcína. V některých zemích (USA, vybrané evropské země) je očkování proti planým neštovicím povinné. V České Republice je očkování doporučeno všem, kteří dosud onemocnění neprodělali, zejména dětem s akutní lymfoblastickou leukémií v remisi.

 

Pokud je očkování provedeno do 72 hodin po kontaktu s nemocným, může ochránit před onemocněním nebo zmírnit jeho průběh. Pacienti s neštovicemi by měli být odděleni, aby se zabránilo šíření infekce. V uzavřených zařízeních (nemocnice, domovy důchodců) je vhodné pacienty izolovat a oddělit ty, kteří s nimi přišli do styku.

 

Specifické sérum obsahující ochranné protilátky se podává kontaktním osobám s vysokým rizikem komplikací a novorozencům perinatálně nemocných matek. U žen, které plánují těhotenství a neprodělaly neštovice, se doporučuje očkování s tím, že by neměly otěhotnět 3 měsíce po očkování.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví.