Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Sportem ku zdraví, anebo trvalé invaliditě?

09. 01. 2023

Říká se: "ve zdravém těle zdravý duch" nebo také "sportem ku zdraví". Někteří se proti těmto tvrzením ohrazují výrokem: "sportem k trvalé invaliditě". Kdo má pravdu? Zjistěte, zda se vyplatí být aktivní a sportovat na amatérské nebo profesionální úrovni


Každý sport vyžaduje jiný druh námahy, stimuluje jiné části těla a vyžaduje jinou aktivitu. Není proto možné házet do jednoho pytle fotbalisty, skokany na lyžích, házenkáře, biatlonisty, boxery, tenisty a zástupce všech ostatních sportů. To platí jak pro pozitivní, tak pro negativní účinky na zdraví. Snažte se však vybírat informace, které vás zajímají - ať už kvůli sportu, který provozujete, nebo kvůli tomu, který teprve zvažujete.

 

Proč sportovat?

Pojďme si sesumarizovat všechny pozitivní dopady sportu na naši fyzickou i psychickou stránku.

 

Ochrana zdraví

Pravidelná fyzická aktivita mimo jiné podporuje:

 1. Snižování hladiny cukru v krvi
 2. Snižování rizika kardiovaskulárních poruch a onemocnění
 3. Snižování hladiny (špatného) cholesterolu

 

Sportovní životní styl posiluje imunitní systém. Není náhodou, že aktivní a sportovně založení lidé obecně snášejí virózy nebo nemoci všeho druhu snadněji. Cvičení má preventivní účinky nejen ve vztahu k hypertenzi, ale také k cukrovce 2. typu, rakovině (tlustého střeva, plic nebo prsu) a dokonce i centrální nervové soustavy. Fyzická aktivita do určité míry snižuje riziko Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby.

 

Posílení

Díky optimálnímu výběru cviků posiluje aktivní člověk svaly, šlachy a vazy. Páteř získá potřebnou oporu, která může odstranit bolest a nepohodlí. Například plavání, které zapojuje prakticky všechny části těla, je vynikající.

 

Zlepšení kondice, síly a výkonnosti

Znáte ten pocit dušnosti po výstupu do třetího patra paneláku? Je nejvyšší čas zapracovat na své kondici. Ve skutečnosti není třeba mnoho, abyste pocítili pozitivní účinky pravidelné fyzické aktivity v každodenním životě.

 

Totéž lze říci o síle a vytrvalosti. Jak často máte pocit, že už nemáte sílu jít dál? Chcete-li zvednout kus nábytku nebo trochu těžší nákup či dítě? Přestože je třeba se vyhnout přetížení, určitě stojí za to pracovat na svém těle, aby bylo připraveno na delší seznam výzev.

 

sport běh zdraví

 

Duševní zdraví

Hodně mluvíme o zdraví v souvislosti s tělesným stavem, ale nezapomínejme na vliv sportu na duševní zdraví. Zde jsou některé z nejdůležitějších argumentů.

 

 1. Fyzická aktivita přispívá k intenzivnějšímu vylučování serotoninu, "hormonu štěstí". Pravidelný trénink přispívá k pocitu pohody.
 2. Pohyb a zdravé cvičení odvedou vaši mysl od každodenních problémů a bezpečně vás zbaví napětí.
 3. Sportování se doporučuje mnoha lidem s duševními problémy nebo těm, kteří se potýkají se závislostmi.
 4. Účinky sportu - např. atraktivnější postava - zvyšují sebevědomí.

 

Boj proti obezitě

Obezita je jednou z největších hrozeb pro civilizaci 21. století. Nedostatek pohybu od útlého věku, sedavý životní styl, konzumace vysoce zpracovaných potravin. Výsledkem je nejen nadváha. Obezita přispívá k cukrovce, srdečním chorobám, zatěžuje klouby, ztěžuje dýchání... a seznam je dlouhý.

 

Intenzivní sport však pomáhá spalovat kalorie a v kombinaci s individuálně přizpůsobenou stravou vede ke snížení tělesné hmotnosti. Pravidelné cvičení také stimuluje metabolismus.

 

Je touha zhubnout vaší hlavní motivací pro sportování? Při stanovování ambiciózních cílů nezapomínejte na své zdraví.

 

Sport je zdravý - v každém věku

Stojí za zmínku, že sport má pozitivní vliv na zdraví:

 

 • dětí a mládeže,
 • dospělých,
 • seniorů.

 

V prvních letech života se tělo vyvíjí a fyzická aktivita do značné míry určuje, jak budou jednotlivé fáze tohoto procesu probíhat. Pohybová koordinace, správné držení těla - nechybí argumenty pro účast nejen v hodinách tělesné výchovy, ale také v mimoškolních aktivitách, v kroužcích nebo samostatně, prostě si hrát a zkoušet si různé disciplíny.

 

Dospělý život znamená mnoho povinností, často i práci, která vyžaduje, abyste fungovali v pozici, která neprospívá dobrému zdraví a je zátěží pro celé tělo. O to víc se vyplatí najít pro sebe tu nejlepší aktivitu, která vám pomůže udržet se v kondici, pečovat o vytouženou postavu a především vám bude pravidelně poskytovat pozitivní podněty.

 

Vylučuje zralý věk sport? Naopak. Nezáleží na tom, kolik je vám let - vyhledávejte formy aktivit, které jsou bezpečné a doporučené pro vaše zdraví. Nordic walking, cyklistika a plavání otevírají dlouhý seznam nápadů, jak trávit volný čas i v důchodu.

 

Sociální aspekt

Vaše duševní zdraví závisí na mnoha faktorech, jedním z nich je i to, jak se ve společnosti orientujete. Tolik lidí dnes trpí vyloučením, cítí se osamělí a čelí výzvám, jako je přestěhování do cizího města.

 

Máte podobný problém?

 

Začněte sportovat! Seznámíte se s dalšími lidmi, kteří také tráví čas aktivně. Nejen crossfit je založen na mezilidských vztazích - při běhání, týmových sportech, návštěvách fitness center se seznámíte se zajímavými lidmi... prostě začněte. Pro duševní kondici je velmi důležitý kontakt s lidmi, s nimiž vás pojí náklonnost a úcta.

 

Zdravější život začíná sportem

Fyzická aktivita je jedním z pilířů zdravého životního stylu. Sportování, i když jen jako koníček a příležitostně, je skutečným podnětem k:

 

 • zdravé a vyvážené stravě,
 • používání přírodní kosmetiky bez mnoha umělých přísad,
 • trávení více času venku,
 • pravidelnému kontaktu s přírodou,
 • preventivní péči o zdraví - pozorování těla, přemýšlení o svém zdraví, lékařských prohlídkách a konzultacích s lékařem.

 

Chcete-li žít déle a zdravěji, vyplatí se začít od základů. S pohybem, který - při správném přístupu - podporuje zdraví v mnoha ohledech, jak vyplývá ze všech výše uvedených argumentů. Jste si však vědomi i negativních názorů na provozování sportu. Probereme je, abychom získali širší pohled na toto téma.

 

 

Argumenty proti sportování

Náchylnost ke zranění

Sportovní aktivity - i na amatérské úrovni - mohou vést k řadě zranění, především pohybového aparátu. Mezi nejčastější příčiny a následky patří:

 

 • mechanická zranění - například střet se soupeřem při týmových sportech nebo pád,
 • natržení nebo přetržení vazů v důsledku nevhodného pohybu nebo přetížení,
 • chybějící rozcvička nebo relaxační cvičení - zásadní chyba, které se dopouštějí začátečníci nebo neznalí sportovci.

 

Riziko zranění lze snížit především profesionálním přístupem k tréninku. Vyplatí se trénovat správnou techniku a poradit se se zkušenými a profesionálními trenéry. Ať už uvažujete o vzpírání, triatlonu, volejbalu nebo lyžování - všechny aktivity je třeba provádět správně, jinak dříve či později skončíte se zraněním nebo vážnějším úrazem.

 

Pro amatéry i profesionály může i jediné zranění znamenat konec dobrodružství v určitém sportu. Bojíte se, že se na hřiště nebo svah už nikdy nevrátíte? Pak se starejte o své zdraví, protože to je základ. Investujte do kvalitního vybavení nebo funkčního oblečení, vyhýbejte se nebezpečným situacím, nepřetěžujte se. Naučte se disciplíně pod vedením profesionála, dobrého trenéra.

 

Hrajte fér - protože doping je škodlivý i pro vaše zdraví, a to i když pomineme pravidla nebo etiku.

 

sporty a zdraví

 

Cena může být nejvyšší

Nechceme vás tímto strašit, ale je faktem, že někteří sportovci zaplatili za závodní sport vysokou cenu. Sport na nejvyšší úrovni může být někdy krutou prověrkou i pro ty nejlepší ve své disciplíně. Zatímco Robert Lewandowski téměř celou svou kariéru, která obnáší hraní desítek zápasů za sezónu na nejvyšší úrovni, zvládá bez zranění,- takový Gareth Bale si jen během své kariéry v Realu Madrid přivodil více než 20 zranění.....

 

V těch nejtragičtějších případech je cena za honbu za sportovními sny nejvyšší. Zde jsou někteří sportovci, kteří zemřeli předčasně:

 

 • Andrea Rinaldi - devatenáctiletý fotbalista Atalanty Bergamo, který utrpěl prasklou výduť v mozku;
 • Ritch Piana - americký kulturista, který zemřel ve věku 46 let po 27 letech užívání steroidů;
 • Velichko Tsolakov - bulharský vzpěrač, olympijský medailista, zemřel ve věku pouhých 35 let;
 • Andrzej Zarzecki - polský jezdec ploché dráhy, který zemřel ve věku pouhých 22 let na následky zranění, jež utrpěl při závodní nehodě;
 • Joachim Halupczok - ačkoli byl cyklista, zemřel těsně před soutěží v halovém fotbale, kde měl jako amatér hrát brankáře; za příčinu smrti byl považován zánět myokardu;

 

Psychický tlak

Ačkoli má sport pozitivní vliv na duševní kondici, je snadné poukázat na příklady, které tuto tezi popírají. V první řadě mluvíme o vrcholových profesionálních sportovcích, kteří podléhají tlaku, nedokážou odolat očekáváním, slávě a nárokům, které jsou na ně kladeny.

 

Příklady fotbalistů, jako jsou Robert Enke nebo František Rajtoral, otevírají dlouhý seznam sportovců, kteří si přivodili deprese nebo jiné nemoci, které skočnily dokonce smrtí. Povědomí o potřebě spolupráce s psychologem je naštěstí v dnešním vrcholovém sportu standardem.

 

Jakékoli přehánění je zdraví škodlivé

Chování, jako je:

 

 • nesprávné doplňky stravy,
 • nesprávná strava,
 • nedostatek spánku, odpočinku, regenerace,
 • posedlost dobrými výsledky,
 • technické chyby a zanedbávání tréninků,

 

Popírá to rčení "sportem ke zdraví". Rizika je však možné snížit tím, že se zaměříte na rozvoj, naučíte se nové dovednosti a budete cvičit s pomocí odborníků.

 

Jednoduše řečeno: nepřehánějte to.

 

Sport má být zábava, má pomáhat, ne škodit.

 

Ať už hrajete fotbal na vesnici, chodíte plavat na bazén nebo jezdíte každou sezónu na lyžařskou dovolenou, zaměřte se na to, abyste svůj sport provozovali co nejbezpečněji pro své zdraví, bez zbytečné zátěže a po řádném rozcvičení.

 

Žijte zdravě, zařaďte do svého každodenního jídelníčku dietní potraviny a bojujte proti nehygienickým návykům.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví.