+420 735 158 122

(10:00 - 18:00)

Herbalus.czHerbalus.sk
Herbalus Logo

Jaké účinky přináší užívání hlívy ústřičné?

|
Strava
Houby

Hlíva ústřičná je jednou z nejnovějších hub, které se v poslední době objevily, ale přesto se díky své výrazné chuti a rozsáhlým zdravotním účinkům dokázala stát oblíbenou houbou mnoha lidí. Více o této houbě naleznete v našem článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Sdílejte článek:

Jaké účinky přináší užívání hlívy ústřičné?

 

Nejdůležitějších 5 bodů článku

  • Co je to hlíva ústřičná 
  • Výživové hodnoty hlívy 
  • Jaké jsou benefity hlívy ústřičné
  • Chuť hlívy ústřičné
  • Jaké mohou být vedlejší účinky hlívy ústřičné

 

Tato jedinečná houba se pěstuje necelých 100 let a vědci teprve začínají objevovat mnoho potenciálních výhod, které nabízí. Dosavadní výsledky jsou však slibné a ukazují, že může být prospěšná pro všechny oblasti, od zánětů až po zdraví srdce.

 

Co je to hlíva ústřičná 

Hlíva ústřičná je houba, která byla původně pěstována v Německu během první světové války jako zdroj obživy při nedostatku potravin. Dnes se tyto výživné houby vyskytují volně rostoucí po celé Severní Americe, Evropě a Asii a pěstují se také pro komerční využití po celém světě.

 

Hlíva ústřičná se svým bílým vzhledem připomínajícím ústřici získala své jméno díky podobnosti s ústřicí. 

 

Tyto houby jsou považovány za saprotrofní, což znamená, že se živí mrtvým a rozkládajícím se materiálem, jako je dřevo. Klobouk může dorůstat velikosti od dvou do deseti centimetrů a houba může mít barvu od bílé po tmavě hnědou.

 

Zajímavé je, že hlíva ústřičná je jedním z mála druhů hub, které jsou považovány za masožravé. 

 

Věděli jste?

Tyto houby uvolňují chemickou látku s přitažlivým zápachem, která přitahuje mikroskopické hlístice, a pak pomocí svého mycelia tyto tvory paralyzují, usmrcují a tráví jako způsob získávání dusíku.

 

Výživové údaje hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná má nízký obsah kalorií a je bohatá na minerály a vitaminy. 100 gramová porce hlívy ústřičné obsahuje:

 

Houby obsahují také menší množství dalších živin, včetně vitaminu D a selenu.

 

 

Benefity hlívy ústřičné 

Vysoký obsah antioxidantů 

Hlíva ústřičná je bohatá na antioxidační látky, jako jsou flavonoidy a fenolické látky. Antioxidanty jsou látky, které snižují nebo zabraňují poškození buněk v těle. Antioxidanty bojují proti volným radikálům, které jsou spojeny s nemocemi, jako je rakovina.

 

Vědci zjistili, že hlíva ústřičná obsahuje vyšší množství antioxidantů než jiné druhy pěstovaných hub. To je pravděpodobně důvod, proč se hlíva ústřičná používá v tolika doplňcích stravy.

 

Hlíva je také bohatá na aminokyselinu zvanou ergothionein. Podle vědců má tato látka silnou antioxidační aktivitu. Jedlé houby jsou hlavním zdrojem ergothioneinu.

 

Vhodné pro zdraví srdce

Hlíva ústřičná obsahuje beta-glukan, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podporuje zdraví srdce. Beta-glukan může měnit hladinu cholesterolu tím, že ho absorbuje v krevním oběhu.

 

Hlíva ústřičná obsahuje draslík, který pomáhá udržovat správnou činnost srdce, neuronů a svalů. Také obsahuje lovastatin, který pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi.

 

Vitamin B3 obsažený v hlívě ústřičné pomáhá udržovat rovnováhu triglyceridů a zdravou hladinu cholesterolu. Tím se snižuje riziko aterosklerózy. Vitamin B3 pomáhá snižovat produkci histaminu, což prospívá zdraví srdce.

 

Věděli jste?

Hlíva ústřičná je ideální dietní potravinou, protože má nízký obsah kalorií, neobsahuje tuk a má vysoký obsah vlákniny, která vás zasytí na delší dobu.

 

Dobrý zdroj vitaminu B3

Hlíva ústřičná má vysoký obsah vitaminu B3, který je pro tělo velmi prospěšný. Má zásadní význam pro růst a funkci orgánů v těle. Například může napomáhat při rozkladu lipidů, sacharidů a bílkovin ve stravě. Díky tomu mohou být využity k výrobě energie.

 

Když se vitamin B3 dostane do těla, přemění se na chemické látky, které se nacházejí v antioxidantech. Proto může napomáhat při udržování zdravé postavy. Hlíva ústřičná poskytuje nejvíce niacinu ze všech pěstovaných hub.

 

Věděli jste?

Pouhých 100 gramů hlívy ústřičné poskytuje více než polovinu denní potřeby vitaminu B3, který napomáhá zdravému fungování svalů a neurologického systému.

 

 

Může snížit riziko rakoviny

Vědci zjistili, že houby mají vysoký obsah bioaktivních látek. Z přehledu několika vědeckých studií vyplynulo, že konzumace přibližně 18 gramů hub (asi dvě střední houby) denně může snížit riziko vzniku rakoviny o 45 %

 

To může být způsobeno speciálními sloučeninami hub, jako je ergothionein.

 

Vhodné pro neurologické zdraví

Hlíva ústřičná obsahuje měď, která je důležitá pro udržení duševní pohody. Správná rovnováha těchto životně důležitých molekul ovlivňuje naši náladu, schopnost soustředění a produktivitu. 

 

Hlíva mimo jiné obsahuje i kyselinu listovou, vitamin skupiny B, který podporuje dobrý spánek a udržení paměti a může dokonce pomáhat při regulaci nálady.

 

Pomáhá při léčbě chudokrevnosti

Hlíva obsahuje řadu vitaminů a minerálních látek, které pomáhají předcházet chudokrevnosti tím, že stimulují mechanismus krvetvorby v těle. 

 

Jedním z nich je vitamin B2, který je nezbytný pro normální tvorbu hormonů. Vitamin B2 udržuje kyslík v celém těle a umožňuje mobilizaci železa

 

 

Protizánětlivé účinky

Hlíva ústřičná dokáže omezovat uvolňování různých zánětlivých ukazatelů v těle. Tento účinek může mít široké důsledky, neboť snížení zánětu může přispět k léčbě různých zánětlivých onemocnění, včetně revmatoidní artritidy a zánětlivých střevních onemocnění.

 

Ergothionein, který funguje jako antioxidant a redukuje systémový zánět, se nachází především v hlívě ústřičné a dalších druzích hub.

 

Dobré vědět

Tento antioxidant může přispět k omezení tvorby plaku v tepnách, což je faktor spojovaný s vývojem kardiovaskulárních onemocnění.

 

Dobrý zdroj vitaminu D

Hlíva ústřičná je velmi dobrým zdrojem vitaminu D. Vitamin D potřebuje lidské tělo k udržení rovnováhy inzulínu v našem těle. Vápník je potřebný pro účinné uvolňování hormonu inzulínu. 

 

Obsah vitaminu D v hlívě ústřičné pomůže snížit zánět v našem těle a zlepšit funkčnost hormonu inzulínu. Hlíva ústřičná tak snižuje riziko vzniku cukrovky I. i II. typu.

 

Vitamin D je obzvláště účinný při tvorbě zdravých buněk a v boji proti autoimunitním poruchám, jako je horečka nebo chřipka. Vitamin D napomáhá snižovat chronické záněty, čímž snižuje pravděpodobnost vzniku mnoha onemocnění.

 

 

Celostní výživa v těhotenství

V těhotenství se zvyšují nároky na výživu. V tomto případě může být vhodnější volbou hlíva ústřičná. Hlíva ústřičná obsahuje riboflavin, draslík, vitamin B6, kyselinu listovou (folát), hořčík, vitamin C, kyselinu pantotenovou a aminokyseliny.

 

Podpora imunity

Hlíva ústřičná může podpořit imunitní systém několika způsoby.

 

Bylo například prokázáno, že pleuran - druh beta-glukanové vlákniny pocházející z P. ostreatus - má imunomodulační vlastnosti. Kromě toho se houby mohou pochlubit antivirovými a antibakteriálními účinky.

 

Ve 130 denní studii u 90 osob s virem herpes simplex typu 1 (HSV-1) zlepšila léčba kombinovaným doplňkem pleuranu, vitaminu C a zinku příznaky HSV-1 a snížila trvání a závažnost respiračních příznaků více než samotný vitamin C.

 

Bylo také prokázáno, že léčba pleuranem významně zlepšuje příznaky u dětí s opakovanými infekcemi dýchacích cest a významně snižuje výskyt infekcí horních cest dýchacích u sportovců.

 

Kromě toho bylo v 8týdenní studii na 41 osobách zjištěno, že ve srovnání s placebem zvyšuje každodenní užívání doplňku stravy s extraktem z hlívy ústřičné imunitní systém aktivací interferonu-γ (IFN-γ), molekuly, která hraje klíčovou roli v ochraně před infekcemi.

 

Tyto houby mají antivirové a antibakteriální účinky. Je však zapotřebí studií zaměřených na potenciální imunitní zdraví podporující vlastnosti celých hlív ústřičných - a ne pouze extraktů a doplňků stravy.

 

Posílení zdraví mozku

Věřte tomu nebo ne, ale to, co jíte, může mít zásadní vliv na zdraví vašeho mozku a může dokonce ovlivnit riziko neurodegenerativních onemocnění a demence. Pro zdraví mozku jsou důležité zejména některé vitaminy a minerály.

 

Hlíva ústřičná je bohatá na mnoho živin, o kterých se předpokládá, že zlepšují funkci mozku. V klinickém výzkumu bylo například prokázáno, že niacin chrání před Alzheimerovou chorobou a úbytkem kognitivních funkcí u starších osob. 

 

Mezitím belgický přehled z roku 2014 naznačil, že doplňování riboflavinu může mít terapeutické účinky proti Brownovu syndromu, což je typ poruchy motorického neuronu.

 

 

Chuť hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná má sladkou, jemnou chuť. Některé druhy mají anýzovou vůni. Jiné, jako například hlíva ústřičná žlutá, mají ovocnou vůni. Stonky žluté odrůdy však mohou být pro některé lidi hořké.

 

Hlíva obsahuje kyselinu glutamovou. Ta dodává houbám výraznou chuť umami. Chuť umami může pomoci vylepšit potraviny s nízkým obsahem sodíku. Snižuje tak potřebu přidávat více soli. Houby tak mohou skvěle nahradit maso.

 

Vedlejší účinky hlívy ústřičné

Mezi dva možné nežádoucí účinky hlívy ústřičné patří alergie a žaludeční potíže. 

 

V ojedinělých případech mohou být lidé na houby alergičtí. Po kontaktu s těmito houbami mohou pociťovat zimnici, horečku, bolesti kloubů a kožní vyrážky.

 

Někteří lidé mohou mít alergii na plísně. Příznaky mohou zahrnovat svědění nebo otok úst, obličeje, rtů, jazyka a hrdla. V některých případech se u lidí, kteří jsou vystaveni sporám těchto hub, může vyvinout astma a rozsáhlý zánět plic.

 

Konzumace ve velkém množství může vyvolat žaludeční potíže, jako je nevolnost, nadýmání, průjem nebo kručení v žaludku. Jejich obzvláště dobré rozžvýkání před požitím může pomoci zmírnit některé příznaky.

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje:  

https://www.webmd.com/diet/what-health-benefits-oyster-mushrooms

https://www.medicinenet.com/24_impressive_benefits_of_oyster_mushrooms/article.htm

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23261366/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230384/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5618555/